PDA

Zobacz pełną wersję : PROBLEM - NIE MOŻNA USTAWIĆ ROZRZĄDU!



PSYCHO BUTCHER
18-01-08, 12:02
Witam serdecznie,

Mam dość poważny problem i nie zdołałem znaleźć odpowiedzi w internecie więc zdecydowałem się opisać go tu na łamach forum, w nadziei, że ktoś się spotkał z czymś podobnym i jest w stanie pomóc.

Może opiszę całą sytuację - być może pomoże to w dochodzeniu przyczyn.

Otóż jakieś 8 mies. temu nabyłem swoją drugą w życiu CIVIC 1.5 D15b2.
Już przed kupnem zauważyłem, że z rozrządu wydobywa się świszczący dźwięk - domyśliłem się wtedy, że pasek jest za mocno napięty... Po kupnie zjawiłem się u mechanika na wymianę paska+ rolka. Niestety nie byłem przy wymianie i odebrałem złożony. Rozrząd już nie gwizdał - nowy pasek był poluzowany.
Auto było mułowate (już od chwili kupna), ale uznałem, że silnik jest w "takim stanie" i olałem sprawę.
Niedawno wybrałem się do elektronika, który sprawdził auto i stwierdził, że to wina rozrządu i nie jest w stanie ustawić zapłonu - bo "pływa".
Rozkręcił pokrywę i ku mojemu zdziwieniu okazało się, że ustawienie górnego koła jest przestawione o jakieś 3/4 zęba (do przodu) w stosunku do punktu w którym powinien być znacznik (gmp ?).

Dziwna różnica w odstępie skłania do myślenia.
Podjechałem przedwczoraj do mechanika i zostawiłem auto (z racji na brak czasu).
Mechanik rozkręcił-złożył i powiedział nie był w stanie ustawić rozrządu - ale ustawił jak najbliżej punktu jak mógł. Pasek napiął tak, że zaraz poleci mi pompa i mam ochotę walić łbem w mur :(
Ja już zupełnie zgłupiałem i przyznam, że spotkałem się z czymś takim po raz pierwszy. D15b2 to przecież prosty silnik i nie wiem jak mechanik może stwierdzić :"nie wie co się dzieje..."

MOJE PODEJRZENIA:
1. Pasek rozrządu Gates został źle dobrany (wprawdzie ma 106 zębów, ale z jakiegoś innego względu ma zły wymiar- może nie ten pasek został włożony).
2. Poszedł klin w dolnym kole ?
2. Poprzedni właściciel kombinował z kołami pasowymi - założył podobny, może zły?

Jakie mogą być tłumaczenia takiej sytuacji? Co dalej ? Gdzie znaleźć fachowca od rozrządu okolice Warszawy?

Zrozpaczony posiadacz chorej Hani.

yARO_81
18-01-08, 17:54
nie chce walic glupot ale moze zle dobrany ksztalt zebow paska? :/
sa okragle i trapezowe bodajze .

powodzenia <3mam_kciuki>

nycha
18-01-08, 22:24
2 rodzaje pasków w tym modelu

marqs_g
24-01-08, 18:44
witam, mam identyczny problem... tylko ze pasek i rolke wymienialem sam. Otóż nie ma szans zeby na ustawic rozrzad na znakach! Jesli ustawie kolo walka rozrzadu tak jak ma byc to na kole pasowym walu korbowego mam od znaku jakies 1 - 1,5 cm!!! Jak kupowalem pasek to niby podawalem wszystkie dane silnika i modelu i niby to mial byc ten pasek! Dodam ze przy sciaganiu starego zauwazylem ze tez nie byl idealnie ustawiony. A klin w kole pasowym jest:/ o co w trym chodzi??? Pomozcie :(

maciekr
24-01-08, 19:05
Jak zmieniałem rozrząd u siebie też miałem taki problem, nie było szans żeby idealnie zgrać znaki. Zadzwoniłem do znajomego mechanika a on powiedział mi że jest tolerancja +/- 10 stopni. Jak powiedział tak zrobiłem, pojechałem ustawić zapłon i jest ok. ale u mnie nie pasuje pare mm a nie kilka zębów.

marqs_g
24-01-08, 19:46
tak, tylko jak przestawialem pasek o zeba w druga strone to bylo tak samo albo jeszcze gorzej... wiec ustawilem tak jak opisalem wyzej i znak wychodzi na srodku miedzy trzema znakami na kole pasowym(chyba znaki wyprzedzenia zaplonu czy cus takiego) a wlasciwym znakiem na kole... no i zauwazylem ze po zmianie paska moja hania niby jezdzi ale jakby jej cos brakowalo, tzn jakby miala mniejsza moc i ciezko przyspiesza od 140 w gore... a czasem nawet i nie przyspieszy:/ to jest porazka bo 140 to cinqecento 900 wyciaga :D co myslicie??

stypa1984
24-01-08, 19:51
Panowie w końcu mój temat.. help panowie, mam to samo nigroma sie nie da ustawic poprawnie rozrządu, auto zamulone jak niescenście astra 1,4 bierze nie bez problemów z pod świeteł ( czuje sie jakbym hańbę civicowi przynosił ). Może ktoś powie czy lepiej ustawić przed znakiem czy za jak idealnie nei można. i strasznie hania zamulona pomocy !!

PSYCHO BUTCHER
25-01-08, 12:23
To widzę, że nie jestem sam!
Dziwi mnie tylko fakt, że nie spotkałem się wcześniej z takim postem jak mój !!!
Mam pytanie do tych co tak jak ja nie mogą ustawić górnego koła na znakach:

Czy jesteście 100% pewni że założony przez was pasek jest taki jaki powinien być?
Bo już sam nie wiem za co mam się brać, jestem wykończony finansowo i nie wiem, czy sens ma kolejne rozbieranie rozrządu - tylko po to by dowiedzieć się, że znów coś jest nie tak jak...
Myślę o kupnie nowego paska, albo w ostateczności podjechać do ASO i zamknąć temat.

Załamany właściciel D15b2.

stypa1984
25-01-08, 16:31
Panowie a co z tym regulowanym kolem pasowym. pomoże to gdzie to kupic ile kosztuje ??

gtv
25-01-08, 19:00
Psycho Buchter nie łam się, wal do ASO niech łamia głowę (jeśli takową mają), jeśli przed załozeniem paska kółka są we właściwym położeniu a paska nie można nałozyć bez przesunięcia kółka - to wyglada na to, ze winny jest pasek, bo cuda zdarzaja sie w przyrodzie, ale nie w mechanice pojazdowej. A jeśli idzie o regulowane kółko, to takowe można sporządzić własnym sumptem, dużo było o tym pisane na forum honda-crx, ale nie wiem czy regulowane kółko rozwiąże problem jeśli pasek jest do d. gtv

marqs_g
25-01-08, 20:16
no na chlopski rozum gtv ma racje:D moze to te paski ch**owe... moj ma niby te 106 zebów i na kolach lezy dobrze tak ze ksztalt zebow raczej dobry:/ a jakiej firmy macie te paski??? ja mam contitech czy cos takiego...

no a czy jest taki jak ma byc? -niby dobierany byl w szik'u z katalogu

stypa1984
26-01-08, 14:15
a to prawda ze są dwa rodzaje pasków stoszkowe i jakieś tam moze tu jest pies pogrzebany, ja mam D15B7 ale canadyjsko raczej nie powinno to robic różnicy ??

keri66
28-01-08, 19:43
Panowie jak mogę doradzić ja wymieniałem rozrząd mam pasek kagera ale wymieniłem kołą pasowe pompe wody i napinacz sprawdzcie koła pasowe .Mam silnik D15B2 i wszystko w porządku przebieg 175000?

Skoti
28-01-08, 21:21
kolega mi opowiadał o problemie u siebie w aucie-citroen xiantria. Miał przypadek że po splanowaniou głowicy zaden pasek nie pasował. niestety nie pamietam jak to sie zakońcyło.

marqs_g
28-01-08, 23:23
bylem dziś w sziku i zagadalem jeszcze o te paski... gosc sprawdzil dokladnie i powiedzial ze nie ma szans i w tym modelu wystepuje tylko JEDEN rodzaj paska-106 zebów... roznil by sie tylko o 3 zeby gdyby to byl v-tec :/ wiec nycha chyba sie mylisz ;)

ale nie wytrzymam i jutro wszystko jeszcze raz rozbieram, sciagam co sie da, jeszcze raz licze te zeby, i skladam jak w ksiazce pisze :d

a co do tego kola pasowego to moze mi ktos wyjasni jaki jest sens wymiany bo z tego co sie orientuje to raczej sie ono nie zuzywa ?? :(

stypa1984
29-01-08, 15:15
Jak sprawdzić czy te owe koło jest OKI ?????????

