PDA

Zobacz pełną wersję : D16Z9 jak sprawdzić czy działa VTEC?



Mirka
25-06-13, 00:23
Witam,
nie dawno nabyłem Civic-a coupe EJ1 z silnikiem D16Z9, miałem wcześniej już kilka hond jednak żadna z nich nie miała VTEC-a.
Samochód ma przejechane 250 tys. i nie oczekuję od niego cudów jednak mam wrażenie że silnik jest trochę przymulony.
Ustaliłem już że elektrycznie jest wszystko raczej w porządku zawór po podłączeniu bezpośrednio do + "tyka" i jest wysterowywany przez sterownik przy ok 4800 RPM jednak nie mam pewności czy fizycznie faktycznie się załącza, kolejny krok który poczyniełem to jazda próbna z odpiętą kostką od zaworu, po odłączeniu wyskoczył błąd, jednak porównując przyspieszenie z odpiętą i zapiętą wtyczką nie zauważam żadnej znaczącej różnicy! rozebrałem też cały zawór i dokładnie go oczyściłem, wyregulowany został luz na zaworach, wymienione przewody, świece, olej, filtry, aby wykluczyć inne przyczyny. Przeczytałem gdzieś na forum że jeżeli na biegu jałowym wysterujemy zawór bezpośrednio z + to obroty zaczną falować, nie wiem ile jest w tym prawdy w każdym bądź razie u mnie po załączeniu zaworu i ewidentnym "ptyknięciu" silnik pracuje równo, moje główne pytanie brzmi: czy jest jakiś sposób na to by sprawdzić czy VTEC załącza się mechanicznie? Bo jeśli w moim silniku wszystko działa i jest ok to moje wyobrażenia o tych silnikach legły w gruzach:D wiem że to nie jest B16 czy B18 ale jak na 125 koni w aucie które waży tonę to chyba trochę za mało..

Van_Dal
25-06-13, 09:59
sposób jest jeden dosyć wieśniacki ;D
ściągnij filtr powietrza i przejedź sie na pełnej piździe :D powinieneś wyczuć różnice w odgłosie silnika po załączeniu
zawsze możesz też ściągnąć wydech dla pewności. hehe

btw. możesz też załączyć vtec'a na stałe i powinien przyspieszać na małych prędkościach jak muł bagienny

Mirka
25-06-13, 20:56
a coś bardziej cywilizowanego?:P spróbuję drugi sposób który poradziłeś:D

Smooth
25-06-13, 21:03
.. nie doczytalem ;)

FaziRBK
25-06-13, 21:29
Pożycz sobie od kogoś dolot ze stożkiem, wtedy powinieneś słyszeć czy vtec się załącza. Mimo wszystko i tak vtec w d serii jest słabo odczuwalny przy niemodyfikowanym silniku.

Michalll_1991
26-06-13, 15:54
może nie łąmie kręgosłupa ale jeste wyraźnie słyszalny,odczuwalny...

pin A4, masa, zarówka /dioda(odpowiednio podłączona)

Smooth
26-06-13, 17:34
pin A4, masa, zarówka /dioda(odpowiednio podłączona)

wlasnie to napisalem, ale to tylko sprawdzi czy z ECU idzie sygnal a pyta jak "mechanicznie" sprawdzic czy dziala

Mirka
26-06-13, 22:09
elektrycznie jest OK, mam vtec light na diodzie i wszystko działa tylko problem własnie w tym że ani tego nie słychać ani nie czuć, wiele osób pisze że w D-serii nie jest to za bardzo odczówalne lecz nawet jeśli i tak jest to mimo to chciałbym mieć po prostu pewność że wszystko działa, dlatego pytam jak diagnozuje się to mechanicznie? czy jest jakiś konkretny sposób bo do tej pory nic konkretnego nie udało mi sie ustalić, dziś wpadł mi pomysł że chyba jedynym sensownym rozwiązaniem będzie poszukać hamowni i podjechać sprawdzić wykres.

Michał102
26-06-13, 22:28
Nagraj może onboarda od 2k rpm do odcięcia na 3 biegu. Powinno być widać i słychać moment zapięcia się VTEC'a:)

w_rebacz
27-06-13, 19:10
ee jak to nie czuć? czuć !! góra w ogóle nie ma Nm bez VTEC'a. Strasznie się silnik musi napocić żeby dojść do 7 k obrotów na trójce na przykład. No i fakt, że dźwięk na stożku na pewno usłyszysz, jeśli prawidłowo wszystko śmiga.