PDA

Zobacz pełną wersję : Śruby pokrywy zaworów



marek44em
31-03-13, 22:35
Siemka

Która metoda będzie bardziej bezpieczna do odkręcenia śrub pokrywy zaworów? Na całkowicie zimnym silniku czy rozgrzanym? Pytam ponieważ kiedyś ukręciłem jedną a nie pamiętam w jakich warunkach to robiłem.

mirasek
31-03-13, 22:59
Zasadniczo zimny choć wg mnie nie ma znaczenia, jak wcześniej dokręcona za mocno to zawsze może się urwać czy zmielić gwint. Przykładowo świece w głowicach ze stopów alu zaleca sie wykręcać na zimnym lub słabo rozgrzanym.

ma1ster
01-04-13, 01:23
nie ma to kompletnie żadnego znaczenia... ukręciłeś, bo było z nią coś nie tak, lub dobrałeś nie odpowiedni kierunek obrotów...

marek44em
01-04-13, 11:02
lub dobrałeś nie odpowiedni kierunek obrotów...

wybacz...

ma1ster
01-04-13, 11:15
wybacz...

No wiesz... po takim pytaniu jakie zadałeś, od razu widać co za znawca/fachowiec jesteś, więc wolałem to dopisać. :D:D:D

Na jakim poziomie pytanie - na takim odpowiedź...

Wybacz...

marek44em
01-04-13, 12:15
wolałem zapytać bo może jest jakaś różnica. A jeśli masz zapieczoną śrubę dlaczego ją grzejesz???

ma1ster
01-04-13, 15:59
To wynika z fizyki i chemii jak uczyli w gimnazjum, że element metalowy po podgrzaniu się rozszerza, to już daje pierwsze wyobrażenie, że okropnie skorodowane połączenie śrubowe, gdy rozgrzejemy nakrętkę, ona się rozszerzy i zwiększy się średnica luzy pomiędzy śrubą a nakrętką, a co za tym idzie zmniejszy się tarcie powierzchniowe obydwu elementów.

Kolejną sprawą jest wpływ samych termo naprężeń na ową, zwaną przez Ciebie śrubę zapieczoną. Termo naprężenia powodują mikro pęknięcia w rdzy, stąd łatwiej ruszyć z miejsca taką nakrętkę/śrubę.

Jeszcze dochodzi trzecia sprawa, a mianowicie, rozgrzana do czerwoności śruba uplastycznia się, co powoduje, rozszerzanie się nakrętki lub przewężenie śruby, na odcinku ciasno połączonym w wyniku korozji, stąd też widać że łatwiej się odkręca po podgrzaniu...

Elementów stalowych rozgrzanych do temperatury przemiany austenitycznej, nie powinno się stosować w ponownym montażu...

W przypadku Twoich nakrętek czy śrub pokrywy zaworów, ich brak skorodowania i małe nagrzanie spowodowane jedynie podgrzaniem do temp ok 120 stopni celsjusza, poprzez ciepło wytworzone w procesie spalania paliwa, nie wywołaną naprężeń na tyle odpowiednich, aby można je w ogóle rozpatrywać jako pomocne w przypadku odkręcania...