PDA

Zobacz pełną wersję : D13B2 + VTEC??



laciu
10-12-07, 17:31
Mam takie pytanie... bo na forum spotkałóęm się z tym że ktoś tam ma civic-a z silnikiem d15b2 i ma do tego glowice od d16z6.. i moje pytanie brzmi, czy w d13b2 tez mozna zeswapowac tak glowice??

gruszkin
10-12-07, 19:24
hmmm a moze od razu turbine?:>.

To sie raczej nie opłaca;p nie wiem jak to wygląda technicznie (w koncu co wtryski to wtryski) ale przeciez to bessęsu jak pisze jaś smietana. za cene głowicy z6 kup sobie d15b2 cały silnik-wyjdzie podobnie cenowo i mocowo;]

laciu
10-12-07, 19:37
no ale wtedy bedzie d13b2 swap na d15b2 a jesli moj plan by sie powiodl bylby d13b2 v-tec :aloha:

Lcfr
10-12-07, 20:27
Mam takie pytanie... bo na forum spotkałóęm się z tym że ktoś tam ma civic-a z silnikiem d15b2 i ma do tego glowice od d16z6.. i moje pytanie brzmi, czy w d13b2 tez mozna zeswapowac tak glowice??

jest jakies forum na którym czytałem, ze ktos cos zdłuabał cos takiego (na hondatech był chyba link)
ale...
to rzeźba straszna
a dotego problem z zasilaniem pompy paliwa

laciu
10-12-07, 22:07
to rzeźba straszna
a dotego problem z zasilaniem pompy paliwa

lubie rzeźbic :) no to mozna umiescic pompe paliwa w baku....

!markos
10-12-07, 22:32
lubie rzeźbic to czekamy na brazowa rzezbe

NFS
10-12-07, 22:56
laciu,

własciwie nic(prawie) nie przemawia za bawieniem sie z d13. a to prawie to potencjalne korzysci płynace z małego skoku tłoka w d13. d13 ma mniejszy skok tłoka od d15 i o wiele mniejszy od d16. co oznacza ze moze sie zakrecic całkiem wysoko w porownianiu do wiekszych braci.

tak wiec potencjalnie przerabiajac d13 na wtrysk i montujac głowice vtec mozesz dostac takie "mini b16" krecace sie jak wiertarka. oczywiscie sa minusy(NM tego malenstwa i to ze poza zwyczajna przekładka minime jak w d15 trzeba jeszcze zmienic bak paliwa) ale czego to ludzie nie robia dla zabawy. gdzies na niemieckim forum czytałem ze koles przełozył głowice vtec do d13 ale został przy gazniku.

!markos,

ludzie czasami robia rzeczy z ciekawosci. a na pewno d13vtec było by ciekawostka na tym samym poziomie co EG z deska od ITRa ;-)

!markos
10-12-07, 23:48
na pewno d13vtec było by ciekawostka na tym samym poziomie co EG z deska od ITRa na pewno to dokonales bardzo nietrafionego porownania, poniewaz doskonale wiadomo jak wlozyc deske z itr'a do jajka, a nie do konca wiadomo jak zrobic d13 vtec. i dalej odpowiednio - deska z itr'a w jajku spisuje sie doskonale, nie skrzypi, nie pierdzi, trzyma sie mocno, a nie wiadomo jak bedzie spisywalo sie d13 vtec. nie wiadomo, bo prawie nikt tego nie robi. moze cos w tym jest..?

laciu
11-12-07, 07:25
szukałęm o tym w necie... v-tec z d13 to może nie ma sensu ale znalazłem o położeniu głowicy d15b7 na tym bloku... trzeba wymienieć całą góre, kompa no i oczywiscie bak z pompą...

Lcfr
11-12-07, 11:09
szukałęm o tym w necie... v-tec z d13 to może nie ma sensu ale znalazłem o położeniu głowicy d15b7 na tym bloku... trzeba wymienieć całą góre, kompa no i oczywiscie bak z pompą...

czyli to:???
http://www.maxrev.de/civic-eg3-hubraumerweiterung-1-3-auf-1-5-liter-t1117.htm

NFS
11-12-07, 11:54
laciu,

jak juz przekładac głowice i bawic sie z tym wszystkim to lepiej na vtec'a.

!markos,

pomijajac aspekt techniczny jedno i drugie wydaje sie ciekawostka wiec warto to zrobic chocby dla samego siebie.

Max Marcin
11-02-08, 21:22
Podepne sie do tematu. Tylkoprosze sie nie smiac
A jak by w D15B2 wymienic tylko sama glowice od D16 a dolot zostawic? Wiem ze v-tec sterowany jest elektronicznie i zalancza sie w zaleznosci od obciazenia silnika ale jak by go tak zrobic zeby wlanczał sie zawsze przy tych samych obrotach to nie trzeba by mu elektroniki i komp i cala reszta mogla by zostac ?? Nie orietuje sie jak jest uruchamiana druga przepustnica ale slyszalem ze elektrycznie przy pewnych obrotach wiec moze by v-teca do tego podpiac i byl by KOOOOOOOOOOOOP
Tylko teoretyzuje wiec jak to bez sensu to napiszcie ale moze akurat jest w tym troche racji coooo ????????????? :d

piotrlyszcz
11-02-08, 22:05
Mam pytanko. Czy dało rade by przełozyc głowice z d15z1, komp,wiazke, kolektor z wtryskami czyli wszystko aby teoretcznie dzialalo do silnika d15b2. Czy zdało by to egzamin czyli vtec-econo? Czy dużą rzezba przy tym by była. Chodzi mi przedewszystkim o zuzycie paliwa bo nie chce swojego zagazowywac. Jesli tak to co dokladnie mi by było potrzebne. Czy juz ktos cos takiego robil?

Skoti
11-02-08, 22:10
Vtec w d13 to d13z6. nie opłacalna moim zdaniem zmiana. ale w końcu dalej to 1.3 :)

inferno66
16-02-08, 21:21
1.3 ale jak na 1.3 wymiata.....jestem ciekaw jak by to hulalo na vtec'u :afro: :afro:

sodaone
18-02-08, 20:52
Polecam wszystkim sceptykom:

http://www.youtube.com/watch?v=TWT-oCmKcsw

To jeszcze nie ma vteca a już 0-100 w granicach seryjnego d16z6.

jogal
18-02-08, 21:06
ja już rozglądam się za częściami z d16z6 aby zrobić minime w d13b2. Widzę że wszyscy boją się tego jak ognia i nikt tego nie zrobił, tak samo było z wałkiem, ktoś musi być pierwszy. Może ktoś wie gdzie mogę kupić głowicę i kolektor z d16z6, chętnie kupię :d

NFS
19-02-08, 11:21
jogal,

allegro. ale to nieopłacalne i dlatego nikt tego nie robi. pomysl, musisz kupic głowice od z6 z aparatem, wiazke i kompa i pompe paliwa. wyjdzie Cie to jakies 1500zł a za 2200zł mozna juz wyrwac swap z6. do tego dochodzą niewykluczone problemy bo nie ma przetartej sciezki.

ja własnie ogarniam kolektor ssacy od d15b7 w moim eg3 ale z troche innych powodów. Z racji tego ze robie tani dupowóz do jazdy po miescie to przechodze na samo LPG. Mam zamiar do tego planowac głowice + uszczelka od z6, wałek od d15 i przyspieszony zapłon. mysle ze 100KM peknie:-P

na smaczek zacytuje kolesia "jt-sport" z d-series.org:

"205 BHP @ 9000 Rpm

D13B : 76.5mm JE piston, Standart 76mm Crank, Crower Rods 13.5 : 1 CR , 4 barel 45mm DCOE carbs, 318 degree custom cams, DC 4-1 Header(...)
We sure that the key was the cam and CR ,since i run JG-403.5 (298-duration) and 12.5 CR we only got 185 hp..."

bhp to moc na kołach, na silniku jest wieksza:-D

:aloha:

skolopendra
19-02-08, 12:12
Może ktoś wie gdzie mogę kupić głowicę i kolektor z d16z6, chętnie kupię
widziałem niedawno za 500 na allegro


i nikt tego nie zrobił

ja bym na Twoim miejscu wkładał z6 ,sam bym już dawno to zrobił gdybym nie miał obd2
myślę ze koło 120 km powinno wyjść
:aloha:

jogal
19-02-08, 12:17
No tak niby można kupić całe z6, ale stan jego może być nie wiadomo jaki. A za całe z6 z osprzętem muszę dać minimum 3000 zł + ewentualny remont ok 2000 zł (aha zapomniałem że jeszcze przekładka kosztuje ok 1000zł), nie interesuje mnie to. A tu zakładam tylko głowicę (silnik mam w świetnym stanie 205 tyś przebiegu i jeżdzę na mobil 1 5w-50, od wymiany do wymiany nic nie ubywa na miarce), kolektor, aparat, wiązkę. W sumie to samo trzeba zrobić przy swapie, więc jak będzie za słabo to zawsze można sobie kupić jakiś dół z 1.6 za 300-500 zł.
Szlaki może i nie są przetarte, ale ktoś musi być pierwszy... W sumie to wiele osób robi to w d15 i nie narzeka, a przecież bloki mamy te same... Myślę że jak osiągnę 100km z litra pojemności to będzie akurat dla tego silniczka (będę walczył, żeby mieć 130 km). Widziałem co robi d15 z minime i wcale nie odstaje od d16z6). Po założeniu tej głowicy, wraz z cienką uszczelką z d16y8 CR wychodzi w granicach 10.5:1 więc jest dobrze. Myślę że wiele osób może się zdziwić :aloha:

PS. Proszę autora tematu o zmianę tematu na: D13B2 + VTEC??

NFS
19-02-08, 15:22
jogal,

to zanim przełozysz sprawdz plastelina czy aby napewno zawory nie spotkaja sie z tłokiem. zwłaszcza na VTECu bo w d13 tłok ma mniejszy skok niz d15.

jogal
19-02-08, 15:46
A dlaczego mają się niby spotkać?? Przecież tłok w górnym położeniu w d13 i w d15 jest w tym samym miejscu - napewno nie wychodzi poza tuleje (w d15 schodzi niżej), wystaje tylko niewielka część (3.75 cm3), ale podcięcia na zawory ma (tak samo jak w d15, tylko w d15 tłoki są płaskie). Głowica w d13 i d15 to to samo, różnią się tylko wałkiem i w d15 jest zaślepka na pompkę paliwa...

Kolega w d13 dał uszczelkę z d16z6 (0.6 mm, standartowa ma 1.2 mm) dodatkowo splanował głowicę i zawory się niespotykają z tłokiem, zresztą gdy tłok jest w górnym położeniu to zawory są zamknięte.

Ale napewno wszystko sprawdzę, jeśli nie będzie głowica pasować to odsprzedam komuś kto ma d15 :/ .

skolopendra
19-02-08, 15:57
Przecież tłok w górnym położeniu w d13 i w d15 jest w tym samym miejscu

zastanawiałem sie kiedyś, czy właśnie korby z d15 wraz z wałem nie pasiły by do mnie?

jogal
19-02-08, 16:10
w d13 wystarczy właśnie włożyć wał od 1.5 i już mamy d15b2 a własciwie to d15b3 bo na gaźniku (a jeśli zostawimy tłoki z d13 to mamy coś więcej niż zwykłe d15 bo kompresja wynosi wtedy prawie 10:1 zamiast 9.2 w d15b2). Korby chyba są takie same w d13 i d15.

NFS
19-02-08, 16:23
jogal,

poprostu lepiej to wszystko sprawdzic wczesniej. ot co.

jak juz jestesmy w temacie to mam pytanie:

wie moze ktos czy w głowicy d13 w miejscu gdzie z kolektora ssacego wchodzi płyn chłodzacy...



...jest połaczenie miedzy tymi dwoma wejsciami? w kolektorach d13 wykorzystywane jest górne okrągłe a w d15 i d16 dolne kwadratowe.

skolopendra
19-02-08, 16:24
Korby chyba są takie same w d13 i d15.

to ja akurat wiem :)
tylko nie wiem jak sprawa by się miała gdybym włożył wał i korby d15 do d14?

więc nasuwa się pytanie czy bloki d13 i 15 sa takie same jak d14 ??

inferno66
20-02-08, 17:36
Oby sie udalo z tym bajerem 120-130km shock !! !! !! ;) Ciekawe czy silnik wytrzyma takie obciazenie....

NFS
20-02-08, 20:10
inferno,

na poprzedniej stronie podałem cyctat w ktorym koles pisze ze wyciagnał 205bhp wiec 130 nie bedzie chyba zbyt duzym obciazeniem;-)

inferno66
21-02-08, 14:23
205 kucykow....brak mi slow ze mozna tyle wyciagnac z takiego silniczka :d Tylko ciekaw jestem ile pociagnie taki slinik...10...20..50...tys i kaput :/

NFS
26-02-08, 21:52
ok, wsadziłem kolek ssacy od d15b7 i...

-połączenia wodne pasują z głowicą
-trzeba wymienic rure "termostat-pompa" bo od d13 nie ma wyjscia dodatkowego a jest potrzebne zeby podłaczyc wieheister zwiekszajacy obroty na zimnym
-kanały dolotowe w głowicy sa wielkosci tych w kolku od d15, natomiast te w starym kolektorze od d13 strasznie małe:

po lewej d13, po prawej d15b7
http://img.photobucket.com/albums/v497/grze/02-25-08_1417.jpg

-pojawiło sie ryczenie ze stożka ;)
-pojawiła sie moc i nawet niesmiało wgniata w siedzenie od 4500 w góre.

planuje jeszcze koncowy przelot, kompresja++ oraz wałek od d14a1(jak ktos ma to pw!!) i moze wtedy pojade na hamownie.

zanim ktos spyta jak ogarnałem mpfi i czy duzo problemow, odpowiadam ze nie ogarnałem. zepsułem auto pozbywajac sie permanentnie instalacji benzynowej i teraz jezdzi tylko na LPG + BLOS ;-P

jogal
27-02-08, 16:18
Gratulacje, widać że pasuje, więc można modzić... Właśnie pewnie z powodu tych malutkich kanałów w d13 można tylko te 100 km osiągnąć na gaźniku. Jak wsadzisz wałek to masz gwarantowane + 10km, ale zastanawiam się po co Ci teraz wałek z d14a1. Jak ogarniesz elektronikę i zapodasz bak z pompą z 1.5 lub też przed "naszą" pompką zamontujesz jakąś uniwersalną elektroniczną pompkę(może być nawet z poloneza za grosze ;) ) to możesz sobie zapodać wałeczek d15b2/b7 (jak jeździsz tylko na gazie to najlepiej odrazu sobie taki zapodaj) lub jakiej kolwiek innej hondy z serii D bez VTEC-a, jest ich od groma(najlepszy seryjny wałek jest w d16a6). Jeszcze raz gratuluje projektu, możesz jeszcze wstawić tu jakiś filmik jak to teraz przyśpiesza no i fotki komory silnika?? Mam nadzieję, że damy powody do wstydu tym osobom, które mówią, że "z d13b2 się bata nie ukręci" :aloha:

laciu
27-02-08, 18:33
no wreszcie ktoś zrobił mini me na b7 :p włąśnie już o tym kminilem kiedy to założyłęm ten temat i powiedziano że v tec to za duza zeźba...

chcemy foty komoty silnika :aloha:

sodaone
27-02-08, 20:37
przecież na razie nic nie działa, więc czym się jarać ?? Trzymam kciuki NFS

NFS
27-02-08, 21:29
przecież na razie nic nie działa, więc czym się jarać ??

hehehe, działa i to całkiem sympatycznie tyle ze tylko na LPG.

własnie myslałem o włozeniu kompa i wiazki czyli ogarnieciu mpfi ale przemyslałem sprawe i doszedłem do wniosku: "po co mi to?". jezdze tylko na LPG, blos nie ogranicza mocy, wiec nie potrzebuje beny. dodatkowo LPG stwarza mozliwosc podbicia cr w granice 11-12:1 bez spalania stukowego.

na dniach(piatek lub sobota) wkładam wałek od d15b2. zobaczymy co to da. no i wstyd sie przyznac bo niektorzy od tego zaczynaja, nie mam koncowego tłumika przelotowego tylko serie(ktora juz na gazniku odczuwalnie blokowała mi wydech przy wysokich obrotach).

mam jeszcze pytanko bo z lewej strony silnika(zaraz pod odpowietrzaczem układu chłodniczego) miedzy głowica a blokiem wystaje mi kawałek uszczelki. jest metalowa. to jest uszczelka pod głowice? czy w d13 była metalowa? bo moja jest i nie wiem czy szwab nie zamontował tej od d16z6.

jogal
27-02-08, 21:50
No właśnie ja też mam chyba metalową uszczelkę, ale z tego co wiem to nikt nic w silniku nie grzebał (mam auto z polskiego salonu). Oto jak to się prezentuje u mnie:
http://img214.imageshack.us/img214/7916/dsc04227ks3.jpg http://img208.imageshack.us/img208/3977/dsc04225va1.jpg http://img208.imageshack.us/img208/5601/dsc04226eb0.jpg

Ostanio kolega w d13b2 ale w 4g zmieniał uszczelkę i wstawił tą od d16z6 i wszystko ładnie pasowało, wcześniej miał papierową taką... Moja głowica to PM3-16, może to zależało od montowanych głowic?? Wy też macie takie uszczelki i taki numer głowicy??

Wstaw fotki i filmik jak Ci to jeździ, a zapewniam Cię, że na wałku z d15 będzie o niebo lepiej i na niskich i na wysokich obrotach :aloha:

laciu
28-02-08, 18:09
NFS - mam ogromną prośbe.. nie wiem czy ja jestem tempy czy co ale w żaden sposób nie mogę sobie wyobrazić jak podpiołeś gaźnik na ten kolektor...!!?? daj jakieś zdjęcia bo znów nie prześpię nocy bo będe kminił :P

jogal
28-02-08, 22:28
laciu zapomnij o gaźniku, nie ma go już, w tym kolektorze są wtryski, a NFS narazie ich nie używa bo nie ogarnął jeszcze elektroniki, jeździ na gazie przy użyciu blosa na rurze dolotowej :P.

Wałęk już wsadzony?? czuć różnicę?? ;)

eVok
28-02-08, 22:34
temat chyba już się nadaje do "Turbo N/A Swap" :)

laciu
29-02-08, 07:23
JOGAl włąśnie przed chwilą się obudziłem i pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy to włąśnie to o czym móisz czyli że nie ma już gaźnika :D


nie chce nic móić ale zaczynam polować na te graty od b7...
więc zróbmy mała liste, potrzebujemy :
-kolektor
-wiązke
-ECU
-no i bak przydałoby się chyba wymienić...
no to niech mod go przeniesie ;p jak zakładałęm temat nie myślałem że ktoś coś zrealizuje z moicr rozmyślań.. :P

NFS
29-02-08, 10:14
nie chce nic móić ale zaczynam polować na te graty od b7...
więc zróbmy mała liste, potrzebujemy :
-kolektor
-wiązke
-ECU

-aparat zapłonowy(w d13 jest podcisnieniowy, w d15 jest sterowany mapą ecu)
-filtr węglowy ma inne połaczenia rurek(ale na upartego mozna go wywalic - tak czytałem na us forach)
-rura płynu chłodniczego pompa-termostat(w d13 nie w niej dodatkowego wpływu na obieg z automatu zwiekszajacego obroty)
-bak(lub łatwiej samą pompe zmienic na uniwersalna elektryczna i podłaczyc do przewodów juz w komorze silnika)

narazie to by było na tyle(nie pamietam czy jeszcze cos)

jogal,

wałek zakupiony od d15b2. musze go pomierzyc i zobaczyc ile mu brakuje od nowosci. moze jutro załoze.

musze jak najszybciej wymienic koncowy na przelot bo przy duzych rpm z zewnatrz słychac jakby blachy w moim seryjnym tłumiku sie rozpadały;-)

-------------------------------------UPDATE:

wszedł wałek. hmm, przejechałem moze z 2km ale nie widze zapowiadanej WIELKIEJ róznicy. moze napaliłem sie za mocno ze beda cuda. cos tam niby sie poprawiło ale nie duzo w porównaniu do tego co dał kolek ssacy.

jak ogarne $ wstawiam tłumoka.

jogal
29-02-08, 19:17
No to trochę dziwne, bo u mnie naprawdę było czuć dużą poprawę, mimo iż zamaist być wyższy od mojego wałka o ok 1.1 mm to był tylko wyższy o ok 0.6 mm(ten wałek wyglądał tak jakby ktoś jeździł bez oleju, a mój z d13 to tak jakby go dopiero co ze sklepu kupić i wymiary ma takie jak w manualu...). Przed wałkiem mierząc czas do setki było tak ok 9.7 s, a po wsadzeniu tylko samego wałka zmierzyłem czas i nie mogłem oczom uwierzyć wychodziło ok 9-9.2 s. Być może to wina Twojego wydechu, ma za małą przepustowość i nie masz takiego efektu powyżej 5000 rpm. Załóż jakiś przelotowy ala APEXI N1 na koniec, a najlepiej to zrób cały układ na 2" rurkach. Ja mam teraz 2 przelotowe tłumiki od golfa i ostatni km malon turbo z silencerem i jest cichutko i nawet jedzie (to taki typowy setup na miasto, czuć że ma moment obrotowy na niskich obrotach).
NIe wiem na jakiej zasadzie działa ten blos i czy jakoś sobie nim sterujesz, ale może wypadałoby trochę zwiększyć mieszankę, może coś poprawi... 3mam kciuki i życze powodzenia w dalszych modach