marqs_g
29-01-08, 18:50
no i jak napisalem tak zrobilem; wyszło na to ze przestawilem pasek o 1 zab w druga strone i teraz jest powiedzialbym ze jeszcze deczko dalej od znaku niz wczesniej tylko z jego drugiej strony... ale po odpaleniu, nagrzaniu silnika i jezdzie testowej( :d ) hania daje sobie lepiej rade... tzn ostatnio na 2 biegu max 80 a dzis 90km\h a silnik wkreca sie lepiej na obroty :aloha:
co nie zmienia faktu ze znaki dalej nie ca na swoim miejscu:/ ciekawe jakby sprawa wygladala gdyby znaki byly ok!? :(
jutro jade w trase to bedzie okazja zeby przetestowac lepiej ;)

mi wydaje sie ze nie ma czego szukac przy kole pasowym jesli klin jest na swoim miejscu... zreszta pasek rozrzadu i tak nie śmiga po kole tylko jest tam druga zebatka, tez z klinem, i tez jest na niej znak(wciecie kolo zeba, odniesienie jest na bloku[strzalka] tylko ja troche pasek przyslania)... ale to tylko moje skromne zdanie...
pozdr

PSYCHO BUTCHER
30-01-08, 16:59
Nie wiem czy mam rację czy nie - ale lepsze sprawowanie się Twojej Hondy jest wynikiem ustawienia zapłonu - które teraz jest w poprawniejsze...
Oznacza to tyle, że zanim przestawiłeś o ten ząb - miałeś źle ustawiony zapłon.

Whiplash
30-01-08, 17:36
Jesli sa jeszcze jaies watpliwosci to d15b2 pasek ma szerokość 24mm i 106 zębów - numer katalogowy gates - 5232XS.

marqs_g
31-01-08, 00:36
z tego co wiem to jesli nie jest dobrze ustawiony rozrzad to i zaplonu dobrze sie nie da ustawic.... moze sie myle...

PSYCHO BUTCHER
31-01-08, 11:04
Nie mylisz się - właśnie dlatego założyłem ten wątek... ;)

marqs_g
31-01-08, 14:49
ale jesli chodzi o to regulowane kolo -nie tak jak ktos wczesniej pisal ze pasowe tylko KOLO ROZRZĄDU!!! i to by na 100% rozwiazalo problem... tylko gdzie taki bajer mozna dostac za w miare dobra kase albo jesli sie da to jak przerobic to stare, oryginalne???

tomek
31-01-08, 17:51
Ja jak zmieniałem pasek też idealnie nie dało się zgrać znaków, ale to była różnica 0,5 - 1 ząb (pasek Continentala).
Sprawdziłbym pasek, czy na pewno jest dobry, ewentualnie porównał ze starym. Moja mała taka uwaga żeby nie eksperymentować +/- 1 ząb lub dwa zęby w jedną lub w druga stronę - to jest 16 zaworowy silnik i bynajmniej nie niekolizyjny- tak więc niewiele trzeba żeby zawory pokrzywić!!
Jak jest delikatnie źle rozrząd ustawiony to silnik powinien na biegu jałowy nierównomiernie pracować lub nawet będzie się dusić. Jak pomimo wielu prób i nawet najbardziej zbliżonym ustawienią silnik nie ma mocy to może być już któryś z zaworów delikatnie skrzywiony (w wyniku złego ustawienia, kiedy po uruchomieniu silnika- walnął w tłok)

ao.oa
31-01-08, 18:10
co ile km trzeba wymieniac rorząd w d15b2 ?

tomek
31-01-08, 18:14
oryginalny pasek spokojnie wytrzyma 120 tys i więcej. Każdy następny powinno się wymieniać co 60tys. Oczywiści nie jest powiedziane że dany pasek nie wytrzyma 200 tys. ale lepiej nie ryzykować i wymienić wcześniej tj. co 60tys góra 90tys.
Zasada jest jedna- lepiej częściej aniżeli silni remontować.

PSYCHO BUTCHER
31-01-08, 19:46
Koniec problemu z rozrządem ! :d

Załamany doszczętnie i wyczerpany nerwowo podjechałem dziś do ASO.
Postanowiłem :"każę wymienić pasek rozrządu na oryginalny i jak nie będą mogli ustawić roz. to przesiądę się na Saaba - wcześniej oczywiście umawiając się z kolegą, że jak zobaczy mnie w Sabbie to ma mnie zastrzelić z dwururki".

Panowie rozkręcili rozrząd i stwierdzili "źle ustawiony o 2 zęby!". Poziom konsternacji osiągnął w moim umyśle apogeum. Przecież myślałem, że o 2/3 zęba!!!.
Co się okazało: Rozrząd w D15b2 ustawia się wg. znaków bocznych - te co pokrywają się z poziomem głowicy.
Kowale do których chadzałem z uporem maniaka próbowali ustawić ten znaczek poprzeczny który u mnie wygląda na wyryty scyzorykiem (ten skierowany w dół pod lekkim kątem). Tego typu operację można z powodzeniem o kant d**py potłuc. :bicie:

Tak więc wszystkie teorie możliwe nie zakładały nawet możliwości, że mechanik nie wie do jakich znaków się ustawia. :brawo2:

PS.
Wiem, że teraz będę najpewniej zbierał baty i komentarze od znawców, ale postanowiłem opisać mój happy end by podnieść na duchu tych co wciąż mają mój problem.
Pozdrawiam i dziękuję wszystkim uczestnikom dyskusji.

skolopendra
31-01-08, 19:51
podjechałem dziś do ASO.

ile taka wizyta :d


tylko gdzie taki bajer mozna dostac za w miare dobra kase

allegro 300-400zł

PSYCHO BUTCHER
31-01-08, 19:56
Niestety 600zl... Ale biorąc pod uwagę ilość szmalu, które wydałem wcześniej na nic (myślę o poprzednich próbach u partaczy) to nie żałuję. Będę przez jakiś czas jadł kit z okien ale za to z uśmiechem na twarzy bo Hania ma się dobrze.
Może mój post zaoszczędzi komuś 600zł ?

stypa1984
01-02-08, 01:02
Jak jest delikatnie źle rozrząd ustawiony to silnik powinien na biegu jałowy nierównomiernie pracować lub nawet będzie się dusić. Jak pomimo wielu prób i nawet najbardziej zbliżonym ustawienią silnik nie ma mocy to może być już któryś z zaworów delikatnie skrzywiony (w wyniku złego ustawienia, kiedy po uruchomieniu silnika- walnął w tłok)



Czy jest sposób zeby obadać czy ten zawór jest moze delikatnie skrzywiony bez rozbierania wszystkiego ??

tomek
01-02-08, 17:57
""Czy jest sposób żeby obadać czy ten zawór jest może delikatnie skrzywiony bez rozbierania wszystkiego ??[/quote]""

Zdjęcie głowicy da na pewno 100% odpowiedz na to, ale jest jeden taki sprytny sposó by rozeznać się ogólnie w sytuacji, oczywiście rozrząd musi być ustawiony książkowo - W CIVICACH są trzy możliwe ustawienia w zależności od silnika!!!! tak więc lepiej się upewnić przed dłubaniem, żeby nie było jak wyżej ( :d ).
Jak już wiemy, że ustawienie jest w miarę ok (+/- ząb) to na włączonym silniku zdejmujemy kabel z jednej swiecy i słuchamy co się dzieje (i tak z każdą swiecą po kolei) - oczywiście świec nie wykręcamy!!!!. tam gdzie jest zawór/y skrzywiony wyraźnie to usłyszymy. - ALE LEPIEJ JAK TO ROBI KTOś KTO MA POJęCIE żeby cos nie zepsuć.

Efyr
01-02-08, 20:31
zdejmujemy kabel z jednej swiecy i słuchamy co się dzieje
Hmm. Jesteś tego pewny, bo mi się wydaje, że coś takiego skończy się wymianą modułu

tomek
02-02-08, 20:06
Efyr - robiłem tak w Hani, Daewoo Kalos, Fiat Punto i nic się nie stało - ale decyzja należy do ciebie. Poza tym nie ja jeden tak robię - sam to kiedyś podpatrzyłem w serwisie .