PDA

Zobacz pełną wersję : Ek3 z trudem do odcinki na 3...



Szczery
13-03-13, 20:51
Korzystając z bardzo ku temu przyjających warunków (ślisko w uj) i po tym jak kolega dłubniętym (wałek z 1,6, dolot i fd4,4 w hybrydowej skrzyni) ej9 mnie okrutnie wydymał postanowiłem sprawdzić przy jakich km/h odcina 2 i 3 tak dla zabawy.
I tak:
pojechałem na ustronny fragment drogi w lesie. Było mega ślisko. 4ka zrywała lekko rzyczepnośc przy 80km/h z rolki.
Sekwencje przełączyłem na bp.
Tocze sie i but na 2jce.
110km/h weszło na blat i odcina (około 7200rpm) a naprawde z 30km/h sie turlałem... :p

zwolniłem, wyruwnałem autko na drodze, prawdziwe 30km/h zostało.

no to 3ci bieg i buuuut... :D
zerwała natychmiast ale 6tysi i wyraźnie słabnąć zaczyna.
Do odcinki ledwo doszła. Miałem już odpuścić tak słabła, myślałem że nie dociągnie. Około 145-150 na blacie i odcieła delikatnie to natychmiast odpuściłem.
Ja rozumiem ze fd3,888 to nieporozumienie ale na takim lodzie to chyba aż tak źle być nie powinno.

Mam 421 z z6 z przerobionym wyjściem z 1,5 na 1,9" dalej 2" przelotowy, dalej śroek z rovera 420 i seryjny końcowy oraz wywalony rezonator w miejscu którego idzie rura doprowadzająca zimne powietrze do ori puszki z miejsca na halogen.
Oleju bierze mało (500ml/10000km).
Sprzegło łapie dobrze.

Sprawdziłem też na lpg i to samo :(

airman
14-03-13, 01:26
Około 145-150 na blacie i odcieła delikatnie to natychmiast odpuściłem.
Ja rozumiem ze fd3,888 to nieporozumienie ale na takim lodzie to chyba aż tak źle być nie powinno.

Goniłeś przez las 150, gdzie auto na 4 trakcję traci:) Lepiej jakaś lepszą i bezpieczniejszą miejscówkę znajdź:D

A co ma lód do dokręcania obrotów, może to w miejscu było :D Jak dla mnie skrzynia seryjna zabija osiągi, gorzej się dokręca.

Brylant1
14-03-13, 01:35
No szczegolnie fd 3.88 zabija osiagi ale w koncu to ekono a nie hiper super sport. Po wrzuceniu fd 4.4 zamiast 3.88 czyba bys nie uwierzyl ze to twoj samochod;-)

Szczery
14-03-13, 05:51
150 było na blacie, a w rzeczywistości jakieś 40 :p na tym lodzie.
Ten odcinek drogi był (i chyba nadal jest) naprawde mega śliski dlatego nawet na 4rce zrywało delikatnie przyczepność.

Ogólnie chodzi o to, że mimo tak bardzo sprzyjających warunków dociągniecie do odcinki wyraźnie stanowiło problem.
Opisze to tak.
Jest lodowisko.
30km/h 2jka i but.
Zrywa przyczepność i w 1 może 1,5sek mamy 80km/h to zmiana na 3jke i w 2sek mamy już 125-130km/h. Osiągniecie na blacie 145-150 to kolejne 4-6sek.
Nie lubie auta tak katować dlatego nie sądziłem wcześniej że tak ciężko jej będzie :(

po tym jak prędko można do 130 dojśc to te kolejne 20km/h wydaje się być czymś wyjątkowo trudnym przy tej skrzyni.
W warunkach normalnej przyczepności chyca nie dał bym rady dociągnąć do odcinki na 3cim biegu. Jakoś nigdy nie sprawdzałem.

airman
14-03-13, 09:26
Generalnie wszystko sprowadza się do skrzyni, ek3 seryjnie jest nastawione na ekono i tyle. Takie męczenie auta na lodzie też nie jest żadnym wykładnikiem. Chcesz znać auto, wiedzieć jak się zachowuje, to przetestuj w normalnych warunkach. I w cale nie uważam aby używanie pełnego zakresu obrotów jaki przewidziała fabryka było katowaniem- oczywiście wszystko z głową :)