Aha bo prawie zapomniałem, na prawdziwe efektry działania wałka przyjdzie Ci trochę poczekać, a konkretnie jakieś 2-3 tyś km, aż wałek się ułoży. Jak już osiągniesz taki przebieg i zawory będzie już dosyć głośno słychać, ustaw sobie wtedy jeszcze raz zawory i wtedy będziesz już mógł się cieszyć tym co oferują większe o ok 1 mm krzywki na wałku :aloha:

NFS
29-02-08, 20:29
przejechałem sie jeszcze troche i zmieniam zdanie:-D

ciagnie lepiej, zwłaszcza na wysokich. seryjny tłumik MUSI odejsc i wchodzi przelot. 2" nie wiem czy nie za duzo do 1.3 wiec raczej narazie zostane przy oryginalnym orurowaniu.

sprawdziłem oznaczenie głowicy: PM3-11

BLOS to mixer gazowy w formie gaznika(cos a'la motocyklowy) z podnoszoną klapką. steruje sie sruba. poczytaj w necie o BLOSie bo jest dobrze i przejzyscie opisany.

nie chce tłumika a'la apexi N1 bo bedzie głosny. poluje na cos z duza pucha(jakis owal?). Po przestudiowaniu paru teorii wynika ze wielkosc puchy wpływa na głosnosc, natomiast jej długosc na to jak niski dzwiek bedzie sie z niej wydobywał. Oczywiscie jesli mowimy o zwykłych tłumikach przelotowych.

Egon
09-03-08, 01:37
no niezle chyba tez sobie cos takiego zrobie :d

tutaj cos znalazlem http://www.youtube.com/watch?v=CbvMFC2S1rA&feature=related


NFS daj fotki kolego :(

mum666
09-03-08, 18:58
no niezle chyba tez sobie cos takiego zrobie :d

tutaj cos znalazlem http://www.youtube.com/watch?v=CbvMFC2S1rA&feature=related


NFS daj fotki kolego :(

Wysłałem mu priva z prosba o jakies fotki itp itd, jak nie da rady pogadac po angielsku to poprosze znajomego czecha i postaram sie wyciagnac cos z kolesia, jak mu to smiga itp.

Egon
09-03-08, 23:39
hehe moze nas tu kolega klamie :)

NFS
10-03-08, 17:13
Obiecane foty:

http://www.civicklub.pl/fi/viewtopic.php?p=545229#545229

mum666
10-03-08, 19:16
češč:) Můžeš mluvit polsky, myslím, že budu rozumět:) Jsem čech...
Auto je kamaráda, ale nějaké fotky mám, swap jsem dělal já, takže se na cokoliv zeptej, rád ti odpovím:)

To narazie sie dogadałem, ale nie wiem czy techniczny czeski zrozumiem, najwyzej kumpel mi bedzie tłumaczył na englisza a ja na nosze ;)

Tu spytałem co zrobić ze starą pompą paliwa, czy wymieniać głowe na tą od Z6 czy zostawiać naszą, macie odp:


hlava zustala stejna - D13B2 ale samozřejmě že se musel zaslepit otvor po čerpadle. Jednoduše z kusu plechu si vyrobíš záslepku:) Stará palivová pumpa se musela dát pryč - kvůli novému sání se už tam nevešla. Ted je nové čerpadlo v nádrži, tak jak to má být. Nádrž se musela měnit celá, aby tam to čerpadlo šlo dát.

PS: Abych to upřesnil - D16Z6 je SOHC VTEC, my jsme swapovali jen sání - místo karburátoru se dalo 4-bodové vstřikování z D16A6.

laciu
10-03-08, 23:28
no to na moje oko nasz kolega pepik napisal:
"češč:) Můžeš mluvit polsky, myslím, že budu rozumět:) Jsem čech...
Auto je kamaráda, ale nějaké fotky mám, swap jsem dělal já, takže se na cokoliv zeptej, rád ti odpovím:)"
- cześć mozesz pisać po polsku, powinienem zrozumieć. Samochód jest kolegi ale swap robiłem ja i mam foty z tego projektu, więc jeśli o coś zapytasz powinienem CI pomóc :)


"hlava zustala stejna - D13B2 ale samozřejmě že se musel zaslepit otvor po čerpadle. Jednoduše z kusu plechu si vyrobíš záslepku:) Stará palivová pumpa se musela dát pryč - kvůli novému sání se už tam nevešla. Ted je nové čerpadlo v nádrži, tak jak to má být. Nádrž se musela měnit celá, aby tam to čerpadlo šlo dát.

PS: Abych to upřesnil - D16Z6 je SOHC VTEC, my jsme swapovali jen sání - místo karburátoru se dalo 4-bodové vstřikování z D16A6."
- głowica zostaje seryjna od d13b2, ale muszisz zaślepić otwór po pompce, muszis dorobić odpowiednią zaślepke :) (tutaj nie rozumiem co trzeba zrobić ze starą :P ) chyba chodzi o to że bak trzeba wymienić na ten z pompą elektryczną... P.S my swapowaliśmy kolektor od d16z6 a wtryski są od d16a6

:aloha:

goonz
07-08-08, 01:19
temat troszkę przygasł zajrzyjcie tu http://www.honda.gda.pl/smf/index.php/topic,24553.0.html

Skoti
07-08-08, 09:30
Jogal załączyłes już wtrysk ? Jakieś postępy?

Latino :)
25-12-08, 19:20
w d13 wystarczy właśnie włożyć wał od 1.5 i już mamy d15b2 a własciwie to d15b3 bo na gaźniku (a jeśli zostawimy tłoki z d13 to mamy coś więcej niż zwykłe d15 bo kompresja wynosi wtedy prawie 10:1 zamiast 9.2 w d15b2). Korby chyba są takie same w d13 i d15.

troche odswieze temat i spytam bo mam wsadzony walek z d15b2 splanowana glowice o 1,2mm i uszczelka od d16y8 i teraz pytanie czy ten wal korbowy od d15b2 bedzie najlepszy do d13b2?? nic wiecej nie trzeba wymieniac??

jogal
25-12-08, 20:39
Trzeba wsadzić wał z d15b2 i korby też z 1.5, bo te z 1.3 są dłuższe. No i masz pełnoprawne d15 + dość duży stopień spreżania w okolicach 11:1 prawdopodobnie. Ktoś w niemczech to robił i miał chyba 135 km i 150 NM na pełnym wtrysku + korby i wał z 1.5.

Latino :)
26-12-08, 13:34
a czy teraz gdy w sumie glowica poszlami na dol o 1,8mm bo jest splanowana i uszczelka od y8 (kompresja juz jest duza) to nie rozsadzi czegos?? da cos wogole ta wymiana tych korbow??

KroSmaN
27-12-08, 00:17
czy korby i wał idzie wymienić z poziomu miski olejowej?? czy trzeba rozbierać / wyjmować cały silnik? wiem że żeby zmienić korby trzeba wyjąć tłoki. Bo mi to zaczyna po głowie chodzić :D
a i jak ze szlifem bloku czy po nie całych 200tys ;p przebiegu był by konieczny ze względu na rant (przy locie w dół tłoka? )

mum666
27-12-08, 15:32
Zakładając, że gaźnik zostaje, to czy do sterowania VTECem styknie coś takiego:
http://www.r1concept.com/component/page,shop.product_details/flypage,shop.flypage/product_id,185/category_id,33/manufacturer_id,0/option,com_virtuemart/Itemid,49/
Pompke bym wsadził elektryczną pierborga czy jeszcze jakąś tam inną, to nie problem.

jogal
28-12-08, 01:22
ad1. Wymiana wału i korb da duzo bo Ci się zwiększy pojemność dodatkowo, jak zwiększysz pojemność to dodatkowo mocno podskoczy Ci stopień sprężania, ponieważ komora spalania nie zmieni swojej objętości:
Przykładowo stopień spreżania to: ( pojemność jednego cylindra + komora spalania)/komora spalania:
dla 1.3 to jest:
335+42(tyle mniejwięcej wynosi komora spalania)/42=8.97 ~9.0 czyli tyle ile ma seryjny civic 1.3
wkładając wał i korby mamy już:
374+42(tyle samo wynosi bo zostawiamy dopręzające tłoki z 1.3)/42= 9.9

A teraz zakładając że splanowałeś głowicę o 1.8 i założyłeś uszczelkę o 0.6 mm niższą niż ta z 1.3 to po moich obliczeniach:
3.75x3.75(promień do kwadratu[połowa średnicy tłoka])x3.14=44.15
44.15x0.24(splanowanie + niższa uszczelka w mm)= 10.6 - o tyle zmniejszyłes komorę spalania(wynosi 31.4).
Twoja obecna kompresja wynosi ok:
(335+31.4)/31.4=11.67 czyli już sporo, a z korbami od 15 i wałem stopień komresji wynosiłby aż 12.9!!

W Twoim przypadku nie zalecam już większego stopnia spręzania jeśli używasz autka do codziennej jazdy. Zrób pełny wtrysk i będziesz mega zadowolony.

AD2. Aby zmienić wał trzebaby cały silnik wyciągnąć, aby zmienić korby i tłoki wystarczy tylko odrkęcić miskę i zdjąc głowicę.

ad3. NIe iwem jak działa to urządzenie ale napewno nie jest to taki vtec controller żeby Ci zadziałął na gaźniku. Aby sterować sobie VTECiem na gaźniku wystarczyłby np taki oto obrotomierz: http://moto.allegro.pl/item513814421_obrotomierz_do_8000_tysiecy_obrotow_ shift_light.html
Ustawiasz go przykładowo na 5000 rpm i powyżej tych obrotów świeci się lampka/dioda. Wystarczy podpiąc przekaźnik pod ta lamke sygnalizacyjną, następnie pociągnąc + od akumulatora do przekaźnika, a z przekźnika na zawór VTECa i już możesz się cieszyć VTECiem na gaźniku :). Ja zalecam zrobienie pełnego wtrysku ewentualnie całego minime, wtedy napewno bedzie lepiej. Gaźnik ma ograniczoną przepustowość powietrza i dawkę paliwa dyszami :(

Latino :)
28-12-08, 12:05
ad1. Wymiana wału i korb da duzo bo Ci się zwiększy pojemność dodatkowo, jak zwiększysz pojemność to dodatkowo mocno podskoczy Ci stopień sprężania, ponieważ komora spalania nie zmieni swojej objętości:
Przykładowo stopień spreżania to: ( pojemność jednego cylindra + komora spalania)/komora spalania:
dla 1.3 to jest:
335+42(tyle mniejwięcej wynosi komora spalania)/42=8.97 ~9.0 czyli tyle ile ma seryjny civic 1.3
wkładając wał i korby mamy już:
374+42(tyle samo wynosi bo zostawiamy dopręzające tłoki z 1.3)/42= 9.9

A teraz zakładając że splanowałeś głowicę o 1.8 i założyłeś uszczelkę o 0.6 mm niższą niż ta z 1.3 to po moich obliczeniach:
3.75x3.75(promień do kwadratu[połowa średnicy tłoka])x3.14=44.15
44.15x0.24(splanowanie + niższa uszczelka w mm)= 10.6 - o tyle zmniejszyłes komorę spalania(wynosi 31.4).
Twoja obecna kompresja wynosi ok:
(335+31.4)/31.4=11.67 czyli już sporo, a z korbami od 15 i wałem stopień komresji wynosiłby aż 12.9!!

W Twoim przypadku nie zalecam już większego stopnia spręzania jeśli używasz autka do codziennej jazdy. Zrób pełny wtrysk i będziesz mega zadowolony.

troszke zle sie zrozumielismy moja glowica jest splanowana o 1,2mm i uszczelka od y8 :) obliczyl bys mi to ??
a jesli jednak zalozyl bym ten wal i korby to co mi grozi ??


ad3. NIe iwem jak działa to urządzenie ale napewno nie jest to taki vtec controller żeby Ci zadziałął na gaźniku. Aby sterować sobie VTECiem na gaźniku wystarczyłby np taki oto obrotomierz: http://moto.allegro.pl/item513814421...ift_light.html
Ustawiasz go przykładowo na 5000 rpm i powyżej tych obrotów świeci się lampka/dioda. Wystarczy podpiąc przekaźnik pod ta lamke sygnalizacyjną, następnie pociągnąc + od akumulatora do przekaźnika, a z przekźnika na zawór VTECa i już możesz się cieszyć VTECiem na gaźniku . Ja zalecam zrobienie pełnego wtrysku ewentualnie całego minime, wtedy napewno bedzie lepiej. Gaźnik ma ograniczoną przepustowość powietrza i dawkę paliwa dyszami

a to mozna podlaczyc pod zwykly gaznik seryjny??

mum666
28-12-08, 12:49
A czytaliście to?

http://www.d-series.org/forums/showthread.php?t=23877

Przebrnąłem przez ten temat w 3 wieczory z piwem i widze, że dobrym pomysłem jest tez przejście na dual carba, nie trzeba zmieniać baku itp i do tych gaźników jest troche dysz i innych rzeczy do kupienia w stanach, bo wsadzali je do harleyów...
Na seryjnym gaźniku nie ma sensu zostawać, sam w sobie nie jest zły, ale kolektor dolotowy to porażka... a nie ma z czego podmienić, custom pewnie kosztowałby chorą kase. Więc pozostaje wtrysk albo dual carb.

Jeżeli sterowanie VTECem jest tak proste, to już mam układ który temu sprosta w samochodzie zamontowany od paru miechów, home made shift light :) poprostu byłby to VTEC light :P

Opcje które rozważam to dual carb (z jakimś gotowym tune kitem, można to wyrwać grubo poniżej 100$ jak dobrze pamiętam),elektryczna pompka,VTEC,wałek ostry, regulowane kółko i troche podbita komprecha. Albo opcja nr2 to wtrysk + VTEC i do tego mały kompresor...

Lubie gaźniki, chętnie bym naprawde wsadził dual carba ale boje sie troche spalania bo jak wsadze tam harkorowe dysze to później już tego nie przeskocze.

pedros
28-12-08, 13:12
nfs no moje gratki kolego ) powiedz mi jak wygląda u ciebie sprawa z kolektorem ? masz serie czy wbiłeś juz 4-2-1 , i druga sprawa jak wygląda sprawa z wałkiem ? jaka jest różnica miedzy wałkiem z 1.5 , a 1.6 ? i jak wygląda sprawa z wymianą ktoś próbował wstawić wałek z 1.6 ? i

Latino :)
28-12-08, 13:25
z tego co ja sie dowiedzialem to zeby zalozyc walek od 1,6 musisz miec regulowane kolko rozrzadu poniewaz jest jakies przesuniecie o jakis % stopnia i trzeba regulowac

pedros
28-12-08, 13:46
czyli włożenie wałka od 1.6 odpada . i zostaje nam wałek z 1.5 dobrze rozumówuje :P ?

Latino :)
28-12-08, 13:51
nie do konca bo od 1,4 tez moze byc i pasuje idealnie :) te od 1,5 nie maja krzywek na pompe paliwa mechaniczna ale tez moga byc :) ja mam osobiscie od d15b2 i pompke elektryczno 0,3bara

pedros
28-12-08, 13:55
ale po wałku z 1.4 chyba nie widać różnicy żadnej ?? tzn chodzi mi o moment obr. oraz przyspieszenie :rolleyes: a co do krzywek mam rozumieć iż są to takie mechaniczne zasysacze paliwa :D tak ? i jeśli przy wałku z d15b2 jest brak krzywek to wtedy stosujemy pompkę paliwa elektryczną :) lub jak kto woli przekładamy cały bak ;)

jogal
28-12-08, 14:23
Latino Twoja obecna kompresja wynosi 10.85:1, a po założeniu wału i korb z 1.5 to będzie 12:1 to już jest sporo i chyba za dużo na paliwko 95 okt. Nowe samochody mają teraz kompresję srednio od 10 do 11. Wzory na obliczenie mocy po zmianie stopnia spręzania też są gdzieś w sieci i można sobie obliczyć co i ile da.

pedros Wałek z d14a1 i wałek z d15b2 to jest ten sam wałek, ma te same wzniosy krzywek, wałki te rżónią się tylko tym, że w d14 jest dodatkowa krzywka, która napędza mechaniczną pompkę paliwa, wałek z d15 jej nie ma i trzeba zamontować elektryczną pompkę żeby to zadziałało przy gaźniku/ gaźnikach. Na necie widziałem gdzieś filmiki d14 dual carb VTEC :)

pedros
28-12-08, 14:34
Rozumiem :) więc teraz pytanie który wałek najlepiej wsadzić :) ?

Latino :)
28-12-08, 16:22
Latino Twoja obecna kompresja wynosi 10.85:1, a po założeniu wału i korb z 1.5 to będzie 12:1 to już jest sporo i chyba za dużo na paliwko 95 okt. Nowe samochody mają teraz kompresję srednio od 10 do 11. Wzory na obliczenie mocy po zmianie stopnia spręzania też są gdzieś w sieci i można sobie obliczyć co i ile da.

pedros Wałek z d14a1 i wałek z d15b2 to jest ten sam wałek, ma te same wzniosy krzywek, wałki te rżónią się tylko tym, że w d14 jest dodatkowa krzywka, która napędza mechaniczną pompkę paliwa, wałek z d15 jej nie ma i trzeba zamontować elektryczną pompkę żeby to zadziałało przy gaźniku/ gaźnikach. Na necie widziałem gdzieś filmiki d14 dual carb VTEC :)

dzieki za odpowiedz :) ale wydaje mi sie ze przy takiej opcji trzeba odrazu wymienic panewki , pierscienie ,nowe uszczelki , wymiany olejow itd itp , poza tym przy takiej kompresji bedzie trzeba wystroic silnik bo po miesiacu wypalily by sie zawory :) a zeby znowu wystroic trzeba by miec kompa minimum OBD1 a takowego zeby podlaczyc trzeba zrobic mini me lub przynajmniej wymienic kolektor ssacy na ten od d16 wiec co za tym idzie koszta rosna strasznie poniewaz ciagnie to za soba wymiane kompa alternatora aparatu zaplonowego i masy innych rzeczy :)

mum666
28-12-08, 17:14
Wzory na obliczenie mocy po zmianie stopnia spręzania też są gdzieś w sieci i można sobie obliczyć co i ile da.



Według grabowski.com.pl (pierwsze z google):



Wzór na przyrost mocy ze wzrostu stopnia sprężania: nowa moc=stara moc*(E2/E1)^(0,365*n)

gdzie:

E1 = stary stopień sprężania

E2 = nowy stopień sprężania

n = ilość cylindrów


Nie wiem czy niezbyt optymistyczny ten wzór... wychodzi około 16,6% wzrostu mocy jeżeli zwiększymy stopien sprężania z 9:1 do 10:1, czyli z 75 koni (przykładowo) mamy 87...

Latino :)
29-12-08, 12:11
w sumie mozliwe bo 1,3 a 1,5 roznia sie wlasnie tylko walem i korbami i paroma drobiazgami :) a 1,5 ma 90KM wiec bardzo mozliwe:)


dzieki za odpowiedz ale wydaje mi sie ze przy takiej opcji trzeba odrazu wymienic panewki , pierscienie ,nowe uszczelki , wymiany olejow itd itp , poza tym przy takiej kompresji bedzie trzeba wystroic silnik bo po miesiacu wypalily by sie zawory a zeby znowu wystroic trzeba by miec kompa minimum OBD1 a takowego zeby podlaczyc trzeba zrobic mini me lub przynajmniej wymienic kolektor ssacy na ten od d16 wiec co za tym idzie koszta rosna strasznie poniewaz ciagnie to za soba wymiane kompa alternatora aparatu zaplonowego i masy innych rzeczy

czy co do tego mam racje ktos to potwierdzi??

pawel240
30-12-08, 01:34
w sumie mozliwe bo 1,3 a 1,5 roznia sie wlasnie tylko walem i korbami i paroma drobiazgami :) a 1,5 ma 90KM wiec bardzo mozliwe:)



czy co do tego mam racje ktos to potwierdzi??

chyba to nie do końca prawda, w swoim d16z9 po splanowaniu głowicy 1mm CR wg kalkulatorów skoczył mi z 9,2:1 do ok 10:1 czyli z fabrycznych 125KM powinienem mieć ponad 140KM a jednak żeby mieć te 140 trzeba dobrze ogarnąć dolot wydech a czasem nawet głowice, może teoria grabowskiego sprawdza sie przy mniej wysilonych silnikach

Latino :)
30-12-08, 13:36
dzieki za odpowiedz ale wydaje mi sie ze przy takiej opcji trzeba odrazu wymienic panewki , pierscienie ,nowe uszczelki , wymiany olejow itd itp , poza tym przy takiej kompresji bedzie trzeba wystroic silnik bo po miesiacu wypalily by sie zawory a zeby znowu wystroic trzeba by miec kompa minimum OBD1 a takowego zeby podlaczyc trzeba zrobic mini me lub przynajmniej wymienic kolektor ssacy na ten od d16 wiec co za tym idzie koszta rosna strasznie poniewaz ciagnie to za soba wymiane kompa alternatora aparatu zaplonowego i masy innych rzeczy

chodzi mi o potwierdzenie tego :)

BAND-I
11-02-09, 08:45
Dla zainteresowanych wrzucam filmik z próbnego montarzu głowicy d16z6 na bloku d13b2 w mojej Hance
http://www.youtube.com/watch?v=0RBM8CafWug
Jak widać da sie to zrobić