PDA

Zobacz pełną wersję : Termostat 78 i 82stopnie



PLukasz
20-12-07, 08:51
Witam,
czy posiadając termostat 78st. lub 82st można zauważyć różnicę na wskaźniku temperatury ? u mnie jest trochę przed połową i zastanawiam się czy to może 78st., ale skoro w połowie jest 90st. no to może jest to 82st.
Czy ta różnica jest zauważalna ? i czy walnięty termostat objawia się PRZEDE WSZYSTKIM niedochodzeniem wskazówki temperatury do tej 'prawie połowy' wskaźnika ?

Druga sprawa czy po lekkim nagrzaniu silnika jak przekręcam wskazówkę ciepła na max to spada mi temperatura czyli opada o kilka milimetrów wskazówka. Dopiero po chwili znowu się podnosi.

Szukałem i nie znalazłem odpowiedzi
pozdr.

PLukasz
20-12-07, 08:51
Witam,
czy posiadając termostat 78st. lub 82st można zauważyć różnicę na wskaźniku temperatury ? u mnie jest trochę przed połową i zastanawiam się czy to może 78st., ale skoro w połowie jest 90st. no to może jest to 82st.
Czy ta różnica jest zauważalna ? i czy walnięty termostat objawia się PRZEDE WSZYSTKIM niedochodzeniem wskazówki temperatury do tej 'prawie połowy' wskaźnika ?

Druga sprawa czy po lekkim nagrzaniu silnika jak przekręcam wskazówkę ciepła na max to spada mi temperatura czyli opada o kilka milimetrów wskazówka. Dopiero po chwili znowu się podnosi.

Szukałem i nie znalazłem odpowiedzi
pozdr.

!markos
20-12-07, 09:37
skoro puszczasz zimne powietrze z zewnatrz na wypelniona goraca woda nagrzewnice, to woda troche sie schladza. nie jest mitem stwierdzenie, ze jak cos ci padnie w ukladzie chlodzenia, to nawiewy na maxa i ustawione na goraco - to odbiera temperature z ukladu. stad mozliwy maly spadek temperatury po uruchomieniu goracego nawiewu - to po pierwsze.

po drugie wydaje mi sie, ze nie zauwazysz roznicy miedzy tymi termostatami na wskazniku, bo wskazniki temperatury w hondzie sa takie, ze po nagrzaniu do temperatury roboczej stoja w miejscu, a temperatura moze wachac sie do 10 stopni. wnioskuje to po wskazniku temperatury wody vdo. czy 90, czy 100 na vdo - seryjny wskaznik ani drgnie.

aha.. i zle odczytujesz oznaczenia termostatu. podana temperatura to temperatura poczatku otwarcia. potem im cieplej, tym mocniej sie otwiera, wiec nie oznacza to temperatury, ktora osiagnie silnik.

!markos
20-12-07, 09:37
skoro puszczasz zimne powietrze z zewnatrz na wypelniona goraca woda nagrzewnice, to woda troche sie schladza. nie jest mitem stwierdzenie, ze jak cos ci padnie w ukladzie chlodzenia, to nawiewy na maxa i ustawione na goraco - to odbiera temperature z ukladu. stad mozliwy maly spadek temperatury po uruchomieniu goracego nawiewu - to po pierwsze.

po drugie wydaje mi sie, ze nie zauwazysz roznicy miedzy tymi termostatami na wskazniku, bo wskazniki temperatury w hondzie sa takie, ze po nagrzaniu do temperatury roboczej stoja w miejscu, a temperatura moze wachac sie do 10 stopni. wnioskuje to po wskazniku temperatury wody vdo. czy 90, czy 100 na vdo - seryjny wskaznik ani drgnie.

aha.. i zle odczytujesz oznaczenia termostatu. podana temperatura to temperatura poczatku otwarcia. potem im cieplej, tym mocniej sie otwiera, wiec nie oznacza to temperatury, ktora osiagnie silnik.

PLukasz
20-12-07, 09:44
ok dzięki za info.
w takim razie może dojść do sytuacji kiedy wskaźnik temp. silnika jest prawie przy połowie (czyli teoretycznie ok), a mimo to termostat jest walnięty ? bo jakby tak było to przy zwiększonym spalaniu po prostu wypadałoby wymieniać profilaktycznie termostat, bo jak inaczej go sprawdzić poza zabawami z zalewaniem ciepłą wodą ? ;)

