PDA

Zobacz pełną wersję : załączanie vtec-e



gruszkin
16-12-07, 20:08
w d15z1/z3/z6 faza wejscia w vteca zalezy ponoc od otwarcia przepustnicy-moze załączyc sie w zakresie od 2800 do 3800, tak czytam na tym forum.

Jesli więc depnę gaz na 2900 to teoretycznie załączy mi sie vtec jednak co, jeśli gaz odpuszcze do otwarcia 1/4 przepustnicy przy około 3300? dalej jade na vtecu czy wraca trybo econo?

Bardzo mnie to ciekawi:)

Lcfr
16-12-07, 20:19
d15z1/z3 VTEC-E itd ma zupełnie inna zasadę działania od systemów VTEC

poczytaj o tym a znajdziesz odpowiedz na swoje pytanie... :)

gruszkin
16-12-07, 20:26
przysięgam że czytałem:D.całe forum ryję od roku:D.wiem o co chodzi, jest 12v w pełni a pozostałe 4 sa uchylone na mikroskopijne odległosci a po osiągnięciu danego otwarcia przepustnicy i obrotów wszystkie zawory zostaja otwarte:).

wiem wsio, ale podtrzymuje pytanie:D.ps,czemu mi na gg nie odpisales, nie zapisales mnie jeszcze?:(

skolopendra
16-12-07, 20:29
poczytaj o tym a znajdziesz odpowiedz na swoje pytanie... :)


całe forum ryję od roku:D
ryjesz od roku ,to co jest na 5 min ;) ;)

gruszkin
16-12-07, 20:59
ja ryje całe forum a nie to co jest na 5 minut;]całe forum nie jest na 5 minut;] pytanie pozostaje w grze;PP

mirasek
17-12-07, 00:10
w d15z1/z3/z6 faza wejscia w vteca zalezy ponoc od otwarcia przepustnicy-moze załączyc sie w zakresie od 2800 do 3800, tak czytam na tym forum.

wg mojej teorii tak nie jest, od otwarcia przepustnicy zależy tylko czy jedziesz na ubogiej mieszance (econo) czy nie. Przejście z fazy "12V" na 16V następuje przy jednych ustalonych obrotach (okolice 3800-3900) niezależnie od wciśnięcia gazu. Zastrzegam że to co napisałem może być kompletną bzdurą :aloha: edit: zaiste jest...

javor
17-12-07, 00:16
vtec-e ma 3 tryby,
pierwszy to econo czyli 12 zaworów i zubożona mieszanka paliwa z powietrzem (niepamiętam dokładnego stosunku ale chyba około 14:1)
drugi to tryb normalny czyli 12 zaworów i normalny skład mieszanki ...
te dwa przełanczają sie w zależności od obciążenia silnika - econo działą maksymalnie do 3000rpm i 90 mmHg podciśnienia w dolocie
trzeci to tryb 16 zaworowy i załancza się od 2500 do 3250rpm także w zależności od obciążenia silnika czyli podciścienia w dolocie
ponadto tryb ten nie załączy się jeżeli: prędkość auta wynosi mniej niż 5km/h, temp płynu chłodniczego jest mniejsza niż -5,3 stopnia celcjusza.

gruszkin
17-12-07, 00:22
z tego co mi wiadomo to jednak d15z1 ma dwa tryby;] z6 ma 3 tryby no i d15b... dobra więc jesli wg Twojej teorii wcisne na 2500 to wchodze w tryb 16zaworowy a kiedy odpuszcze troche przy 2900 to w ktory tryb wejde;;>?pytanie nadal jest:D:D


zawsze mnie cieszą te odpowiedzi nie wiadomo czego dotyczące:)

mirasek
17-12-07, 00:42
vtec-e ma 3 tryby,
pierwszy to econo czyli 12 zaworów i zubożona mieszanka paliwa z powietrzem (niepamiętam dokładnego stosunku ale chyba około 14:1)
drugi to tryb normalny czyli 12 zaworów i normalny skład mieszanki ...
te dwa przełanczają sie w zależności od obciążenia silnika - econo działą maksymalnie do 3000rpm i 90 mmHg podciśnienia w dolocie
trzeci to tryb 16 zaworowy i załancza się od 2500 do 3250rpm także w zależności od obciążenia silnika czyli podciścienia w dolocie
ponadto tryb ten nie załączy się jeżeli: prędkość auta wynosi mniej niż 5km/h, temp płynu chłodniczego jest mniejsza niż -5,3 stopnia celcjusza.
Kilka poprawek...
-w trybie econo stosunek powietrze-paliwo wynosi do 22:1, normalny stosunek to ok. 15:1
-econo działa do 3800rpm albo mam coś zepsute
-econo nie działa na I i II biegu oraz jeżeli temperatura płynu chłodzącego ma mniej niż 65 st.C, chyba że też ma coś zepsute
...dotyczy to silnika d15z3 ale przynajmniej w z1 powinno być analogicznie.

W temacie, econo nie ma nic do zmian faz vtec'a... może to ktoś potwierdzić/zaprzeczyć?

javor
17-12-07, 00:43
ja napisałem o d15z1 i nie zgaduje tylko tak jest napewno bo opieram to na serwisówce i własnych doświadczeniach :)
a co do tego pytania z odpuszczaniem to poprostu zależy jak bardzo odpuścisz i jakie będzie podciśnienie w dolocie, najlepiej sie poprostu wsłuchać/wczuć i sprawdzić chociaż załączanie się 16 zaworów w z1 jest ledwo odczuwalne bo krzywki nie są jakieś super sportowe, natomiast dobrze czuć kiedy przełancza się z econo w zwykły 12v
ponadto od econo masz niby kontrolke ale u mnie np nie świeci na włączonych światłach czyli od wejścia durnych przepisów nigdy :(
ale jak cie to tak bardzo ciekawi kiedy jaki tryb sie załancza to proponuje wyprowadzić sobie z kompa nowe kontrolki od trybu econo i 16v, a jak to było chyba gdzieś na forum

michalm320
17-12-07, 00:43
Z tego co wyczytałem w internecie to Vtec-i w D15Z6 są 3-y stopniowe.

Oto link do strony gdzie jest to wyjaśnione: http://www.hondapl.org/tech/vteccompare.html

Poszukaj na tej stronce tematu: 3-stopniowy VTEC


Ja mam D15Z6 i moje odczucia są takie: przy delikatnym operowaniem gazu do 3500obr/min jest Econo (3,4,5 bieg, min. 40km/h trzeba jechać), powyżej tych obr. Econo sie wyłącza i czuć że auto się lepiej zbiera (bądź trzeba gwałtownie gaz wcisnąć). Jeśli np. od zera zaczynamy ostro przyspieszać to od około 4 tyś obr. auto zaczyna sie budzić do życia :) a od 5,5 - 6 tyś obr. słychać jak się nasz skromniejszy Vtec załącza i auto dostaje kopa i ciągnie do 7 tyś obr.
W każdym bądź razie mnie sie podoba przyspieszenie mojego auta. Jak mierzyłem przyspieszenie od zera do 100 km/h na G-techu to mi wyszło przy trzech próbach 9,3 sek do setki.

Mam nadzieje że po wymianie kolektora na 4-2-1 i tłumiku końcowym na dedykowany Ulter (ewentualnie jeszcze zwiększenia fi rurek) będzie się lepiej zbierał.

mirasek
17-12-07, 00:50
3-stopniowego vtec'a ma silnik d15b i d15z7, silniki d15z1/z3/z6/z8 mają 2-stopiowego vtec'a

Zróbcie sobie vtec-light i będziecie wiedzieli kiedy zmieniają sie fazy rozrządu.

michalm320
17-12-07, 01:10
silniki d15z1/z3/z6/z8 mają 2-stopiowego vtec'a

To lepiej czy gorzej jak jest dwu stopniowy??

rafik1984
17-12-07, 01:16
Wkoncu zgłupiałem , czytałem i czytałem i teraz nie wiem -> mam d15z6 czyli 1.5L 114Km -> ten silnik to vtec czy vtec-e ??

