PDA

Zobacz pełną wersję : nisko spadajace obroty!!



Lao
26-07-05, 15:05
Czasami wskazówka obrotomierza na włączonym silniku na wolnych obrotach spada prawie do zera, tak jak by silnik zgasł.
Ale on pracuje normalnie. A przy dodaniu gazu zaczyna normalnie pokazywać obroty, a po puszczeni gazu znowu to samo.

Co to może być, czy to tylko wina obrotomierza,
czy z czujnika prędkości obrotowej wału korbowego leci zły sygnał.
Bo jak tak to zaczyna on oszukiwać ECU i mieszanaka na biegu jałowym może być nieprawidłowa.

boomer
26-07-05, 15:13
Z checia poczytam sugestie dotyczace tego problemu ale wydaje mi sie ze bedzie ich wiecej jesli zmienisz temat watku na wskazujacy dany problem

jinjet
26-07-05, 15:44
mam tak samo, ale nie czesto a raczej rzadko, wskazowka spada dosc nisko az takie lekkie szaroniecie jest apotem wraca do normy.

boomer
26-07-05, 15:48
tak to i ja czasami mam ale rzadko

Lao
26-07-05, 16:37
dzięki boomer za znianę tytułu
u mnie pokazuje bardzo niskie obroty ok 100-200obr/min, ale silnikiem nawet nie szarpie, więc jest to zakłamanie obrotomierza

Skydiverek
26-07-05, 17:15
u mnie pokazuje bardzo niskie obroty ok 100-200obr/min, ale silnikiem nawet nie szarpie, więc jest to zakłamanie obrotomierza

przy takich obrotach to silnik by zgasl na 100% ...jak juz cos to obrotomierz pokazuje 600-700obr...bo chyba jak sie przypatrzec to wyskalowanie obotomierza zaczyna sie od 500obr/min a nie od 0

boomer
26-07-05, 17:34
Lao nie ja zmienilem tytul watku a moderator tego dzialu ja moderuje co innego :)

jinjet
26-07-05, 17:45
ja to zrobilem ! koniec OT

Mariusz19b
26-07-05, 17:56
ja mam to samo ale wskazowka obrotomierza spada mi do 300 tylko w gorace dni, dziwne

nie wiem jaka jest przyczyna
nie gasnie, na tych nizszych obrotach drobne zawirowania sa w samochodzie tzn drzy z deka wiec na 100% to nie sa przeklamania

LIO
26-07-05, 23:18
u mnie pokazuje bardzo niskie obroty ok 100-200obr/min, ale silnikiem nawet nie szarpie, więc jest to zakłamanie obrotomierza

przy takich obrotach to silnik by zgasl na 100% ...jak juz cos to obrotomierz pokazuje 600-700obr...bo chyba jak sie przypatrzec to wyskalowanie obotomierza zaczyna sie od 500obr/min a nie od 0
700-800 jest normalnie, a jak schodzi ponizej to wlasnie do 300, a czasem chwilowo potrafi do 100. W niektórych przypadkach wlasnie jak ten spadek jest szybki, to auto gasnie. Bardzo mozliwe, ze masz zabrudzony silnik krokowy, albo jeden z czujników przy przepustnicy.

Jednakze najbardziej prawdopodobna przyczyna moze byc, np nie zrobienie programowania ECU, po odpieciu/wymianie akumulatora, badz odlaczeniu/przepaleniu bezpiecznika BuckUp. Jesli nie przeprowadzi sie procedury uczenia komputera, tylko od razu jazda w droge, to komp dostaje przeklamane parametry biegu jalowego i schodzi ponizej wlasciwych obrotów. Kasowanie i uczenie ECU, zgodne z procedura opisana w samodiagnostyce pomaga. Pod warunkiem, ze to wlasnie ten powód. :-)

Skydiverek
27-07-05, 17:57
niezgadzam sie ze silnik benzynowy o malej pojemnosci moze sie krecic z predkoscia 100obr/min...to jest niemozliwe... A na obrotomierzu jesy jak wol 0 a pozniej pierwsza kreska nad samym zerem to jest 500 obr/min a pozniej to 1000....i jak schodzi wskazowka obotomierza blisko 0 to nie schodzi do 100obr tylko do 500...ot co...przypatrzcie sie

