PDA

Zobacz pełną wersję : d16z6 Check i brak Vteca



Seba27
15-06-13, 00:25
Wiec tak. Mam d16z6 po remoncie. Dzis jezdzilem w miarr spokojnie z paroma wyjatkami, depnieciami do 7000-7500.
Podczas ostatniego wystartowalem z 1ki do 5tys, 2ka do 4tys i 3 i deska. Wszystko szlo ok a nagle zauwazylem Check i czuje ze Vtec sie nie wlaczyl. Stanalem na swiatlach, wolne obroty idealne 750-800. Zgasilem, odpalilem, Check zgasl ale nie deptalem juz do domu... czasem tez mam dziwne takie niskie obroty a jak tylko kopne/dotkne pedalu gazu to wraca i pieknie trzyma 800. Potrafi tez sie tak przywiesic na 1000-1100 i ten sam trik z kopnieciem uspokaja je znow na 800. 1 - co moze byc nie tak? 2 - te 2 usterki moga nie miec ze soba nic wspolnego?

synek01
15-06-13, 14:53
Witam

Mam ten sam problem, a mianowicie nie załącza się Vtec bo zrobiłem dla testu "vtec light" i się nie świeci oraz mam błąd "check" ? Dodam, że jestem po wymianie całego słupka na D16W4 ale cały osprzęt został z D16Y8. Błąd był przed i po wymianie słupka.

PS: Od czego jest ta wtyczka? W D16Y8 jej nie było.
http://i.imgur.com/iOeOHlE.jpg

Muzyk-Grzes
15-06-13, 15:05
Ta wtyczka to czujnik ciśnienia oleju w zaworze VTEC . W większości znanych mi przypadków swapów lub mini me tego czujnika się nie podłącza a jedynie mostkuje jego wskazania we wtyczce kompa. Na zimnym silniku VTEC się i tak nie włączy a przy przekroczeniu odpowiednich obrotów zapali się check engine z błędem 21.

ps: Seba te wariacje z obrotami mogą mieć przyczynę w brudnej przepustnicy

synek01
15-06-13, 15:57
Przetestowałem zawór Vteca na krótko z akumulatora i działa bo obroty spadają. Gdzie zatem jest problem ?

Muzyk-Grzes
15-06-13, 16:20
Sprawdź może jaki masz kod błędu bo tak to będziemy sobie gdybać.

synek01
15-06-13, 17:09
Dobra, zrobiłem samodiagnostykę. Tylko, że miga kontrolka od ABS'u, a CHECK świeci cały czas :mad:
możecie sprawdzić na filmie: http://youtu.be/Kzgv9wPVhbk


Tak sobie teraz myśle, że jak włożyliśmy nowy słupek i zrobiliśmy testowy odpał bez kompletnego osprzętu (bez sondy itp) to komp mógł zapisać wtedy błędy :confused: Jak więc zresetować błędy? Odpinałem plusową klemę z akumulatora na jakieś 10min ale nic z tego więc wyciągnąłem też pod maską bezpiecznik 7,5 A na parę minut, nie odpalałem auta i dalej CHECK świeci cały czas :/

luchuma
15-06-13, 19:16
ale Tobie miga ABS a nie MIL wiec to nie są błędy silnika ;]
a rozrząd nie jest przestawiony ??

podepnij zworke jak Ci sie zapali check podczas jazdy ;]

Seba27
15-06-13, 21:31
Problem dzis nie wystapil....
Przepustnica wyczyszczona benzynka ekstraktyjna, jest to samo falowanie.
Ale Vtec normalnie sie wlacza, check nie zaswiecil od wczoraj...
Nie mam pojecia... a przepustnice przesmarowac jakims WD?

Muzyk-Grzes
15-06-13, 21:49
Ściągałeś przepustnicę czy tak bez ściągania wyczyściłeś?

Seba27
15-06-13, 21:59
Sciagnalem, cala wyplykalem zmieniajac ekstrakctjna 3krotnje bo syf byl straszny. Nie mialem nowej uszczelki to zlozylem na starej uszczelniajac siliconem

luchuma
15-06-13, 22:24
a silniczek krokowy?? lewe powietrze gdzieś lapie?

Seba27
15-06-13, 22:47
Jest szansa... jego tylko czyscilem kiedys ale z uszczelnieniem gorzej. Ale czy on spowodowalby wylaczenie Vtec? Kiedys jak mialem popitolone wtyczki z tylu silnima to pomimo superniskich obrotow na cieplym i falowania na zimnym Vtec kopal jak zloto.

Seba27
17-06-13, 09:15
cos mi wlasnie przyszlo do glowy, czy ten czeck i zmulka i wylaczenie Vteca moglo byc spowodowane poniszczonym filtrem powietrza? Podczas przyspieszania z niskich obrotow potrzeba mu wiecej powietrza niz przy wyzszych a ze ten filtr mam troche juz pomiety moglo go przytkac troche, jak myslicie?
chce dzis pozyczyc inny filtr od kogos i sprobowac

markotny
17-06-13, 14:58
cos mi wlasnie przyszlo do glowy, czy ten czeck i zmulka i wylaczenie Vteca moglo byc spowodowane poniszczonym filtrem powietrza?

