PDA

Zobacz pełną wersję : D15B7 przegrzany



grubyalf
30-03-13, 15:02
Witam

Mam taki oto problem z silnikiem :

jakiś czas temu auto zaczęło się przegrzewać tzn. cały płyn chłodniczy wywalało do zbiorniczka a chłodnica była sucha. wiec zrobiłem kompleksowo uszczelkę pod głowice.
po zrobieniu uszczelki za jakiś czas auto zaczęło kopcić na wszystkie kolory czyli jak dobrze myślę poszył pierścienie? ale dzisiaj to było apogeum a trasie za wrockiem nagle temperatura wskoczyła do czerwonego. po zatrzymaniu w zbiorniczku płyn się gotuje jest go pod korek a chłodnica suchutka. poczekałem wlałem płynu a auto odpaliło jak by na 2-3 gary obroty spadły powoli do zera a z wydechu poszły kłęby białego dymu.

w związku z tym wszystkim mam pytanie :

czy jest sens remontować ten silnik czy lepiej założyć coś innego?

Pozdrawiam

motomaniak1988
30-03-13, 16:04
zalezy kto co woli ale jak dla mnie remont nie oplacalny bo wyjdzie duzzzooo drozej jak bys kupil caly drugi slupek i w dodatku u ciebie wszystko jest przegrzane.... a jak masz zamiar sie bawic juz w przekladki to dolozyc pare groszy i kup d16z6 bardziej rozwojowa jednostka i na dzien dobry 125kucy.... no chyba ze chcesz zostac przy serii to szukaj zdrowego slupka b7 zakladaj i ciesz sie jazda swoim civem :D

pozdro i wesolych swiąt :P

grubyalf
30-03-13, 18:07
no tak ale z kąt pewność ze kupie zdrowy słupek albo nie skatowane d16 ?

Dzida
30-03-13, 18:19
Taaaa, a uszczelkę pod głowicę kupiłeś "niemiecką"? :D

dimo
30-03-13, 18:20
aż ciśnie się na usta - z kątowni.

kup od forumowych handlarzy, mniejsze ryzyko wdepnięcia na minę.

ps- z Twoich okolic jest emg, zagadaj do niego, może akurat ktoś będzie swapował i zostawi w rozliczeniu swój słupek i byś mógł od neigo wziąc.

grubyalf
30-03-13, 18:28
nie wiem jakiej firmy była uszczelka bo zakładał ja mechanik. a w kątowni byłem ale nie mieli nic ciekawego ;) a może mi ktoś wyjaśnić z kąt się wzięły kłęby białego dymu ale naprawdę była go mega chmura a po jakiś 30 min odpalił w miarę normalnie troszkę nie równo pracując i delikatnie dymiąc ale można było normalnie jechać ?

a w przypadku zmiany na d16 co jest potrzebne poza silnikiem ?

Dzida
30-03-13, 18:44
może mi ktoś wyjaśnić z kąt się wzięły kłęby białego dymu ale naprawdę była go mega chmura a po jakiś 30 min odpalił w miarę normalnie troszkę nie równo pracując i delikatnie dymiąc ale można było normalnie jechać ?

Ze spalania płynu chłodniczego, który jest w dużej mierze wodą, która przy 700 stopniach celcjusza i ciśnieniu 15 barów staje się totalnie przegrzaną parą a potem się rozpręża, dostaje się do atmofery i widać ją jako dym. Raczej nic w tym specjalnego. Skoro było dużo dymu to znaczy, że było też dużo płynu nie tam, gdzie jest jego miejsce.


a w przypadku zmiany na d16 co jest potrzebne poza silnikiem ?

Jak chcesz wsadzić sam blok to nie potrzebujesz nic poza D16.



P.S. Ja bym jechał do mechanika i powiedział mu co o nim myślę, dobrze zrobiona uszczelka pod głowicą powinna wytrzymać minimum pół miliona kilometrów. Jeżeli tak się nie stało to spaprał robotę albo użył części typu "uszczelex".

Bez sensu.

grubyalf
30-03-13, 18:57
ok czyli moja skrzynia podpasuje ? a jak z kompem ?

a co do mechanika to na pewno do niego pojadę bo się zabezpieczyłem i mam fakturę

Dzida
30-03-13, 19:06
ok czyli moja skrzynia podpasuje ? a jak z kompem ?

Jeżeli kupisz pasujący do skrzyni silnik to owszem - podpasuje ;) A raczej trafisz, WIĘKSZOŚĆ D16 SOHC z lat 1990-2001 (IV, V VI gen Civica) miały 21 ząbków na wałku w skrzyni, więcej warunków pasowalności nie ma.


a co do mechanika to na pewno do niego pojadę bo się zabezpieczyłem i mam fakturę

Podejrzewam, że wiele nie ugrasz, chodzi o sam fakt. Nie wiem jak można nazywać siebie mechanikiem i robić pod szyldem mechaniki coś co polega na używaniu klucza i kupowania byle śmieci w hurtowni.

grubyalf
30-03-13, 19:18
a jeżeli się nie mylę to u mnie jest komp p28 ? czyli przy zmianie na d16 vtec muszę albo oddać swój do zrobienia albo kupić już gotowy z obsługą vtec ?

Dzida
30-03-13, 19:20
Fakt, przeoczyłęm taki mały detal... Przepraszam, jestem starej daty, w Civicach IV generacji nie było SOHC VTECów :D

tak tak, trzeba dłubać też kabelki i komputer, ale co więcej - nie wypowiem się bo nie wiem, V gen to za młode auto dla mnie.

Michalll_1991
30-03-13, 20:21
kompa masz p06, musisz go oddac do przerobienia ~100-120 lub kupic p28 , przerobic troche seryjną wiązke z b7 i tyle, aparat podejdzie z B7 ostatecznie

motomaniak1988
30-03-13, 21:12
jezeli masz d15b7 to raczej masz kompa p06 ktorego musisz przerobic zeby vteca obslugiwal albo kupic kompa p28 :)

grubyalf
30-03-13, 21:21
ok wielkie dzięki za pomoc :)

motomaniak1988
30-03-13, 22:23
co do przerabianaia wiazki to jesli ktos ogarniety bedzie ci robil kompa to moze w kompie zrobic zworke ktora odpowiada za cisnienie oleju na vtecu i wtedy tylko wystarczy jeden kabelek poprowadzic do elektromagnesu ktory zapina vteca :P a tak to kupijesz caly slupek d16 i jak bedziesz kupowal to zwroc uwage zeby byla lapa od wspomagania przy silniku bo jak ja zakladalem d16 do siebie to od d15b7 nie podchodzila minimalnie inne otwory montazowe... aparat zaplonowy mozna troche porzezbic i podejdzie :)