PLukasz
20-12-07, 09:44
ok dzięki za info.
w takim razie może dojść do sytuacji kiedy wskaźnik temp. silnika jest prawie przy połowie (czyli teoretycznie ok), a mimo to termostat jest walnięty ? bo jakby tak było to przy zwiększonym spalaniu po prostu wypadałoby wymieniać profilaktycznie termostat, bo jak inaczej go sprawdzić poza zabawami z zalewaniem ciepłą wodą ? ;)

raMMzes
20-12-07, 10:24
Tak, to jest możliwe. Jeśli zwracasz uwagę na spalanie to wybierz termostat, który się najpóźniej otwiera, wtedy silnik szybciej osiągnie temperaturę roboczą ;)

raMMzes
20-12-07, 10:24
Tak, to jest możliwe. Jeśli zwracasz uwagę na spalanie to wybierz termostat, który się najpóźniej otwiera, wtedy silnik szybciej osiągnie temperaturę roboczą ;)

PLukasz
20-12-07, 10:28
rozumiem, ale chodziło mi o to czy objawy uszkodzonego termostatu wskazują tylko na niedogrzewanie się silnika(lub odwrotnie) co widać bo wskazówce temperatury ?

PLukasz
20-12-07, 10:28
rozumiem, ale chodziło mi o to czy objawy uszkodzonego termostatu wskazują tylko na niedogrzewanie się silnika(lub odwrotnie) co widać bo wskazówce temperatury ?

tomrad
20-12-07, 11:48
W naszych autkach są 3 przestrzenie wypełnione wodą:
1. blok silnika
2. chłodnica
3.nagrzewnica do ogrzewania kabiny
Termostat łączy blok z chłodnicą. Po osiągnięciu pewnej temperatury termostat się otwiera i puszcza zimna wodę z chłodnicy do bloku, nie dopuszczając do przegrzania. Jest to tzw. duży obieg.
Między blokiem silnika a nagrzewnicą jest zawór, który otwierasz ręcznie. Wtedy gorąca woda z bloku wpływa do nagrzewnicy, wypierając z niej zimną. Oczywiście temperatura wody w bloku musi chwilowo zmaleć, bo sie miesza z ta zimną.
Wskaźnik pomaga ocenić stan układu chłodzenia. Jak jest mniej więcej w środku, to wszystko jest OK.
Jak zaczyna mocno rosnąć, świadczy o niesprawności CZEGOŚ, np. termostatu albo wentylatora chłodnicy (pomijam zatkanie kanałów w bloku :d ), termostat się nie otwiera lub wentylator nie kręci.
Objaw jest niebezpieczny. Doraźnie można sobie pomóc otwierając na maxa ogrzewanie z pełnym nawiewem.
Jeżeli wskaźnik pokazuje za mało, to silnik jest nie dogrzany. Prawdopodobnie termostat jest otwarty cały czas, bez względu na temperaturę. Stan nie jest tak groźny, można jechać, wzrośnie tylko zużycie paliwa.
A co tych temperatur, 78 albo 82 st ? W różnych silnikach może być potrzebny inny punkt otwierania się termostatu, o tym zdecydowali konstruktorzy i na pewno to sprawdzili. Nie będzie tragedii, jak zamontujesz zamiennie termostat o innej temperaturze (awaryjnie, potrzeba chwili, nie ma aktualnie w sklepie a jesteś gdzieś w Turcji :sciana: ), może to wpłynąć na troszkę inne zużycie paliwa albo szybsze lub wolniejsze nagrzewanie się silnika.

PLukasz
20-12-07, 15:39
Dzięki

Jeżeli wskaźnik pokazuje za mało, to silnik jest nie dogrzany. Prawdopodobnie termostat jest otwarty cały czas, bez względu na temperaturę.
w przypadku hond to akurat jest o tyle ciężko określić ten poziom wskaźnika bo z reguły zawsze jest poniżej te 3milimetry od połowy więc aby się niepokoić to musiałaby być naprawdę przy samym dole.
Tak mi się wydaje przynajmniej

tomrad
20-12-07, 19:41
Tu masz rację. Chodzi mi o to, że jak wskaźnik pokaże wyraźnie mniej niż zawsze, to "CÓŚ TU NIE GRA" i trzeba się zainteresować :coo2:

skolopendra
21-12-07, 10:44
Czy ta różnica jest zauważalna ?

biorąc pod uwagę niedokładność samego wskaźnika ,oraz tolerancje termostatu
to nie zauważysz różnicy


jak przekręcam wskazówkę ciepła na max to spada mi temperatura czyli opada o kilka milimetrów wskazówka. Dopiero po chwili znowu się podnosi.

czysta fizyka.więc tu problemu nie ma

;)
a mimo to termostat jest walnięty ?

wystarczy wymontować termostat i sprawdzić go wg instrukcji podanej w manualu
a wszelkie Twoje wątpliwości sie rozwieją w przeciągu 20 min
:aloha: