PDA

Zobacz pełną wersję : Zapowietrzone sprzęgło?



Yrek
21-08-05, 13:28
Witam wszystkich po dość długiej przerwie ...

Piszę bo mam problem ze sprzęgłem w Civic Coupe '95 z silnikiem D15B7.
Otóż, jest ono twarde jedynie od połowy. Gdy je wciskam normalnym ruchem zachowuje się w miarę normalnie - tj. czuć opór taki jak powinien być i odbija po wyciśnięciu.

Natomiast jak tylko lekko położę na nim nogę - sprzęgło jakby się zasysało i pedał wchodzi w podłogę i już nie odbija.

Spotkaliście się z takim czymś?

Próbowałem już odpowietrzać sprzęgło, jednak z dość mizernym rezultatem - tj. efekt zasysania sprzęgła pozostał. Chyba że jest jakiś inny magiczny zaworek do tego niż ten na pompie sprzęgłowej.

A może pompa sprzęgłowa jest nieszczelna albo to wina wysprzęglika ? Średnio się na tym znam, dlatego też proszę o radę ...

mozes
21-08-05, 14:00
Jeżeli pedał sprzęgła nie wraca lub wraca z opóźnieniem sprzęgło należy odpowietrzyć i sprawdzaj poziom płynu w zbiorniczku podczas odpowietrzania.

Yrek
21-08-05, 15:13
Dzięki za szybką odpowiedź.

Sprawa jest troszkę inna tj.

przy wciskaniu sprzęgła wszystko jest ok - czuje normalny opór związany z ciśnieniem w układzie.
Jednak jak tylko położę nogę (lekko oprę) na pedale sprzęgła - całe ciśnienie ucieka i pedał wciągniety jest do podłogi.


ps. jak odpowietrza się poprawnie układ sprzęgłowy ? bo może ja robiłem coś nie tak ?

ja odpowietrzałem w następujący sposób:
podpompowałem pedałem sprzęgła... i utrzymałem w pozycji wciśniętej.
Wtedy poluźniłem śrubę na pompie sprzęgłowej i po sekundzie - jak tylko część płynu spłynęła, zakręciłem alby ponownie podpompować i zaciągnąć płynu ze zbiorniczka.
Poziom płynu oczywiście stale kontrolowałem.

mozes
21-08-05, 16:11
Odpowietrzanie tak jak mówisz
A czy jak pedał sprzęgła się zapadnie to czy łatwo jest go wyciągnąć z powrotem ( bo jeżeli jest opór to może być uszkodzony tłoczek od pompy sprzęgła) jest może wytarty i przez to jest nieszczelny rozumiem że jak pedał się zapadnie podczas jazdy to nie wysprzęgla ci auta?

Yrek
21-08-05, 16:27
rozumiem że jak pedał się zapadnie podczas jazdy to nie wysprzęgla ci auta?

Dokładnie, jest tak jak piszesz.

Można go wyciągnąć bez problemu, tylko trzeba go chwycić, więc najlepiej ręką. oczywiście można go też podważyć nogą i wyciągnąć.

Mam wrażenie że układ jest poprostu BARDZO MOCNO ZAPOWIETRZONY.

typeR
21-08-05, 23:24
Gdyby uklad był po prostu zapowietrzony to sprzegło chodzilo by ciezko, czasami pewnie nie wysprzeglaby do konca itp, a tu sprawa, jak piszesz, jest troche bardziej skomplikowana. Szczerze mowiac nie mam pojecia co to moze byc, ze pompa tak wariuje.

Yrek
22-08-05, 00:18
Dokładnie.

Po rozmowach ze znajomym co ma Toyotke, stwierdzilem że wszystkiemu winien jest wysprzęglik - który podejrzewałem.

Sprawa się wyjaśni rano, jak pojadę do serwisu, bo nie za bardzo mam czas na gdybanie i szukanie przyczyn samemu... bo muszę mieć autko szybko gotowe do drogi.

Dzięki za uwagę, jak macie inne spostrzeżenia to chętnie posłucham.
Dam znać co powiedzieli kolesie z serwisu.

[ Dodano: Pon 22 Sie, 2005 ]
Ok, juz jestem po wszystkim (tak się w każdym razie wydaje).

Rano serwis nie chciał podjąć się naprawy mojego układu ... Panowie powiedzieli że bardzo ciężko będzie zdobyć pompe która prawdopodobnie jest odpowiedzialna za ten stan.

Przyglądnąłem się jej dokładniej z rana (jak tylko doszedłem do siebie po wczorajszej nocy), i postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce.

Nie było najmniejszego problemu z zakupem pompy (pierwsza w układzie, która połączona jest z pedałem sprzęgła). Kupiłem w JC Auto we Wrocku, za ok 140 zł.

Montażyk przebiegł dość sprawnie ... (miałem wprawę już przy demontazu sic!).

Ot cała sprawa.
Piszę jako info dla innych borykających się z podobnym problemem na przyszłość.

Oczywiście na koniec należało ponownie odpowietrzyć cały układ. Jak na razie hula ... Tydzien testów przede mną, a później wypad w góry.

Pozdro dla wszystkich czytających.

virus2999
01-09-06, 00:21
Witam, ja natomiast mam problem z sprzeglem z drugiej beczki, mianowicie sprzeglo ma male zakres czyli aby auto ruszylo plynnie trzeba starannie powoli puscic pedal sprzegla a ruch jakby mial z 3cm czyli bardzo maly jak sie reguluje te sprzeglo? jestem calkowicie zielony prosze o pomoc, Pozdrawiam wszystkich

mozes
01-09-06, 10:10
Witam, ja natomiast mam problem z sprzeglem z drugiej beczki, mianowicie sprzeglo ma male zakres czyli aby auto ruszylo plynnie trzeba starannie powoli puscic pedal sprzegla a ruch jakby mial z 3cm czyli bardzo maly jak sie reguluje te sprzeglo?
Z tego co mi wiadomo to się nie reguluje - jeżeli masz hydrauliczne - a jeżeli na linkę to regulacja jest zazwyczaj na końcy linki sprzęgła. Podejrzewam, że czeka Ciebie wymiana sprzęgła.

Yrek
01-09-06, 10:14
Sprawdz ilośc płynu w zbiorniczku...

Spróbuj zrobić dokładnie to samo co robi się przy odpowietrzaniu sprzęgła - czyli w rzeczywistości przepuść przez układ nowy płyn.

Przy okazji, na pedale sprzęgła masz możliwość regulacji jego luzu, po wymianie płynu wyreguluj luz tak, by nie był zbyt duży.

virus2999
03-09-06, 10:30
Witam was ponownie ale gdzie jest ten zbiorniczek z plynem?? dokladne miejsce jestem calkowicie zielony a Hania/Honda to moje pierwsze autko ;) Pozdrawiam was oraz jakiego plynu kuopic?? co do wymiany sprzegla one raczej ejst dobre jak juz wspomnialem ma maly zakres brania i dlatego te szarpanie jak siep owoli pusci nie odrazu zluzni sprzeglo to jest oks ;) Pozdrawiam ;)

mozes
03-09-06, 10:37
DOT-4 - ja wlałem normalni hamulcowya co do szarpania to te sprężynki na tarczy sprzęgła już są pewnie uszkodzaone dlatego przy ruszaniu szarpie. Na moje musisz wymienić całe sprzęgło bo krótki skok wiąże się równie ze zużyciem sprzęgła

Furious
03-09-06, 11:01
ale gdzie jest ten zbiorniczek z plynem?? dokladne miejsce
użyj opcji SZUKAJ! osobiscie dawalem innej osobie wskazowki gdzie to jest razem ze zdjeciem! wszystko jest w archiwum