PDA

Zobacz pełną wersję : Turbo w Civicu/Crx 88-91 non Vtec, np d16a9 albo innym d....



Kilej
17-08-05, 16:37
Witam

Czy ktos robil w polsce turbo, ale konkretnie w Civicu/crx z lat 88-91 i silniku serii D , najlepiej d16a9 ?

To ze bylo robione w Vtecach 4gen to wiem (np Marcel), i ze w d-seriach 5 gen to tez wiem.

Ale chodzi mi konkretnie o d-serie z lat 88-91.

Jesli ktos cos takiego sobie zbudowal (kupil turbokit albo dal do zrobienia ) to prosilbym o wypowiedzenie sie w tej kwestii.


P.S. w USA d16a9 to najczesciej uturbiany silnik, obok d16z6 z 5gen :)

Pati
17-08-05, 17:15
hmmm... D16A9 w usa... no nie wiem... tam nie bylo tego silnika.

Kilej
18-08-05, 16:22
Widze ze bardzo duzo wnoszaca wypowiedz i z punktu widzenia logiki bardzo na temat.

To jest cala twoja wiedza na ten temat turbo...

A jak chcesz mnie zagiac to wyjasnie Ci sprawe ze w USA uzywaja ZC DOHC z japonii, czyli odpowiednik naszego D16A9.

D16a9 w europie = ZC DOHC w USA (wlasciwie to na USDM ich nie bylo i oni je importuja z Japonii)
Oba silniki sa 1,6 non Kat, DOHC, PM7, OBD0, budowa taka sama i czesci aftermarketowe te same.

Pewnie zaraz napiszesz kolejnego posta (bardzo zwiazanego z Turbo) ze ZC DOHC ma kilka mikro - bzdetow innych D16A9 bo jest JDM. Ale prosze odpusc sobie....

PROSZE PISZCIE NA TEMAT :)

elmer
18-08-05, 23:26
Kilej, PM7 silnikow jest naprawde malo w USA, bo, jak sam zauwazyles maja tylko ZC sprowadzane z Japonii. A nie sprowadza sie duzo bo sie to nie oplaca (raczej jak juz ktos ciagnie silnik z JP to jest B- albo H-seria).

Aha, poza tym amerykanie czesto nazywaja D16A6 rowniez jako ZC, wiec do konca to nigdy nie wiadomo o jaki silnik chodzi dopoki nie zobaczysz fotki komory silnika.

Co wlasciwie chcesz konkretnie wiedziec? Potencjal tego silnika jest podobny jak D16Z6. Turbo kit do D16A6 bedzie praktycznie bolt-on do A9 i takiego powinies szukac. Nie wiem ile chcesz pompowac, ale mozna A9 latwo odprezyc zakladajac tloki od SOHC.

Jakie chcesz turbo i w jaka moc celujesz? 200 HP?

Kilej
19-08-05, 14:03
Po pierwsze, to silnikow DOHC ZC w USA jest pelno. Bo sprowadzili ich na potege i bardzo duzo takich aut jezdzi.
Owszem d16a6 w USA (czyli seria USDM Civic/CRX SI ) tez jest nazywany ZC, ale po prostu ZC lub ZC SOHC.
A jak pisza ZC DOHC to wiadomo ze chodzi o odpowiednik mojego d16a9.

Do rzeczy?

Zamierzam skompletowac elementy do turbo (moze turbo kit a moze bede szukal poszczegolnych czesci). Wiem ze mozna spokojnie na serii do uzytku codziennego uzyskac 200 hp (nie 200 whp). Na ogol to osiagaja przy ok 8 PSI.
Ale sa dwie rzeczy na ktorych sie nie znam:

Czy i dlaczego (jak to wplynie na silnik) trzeba odprezac silnik? Robilbym to za pomoca uszczelki jesli juz, ale gdzie taka kupic i za ile?
Pisalem na forum w d-series i radzili zeby nie odprezac, tylko kupic metalowa z ASO, najlepiej z d16z6 jesli pasuje (bo jest jakas super 2 warstwowa metalowa...nie wiem). Albo zeby nic w tej kwestii nie robic....

Jak to jest z wtryskiwaczami: od czego dostepnego w polsce zamontowac. Podobno od Eclipsa 91 sa OBD0 i beda pasowac. Ale to jest wszystko na zasadzie: CHYBA. Oni uzywaja na ogol DSM injectors 450cc. Ale moze byc przeciez cokolwiek o wiekszej wydajnosci i na OBD0...tak mi sie wydaje.

Dlatego wlasnie przydalby sie ktos kto to robil w takim silniku albo ktos kto udzieli rzetelnych porad.

P.S. to ze kazdy kit od SOHC podejdzie to wiem. Zastanawiam sie nawet nad kupnem calego kitu z ebay´a (rzekomo do SOHC 88-00) i wiem ze bedzie pasowal. Ale kit to nie wszystko. Jeszcze kwestia czy odprezac czy nie.. Oraz paliwo czyli inne wtryskiwacze (jakie ) albo FMU (ktorego nie polecaja). I jak wytrzyma pompa?