Szczery
14-03-13, 09:36
Ogolnie nie znalem momentu odciecia na trojce bo uwazam ze krecenie w eko vtecu silnika do odcinki mija sie z celem. Wiem ze jest on nastawiony na "nie krecenie" do konca... Zmiena biegu przy okolo 6000rpm. Ale nie przypuszczalem ze jest to dla niego az tak klopotliwe. D14a3/4 w moim ej9 duzo sprawniej/latwiej osiaga max rpm przy fd jak sie nie myle 4,05?...
Gdyby nie to ze planuje zamiane VI sedana na V HB to bym juz montowal skrzynie (4,25) ktora chyba z rok czeka w garazu na swoja kolej :P (zestaw na mini-me poza UPG i reg. kolkiem tez czeka...)

gruszkin
14-03-13, 10:45
kurde w d15z1 FD jest 3,25 ik dokręcałem bez problemu w 25km słabszym aucie auto do odcinki na 3 biegu, może to wina gazu? Wszyscy gadają że czemu nie do hondy gaz, nic złego się nie dzieje, a tanio się jeździ- a jakoś 3/4 problemów silnikowych na tym forum w ciągu tego roku dotyczy aut z założonym gazem...coincidence??

Szczery
15-03-13, 08:08
Wczoraj nastapil rewanz na HANCE!
Za pierwszym razem chyba sie troche balem przycisnac tak do konca i dlatego tak kiepsko wyszlo...
2jka odcina przy 110, 3jka przy okolo 150, 4rka 210 a na 5tce tylko do 225 przy okolo 5800rpm doszedlem... :P

Mam wideo ale nie mam jak zapodac (internet tylko w telefonie) :( jakies 6,5-7sek do 225 :D
Moze komus na poczte podesle i zaploaduje za mnie na jjjjutuba? :P

yarOo_krk
15-03-13, 09:06
No szczegolnie fd 3.88 zabija osiagi ale w koncu to ekono a nie hiper super sport. Po wrzuceniu fd 4.4 zamiast 3.88 czyba bys nie uwierzyl ze to twoj samochod;-)
Czy w EK3 sama zmiana na fd 4.4 da wyraźnie lepsze rezultaty?

rafal86
15-03-13, 09:34
ja po zmiane z seryjnej fd 3.88 na skrzynie z fd 4.25 odczułem wielką różnice, zmiana skrzyni to podstawa w econo

Szczery
15-03-13, 09:35
Biorac pod uwage jak mnie kolega oblechal d14a3 z modami na okolo 110konikow i z "hybrydowa" skrzynia (ori d14a3 wymieszana z bebechami skrzyni z areodecka 1,4 ktory ma FD4,437) to jest to mega mod...
2gi bieg z 30km/h do 140km/h zostalem okolo 5-6 dlugosci za nim.
Slusznie sie mowi ze w naszych EKO zmiana skrzyni to podstawa. Ponadto jesli poszukasz sobie tabeli w ktorej jest zawarte wiekrzosc skrzyn z Dserii to zauwazysz ze skrzynia z D16Y8 poza glownym na takie same przelozenia poszczegulnych biegow jak nasze ekonomiczne skrzynie. FD daje baaardzo duzo.
D13B2 w EG33 majace 75konikow dzieki FD4,25 dawalo mi naprawde duzo wiecej frajdy z jazdy od EK3 ze skrzynia "z diesla"...

Brylant1
15-03-13, 09:36
Czy w EK3 sama zmiana na fd 4.4 da wyraźnie lepsze rezultaty?

Da i to bardzo dobre rezultaty.

pomierdor
15-03-13, 16:15
2gi bieg z 30km/h do 140km/h zostalem okolo 5-6 dlugosci za nim.
a ja myślałem że ty wsteczny wrzuciłeś :p
to kiedy przekładamy u ciebie fd?

yarOo_krk
15-03-13, 17:39
Biorac pod uwage jak mnie kolega oblechal d14a3 z modami na okolo 110konikow i z "hybrydowa" skrzynia (ori d14a3 wymieszana z bebechami skrzyni z areodecka 1,4 ktory ma FD4,437) to jest to mega mod...
2gi bieg z 30km/h do 140km/h zostalem okolo 5-6 dlugosci za nim.
Slusznie sie mowi ze w naszych EKO zmiana skrzyni to podstawa. Ponadto jesli poszukasz sobie tabeli w ktorej jest zawarte wiekrzosc skrzyn z Dserii to zauwazysz ze skrzynia z D16Y8 poza glownym na takie same przelozenia poszczegulnych biegow jak nasze ekonomiczne skrzynie. FD daje baaardzo duzo.
D13B2 w EG33 majace 75konikow dzieki FD4,25 dawalo mi naprawde duzo wiecej frajdy z jazdy od EK3 ze skrzynia "z diesla"...
Rzeczywiście są praktycznie takie same. Różni się tylko 4 bieg i fd.

http://img406.imageshack.us/img406/1473/dseriesbt3.png

sparco
15-03-13, 18:19
2 jest krótsza i nie ma muła z 1 na 2 ;)

Szczery
16-03-13, 08:49
y8 skrzynia w jednym z wydan, tym trzecim na tabelce, faktycznie jest bardzo podobna do d15z6. Dobrze pamietalem :D
Ale dzieki wlasnie innemu FD skrzynia jest "zupelnie inna", y8 ma raptem 13koni wiecej a idzie o niebo lepiej...
Serio, jesli chcesz zostawic sobie swoje EK3 na dlugo to zmieniaj FD w skrzyni czym predzej. po zmianie na 4,25 z tego co pisza uzytkownicy ktorzy juz skozystali z takiej mozliwosci nie stracisz na ekonomii w miescie, moze nawet lekko zyskasz. W tarsie to co innego, spalanie moze wzrosnac o 0,5-0,8l/100km :P


Zyskasz natomiast OLBRZYMIA DAWKE RADOCHY z jazdy i dobrze zainwestowanych pieniazkow :)

yarOo_krk
16-03-13, 14:34
Zyskasz natomiast OLBRZYMIA DAWKE RADOCHY z jazdy i dobrze zainwestowanych pieniazkow :)
Orientuje się ktoś jakie jest orientacyjny koszt zmiany FD na 4.25 ?

Samo przełożenie główne + robocizna ?

Szczery
16-03-13, 18:34
Ja kupiłem całą skrzynie z fd4,25 za stówke.
W zabawie w zmianę FD w skrzyni najdroższe jest chyba wyjęcie i ponowny montarz jej.
Ja gdybym się za to brał to skrzynie samodzielnie bym wyjmował i montował a FD to za stówke się by pewnie ktos w okolicy znalazł kto by mi wymienił w wyjętej już skrzyni. Ja się boje ją rozbierać :| jakoś mi to tak skomplikowanie wygląda :p
Napewno gdzieś tam w Twojej okolicy znajdzię się jakiś forumowicz, magik, mechanik który to Tobie z radością za ...hmmmm... 300 (ty załatwiasz fd/skrzymie) ogarnie. Ogólnie to jak załatwisz sobie kompletną skrzynie z np d13b2, d15b2, d16y8 (FD - patrz tabelka) to możesz cała skrzynie wrzucić i nie bawić się w rozbieranie obu i robienie hybrydy. Skrzynia ek3 ma jednak jedną dużą zalete. Jest na wiekszych/wytrzymalszych łożyskach (w poruwnaniu z więkrzością skrzyń w D seriach). Ma też zalete wszystkich skrzyń z rodziny S40 czyli stalowe (troche wytrzymalsze od alu w S20) wybieraki...

Ale uwaga.
Może się po otwarciu takiej skrzyni okazać że nie ma sensu jej spowrotem składać bez wymiany na nowe ktoregoś łożyska, jednego lub więcej. A one są dość drogie... Dodatkowo dobrze było by wydać jeszcze ze 120zł (z przesyłką) na nowe 2 litry (dokładniej to chyba 1,7 potrzeba) mtf który bardzo dobrze jej zrobi.

pomierdor
17-03-13, 08:17
Orientuje się ktoś jakie jest orientacyjny koszt zmiany FD na 4.25 ?

Samo przełożenie główne + robocizna ?
jeśli nie jeździsz po trasach to od razu fd 4.4 i taniej wyjdzie kupić drugą skrzynie(ja dałem 250zł za 9a z aerodecka) i ją zmienić i niż przekładać samo fd bo jak nie masz kogoś znajomego to sporo pln ci policzą za rozebranie skrzyni(możesz sobie za to kupić prawie nowe sprzęgło)

Brylant1
18-03-13, 01:42
Troche przesadziles z cena rozebrania skrzyni. Ale to fakt ze taniej kupic cala skrzynie.