PDA

Zobacz pełną wersję : pomiar poziomu oleju



tomek_m
01-12-07, 15:54
Rzecz moze trywialna,ale ostatnio troche sie zastanowilem nad pewna kwestia, bo troche z tropu zbil mnie kumpel, mianowicie wydaje mi sie ze poziom oleju mierzy sie na silniku zimnym (po dluzszym postoju) a kumpel zbesztal mnie ze zle to robie, bo u niego w oplu vectrze poziom oleju mierzy sie 5 minut po zgaszeniu silnika, ze na zimnym silniku ponoc jest przeklamanie. Zastanowilem sie nad tym no i w sumie termin "zimy silnik" nie jest precyzyjny - od temperatury w zimie przy -20 st. C do +50st.C w stojacym na sloncu aucie w lecie moze faktycznie poziom oleju moze byc rozny. Czy jest gdzies w manualu wyraznie napisane kiedy sprawdzac poziom oleju?

marcov
01-12-07, 16:25
Nie ma roznicy czy sprawdzasz na rozgrzanym czy zimnym, trzeba tylko przestrzegac:

- auto musi stac na w miare poziomym terenie
- po ewentualnej jezdzie nalezy odczekac chwile aby olej mogl swobodnie splynac do miski olejowej

przy zimnym silniku trzeba tylko zachowac punkt pierwszy poniewaz olej po nocy juz zdazyl sobie splynac do miski

Hartke
01-12-07, 17:10
Trzeba też wziąśc pod uwage fakt iż olej pod wpływem temperatury zwiększa swoją objętośc, wnioskując gdy jest gorący może go byc więcej.

marcov
01-12-07, 17:19
to sa tak male roznice ze praktycznie nie zauwazalne, nikt ilosci oleju nie sprawdza z dokladnoscia do ml, chodzi o to zeby wiedzieczy czy jest max, polowa lub minimum a roznice 2-3 mm na bagnecie to blad pomiaru

tomcyk
01-12-07, 18:40
sprawdzaj rano zanim odpalisz i na rownym !!!

Hartke
01-12-07, 18:56
sprawdzaj rano zanim odpalisz i na rownym !!!

Dokładnie :agent:

tomek_m
01-12-07, 22:33
sprawdzaj rano zanim odpalisz i na rownym !!!

Dokładnie :agent:

i tak robie, tylko gostek od vectry mi zamieszal, dzieki za odpowiedzi :hinczyk:

patyk_lks
01-12-07, 23:54
Nie ma roznicy czy sprawdzasz na rozgrzanym czy zimnym, trzeba tylko przestrzegac: z tym się nie zgodze. Jezeli masz dobry olej to on tak szybko nie splynie. U mnie auto musi postac pare h aby uzyskac wiarygodny efekt. Motul *****iscie sie trzyma i dlugo splywa.

marcov
02-12-07, 11:14
Motul *****iscie sie trzyma i dlugo splywa.

Wydaje mi sie ze noc wlasnie ma "kilka godzin" przynajmniej u mnie, i moj olej zdazy splynac do miski olejowej i o tym Cie zapewniam. Pozdrawiam