PDA

Zobacz pełną wersję : Mniejsze luzy zaworowe w D16 VTEC



Michał102
21-05-13, 13:53
Panowie, co myślicie o ustawieniu luzów zaworowych na 15/20 w silniku D16Y8?
Manual oczywiście podaje 20/25, ale spotkałem się z opiniami, że można ustawić ciut ciaśniej i ponoć daje to jakieś korzyści.
Ktoś z Was jeździł na tak ustawionych zaworach? Coś się poprawiło w pracy silnika? Może to mieć negatywny wpływ na silnik i coś się posypie?

Będę wdzięczny za wszystkie opinie:)

Acha... jeśli to może mieć jakieś znaczenie, to dodam jeszcze, że u mnie siedzi wałek i kółko rozrządu z silnika D16Y2. Tłoki i korby są z D16Z6, przez co kompresja wynosi po 15 bar na cylinder, więc więcej niż seryjne Y8. Sam stopień sprężania tez na pewno jest większy. Ile wynosi dokładnie, to nie wiem, bo nie wiem jak to przeliczyć.

stolarz
22-05-13, 09:07
A potrafisz odpowiedzieć sobie na pytanie co się stanie po dłuższym czasie jak za mocno skręcisz łożysko?
Wiadomo że jak coś co o siebie uderza/obciera a będzie ustawione ciaśniej niż przewiduje to producent to ulegnie szybszemu zniszczeniu/wytarciu. Możesz to zrobić ale musisz się liczyć z szybszym zużyciem materiału

airman
22-05-13, 12:18
stolarz coś Ci się chyba miesza. :) Zużycie to temat drugorzędny tym przypadku.

Luz nie może być za mały, bo może dojść do nie domykania zaworów na rozgrzanym silniku.

Trzonki zaworów mogą być już nieco wyklepane, wiec możesz spróbować nieco ciaśniej ustawić i ewentualnie zmierzyć kompresje na gorącym silniku.

Arturvf500
22-05-13, 12:47
Panowie, co myślicie o ustawieniu luzów zaworowych na 15/20 w silniku D16Y8?
absolutnie nie; co najwyzej wieksze luzy niz minimalne; nawet jesli ciasniejsze ustawienie nie powodowalo by otwierania zaworow wtedy, gdy powinny byc zamkniete, wplyw 50um przy wzniosie krzywki 9mm dal by Ci moze z 0.2KM zysku;)