PDA

Zobacz pełną wersję : Nienaturlane grzanie silnika



przemoc666
29-04-13, 09:48
Witam
Mam bardzo zagadkową sprawę - w skrócie silnik mega się grzeje
Auto to Civic 99 ek4, silnik B16a2
A tak bardziej szczegółowo -grzeje w okolicach kolektora ssącego, do tego stopnia że ledwo można go dotknąć, zresztą nawet rozpórka się grzeje. Uprzedzając wypowiedzi, że to normalne - uwierzcie mi, to nie jest normalne grzanie, zresztą auto od tego gorąca jest ewidentnie zamulone, a pali po prostu jak smok, 10,5 to przy lekkiej nodze i na węższych zimówkach. Teraz jak wymieniłem na letnie 195/55 auto po prostu nie jedzie!

Cały problem pojawił się jeszcze zimą - padła mi sonda więc myślałem że to normalne, na zimnym silniku było w miarę ok, potem auto traciło kopa. Wymieniłem więc sondę (na NTK), ale niestety - problem nie znikł nawet się pogłębił, chociaż to raczej ze względu na pogodę.
Byłem z tym ostatnio u ogarniętych gości, ale sami też uznali to za bardzo tajemniczy temat:) Omówiony jestem na jutro (wtorek) ze znajomym mechanikiem z aso hondy ale On mi wprost powiedział że nie zna tych silników za dobrze, więc nie spodziewam się że mi pomoże.
Sam silnik chciał bym dodać nie jest w super kondycji,200tys przebiegu na liczniku, na oko ze 50tys więcej, planowałem remont ale wiadomo że na to trzeba mieć większą kasę, niemniej jednak autem w zimę na mrozie i zimówkach leciałem już 230, trochę powyżej 220 w dwie osoby i ze sporym bagażem, ostatnio ledwo 210 z górki.Po odkręceniu korka olejowego czuć ze środka benzyną.
Ostatnio robiłem też łożyska na skrzyni i sprzęgło, znaczy nie sam, i bałem się że może mechanik źle mi wydech poskładał i spaliny lecą do komory silnika, bo czasem nawet w kabinie je czuć.
Świece, kable (nie dedykowane, dobierałem NGK po długości), cewka wymieniona w październiku na świeżo po zakupie,wtedy też regulowałem zawory, zapłon wyregulowany ostatnio.

Dobra opisałem chyba wszytko najlepiej jak potrafiłem, czy ktoś ma może pomysły co się może dziać? Każdy nowy trop mile widziany:)

skolopendra
29-04-13, 09:55
zmień sondę na ori

przemoc666
29-04-13, 10:02
OEM też są marki NTK, to nie to samo?

Michał102
29-04-13, 10:35
Chyba nie podałeś jednej cennej informacji - jaki to silnik?

przemoc666
29-04-13, 11:41
Faktycznie, silnik b16a2, civic'99 ek4
Jeszcze mam jeden trop - temperatura wody, przynajmniej na wskaźniku, jest zawsze w normie, żadnego gotowania nic z tych rzeczy

bednar_ek35
29-04-13, 14:09
Może zapchany kat.

Michał102
29-04-13, 14:10
Filtr powietrza świeży?

przemoc666
29-04-13, 14:43
Kata już nie ma, filtr powietrza - raczej czysty, chociaż prawda jest taka że to jakiś noname co dostałem razem z puchą, jak ostatnio sprawdzałem co się będzie działo bez filtra - auto pojechało całkiem sprawnie, czy lepiej trudno wczuć, dół jakby lepszy. Dało mi to trochę do myślenia bo miałem wcześniej po poprzednim właścicielu stożek i była kompletna padaka, zamieniłem na seryjną puchę wkładkę dostałem gratis i poprawa była kolosalna. Potem dołożyłem rezonator ale chyba go delikatnie przymulił.
Dzisiaj po wyjściu z pracy jeździłem odcinkami i co jakiś czas sprawdzałem jak się grzeje - mam wrażenie że ciepło idzie od silnika w kierunku kolektora ssącego, znaczy kolektor w okolicy przepustnicy jeszcze był dosyć znośny, za to przy wtryskach już gorący, może faktycznie zła mieszanka, co mi ktoś już raz zasugerował?

ma1ster
29-04-13, 15:07
Jeśli temp chłodziwa jest na poziomie to nie ma się co przejmować, u mnie po 20km jazdy kolektora dolotowego nie da się dotknąć, rozpórki również, jest bardzo gorąca...
Próbowałeś robić kasowanie mapy adaptacyjnej? jeśli nie to zrób restart po tych modyfikacjach...
Mi ek4 palił 10L benzyny teraz pali max 10L gazu...

