PDA

Zobacz pełn± wersję : intercooler bez turbo



Dominic
19-08-05, 12:21
jaki¶ czas temu, to chyba był jeden z pierwszych odcinków "czasu tuningu" pokazywali jak sie montuje intercooler, co mnie zaintrygowało - montowali go bez sprezarki. koles powiedział ze to jest podstawa do dalszych modyfikacji a sama chlodnica da jakies 7-kilkunastu KM. mialo to miejsce w jakims nissanie.

Czy kto¶ próbował takiej modyfikacji? czy jest mozliwe zeby sam cooler tyle dawał [oczywiscie ze stozkiem]

wieshaq
19-08-05, 12:45
ciezko powiedziec. moim zdaniem to duzo pogorszy dotlenienie silnika. powod prosty - ogromne opory przeplywu

elmer
19-08-05, 12:52
Nie.

Jezeli nie ma w aucie jakiegos beznadziejnego dolotu, to powietrze ktore zasysa jest mniej wiecej tej samej temperatury co temp. otoczenia. A intercooler nie schlodzi powietrza bardziej niz do tej temperatury, bo to jest tylko wymiennik ciepla. To po pierwsze.

A po drugie, podcisnienie w silniku atmosferycznym nie wystarczy zeby pobierac powietrze przez uklad dolotowy z intercoolerem i bedziesz mial w efekcie duuuzo mniej powietrza wlatujacego do kolektora dolotowego.

Intercooler sluzy do schlodzenia powietrza, ktore w wyniku sprezania przez sprezarke nagrzalo sie do temperatury duzo wyzszej niz temperatora otoczenia.

To, co widziales musialo miec miejsce w aucie, ktore juz mialo turbo.

A jezeli uwazasz, ze auto zasysa zbyt cieple powietrze, to trzeba pomyslec o przekonstruowaniu dolotu, np. zeby pobieral powietrze z innego miejsca.

wieshaq
19-08-05, 12:59
A intercooler nie schlodzi powietrza bardziej niz do tej temperatury, bo to jest tylko wymiennik ciepla
wszystko prawda ale ten szczegol nie do konca :-) metale maja taka wlasciwosc ze zawsze maja temp wlasna mniejsza od temperatury otoczenia. zwlaszzca przy jezdzie. o ile nie sa wystawione na dzialanie slonca. i w tej sytuacji moga dac temp lekko nizsza. no ale i tak wyjdziesz na minus bo opor przeplywu przez 2m rury i cooler zrobi swoje

elmer
19-08-05, 13:28
metale maja taka wlasciwosc ze zawsze maja temp wlasna mniejsza od temperatury otoczenia.

Pierwsze slysze. Mozesz to rozwinac?

wieshaq
19-08-05, 13:38
nie pamietam jak to sie fachowo nazywa ale to jedna z podstawowych wlasciwosci fizycznych materialu jakim jest metal. to sie chyba jakos nazywalo ujemnosc temperaturowa czy jakos tak. to jest fakt na 100%.

elmer
19-08-05, 14:10
Nie chce juz specjalnie drazyc dalej tego O/T, ale nie slyszalem o takiej wlasciwosci metali. Z ciekawosci szukalem chwilke w Google`u, ale niczego na ten temat nie znalazlem. Jesli mozesz to zarzuc jakims linkiem na temat albo chociaz wytlumacz na czym polega to zjawisko.

wieshaq
19-08-05, 14:16
heheee. co do NAZWY zjawiska (jak napisalem) nie jestem pewien. ale jestem pewien ze to isnieje i jest prada. linka nie mam chyba ze znajde w notatkach z polibudy z fizyki ktore juz dawno poszly do kosza :-) przyjmij to jako fakt bo tego jestem pewien!
z reszta zrob sobie prosty test.... dotknij byle jaki metalowy przedmiot, ktory lezy w nienaslonecznionym miejscu i zobaczysz ze jest zimny....

Peter
19-08-05, 14:20
IC do N/A który z Was ****±ł porz±dnego baranka o ¶ciane i wypisuje takie głupoty..? :lol:

wieshaq
19-08-05, 14:21
IC do N/A który z Was ****±ł porz±dnego baranka o ¶ciane i wypisuje takie głupoty..?
nie ma glupich pytan... moga byc tylko glupie odpowiedzi!! heheeee
chlopak pyta wiec odpowiadamy. gdzies widzial i pyta

elmer
19-08-05, 14:51
heheee. co do NAZWY zjawiska (jak napisalem) nie jestem pewien. ale jestem pewien ze to isnieje i jest prada. linka nie mam chyba ze znajde w notatkach z polibudy z fizyki ktore juz dawno poszly do kosza :-) przyjmij to jako fakt bo tego jestem pewien!
z reszta zrob sobie prosty test.... dotknij byle jaki metalowy przedmiot, ktory lezy w nienaslonecznionym miejscu i zobaczysz ze jest zimny....

Moja skora ma 36.6 st., nóż z szuflady ma ~20.0 i jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepla, wiec je szybko odbiera z mojej reki i tym samym pobudza receptory zimna w skorze. To dowodzi tylko, ze metal jest dobrym przewodnikiem ciepla, a nie ze ma nizsza temperature niz otoczenie.

wieshaq
19-08-05, 14:52
hahaaaa no to nie wiem jak cie przekonac

ale pozdrooo tak czy siak ziooom

maciek
19-08-05, 14:58
Teoria swoje, życie swoje.

Interkuler w NA jest fajny jesli chcemy miec fajny RICE

Peter
19-08-05, 16:37
Do IC proponuje założyć jeszcze MBC i regulować sobie wirtualne doładowanie.

elmer
19-08-05, 16:59
Swoja droga, nie wiem czy widzieliscie moze na ebay`u najnowszy trend w dolotach, tzw. Front Mounted Air Intake? :lol:

http://cgi.ebay.com/92-93-94-95-DX-EX-SI-CIVIC-FRONT-MOUNT-COLD-AIR-INTAKE_W0QQitemZ7993930762QQcategoryZ38634QQrdZ1QQ cmdZViewItem

:roll:

Peter
19-08-05, 17:06
Jeden wyjazd w trase i filtr do kosza. :lol:

maciek
19-08-05, 17:21
Jeden wyjazd w trase i filtr do kosza. :lol:
Pozatym wysokie obroty umieraja przy takiej dlugiej rurze.

wieshaq
19-08-05, 17:27
fuuck!! co to za wynalazek? ciekawa sprawa skoro juz ktos to produkuje. podczas jazdy moze wepchnie powietrze ale z ruszaniem z niskich obrotow moze byc problem

maciek
19-08-05, 17:33
fuuck!! co to za wynalazek? ciekawa sprawa skoro juz ktos to produkuje. podczas jazdy moze wepchnie powietrze ale z ruszaniem z niskich obrotow moze byc problem
Mysle ze nie wiesz o czym piszesz synu :D

wieshaq
19-08-05, 17:36
Mysle ze nie wiesz o czym piszesz synu
co jest maciu¶? to uracz mnie wyjasnieniem a nie piszesz ze nie wiem

maciek
19-08-05, 17:48
Mysle ze nie wiesz o czym piszesz synu
co jest maciu¶? to uracz mnie wyjasnieniem a nie piszesz ze nie wiem
To bylo zartobliwie :) Bez urazy.
Czym wyzszy peak mocy tym krotszy dolot. W tym przypadku jesli dobrze widze rura jest naprawde dluga.
Napisales ze przy duzych predkosciach jakos by jechalo ale z ruszaniem bylyby problemy a ja smiem twierdzic ze byloby odwrotnie, chociaz filtr wystawiony na sciane powietrza zniwelowalby moze troche efekt dlugiej rury.
Druga sprawa to termin wpychania powietrza do silnika.
Biorac pod uwage sile suwu ssania przy wysokich obrotach ciezko jest mi sobie wyobrazic "wpychanie powietrza do silnika".

wieshaq
19-08-05, 17:49
chociaz filtr wystawiony na sciane powietrza zniwelowalby moze troche efekt dlugiej rury
no ja wlasnie w ta strone motalem. to co z niskimi obrotami bez pedu powietrza? to dopiero musi byc kicha

maciek
19-08-05, 17:53
chociaz filtr wystawiony na sciane powietrza zniwelowalby moze troche efekt dlugiej rury
no ja wlasnie w ta strone motalem. to co z niskimi obrotami bez pedu powietrza? to dopiero musi byc kicha
A seryjnie jak sie dzieje ze dziala? :)