Tak wiec Kit i montaz (kolektor, turbo, IC , rury, downpipe, BOV i weze) to najmniejszy problem i z tym sie uporam. No moze z wezami do i odprowadzajacymi olej bedzie troche roboty ale mam juz info. Na strojenie sie umowie wiec tez luz. Ale nie chce wysadzic lub uszkodzic silnika i nie chce tez czegos skopac z dawka paliwa wiec po to ten temat.

Zreszta kazda porada bedzie cenna. Czytam fora zachodnie i ciagle cos nowego sie dowiaduje :)


Elmer : jesli cos wiesz (a wiesz na pewno) ciekawego w tej kwestii to dawaj info.

P.S. Budujesz ze mna, jesli bym skladal samemu ?? :D

elmer
19-08-05, 16:48
Jesli tylko masz warunki (garaz itp.) to dzwonisz i budujemy :twisted: 8)

Wtryski na pewno trzeba zmienic. Wtryski od Talona/Eclipse pasuja w listwe Civica (dochodzi tylko kwestia innych uszczelniaczy), ale niekoniecznie trzeba sie przy nich upierac. Do 200 HP spokojnie wystarcza tez np. DSM 380cc.

Seryjna pompa paliwa w Civicu starcza do ok. 6 PSI (0,4 bar) doladowania. Z tego wzgledu na pewno konieczna bedzie wymiana. Walbro 255 lph to standard w tym temacie i nie ma co wydziwiac. Do tego potrzebny bedzie tez inny regulator cisnienia paliwa, ale to jakby logiczne.

Jesli chodzi o odprezanie. Seryjnie stopien sprezania jest 9,5 i wg. mnie konieczne bedzie odprezenie, zeby pompowac spokojnie te 8 PSI i moc to wykorzystac. Po co sie odpreza? Zeby uniknac spalania stukowego (detonacyjnego). Bez odprezania trzeba bedzie mocno opoznic zaplon, co negatywnie odbije sie na osiagach. Poza tym w nieskonczonosc opozniac zaplonu nie mozna (jesli bys chcial pompowac wiecej np.). Chociaz na homemadeturbo widzialem sprawe rozwiazana tak, ze byl modul MSD sterujacy zaplonem w zaleznosci od aktualnego doladowania w danym momencie. Tylko tam to bylo na SOHC, ktore ma nizszy stopien sprezania. Tym sposobem pompowali spokojnie 8 PSI na seryjnym silniku (patrz: tutaj (http://www.homemadeturbo.com/turbo_projects/t25-2/)).

Mozna odprezyc przez uszczelke, ale nie od D16Z6. Uszczelka D16Z6 jest rzeczywiscie metalowa (3-warstwowa), ale jest nizsza niz seryjna, wiec to na pewno nie bedzie odprezenie, tylko doprezenie (a nie o to chodzi). Najlepiej jednak zalozyc po prostu nizsze tloki. W Twoim przypadku wystarcza tloki od D15B7, wtedy wyszlo by jakies 8,4:1 i mysle ze taki dol to nawet do 14 PSI by dal rade (na zawody itp.). Oczywiscie to sie wiaze z rozbieraniem silnika, przy okazji zapewne cos by bylo do remontu (np. panewki), a wiem, ze silnik masz w dobrym stanie i troche szkoda go rozbierac. Ale z drugiej strony skoro zakladasz turbo to i tak dostanie w kosc i predzej czy pozniej skonczy sie remontem, jesli nie bedzie odprezony.

Wiecej na razie do glowy mi nie przychodzi.

Aha, czy planujesz zakup szpery?

P.S. Jak pogoda w Hiszpanii?

Peter
19-08-05, 16:53
Ja bede uturbiał D16Z6 w zime, na razie zbieram graty. Jakby co to chetnie podpowiem co i jak, bo temat badam od roku.

Kilej
21-08-05, 22:22
Szpere to moze za jakis czas. Na razie bym to chcial w miare budzetowo zrobic.

Czytalem ze niektorzy zakladali FMU bez zmiany wtryskiwaczy i jakos to dzialalo. Albo z kolei zakladali wtryskiwacze i nie zakladali regulatora cisnienia.
Z pompa tez roznie. RAz wymieniaja w USA a raz nie.

Wiele osob twierdzi ze przy wyciaganiu 200km z mojego silnika to nie trzeba zmniejszac kompresji. Ale jak juz trzeba bedzie to wole uszczelka bo na prawde nie chce rozbierac tlokow itp bo silnik jest w idealnym stanie, a ja go bede tak uzywal z turbo ze sie nie uszkodzi.
Przeciez ja zawsze rozgrzewalem auto kupe czasi i poza tym wiem jakies sa zasady jazdy z turbo. Wiec sie nic nie do***** i dlatego na poczatek wolalbym uszczelke ale nie wiem ile taka kosztuje.
ZA jakis czas to mozna zrobic upgrade i zmienic tloki itp

Na razie ma podejsc jakos tam pod 200 km wymieniajac jak najmniej elementow. Po prostu na razie inaczej nie wyrobie z kasa.