Wątpie. VTEC to układ hydrauliczny, do działania wykorzystuje olej silnikowy.
Generalnie aby Vitek wstał muszą być spełnione następujące warunki:
- Silnik musi osiągnąć temperaturę roboczą(płyn chłodzący)
- odpowiednie ciśnienie oleju na zaworze VTEC i nie chodzi o to co sobie zmierzy czujnik tylko o faktyczną wartość jaka będzie w chwili osiągnięcia VTECowych obrotów.
- prędkość pojazdu musi wynosić więcej niż 20km/h

Oczywiście tutaj zakładam, że zawór jest sprawny i cyka jak go na krótko podepniesz pod aku:)

luchuma
17-06-13, 15:00
jeszcze moze byc zasyfiona uszczelka Vteca - takie sitko na niej jest ;]

Seba27
17-06-13, 15:22
za pare godzin zmieniam olej i zaloze parowe od kumpla z nowym filtrem.
Zobacze jak sie bedzie zachowywac...
A z pradami i sitkiem - Vtec to dla mnie nowosc - nigdy Hondy wczesniej nie mialem, duzo czytalem ale mi to trzeba pokazac jak takiemu Tukowi - zdjecie i strzalka :D Mechanicznie ogarne

markotny
17-06-13, 15:39
Vtec to dla mnie nowosc - nigdy Hondy wczesniej nie mialem

Spoko. Tym bardziej nie dziwi mnie jeśli ktoś ma D-serię i piszę coś w stylu:


Vtec kopal jak zloto.

:)

Nie tam żebym sie czepiał ale w D-serii VTECa prawie wogóle nie czuć ani nie słychać:)

Dobrą opcją jest to o czym napisał luchuma. Zdejmij zawór Vitka i sprawdź jego czystość(to sitko o którym pisze)

Seba27
17-06-13, 15:52
dobra dobra :D
Na starym komputerze - z inna mapa jak Vtec sie wlaczal to roznica byla MOCNO odczowalna - czasem strzal z wydechu byl nawet - teraz jestem na seryjnym ustawieniu kompa. TAK - czuc jak sie wlacza ;]

markotny
17-06-13, 16:03
To może ja do tej pory nie zwróciłem na to aż takiej uwagi. Przyspiesza to przyspiesza, odjeżdża innym to odjeżdża :D. To teraz jestem ciekaw twoich doznań jakbyś sie przejechał jakimś - nawet seryjnym - B18C6 :D. Ale ok nie robie spamu bo nie o tym tu mowa i nie tego się tyczy problem.

Seba27
17-06-13, 16:05
po rozbiciu poprzedniej jechalem b16a2 w delSolu i jakos wszyscy sie tak podniecali jak to to nie jedzie - a jechalo jak moje. Jak jechalem zas d16z6 / d16y8 - to zamulone to bylo strasznie...

Niemniej jak mialem niewystrojone MiniMe to Kop z Vteca byl potezny a we wspomnianym b16a2 nie bylo go - moc rosla bardzo plynnie

markotny
17-06-13, 16:17
To nas żeś tutaj ściemnił zdrowo że Hondy nigdy wcześniej nie miałeś.

Oj nie ładnie, nie ładnie :p

Seba27
17-06-13, 16:25
no, moze jakas jedna :p

Ale sporo sie podczas remontu d16z6 nauczylem :)

markotny
17-06-13, 16:28
Dobra koniec off-topa bo daje zły przykład robiąc chat z tego tematu :D.

Daj znać jak po zmianie oleju i dolotu.

Seba27
17-06-13, 21:13
Wlalem full syntetyk - skorygowalem zaplon... i pierwszy raz od remontu spalowalem mocno... wczesniej byl wlany polsyntetyk. Fitr zmieniony i iagnie pieknie do odcinki. Ale po takich 5minutach bylo za mna SIWO...!! ;((
Pomocy... skad to dymienie??

luchuma
17-06-13, 21:24
a wiec vtec sie wlacza :D hehe

a co robiles przy remoncie silnika? pomierzyles cylindry?

Seba27
17-06-13, 21:52
Porzadna kapitalka gory. Blok pomierzony, honowany. Nowe pierscienie, wszystkie uszczelki, wszystkie zawory dotarte maszynowo i jeden krzywy wymieniony, nowe uszczelniacze + sprawdzone prowadnice. Plan kosmetyka 0,11. Panewki i wal nietykane ale jest cicho... akurat teraz jechalem do domu spokojnie i nic nie dymi... skad to poszlo??? ;(

Tak Vtec sie wlacza :D

Michał102
17-06-13, 22:00
Jak to docierałeś?

Seba27
17-06-13, 22:05
250 km do 3tysi
730km do 4tys / pare razy po 500km-ach depniete do 6000-6500.
Dopiero dzis ogien

Michał102
17-06-13, 22:08
Na jakich olejach?

No i jeszcze napisałeś, że pałowałeś przez 5 minut... to zdecydowanie za długo dla świeżo wyremontowanego silnika. W dobrze dotartym silniku po kilku krótkich pałkach temperatura oleju podlatuje pod 120st. Wyobraź sobie co było u Ciebie, gdy silnik jest jeszcze dość ciasny. Z oleju zrobiła się woda i mogło zerwać film olejowy i stąd kupa dymu.

Seba27
17-06-13, 22:12
1 - 15w40 BP
2 - 10w40 Mobil
3 - 5w40 Castrol.

W kazdym razie co teraz?
Temperatura, plyn i olej w normie.

Michał102
17-06-13, 22:17
Temperaturą cieczy chłodzącej się nie sugeruj. Wskazówka niby będzie na środku skali, a olej ma dopiero 50-60 st. Pałować można dopiero od około 90, a żeby temperatura oleju osiągnęła taki poziom, to trzeba dość kawałek przejechać. Potem ze 2-3 pałki i ma koło 120 i trzeba odpuszczać i studzić silnik. Przydałyby Ci się dodatkowe gajgery. Ja sam sobie takie sprawię, bo to bardzo przydatna rzecz. Ciśnienie i temperatura oleju to kluczowe parametry silnika, które trzeba stale kontrolować. Szkoda, że fabrycznie tego nie montowali.

markotny
17-06-13, 22:22
Moim zdaniem za wcześnie dałeś w palnik. Jak docierałem swój silnik a robiłem totalnie kapitalny remont razem z panewkami to przez pierwsze 1300km obrotomierz może ze 2 razy osiągnął 5000 obr a i to dopiero pod koniec tego przebiegu. Pierwszą i jedyną kreskę nie wystrojonym autem zaryzykowałem po przejechaniu jakiś 2000 km i to było max do 6000 obr. To była końcówka jeżdżenia na mineralnym. Potem przesiadka na Valvo 10W60 VR1 i wio na strojenie.

Co do zależności temperatury oleju i cieczy chłodzącej to mogę potwierdzić to co kolega Michał napisał. Tez jakoś mi się wierzyć nie chciało dopóki nie zamontowałem dodatkowych zegarów. uczulam na to bo taką nie wiedzą można sobie rozj*bać świeżo wyremontowany silnik.

Seba27
17-06-13, 22:34
dobra ale wciaz pozostaje, co teraz?

Michał102
17-06-13, 22:37
Trzeba jeździć delikatnie i obserwować co się dzieje. Często sprawdzaj sobie stan oleju. Czasem mu depnij do odcinki i patrz czy coś dymi.. tylko go długo nie katuj.

Teraz to masz 50/50... albo nic się nie stało i silnik będzie żył, albo go przytarłeś i pójdzie na żyletki;)

Aha... i jeszcze jedno... jakie Ty tam masz w końcu mapy paliwa? Wszystko jest OEM, czy było coś kombinowane?

Seba27
18-06-13, 00:04
Zalozylem czysty seryjny komputer z seryjna mapa.
W razie takzwanego W - nowy blok, tloki i pierscienie?

Podeptalem w ruchu miejskim za Yamaha FZR na ktorej jechal kumpel cala aleja 29listopada w Krakowie...

Od ul. Kamiennej do konca miasta na Warszawe (jakby ktos chcial znac dystans moze sprawdzic na googlach) wiecej jak 7000 nie bylo ale wkrecala sie od okolic 4rech prawie ciagle, wyprzedzanie na ostro BUSem itp 2gi, 3ci bieg
Jedyne pocieszenie ze zbytnio mi nie odjechal...

luchuma
18-06-13, 00:25
wymien olej na 10w60 valvoline vr1 jak lubisz palowac ;] i zamontuj gajger temp oleju

Seba27
18-06-13, 00:37
Czyli komplet juz musze kupic. Temp oleju, cisnienie oleju i cisnienie doladowania...
Wiejsko wygladaja te zegary w slupku, bede musial cos pomodzic...

Narazie wiec bede grzeczny i odcinki to ja poslucham w motorze poki nie wyklaruje sie tu sytuacja

markotny
18-06-13, 08:58
Temp oleju, cisnienie oleju i cisnienie doladowania...

To ty masz ten silnik jeszcze doładowany??

Lej Valvo. Według sepcyfikacji traci swoje właściwości smarowne(staje się wodnisty) dopiero przy 120*C.

Seba27
18-06-13, 09:19
mam wlane to - http://img402.imageshack.us/img402/2967/g0j.jpg

Eaton M62 - lezy jeszcze w garazu, nie chcialem go wkladac odrazu do wyremontowanego silnika ale zegar cisnienia oleju juz na remont planowalem

Jaka roznica w temperaturze (progu) utraty smarownosci?

Ziomek ma B18C4 z kompressorem i jezdzi na VR1 racing 10w60
po paru minutal palowania temp oleju miedzy 110C - 130C wiec z czego adaptowac chlodnice oleju do d16z6...?

A wracajac do tematu to tak - zatkany filtr powietrza byl powodem zmuly i wylaczenia sie Vteca