michalm320
17-12-07, 01:22
Wkoncu zgłupiałem , czytałem i czytałem i teraz nie wiem -> mam d15z6 czyli 1.5L 114Km -> ten silnik to vtec czy vtec-e

Jak dla mnie to typowym Vtec-e jest silnik 90KM w civicu 5 - drzwiowym (anglik). A nasze D15Z6??? Sam nie wiem. Dla mnie ważne jest to ze jak przyspieszam to mi się banan na ustach pojawia :)

javor
17-12-07, 01:24
niewiem czy tak sie czepiacie bo wam sie nudzi czy nie umiecie czytać ze zrozumieniem :P pisząc "vtec-e ma 3 tryby... " miałem na myśli że silnik vtec-e ma 3 tryby a sam system vtec ma oczywiście 2 bo tryb econo to tylko zubożenie mieszanki a nie żadna integracja w prace zaworów.
mirasek: faktycznie tryb econa ma afr ponad 20:1 - jednak źle pamiętałem :/

gruszkin
17-12-07, 01:43
chwila , moment , w 1,5 15z1 jest seryjnie jakas kontrolka econo?:Dłe no to mam cos popsute i nie tylko ja ale wszyscy mający z1 ktorych znam osobiscie:>.

d15z6 ma tryb econo przez co mozna powiedziec ze jest vtec-e jednak w opisach figuruje jako VTEC pełnowartosciowy i jest to vtec pełnowartosciowy 1,5 z dodatkową funkcja econo:).

czyli co?jak wcisne przy 2000 w glebe a dojeżdzając do 3000 popuszcze tak, ze tylko delikatnie trzymam noge na gazie dla podtrzymania tych 3000obr/min to jade w trybie econo czy nie:D.NO JA TEJ:DProsze:)

SPUTNIK1957
17-12-07, 01:44
Proponuje ponniszsze strony wydrukować i powiesić sobie w garażu, a wówczas do konca życia będziecie znać i pamiętać system VTECa :d
http://www.hondapl.org/tech/vtec.html
http://www.hondapl.org/tech/k20a/k20a_130100.html

gruszkin
17-12-07, 01:55
MODERATORA prosze o usunięcie gigantycznego ot!! Nadal czekam na odpowiedź:)

javor
17-12-07, 02:16
gruszkin: przecierz już ci odpowiedziałem dokładnie na pytanie co do d15z1 i odpuszczania obrotów .... a co do kontrolki hmmmmm ..... zawsze myślałem że ta zielona strzałka skierowana w góre w białej ramce to od econo jest (pod wskaźnikiem paliwa). myle się?? jak tak to od czego ona jest? a może w europejskich niebyło a w usa/kanada były? bo ja mam kanadyjską i wydawało mi się że ta kontrolka to od econo :bicie:
sputnik1957: ale te wartości obrotów na tamtej stronce napewno niesą poprawne dla d15z1 o którym tu mowa, dla innych vtec-e może i tak :)

gruszkin
17-12-07, 03:07
powtórz odpowiedź więc bom chyba ślepy;D;D albo zadam pytanie na które odpowiadaj TAK albo NIE:):

Czy dając na maxa do 3300 obr(wchodząc w tryb 16v) a potem utrzymując obroty na poziomie 3000 jade dalej w trybie 16v?

javor
17-12-07, 10:23
NIE, będzie wtedy małe obciążenie silnika więc wróci na 12v a czy tryb eco czy normalny to już ci nie wywróże bo niewiem w jakie będzie obciążenie silnika w danej sytuacji no i akurat te 3000rpm to wartość graniczna dla trybu eco w d15z1 więc trudno odpowiedzieć co ci się akurat załączy.

ANTEK
17-12-07, 10:55
czyli co?jak wcisne przy 2000 w glebe a dojeżdzając do 3000 popuszcze tak, ze tylko delikatnie trzymam noge na gazie dla podtrzymania tych 3000obr/min to jade w trybie econo czy nie:D.NO JA TEJ:DProsze:)

jak wcisniesz w glebe przy 2000rpm w zadnym trybie econo sie nie utrzymasz, odrazu wejdziesz w normalny tryb

mirasek
17-12-07, 11:26
d15z6 ma tryb econo przez co mozna powiedziec ze jest vtec-e jednak w opisach figuruje jako VTEC pełnowartosciowy i jest to vtec pełnowartosciowy 1,5 z dodatkową funkcja econo:)

Co rozumiesz przez pojęcie VTEC pełnowartościowy? Zasada działanie systemu VTEC w d15z1, z3, z6, z8 jest identyczna, różnice w parametrach dotyczą innych zmian konstrukcyjnych (głównie wielkości zaworów i elektroniki). W żadnym z nich nie ma ostrych krzywek.

zin
17-12-07, 12:44
Ja w moim zauważyłem wyraźnie że auto nabiera życia przekraczając 3 tys obrotów i potem jeszcze jak 4 tys przekracza. No dobra powyżej (około) 3 tys jest tryb 16v ale może mi ktoś powiedzieć kiedy w D15Z1 załącza się sam vtec?????Ja też czytałem na ten temat forum i każdy co innego pisze..niektórzy twierdzą ze vtec wlącza się przy 5.5 tys...dla mnie to bez sensu jak D15Z1 mają odcinke przy około 6200...Jak to jest??????Inni znów mówią że vtec w D15Z1 wlącza sie na samym dole praktycznie.

mirasek
17-12-07, 13:40
Ja w moim zauważyłem wyraźnie że auto nabiera życia przekraczając 3 tys obrotów i potem jeszcze jak 4 tys przekracza.
Przekraczając ok. 3000rpm prawdopodobnie zostaje wzbogacona mieszanka (jeśli masz kontrolke econo to wtedy ona gaśnie) a potem przy ok. 4000rpm przełącza sie vtec z "12V" na 16V (z6/z8 wcześniej, przy ok. 3200rpm), przynajmniej to wyczytałem na kilku zagranicznych forach.

Przy 5500rpm vtec przełącza w silnikach dohc z ostrymi krzywkami.

javor
17-12-07, 14:17
zin: w twoim d15z1 vtec załącza się od 2500 do 3250rpm w zależności od obciążenia silnika

michalm320
17-12-07, 16:19
Przy 5500rpm vtec przełącza w silnikach dohc z ostrymi krzywkami.

W D15Z6 też sa ostre krzywki. Gdzieś w necie wyczytałem że sa identyczne jak w VTi

SPUTNIK1957
17-12-07, 16:55
Mnie się wydaje że przejscie do 16 zaworowego trybu pracy może nastąpic nawet w okolicach 2100obr/min jesli sie depnie gaz na maksa ale nie jestem tego pewien, genealnie to zbieram się do wykonania kontrolki trybu pracy 16zaw. ale jakoś to odkładam może dlatego że chciałbym to wykonać tak aby to wygladało tak jakoby wykonane fabrycznie :) wówczas bede wiedział przy jakich warunach nastepuje spiecie zaworów, ale jak robiłem testy to w zasadzie dolne ząłączenie vteca jest trudno wyczuwalne z regóły to łartwo to czuć w okolicach 2,7 - 3 tyś a przy łagodnym rozpędzaniu samochodu udawało mnie się utrzymywać prace 12 zaw. do okolicy 3,5 tyś Więc zapięcie vtec'a głównie zależy od obciążenia silnika czyli zależności otwarcia przepustnicy do obrotów, Natomiast wartości zapięcia vteca 4,5 w zwyż dotyczy sportowych klasycznych odmian VTEC'a lub z 3 stopniowym systemem VTEC gdzie w pierwszym stopniu jazda odbywa się na 12 zaw z łagodnych krzywek w 2 stopniu jazda jest na 16 zaw. z łagodnych krzywek i 3 stopień na 16 zaw. z ostrych krzywek

mirasek
17-12-07, 17:02
Przy 5500rpm vtec przełącza w silnikach dohc z ostrymi krzywkami.

W D15Z6 też sa ostre krzywki. Gdzieś w necie wyczytałem że sa identyczne jak w VTi
Zdejmij pokrywe zaworów i zobacz...

michalm320
17-12-07, 17:30
Zdejmować nie będę pokrywy bo jeszcze mi zacznie olej cieknąć.

mirasek
17-12-07, 17:41
Zapewniam że d15z6 nie ma trzeciej krzywki...
http://img521.imageshack.us/my.php?image=krzywkiht5so9.jpg

kwiatus19
17-12-07, 17:57
Rację w tym temacie maja na pewno osobnicy używający sformułowań: "mi się wydaje" bo po prostu sie im wydaje. Opisywanie komu przy ilu i co sie załancza , kiedy czuje sie "kopa" jest trochę bezcelowe. Wynajdywanie nowych faz VTEC to hobby kilku uzytkowników tego forum. I znów finał jest taki, że ta dyskusja nic nikomu nie pomoze, a ktoś kto bedzie w tym poście szukał jakiegoś info o VTEC zbaranieje.

A co do tematu "wiodącego" czyli pytania kolegi gruszkin -a, podajesz wąski przedział RPM i w tym przedziale trudno jest jednoznacznie określić jak sytuacja będzie wyglądać. Po odpuszczeniu gazu komp wyłączy na pewno vtec lecz nie "twardo", czyli odnosząc sie do konkretnych RPM z pytania powiedzmy przy 3300 mamy VTEC a w tendencji spadku obrotów przy 3200 już powinien sie wyłączyć. Wyłącznie tak samo jak załączenie odbywa sie w sposób "płynny" a nie 0/1. A ze kolega dał taki wąski zakres RPM odpowiedź 100% jednoznaczna jest dość trudna.

mirasek
17-12-07, 18:18
Wyłącznie tak samo jak załączenie odbywa sie w sposób "płynny" a nie 0/1.
Jak wyobrażasz sobie "płynne" spięcie/rozpięcie dwóch dźwigni zaworowych?

SPUTNIK1957
17-12-07, 18:38
Wynajdywanie nowych faz VTEC to hobby kilku uzytkowników tego forum
Fajnie to sformuowałeś ale myslę że ja się do tych osób niezaliczam ?? ,
A co do tematu "wiodącego" czyli pytania kolegi gruszkin -a, podajesz wąski przedział RPM i w tym przedziale trudno jest jednoznacznie określić jak sytuacja będzie wyglądać. Po odpuszczeniu gazu komp wyłączy na pewno vtec lecz nie "twardo", czyli odnosząc sie do konkretnych RPM z pytania powiedzmy przy 3300 mamy VTEC a w tendencji spadku obrotów przy 3200 już powinien sie wyłączyć. Wyłącznie tak samo jak załączenie odbywa sie w sposób "płynny" a nie 0/1. A ze kolega dał taki wąski zakres RPM odpowiedź 100% jednoznaczna jest dość trudna.
Sam byś kogoś pouczał a sam mieszasz - Niema takiego pojecia jak wyłaczanie vteca "twardo"
Jesli chodzi o temat wiodacy gruszkina to odpowiedz brzmi TAK - dalej jedziesz na 16 zaworach jesli chciałbyś by jazda przy tej prędkości obrotowej silnika odbywała się na 12 zaw. to poprostu trzeba na chwile(sekunde ) zdiąc noge z gazu i ponownie nacisnąć na poziom 1/4 - tak poprosu jezt zaprogramowany ECU i tak reaguje oczywiście przy założeniu małego obciążenia silniaka ( 3 lub 4 bieg na równej drodze) i lampka Eko się w tym czas nie zaswieci - prosto i na temat

michalm320
17-12-07, 18:50
Rację w tym temacie maja na pewno osobnicy używający sformułowań: "mi się wydaje" bo po prostu sie im wydaje. Opisywanie komu przy ilu i co sie załancza , kiedy czuje sie "kopa" jest trochę bezcelowe. Wynajdywanie nowych faz VTEC to hobby kilku uzytkowników tego forum.

Zgadzam sie z kwiatus19. Nie ma sensu więcej na ten temat debatować. Ja wiem jakie są moje odczucia. Mnie sie podoba jak moje D15Z6 sie zbiera choć nie ukrywam że zaczyna mi brakować. Dlatego myślę nad kolektorem, wydechem, zamachem, skrzynią.

mirasek
17-12-07, 19:04
Co do wynajdywania nowych faz vtec to mam nadzieje że potrafi ktoś rozgraniczyć to z moimi wyjaśnieniami że vtec i econo działają niezależnie. Nie ja pisałem o 3 stopniu vtec w z6 którego nie ma...

SPUTNIK1957
17-12-07, 19:15
Co do wynajdywania nowych faz vtec to mam nadzieje że potrafi ktoś rozgraniczyć to z moimi wyjaśnieniami że vtec i econo działają niezależnie.
Ależ jest to oczywista oczywistość że lampka Eko działa niezależnie od vtec'a:)

mirasek
17-12-07, 19:20
Ależ jest to oczywista oczywistość że lampka Eko działa niezależnie od vtec'a:)
Pewnie że tak, jednak na często przytaczanej stronie hondapl.org zasada działania VTEC-E opisana jest z błędem lub niezbyt konkretnie, dlatego o tym pisze ;)

kwiatus19
17-12-07, 21:26
kwiatus19 napisał/a:
Wyłącznie tak samo jak załączenie odbywa sie w sposób "płynny" a nie 0/1.

Jak wyobrażasz sobie "płynne" spięcie/rozpięcie dwóch dźwigni zaworowych?

Chodziło mi tu o płynność w pracy silnika, a nie płynność w spinaniu dźwigni. No ale zawsze sie można czepić :/


Sam byś kogoś pouczał a sam mieszasz - Niema takiego pojecia jak wyłaczanie vteca "twardo"
Jesli chodzi o temat wiodacy gruszkina to odpowiedz brzmi TAK - dalej jedziesz na 16 zaworach jesli chciałbyś by jazda przy tej prędkości obrotowej silnika odbywała się na 12 zaw. to poprostu trzeba na chwile(sekunde ) zdiąc noge z gazu i ponownie nacisnąć na poziom 1/4 - tak poprosu jezt zaprogramowany ECU i tak reaguje oczywiście przy założeniu małego obciążenia silniaka ( 3 lub 4 bieg na równej drodze) i lampka Eko się w tym czas nie zaswieci - prosto i na temat

W tym temacie występuje wiele pojęć, których nie ma w rzeczywistości. Może użyłem złego słowa, ale użyłem go także w cudzysłowiu czyli zaadoptowałem go do tego określenia. Chodziło mi tu o "twarde" powiązanie zaworu VTEC z obrotami silnika, czy też z otwarciem przepustnicy.
A co do Twojej teorii kolego SPUTNIK1957, to oprócz sygnału z przepustnicy komp dostaje jeszcze kilka innych sygnałów, na podstawie których steruje silnikiem (czytaj systemem VTEC) ot chociażby taka lambda pokaże, ze po puszczeniu pedału gazu (zamknięciu/przymknięciu przepustnicy) mieszanka jest za bogata, czujnik prędkości obrotowej silnika zasygnalizuje spadek obrotów, czujnik podciśnienia w kolektorze ssącym odczyta mniejszą wartość ?????? Ano NIC się nie stanie bo wg kolegi SPUTNIK1957 przepustnica to jest wyznacznik pracy systemu VTEC. I tak jak każdy wie nie koniecznie jak się depnie nawet przy 2000-2500 RPM to VTEC sie załączy od razu, tak samo nie trzeba zamykać przepustnicy żeby sie VTEC wyłączył (w sytuacji o której rozmawiamy)!!!!

qba1983
17-12-07, 22:26
o boze... i znow temat o VTECu - co, gdzie jest i ile ma krzywek. sory panowie ale zawalacie tylko serwer glupotami. Oczywiscie jest tu duzo prawdziwych informacji, ale jak przyjdzie nowy i zacznie to czytac, to albo uwierzy w to co bedzie chcial(czyli np. ze ma 3 stopniowy VTEC w z6) albo nic z tego nie zrozumie.
a przecierz juz na forum bylo sporo informacji i debat na temat ilosci krzywek, dzialania VTECa.
ludzie kochani, najpierw szukac, potem czytac i jeszcze raz czytac :bicie:
jesli chodzi o mnie to dla potomnych nalezalo by wywalic ten temat(nie blokowac - tylko skasowac) - choc nie ja jestem tu moderatorem, to tylko moja propozycja :speszony:

SPUTNIK1957
17-12-07, 22:28
Kwiatus wiesz co daruj se tłumaczenia...
Sygnał z czujnika położenia przepustnicy oraz prędkośc obrotowa wału korbowego są głównymi wyznacznikami dla ECU czy ty potrzebujesz mocy czy nie, czy trzeba otworzyć dodatkowe 4 zawory czy praca będzie wystarczająca na tych 4. a sygnały z LAF, czujników temp. , podcisnienia, przpływu powietrza są dodatkiem tak aby jednostka osiągała najwiękrzą sprawnośc przy możliwym jak najmniejszym zużyciu paliwa i przy możliwie jak najmniejszym truciu srodowiska - tak podstawowe elementarne rzeczy powinny być jasne chyba dla wszystkich - już niechce mi się wyjasniać tego dogłebniej i poruszać inne wątki bo i tak to bedzie "jak grochem o sciane "....

qba1983
17-12-07, 22:39
Sygnał z czujnika położenia przepustnicy oraz prędkośc obrotowa wału korbowego są głównymi wyznacznikami dla ECU czy ty potrzebujesz mocy czy nie
zgadzam sie w 100%, bo jak bys wlal nawet paliwo z kosmosu, to zadna sonda lambda czy nawet czujnik podcisnienia w kolektorze nie obnizy ci zalaczania sie VTECa po za granice ktore ma komputer, i tak np. moj silnik D15z8 zalaczy VTECa od 2700 do 3000obr/min
ani wczesnij anie pozniej, nie zaleznie od tego co wcisne i co wleje do baku. czujnik podcisnienia (bo sonda lambda raczej nie bierze udzialu) oraz polozenie przepustnicy, decyduje o tym kiedy w danym przedziale zalaczy sie pelne 16V(i odrazu uprzedzam taki przedzial jest w silniku d15z8)
apropo lampki econo, powiem ze w d15z8 powyrzej 120km/h gdzy zalacza sie 16V bywa ze nadal sie swieci lampka ECONO i gasnie przy 3100obr/min, jak widac jest to dosc indywidualne zachowanie kazdego silnika - albo inaczej jego sterowania(ECU)

mirasek
17-12-07, 23:24
dla potomnych nalezalo by wywalic ten temat(nie blokowac - tylko skasowac)
lub dać dopisek w tytule - tylko dla orłów :d

tak jak piszesz, "econo" zachowuje sie różnie w różnych wersjach, dodam że w d15z3 nie ma górnego ograniczenia trybu prędkością, niedawno jechałem licznikowe 155km/h i świeciła sie zieloność :agent:

a może by ktoś to wszystko zebrał w jakąś tabelke, ktoś... ;)

qba1983
17-12-07, 23:25
ktoś... ;)
nie wiem czy sie znajdzie jakis odwazny ;)

kwiatus19
18-12-07, 01:19
Jeżeli chodzi o to co sądzę na temat takich dyskusji, to odsyłam wszystkich do mojej pierwszej wypowiedzi w tym wątku, a konkretnie jej pierwszej części.

"Rację w tym temacie maja na pewno osobnicy używający sformułowań: "mi się wydaje" bo po prostu sie im wydaje. Opisywanie komu przy ilu i co sie załancza , kiedy czuje sie "kopa" jest trochę bezcelowe. Wynajdywanie nowych faz VTEC to hobby kilku uzytkowników tego forum. I znów finał jest taki, że ta dyskusja nic nikomu nie pomoze, a ktoś kto bedzie w tym poście szukał jakiegoś info o VTEC zbaranieje. "

Kolego SPUTNIK, nie uważam, że sonda lambda ble, ble, ble i czujnik.... ble, ble, ble, ale tłumaczenie działania VTEC za pomocą przepustnicy otwartej lub prawie zamkniętej tez do fachowych nie należy.

Zgadzam sie z propozycją kolegów "kuba1983" i "mirasek" coby temat zamknąć i wywalić w kosmos. Aczkolwiek pozwolę sobie zauważyć, że swoje 5 groszy o lampkach "econo" w swoim rozsądku tez do tego bigosu jeszcze dołożyliście :d . A załączanie sie "econo" to też temat TRENDY na tym forum :d No i dobrze by tez było zastanowić sie czy może te zakresy obrotów, VTEC-ki nie uzależniają swojej pracy od oleju na jakim jeździmy. :d

..... i teraz znajdźcie goscia, który to w tabelkę ujmie :aloha:

gruszkin
18-12-07, 02:04
qba1983, pytanie nie dotyczy ilosci krzywek, ilosci vteca ilosci czegokolwiek, sam sie skasuj jesli nie umiesz czytac pytania;].

Uzyskałem dwie odpowiedzi sprzeczne a to przeciez dotyczy wszystkich eco vteców.

Jeśli chce szybko osiągnąć 3tys obrotów a potem stale jechać z tą prędkoscią obrotową na 5 biegu to moge zrobic tak by najpierw wejsc w tryb 16v czyli vtec a następnie przez odpuszczenie gazu jechac w trybie 12v w tej samej prędkosci?nie chdozi o wąski przedział jaki podałem bo moze to byc przedział100-200obr jak i 1000obr.

CHCE TYLKO WIEDZIEC CZY GAZUJĄC OD ZERA DO DECHY A POTEM PRZY 100KM/H LEKKO TRZYMAC GAZ na 3000 MOGE JECHAC W TRYBIE 12V.

a nie krzywki.nie tabele.

KU*WA panowie:/:/:/

mirasek
18-12-07, 10:16
CHCE TYLKO WIEDZIEC CZY GAZUJĄC OD ZERA DO DECHY A POTEM PRZY 100KM/H LEKKO TRZYMAC GAZ na 3000 MOGE JECHAC W TRYBIE 12V.

kwiatusa zapytaj, on wie wszystko, a nam sie wydaje :d

kwiatus19
18-12-07, 18:29
CHCE TYLKO WIEDZIEC CZY GAZUJĄC OD ZERA DO DECHY A POTEM PRZY 100KM/H LEKKO TRZYMAC GAZ na 3000 MOGE JECHAC W TRYBIE 12V.

Możesz.



kwiatusa zapytaj, on wie wszystko, a nam sie wydaje :d

:/ no comment.

qba1983
18-12-07, 19:07
Uzyskałem dwie odpowiedzi sprzeczne a to przeciez dotyczy wszystkich eco vteców.
nie nie dotyczy wszystkich eco vtecow bo np w moim na 4 biegu nie zbyt chetnie wchodzi spowrotem na econo. wiec powtorze, lampka econo jak i zalaczenie VTECa jest bardzo indywidualna w stosunku do modelow silnika
qba1983, pytanie nie dotyczy ilosci krzywek, ilosci vteca ilosci czegokolwiek, sam sie skasuj jesli nie umiesz czytac pytania;].
rozumialem pytanie, i nie odpowiadalem na nie bo odpowiedz juz padla, a moje slowa tyczyly sie ludzi ktorzy to ciebie wprowadzali w blad, wiedz nie badz "arogancki" i nie karz mi sie kasowac :aloha: ok ??
CHCE TYLKO WIEDZIEC CZY GAZUJĄC OD ZERA DO DECHY A POTEM PRZY 100KM/H LEKKO TRZYMAC GAZ na 3000 MOGE JECHAC W TRYBIE 12V.
tak, tak bedzie to wygladac w twoim przypadku, i w kazdym innym silnika z VTEC-e, ale bedzie to (mogo) wygladac inaczej. tak jak pisalem u mnie przejscie do ECONO trwa dosc dlugo, czasem na 4 biegu bardzo dlugo. Na pewno jest inaczej niz w d15z6(do ktorego mam porownanie)