Pogoda w Hiszpanii super. COdzieniennie tak samo czyli idealnie do plazowania (szkoda tylko ze w tygodniu praca :/

Peter
22-08-05, 00:48
dlatego na poczatek wolalbym uszczelke ale nie wiem ile taka kosztuje.
Cometic`a uszczelka odprężająca to koszt ok. 100$.

[ Dodano: Pon 22 Sie, 2005 00:52 ]

Czytalem ze niektorzy zakladali FMU bez zmiany wtryskiwaczy i jakos to dzialalo.
No pewnie, że działao, bo FMU zwieksza cisnienie paliwa na listwie.

Kilej
22-08-05, 12:27
Dzieki za info o uszczelce.
Bede sie jeszcze musial dokladnie dowiedziec ile odprezyc i jaka dokladnie ma byc uszczelka, chyba ze to nie ma wiekszego znaczenia i najwazniejszy po prostu sam fakt odprezenia (a czy troszke mnie czy wiecej to juz nie robi)

To moze na poczatek kupic FMU i zostawie seryjne wtryski. Marcel w iVT turbo zdaje sie tak ma, ale jeszcze sie go zapytam.
Moze wtryski seria wyrobia, ale pompa pewnie nie. Choc moze na poczatek ??

Jakby sie udalo zachowac wtyski i pompe stock i kupic tylko FMU (czyli jakies 100 $) do uzytku nie przekraczajacego 8 PSI, to by byla super oszczednosc :) A potem sie zmieni.

[ Dodano: Wto 23 Sie, 2005 ]
Po konsultacjach z kilkoma osobami, postanowillem kilka rzecze :

Doladowanie nie wieksze niz 0,5 bara i ....

- nie odprezac silnika (nawet moge zmniejszyc doladowanie do 0, 4)
- FMU + wymiania pompy paliwa (jeszcze nie wiem jaka)

Myslalem nad tym turbo kitem ale na Street Shadows stwierdzili ze to gowno i moze maja racje. Sam nie wiem...

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Honda-Civic-D16-D-Series-Turbo-Kit-TD40-FMIC-Piping_W0QQitemZ7994570730QQcategoryZ33742QQrdZ1QQ cmdZViewItem

juniorohw
23-08-05, 17:46
Z tego co wiem to wiekszosc torbo kitow to gowno bo i tak trzeba wszystko przerabiac, bo nie pasuje wymiarowo. A jest robione pod wymiar :) Najlepiej kompletowac (jak ja :)) wszystko co sie da a czego sie nie da to zrobią to w firmie którą wybierzesz do pomocy przy budowie.
Pozdro.

Pati
24-08-05, 11:27
jak chcesz osiagnac 200 bezpiecznych koni to nie odprezaj silnika, wtryski co najmniej 370, pompa walbro 255, najprostszy kolektor, jakas swinia do wysterowania i turbo wielkosci T25 lub T3, jakis intercooler.
pozatym czytaj homemadeturbo.com i thezcr.com
w usie zc sohc to sa te jednowałki co mają w kodzie Z (d16z6 itd).

Kilej
29-08-05, 18:56
Juz mniej wiecej jestem zdecydowany co wezme :

Greddy 92-95 Civic Turbo Kit za 1500 $, wszystko podejdzie bez wiekszych problemow. Wszak to jest kit do d-serii, a to ze to 5gen to nie robi. Downpipe trzeba lekko zmodyfikowac i podpiac ODB0 ecu wedlug odpowiednich schematow (mam juz info)

Do tego potrzeba kupic tylko IC i blow-off

Bym moze jeszcze jakis fragment orurowania bedzie potrzebny lub lacznikow (choc w zestawie sa dolaczone i teoretycznie wszystko powinno pasowac)

Czy ktos uzywal rur Jacky do instalki turbo (tych rur co sa do skladania dolotow uzywane) ??

[ Dodano: Pon 29 Sie, 2005 ]
Opcjonalnie kupic cos uzywanego jak sie pojawi w najblizszym czasie na ebayu, ale podobnej klasy.

Zadnego shitu nie bede bral, bo wyjdzie jeszcze drozej.

Na tym greddy kit kolesie jezdza juz po kilka lat i wszystko jest Si.
Jeden gosc ma Civica bardzo podobnego do mojego wizualnie (tyle ze w USA) i jezdzi na tym od 5 lat i ma ponad 200 tys mil przebiegu w swoim ZC DOHC i wszystko dziala jak nowe :)

Tomo
30-08-05, 11:18
u nas nie radze pompować więcej niż 02/03bar bez odprężania

mamy kiepskiej jakości paliwo :x

Tom i Jerry
16-09-05, 19:58
zajrzyj na CRX INFO tam jest D16A9 uturbiona