PDA

Zobacz pełną wersję : D16W5 - brak mocy



Searcher
25-02-13, 12:08
Witam! To mój pierwszy post na forum i do tego w ciut niewłaściwym dziale, ale Honda HR-V i silnik do niej byl budowany wlasnie na bazie Civica i CRXa, wiec mozecie byc w stanie mi pomoc. Także witam wszystkich i przedstawiam problem.
Posiadam Hondę HR-V silnik 1,6l 124KM Vtec SOHC z 2001 roku, przebieg 150kkm. W aucie zalozylem instalacje gazowa Stag 4+. Przed i po zalozeniu gazu wszystko bylo super, fajna moc, zadowalajace osiagi, nic do zarzucenia. Po 1500 km, od założenia gazu, auto stracilo moc. Podczas ruszania potrafi sie przydusić jak za mało gazu, nawet na 1 i 2 rozpedza sie powoli, pozniej juz tylko gorzej, wyprzedzanie to loteria. Gaz w podloge i prawie brak reakcji. To samo na gazie, jak i na benzynie. Dodam, zę na luzie bez problemu wkreca się na obroty.

Rozpedza sie na 5 do max 130km, pozniej mimo ze pedal w podlodze, przyspiesza tak, ze prostej nie starcza, na 4 ponad 100km/h też coraz ciężej idzie, a powinno byc odwrotnie! Wydaje mi sie, ze czasami ma taki moment, ze szarpnie wyrywajac do przodu, jak kiedys, ale sekundy pozniej znowu to samo.
Silnik pije olej, jakiś 1l na 2000km. Posprawdzałem już chyba wszystko, mianowicie:

kompresja 13Bar
przepustnica czysta
odlaczenia TPSa bez zmian
katalizator drozny
wykresy lambda prawidlowe
nowe swiece i kable zaplonowe
kopulka i palec w bdb stanie
filtry, wszystkie plyny eksploatacyjne wymienione
silnik pracuje rowno, czysto
zapala na dotyk, nie gasnie
komputer nie pokazuje błędów

W tygodniu jade do gazownikow, niech sprawdza jeszcze raz. Ma ktoś jakikolwiek pomysł?

Searcher
27-02-13, 21:15
Dziś sprawdziłem rozrząd - OK
Wyregulowałem zawory, poskładałem do kupy i jak było tak jest...
Naprawdę nikt nie ma żadnego pomysł?

tomekjzg
28-02-13, 06:55
a może masz stały napęd 4x4 coś się zesrało z tym sprzęgłem od załączania napędu??? a jak sprawa z filtrem gazu i co powiedział gazownik

Searcher
28-02-13, 18:30
Napęd rozłącza się, bo na śniegu zrywa przód i czuć jak dołącza tył. Gaz był zakładany kilka tygodni wcześniej, także filtry nowe, poza tym na benzynie to samo jest.
Instalacja gazowa zakładana w firmowym warsztacie AC w Białymstoku, dziś została sprawdzona, wszystko OK - pełen profesjonalizm.
Jeździliśmy z komputerem od gazu i skanerem OBD, ten drugi pokazuje duży kąt wyprzedzenia zapłonu, nawet dochodzący do 35 stopni. Zapłon jest ustawiony zgodnie ze znakami na kole pasowym. Później podmieniłem cały aparat zapłonowy od innego auta, bez zmian. Co jeszcze można sprawdzić?

Przychodzi mi do głowy podmiana tłumika, może tam coś się zatkało? Będę z tym walczył...

tomekjzg
01-03-13, 06:41
słuchaj wystarczy że klin z tego koła pasowego Ci wypadł (może ktoś coś dłubał i nie włożył) i już może być przestawiony zapłon sprawdź to bo to chyba za duży ten kąt. A co do tłumika rozepnij wydech za katem i sprawdź czy jest różnica ale to raczej nie to (znam tylko jeden przypadek z zatkanym wydechem ale to była wina tego co wymieniał bo zostawił stary element pordzewiałej rury w układzie i odpadł blokując układ)

jasiek09
01-03-13, 08:50
Albo któryś z czujników np map sensor fałszuje dane i dlatego zapłon jest tak wcześnie

Searcher
01-03-13, 10:40
Wydech dmucha pulsacyjnie, całkiem mocno, więc tak wstępnie mu odpuszczę. Zapłon na luzie pokazuje prawidłowo, 12 +- 2, dopiero podczas jazdy podbija ponad 30. Do tego sprawdzając zapłon stroboskopem pokrywa się idealnie z kołem pasowym, aparat nie był ruszany, więc przesunięcie koła odpada. MAP sensor akurat mam zapasowy, więc podmienię. Przychodzi mi do głowy jeszcze czujnik spalania stukowego, wie ktoś czy w przypadku usterki mogą być takie skutki?

MAP sensor podmieniony i nadal to samo.

piotreek23
01-03-13, 12:05
A może ECU sie zesrało. Masz możliwość podmiany sterownika?

@Edyta.
Jeszcze jedno. Czy tankowałeś gaz i paliwo na jednej stacji?? Może trafiłeś na coś chrzczonego? Można by się pokusić o zlanie baku i zalanie jakiegoś VP-owera czy cuś.

Searcher
01-03-13, 12:30
Sterownika niestety nie mam, mam części do silnika D16W1, bez Vtec'a. Paliwo OK, na LPG i benzynie to samo, rożne stacje etc.
Wypnę czujnik spalania stukowego, jak go znajdę, zobaczymy co wtedy, bo z tego co czytam, to ma on na sterowanie zapłonem. Podmieniłbym, ale tamten silnik nie ma tego czujnika niestety w ogóle.

piotreek23
01-03-13, 13:11
Tak czujnik zapopiega zbyt wczesnemu zapaleniu się mieszanki.Bo spalanie stukowe jest dość groźne.

Searcher
01-03-13, 18:21
Czujnik rozsypał mi się w ręku, wykręciłem, pojechałem, bez zmian. Praca silnika, wskazania OBD, nic, tylko check sie zapalił. Podejrzewam ze ten czujnik nic nie robi, po prostu jest dla bezpieczeństwa, jakbyśmy coś przekombinowali z zapłonem, wtedy daje ECU znać, a na co dzień jest bo jest. Tam są dwa kabelki przylutowane do takiej membranki i one właśnie się oberwały i odpadły z górnym przegrzanym plastikiem. Przelutowałem oba, całkiem fajnie udało się skleić całość, bo pękło w "przyjazny" sposób:) Wkręciłem, podłączyłem, działa, check nie wrócił. Najgorszy z tego wszystkiego to jest dostęp do niego. Po prostu tragedia...

jogal
01-03-13, 19:35
te 35 stopni to podczas jazdy z gazem w podłodze czy jak lekko pedał naciskasz?? Jeśli podczas jazdy na pełnym gazie to zaznacz sobie teraz w jakim położeniu masz aparat i daj na maxa do zderzaka i sprawdź czy jest lepiej czy jeszcze gorzej. Masz możliwość sprawdzenia AFR?? Dobrze by było jakby podczas jazdy na pełnym gazie w całym zakresie rpm AFR był w okolicy 12-13 na benzynie...

Searcher
01-03-13, 20:11
Co do wyprzedzenia zapłonu, to jednak tak właśnie ma być, znalazłem ciekawy artykuł o tym, ale po angielsku: http://forums.maxima.org/1732284-post1.html Z aparatem kombinowaliśmy wczoraj, każda odchyłka zmienia na gorsze.

Także zapłon OK, czujnik też... już naprawdę pojęcia nie mam gdzie szukać. Koniec pomysłów.

Nie mam możliwości sprawdzenia AFR niestety.

Searcher
04-03-13, 16:26
W przypływie desperacji zamiast kata załozyłem pustą puszkę od niego, poprawy brak, tylko check się świeci i czasami oddźwięk delikatnego bulgotania. Dam dystans pod sondę i będzie bez kata, po 150k km to i tak kłopoty prędzej czy później. Dmuchałem w resztę wydechu i zero oporów, więc drożność jest. Mechanicy rozkładają ręce...
Możliwe, że silnik pod obciążeniem nie trzyma ciśnienia? Na zimnym jakby ciut lepiej, najgorzej jak pokręcę go wysoko i dostanie temperatury. Na 1,2,3 kręci się wysoko, na 4 i 5 powyżej 4k nie chce iść.

Van_Dal
04-03-13, 18:38
stawiał bym na sterownik, dane adaptacyjne uległy zmianie po montażu gazu. jak możesz podmienic to było by spoko, zawsze mozesz to wykluczyc pomiarem AFR

jasiek09
04-03-13, 19:10
Właśnie miałem pytać bardziej obeznanych czy w Hondach też potrafi rozjechać się mapa benzyny jak np w VW przy źle ustawionym LPG ?
Zawsze można zacząć od rozłączenia klemy...

Searcher
04-03-13, 20:21
Kurcze, nie mam sterownika, ale dane adaptacyjne resetuja sie przy wyjeciu bezpiecznika / odlaczeniu aku i zostaje mapka wgrana domyślnie. Tutaj żadne resety nic nie pomagają, a co do gazu, to ustawiony jest dobrze. Zakładałem w warsztacie firmowym AC, a oni naprawdę znają się na rzeczy, lepiej nikt nie ustawi:)

piotreek23
04-03-13, 21:46
Jeżeli mechanicznie jest OK to też bym stawiał na sterownik.

Searcher
04-03-13, 22:07
W sumie chyba tylko sterownik został... bo inaczej to silnik niedomaga. Oliwę pije, tak co najmniej 0,5l na 1000km, więc mały remont będzie prędzej czy później. Pechowy mi się ten samochód trafił :-|

piotreek23
04-03-13, 22:46
Poszukaj w temacie polecanych mechaników/myjni magika ze swojej okolicy. Najlepiej kogoś kto się zajmuje swapami etc..jakiś Honda Garage i niech wezmą go w swoje łapska bo nie ma tak że samochód jest nienaprawialny . Ewentualnie może jest jakiś problem z wtryskami?

@Edyta
Może to głupie ;) ale tonący brzytwy się chwyta. Sprawdzałeś hamulce? Nie grzeją się felgi? Może coś na kołach nie puszcza do końca?

Searcher
04-03-13, 23:24
Haha chyba nie rozwalałbym rozrządu przed sprawdzeniem hamulców:) W tym aucie naprawdę wszędzie gdzie nie zajrzysz jest cacy;) To moja druga HR-Vka, z tamtej mam kupe części i silnik, tyle że D16W1, bez Vtec'a, więc jest nadzieja że kiedyś doprowadzę to auto do stanu używalności. Szukam speca...

Searcher
09-03-13, 13:41
Po wyjęciu kata auto kopci na niebiesko przy gazowaniu. Do tego pobór oleju, więc chcąc nie chcąc czeka mnie mały remont. Pierścionki i uszczelniacze do wymiany, wtedy będzie widać co i jak z silnikiem. Obecnie obstawiałbym właśnie silnik, a dokładniej utratę kompresji na wyższych obrotach i pod obciążeniem. Szukam części i powoli przygotowuję do remontu, chcę to zrobić na dobrej jakości zamiennikach i / lub Honda OEM. Jakieś sugestie co do producentow potrzebnych części? Jakieś dobre sklepy z kompleksową obsługą prócz Haparts?