Mariusz19b
27-07-05, 18:03
mi schodzi do 300 i trzesie autem z deka, i to jest 300 na 100% a nie 500 obrotow, nie wiem jak to jest dokladnie ale na 100 to by mi zgaslo zgadzam sie :wink:
trzeba bedzie zrobic to co mowi Lio :smile:

typeR
27-07-05, 18:47
Jak długo masz juz takie objawy? Jeżeli dłużej niż 2-3 dni to nie jest kwestia resetu kompa. Nawet jeżeli jakiś czas temu odpinałeś aku lub wyjmowałeś bezpiecznik backup, to do tego czasu komputer powinien sie juz "nauczyć co i jak".

Mariusz19b
27-07-05, 19:46
ja mam takie objawy jak mowilem wczesniej, tylko gdy temperatura powietrza w cieniu jest w oklicach 27 C i powyzej czyli upaly, wtedy cos takiego wystepuje

u mnie raczej jest to spowodowane problemem gdzies w ukladzie dolotowym, wymienie filtr powietrza na dniach i przeczyszcze przepustnice i wtedy sie zobaczy :wink:

Lao
27-07-05, 22:40
mam to od ok 2tyg ale przez ten czas zdażyło się to 4 razy. nie zawsze tak jest, ale od czego zależy tez nie wiem. raz było na trasie przy ok 120km/h na luzie, i myślałem że to od tego, ze za dużo powietrza wpoada, ale drugim razem było przy normalnej jeździe po mieście i to po 10min od zapalenia silnika. więc nie wiem od czego to zależy.

moze zapodam diagnostyke, jakieś kody błędów wyżuci, może jakiś czujnik szwankuje.

A co do obrotów macie racje spadają min. do 300 bo od tylu jest wyskalowany obrotek

siemaR
27-07-05, 22:53
za to żeby odpowienio regulować obroty na biegu jałowym opowiedzialny jest IAC i tutaj trzeba raczej szukać przyczyny, wyczyść go, reset kompa i zgodnie z procedurą go naucz (tak jak już Ci koledzy napisali). A jak to nie pomoże to szukaj przyczyny gdzieś w przewodach podcisnienia, jakiegoś "lewego" powietrza...



moze zapodam diagnostyke, jakieś kody błędów wyżuci
jak nie świeci się CEL i nic nie wywala, to przy samodiagnostyce też nic chyba nie pokaże :roll: i wyrzuci :p

Lao
28-07-05, 15:31
ale ja u siebie nie doszukałem się IAC, mam silnik d15b7

poniżej zdjęcie, jeżeli ktoś wie gdzie moge mieć ten czujnik temperatury, to niech napisze

LIO
28-07-05, 16:44
IAC to numer 3

Lao
29-07-05, 07:37
IAC to nazwa czujnika temperatury? bo nr 3 to chyba silniczek krokowy od wolnych obrotów

nightcrawler
29-07-05, 09:49
IAC to wlasnie silniczek krokowy

ERKA
29-07-05, 10:04
Tak jak już wcześniej pisano, objawy takie charakterystyczne są dla awari silniczka krokowego, tylko wtedy z reguły jak gwałtownie obroty spadają to silnik gaśnie. Najlepiej widoczne jest to w momencie wysprzęglania auta (obrotomierz leci gwałtownie w dół), natomiast daje się to oszukać gdy jeździ się hamując biegami. Daltego potem przy niższych prędkościach (jak troche wyhamuje się biegami) obroty spadają, ale już nie tak gwałtownie.

Inna opcja, która mi przyszła do głowy, że może coś było grzebane przyzegarach i potem źle zostały wyskalowane. Ale wtedy chyba cały czas byś miał podobny efekt.

michal750
29-07-05, 15:18
ale ja u siebie nie doszukałem się IAC, mam silnik d15b7

poniżej zdjęcie, jeżeli ktoś wie gdzie moge mieć ten czujnik temperatury, to niech napisze
http://www.civicklub.pl/fi/files/thumbs/t_silnik_-_kolektor_712.jpg

Byloby fajnie gdyby ktos opisal wszystkie numery na zdjeciu. Na pewno przyda sie dla "mniej doswiadczonych"

LIO
30-07-05, 18:26
wydaje mi sie ze ta fotka jest wlasnie z tematu, gdzie kiedys byly opisywane te poszczególne elementy i stad wlasnie te cyferki. Pamietam, wlasnie ze gdzies juz to bylo i byly omawiane, ale nie pamietam i nie chce mi sie teraz szukac...

michal750
30-07-05, 19:08
A ja czyscilem dzis swoj silniczek krokowy zgodnie z instrukcja Wombata, ale nie robilem resetu kompa pozniej. Nadal mam niskie obroty spadajace czasami do 200 obr/min.

emg
30-07-05, 21:24
1-map sensor
2-czujnik przepustnicy
3-silnik krokowy
4- nie widzę
5-podciśnienie hamulców
6-odpowietrzenie z zaworkiem PVC
7-regulator ciśnienia paliwa

czujnik temp jest z prawej strony 5 (2cm) i w dół (ok 10cm) biała obudowa 2pinowa wtyczka

Lao
31-07-05, 09:40
4 - to odma do odpowietrzania, wychadzi z pokrywy zaworów

student79
05-08-05, 21:16
Ja mam ten sam problem tylko z silnikiem D14A4 w EJ9 na automacie.

1/ Mam takie okresy ze schodzą mi poniżej 500obrotów i silnik dostaje wibracji co czuć na kierownicy i to mnie wkurza. Czy cos sie wtedy psuje,kiedy sie tak telepie? Ostatnio mu to troche minęło....ale:

2/ Jak zrobilem klime i jak sie załącza sprężarka to też obroty spadają jeszcze niżej tak do 300-200 RPM że silnik prawie wyskakuje - tak go telepie.

W manualu napisali, że jak jest duże zużycie prądu (np. went na 4) i chodzi klima to powinien podwyższyć obroty z 750 RPM (norma bez obciążenia) do wyższych tj. 850 RPM. => do modelu D16.... Moze w D14A4 moc jest mniejsza to powinien wyżej dawać obroty?

W modelach D16 jest jakaś śrubka do krecenia i piszą żeby kręcić po pół obrotu ale DOPIERO PO sprawdzeniu rzeczy 1-5 rzeczy które wyminiliście powyżej czyli filtr dolotu itd....


A co jest przyczyną tego spadania obrotów moim D14A4 ??!!??? wiecie?

Znalazłem w necie manuala do modeli sprzed 1995roku. Angielska strona hondy:
Może to pomoże:
http://www.honda.co.uk/owner/CivicManual/

Mam też manuale do EJ6, EJ7 i EJ8 z silnikiem D16 oraz do SHME 5D. Jak ktoś zechce to moge dać.

POMOCY !!!!

[ Dodano: Pią 05 Sie, 2005 ]
Załaczam Wam jeszcze shoty z manuala.

Lao
06-08-05, 11:40
Dzięki emg, wkońcu znalazłem gdzie mam czujnik temperatury.

Dzisiaj robiłem reset ECU i nic to nie dało, od samegoi początku jak tylko przestał pracowac na ssaniu to obroty spadły do ok 400obr/min.

W ponidziałek przeczyszcze silniczek krokowy i zobacze, dam znać co i jak.

LIO
06-08-05, 13:52
ja ostatnio zaobserwowalem u dwóch osób po zrobieniu rozrzadu, ze mieli wlasnie problemy z wolnymi obrotami. w niektórych przypadkach to tez moze miec znaczenie, bo jak widac nie wszycy potrafia dobrze zrobic rozrzad...

Lao
06-08-05, 14:02
Lio ale co konkretnie robili z rozrządem, ja wymieniałem tylko pasek, ale to było dużo wcześniej niż pojawiły sie te objawy.
Szczerze mówiąc nie bardzo widze zależność pomiedzy tymi rzeczami

LIO
06-08-05, 15:14
jeden wymienial pasek i rolke, drugiemu padla pompa wody, uszczelka pod glowica, wic byl rozbierany i od nowa zakladany. Ale jak sie w obu przypadkach okazalo, mechanicy dupa i nie potrafili dobrze jak widac zlozyc. Cofniety rozrzad, pasek napinaczem za mocno naciagniety, ale objawy u obu zaczely sie od razu po wymianie, a nie kiedys tam pózniej. Dalem tylko dodatkowy przyklad, dla innych, co moze powodowac, nierówna prace auta na wolnych obrotach szczególnie.