Co do złej mieszanki to by od razu check zaświecił, po sygnale sondy... no chyba że coś nie tak jest ze sondą...
Możesz jeszcze spróbować odpiąć np czujnik temp powietrza wlotowego do silnika, co spowoduje przejście na mapę awaryjną, przejedź się tak na świecącym check, wtedy się dowiesz czy jedzie lepiej na awaryjnej czy nie...

przydał by się do czegoś takiego sterownik LPG STAG np. wtedy wszystkie parametry masz na oscyloskopie i łatwiej doszukać problemu...

przemoc666
29-04-13, 15:32
kompa resetowałem zaraz po wymianie na seryjną puchę - ostatnio tego nie robiłem, ale jeszcze dzisiaj zrobię. Od razu zapytam - wiem który bezpiecznik odpiąć ale co dalej to każdy ma inną teorię, ile ma pochodzić, zagrzać do końca czy czekać na wentylator i takie tam, jak Ty to zrobiłeś?
Co do mapy awaryjnej - odpiąłem sondę lambda, co również skutkuje tym trybem, i tu dziwna sprawa - żadnej różnicy. Ale trochę mu deptałem a na maksymalnie otwartej przepustnicy sonda nie przekazuje danych więc w sumie to normalne. Jak go kupiłem też był zagazowany i palił 10gazu, zaczął wariować od kiedy padła ta sonda, chociaż to akurat trudno powiedzieć bo jak było zimno to auto jeździło ok. zaraz po wymianie sondy tez o ile dobrze pamiętam nie żarł dużo, na pewno nie więcej niż 10l, teraz poniżej nie da się zejść

Michał102
29-04-13, 15:41
Wyciągasz bezpiecznik na 10 sek. i tyle. Żadnych grzań na wolnych itd. nie trzeba robić. Wkładasz bezpiecznik, odpalasz furę i w drogę - wszystko samo się zaadaptuje.

ma1ster
29-04-13, 15:42
No wyciągasz bezpiecznik jakiś tam back up/radio, na jakiś logiczny czas, aby w przypadku nie rozładowanych kondensatorów je rozładować, przypuszczam, że kilka sekund wystarczy, 30s na pewno nie zaszkodzi, można to samo wykonać odłączając klemę aku...
Nic nie czekasz, wsiadasz i jedziesz tak... jak Ty użytkujesz ten samochód na co dzień... od razu po takim restarcie powinieneś widzieć różnicę jeśli coś było nie tak...

Szkoda że nie masz LPG bo od razu byś wrzucił jakieś wykresy oscyloskopu i dużo by się wyjaśniło, jak by to było widać...

Co do trybu awaryjnego to jest on dość dobrze opisany w sterowniku, dlatego tym wozem da się jechać na błędzie i wydaje się, że jest wszystko ok :D:D

Dobrze by było mieć narysowany wykres sondy na oscyloskopie... zawsze to byś widział czy jest dobrze, czy bogato...

qtrix
29-04-13, 15:48
Podepnę się pod temat, mam d15b3 przebieg świeżo 200tyś wbiło lecz zauważyłem podobny problem. Silnik potrafi się zagrzać w ciągu 10min i wskazówka stoi na połowie skali zawsze, ale podczas jazdy czuję jak silnik przymula i robi się gorąco pod nogami gdzie są pedały ( nie jest to jakaś halucynacja) lecz trzymając nogę na gazie to ewidentnie czuć ciepło nie wiem przez co to może być. Odpowietrzałem układ lecz pomimo tego nadal to samo, filtr pod patelnią wymiony świeżo wiec nie wiem w czym może tkwić problem. Czytając w necie d15b3 nie posiada sondy wiec ją chyba mogę odpuścić.Jakieś pomysły macie ? bo boję się że pewnego dnia silnik po prostu padnie

ma1ster
29-04-13, 17:36
u mnie tak jest że pod nogami zdarza się odczuć ciepło, to normalne, że w komorze silnika są takie temp... jedynie co to problem się pojawia, gdy poprawiamy fabrykę i powietrze pobieramy gorące z komory, wtedy to już działa czujnik temp powietrza i obniża nam czasy wtrysku, aby wyjść ze spalinami lambdą 1.0, stąd spadki mocy...

przemoc666
30-04-13, 09:12
Jest jakiś inny sposób żeby sprawdzić jaka jest mieszanka? będę miał chwilę to chociaż świece zobacze.
A tak jeszcze myślałem, w sumie myślę ostatnio tylko o tym:)- jest możliwość że niedomykają mi się zawory dolotowe i część spalin leci spowrotem do kolektora?
W sumie silnik już niemłody

Michał102
30-04-13, 10:14
Regulacja zaworów to podstawa. Sprawdź tez sobie ustawienie zapłonu na lampie stroboskopowej, no i wymień ten filtr powietrza.
Jak to nie przyniesie żadnej poprawy, to będziesz główkował dalej.

przemoc666
30-04-13, 11:16
Dzięki za podpowiedzi, jakiś plan już jest, jak bym coś zdziałał to napiszę może to komuś pomoże