PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie, a temperatura silnika



PLukasz
12-11-07, 22:59
Witam,
czy zaobserwowaliście u siebie takie zjawisko, że po przesunięciu na max ogrzewanie w aucie i po ruszeniu z samego rana zimny silnik rozgrzewa się wolniej ?
zauważyłem u siebie, że w czasie jazdy po np 1km (mając na maxa ogrzewanie) wskazówka podnosi się np o 0.5cm, a po wyłączeniu ogrzewania czyli przełączeniu na max zimne wskazówka temp. silnika lekko przesuwa się do góry czyli jest już wyżej o 1cm, i znowu po przesunięciu na max ciepłe spada w dół. Dodam, że takie zjawisko ma tylko podczas pierwszych km jazdy na zimnym silniku.
Reasumując czy na początkowych kilometrach przy zimnym silniku auto pali mniej jak ogrzewanie jest całkowicie wyłączone ?
Mam nadzieję, że w miarę jasno to opisałem.
Pozdr.

nelq
12-11-07, 23:49
To normalne, że jak włączysz ogrzeanie to temperatura silnika spada.
Kiedy silnik jest zimny pali więcej i nie jest to ogólnie dla niego dobre. W warunkach zimowych często zakrywa się część chłodnicy czy wlotu powietrza na zderzaku aby podnieść temperaturę silnika.

BTW, po co założyłeś 2 takie same topic'i? :bicie:

kwiatus19
13-11-07, 00:35
Auto mniej nie pali na wyłączonym nawiewie, szybciej się rozgrzewa. Szybciej rozgrzany silnik, to szybciej wyłączone "ssanie", czyli uboższa mieszanka i tym samym niższe zużycie paliwa.

Melf
13-11-07, 07:20
Dokladnie tak jak mowia przedmowcy! Wlaczaj ogrzewanie dopiero jak sie silnik zagrzeje, wtedy nie bedzie palil wiecej:)

PLukasz
13-11-07, 09:08
Dzięki Panowie.

BTW, po co założyłeś 2 takie same topic'i?
wczoraj były jakieś problemy z forum i serwer cały czas się wykrzaczał. Myślałem, że dodałem jeden temat, a widzę dwa ;]

AndMal100
13-11-07, 09:17
Dokladnie tak jak mowia przedmowcy! Wlaczaj ogrzewanie dopiero jak sie silnik zagrzeje, wtedy nie bedzie palil wiecej:)


Mam to Ciebie pytanie..... Ile paliwa zaoszczędzę, jeżdząc na wyłaczonym ogrzewaniu.....??

Lcfr
13-11-07, 10:37
Dokladnie tak jak mowia przedmowcy! Wlaczaj ogrzewanie dopiero jak sie silnik zagrzeje, wtedy nie bedzie palil wiecej:)


Mam to Ciebie pytanie..... Ile paliwa zaoszczędzę, jeżdząc na wyłaczonym ogrzewaniu.....??

smiesznie mało....
wręcz niezauwazalnie...


ale...
prawda jest taka, ze czekajac chwile z właczeniem ogrzewania szybciej nagrzewa sie sam silnik (mniejszy obwód=mniej płynu do nagrzania) i potem właczajac ogrzewanie szybciej nagrzewa sie auto wewnatrz-co dla zmarźluchów ma znaczenie :)

PLukasz
13-11-07, 10:42
smiesznie mało....
wręcz niezauwazalnie...

myślę, że na bardzo krótkich odcinkach nie będzie już tak 'śmiesznie mało'

Motyl
13-11-07, 11:04
myślę, że na bardzo krótkich odcinkach nie będzie już tak 'śmiesznie mało'
a jak nie będziesz wcale włączał ogrzewania to zaoszczędzisz jeszcze więcej :aloha:

chodziło chyba o szybsze nagrzewanie się samochodu, a nie o pół szklanki benzyny

nelq
13-11-07, 13:03
Oszczędność benzyny nie jest jakaś wielka ale większe znaczenie ma to, że częsta praca w niedogrzanym silniku nie jest zbyt dobra.

AndMal100
13-11-07, 14:10
myślę, że na bardzo krótkich odcinkach nie będzie już tak 'śmiesznie mało'


....no to ile dokładnie to będzie...... ??....:aloha:



Oszczędność benzyny nie jest jakaś wielka ale większe znaczenie ma to, że częsta praca w niedogrzanym silniku nie jest zbyt dobra.


......sugrujesz, że inzynierowie z Hondy nie wziełi pod uwagę, że auto w zimie zapalane jest na włączonym ogrzewaniu...????

skolopendra
13-11-07, 14:17
Reasumując

moja hania w zimie spala najmniej ,a grzeję ją cały czas ;)
spalanie nie przekracza nigdy 7 literków :agent: