PDA

Zobacz pełną wersję : Lambda w D14A4



Kekacz
05-11-07, 09:19
Mam silnik D14A4 w Hani 4D z 98 roku. Wiem, ze rocznikowo powinien siedzieć w środku D14A8 ale tak nie jest.
Zainteresowałem się ostatnio tematem sondy lambda, ponieważ wydaje mi się, że mam zbyt duże spalanie ok 10/100 (samochód mam od miesiąca, opony 185/60 14", staram sie jezdzic w przedziale 2,5 - 3 k obrotów). Przeszukałem większość tematycznych forów hondy pod kątem informacji o sondach. W większości przypadków wyraznie było napisane, że powinny one mieć 5 przewodów, ostatecznie 4. Kiedy zamierzyłem się juz z miernikiem aby pomierzyć napięcia w swojej stwierdziłem, ze u mnie siedzi jednożyłowy przedstawiciel rodziny z gatunku lambowatych.

Zdjęcia:

Sonda w okazałości:

http://www.rkf.rzeszowiak.pl/album_mod/upload/k/lambda/DSC_6225.jpg


Wtyczka, zielonymi strzałkami oznaczyłem inną wtyczkę znajdująca się w okolicy. Jest bardzo podobna co sugerowałoby, ze ta od sondy nie była zmieniana, dorabiana,

http://www.rkf.rzeszowiak.pl/album_mod/upload/k/lambda/DSC_6227_st.jpg

Wtyczka rozłożona

http://www.rkf.rzeszowiak.pl/album_mod/upload/k/lambda/DSC_6228.jpg

Tutaj na forum znalazłem wiadomość, że czasami stosowano sondy jednożyłowe. Na anglojęzycznej stronie znowuż info, ze jednożyłowa nie ma podgrzewacza a masę bierze bezpośrednio z wydechu, w odróżnieniu od jej 4 i 5 żyłowych bratanków.

Czy ktoś mógłby jeszcze potwierdzić fakt, ze akurat w tym modelu stosowano takie sondy?

A może jeszcze są juz dwie sondy z druga za KATem?

Odnośnie samej pracy silnika. Obroty nie falują, na jałowym kręca wzorowo, na ssaniu ok 1500, po rozgrzaniu 400. Problemów z odpalaniem nie ma. Kiedy podczas pracy silnika odłączyłem sondę to po ok 10 sekundach obroty samoistnie podskoczyły do wyższego poziomu i po 2-3 sek trochę opadły. Na wydechu brak dziwnych osadów.
Pomiar na sondzie przy jałowych obrotach wskazywał 0.1 V, nie biegał pomiędzy wartościami 0.1-0.9 V. A może moj miernik nie wyrabiał lub nie mierzyłem w odpowiednim momencie, czyli niezbyt dobrze zagrzany? Tu trochę dziwnie.
Reset ECU i naukę już robiłem a samodiagnostyka nie wskazuje żadnego problemu.

skolopendra
05-11-07, 10:10
jest to 1 żyłowa a wtyczka nie jest dorabiana .u mnie jest tak samo ;)


A może jeszcze są juz dwie sondy z druga za KATem?
raczej za katem nie masz nic :aloha:

ygor
05-11-07, 10:16
Kekacz, u mnie też silnik chodził ładnie , równo , ale pojawiał się nalot na wydechu i spalanie podobne jak u ciebie - wymieniłem na jednożyłową i pomimo tego że przejejchałem dopiero jeden bak widać różnicę w zasięgu.

skolopendra
05-11-07, 10:43
ale pojawiał się nalot na wydechu
jeśli niema katalizatora to nalot jest sprawa normalną (sadza) :)
a jak kat jest to mniej normalne wtedy zjawisko :/


Wiem, ze rocznikowo powinien siedzieć w środku D14A8
wcale tak nie jest :) bo np u mnie siedzi a3 a rok ten sam

MACHoo
05-11-07, 11:06
ja tez mam w d14a4 jednozyłową :D A osad mam z braku kata :D

Kekacz
05-11-07, 11:14
No to wszystko jasne, ma być jednożyłowa. Może to i dobrze, łatwiej o tańszy zamiennik.

A co do D14a4/a8 to na podkarpackim forum hondy napisano mi, ze a8 stosowano w anglikach z tego rocznika, moja jest skośnooka ;) i stąd A4.

Dzięki!

skolopendra
05-11-07, 12:47
mi, ze a8 stosowano w anglikach z tego rocznika
tak jest :)
dobry zamiennik kupisz już za sto kilkadziesiąt złotych :aloha:

Kekacz
05-11-07, 13:34
Czytałem tutaj, że Denso jest ok? Tylko czy nowa za 100 jest oryginalna, ech...

skolopendra
05-11-07, 14:13
Tylko czy nowa za 100 jest oryginalna, ech...
tego to już ;) nikt nie wie ..ech
pozostaje tylko cieszyć się, ze jesteśmy posiadaczami jednych z najtańszych sond !!

hosi
05-11-07, 15:11
No dobra, czy sonda od D14A podejdzie do D16Y7? U mnie spalanie w miescie ostatnio to 10,7 :/

Kekacz
05-11-07, 15:15
Kekacz, u mnie też silnik chodził ładnie , równo , ale pojawiał się nalot na wydechu i spalanie podobne jak u ciebie - wymieniłem na jednożyłową i pomimo tego że przejejchałem dopiero jeden bak widać różnicę w zasięgu.

A ECU wywalał jakieś błędy?

skolopendra
05-11-07, 15:39
D14A podejdzie do D16Y7?
podejdzie, jeśli ma tyle samo przewodów



A ECU wywalał jakieś błędy?

nie musi pokazywać błędów,sonda może być i powiedzmy, mało sprawna

Wyrzu77
06-11-07, 17:01
Witam, jestem nowy na forum. potrzebuje info bo mam problem z sondą lambda. może jesteście w stanie pomóc.

mam civica 3D z 2000 1.4 IS

od jakiegoś czasu świeci mi sie check engine, w serwisie okazało sie ze komp podaje błąd 2 sondy lambda ale nie byli pewni wiec kazali jezdzic ale po wykasowaniu błedu znowu się świeci... poprzedni własciciel jezdzil jakis czas z mała dziurką w wydechu i podejrzewam ze to miało jakis wplyw na działanie sondy.

czy to prawda że druga sonda lambda powinna być oryginalna i nie powinno się stosować zamienników? oryginał jak mi powiedzieli to ok. 730 pln wiec wstepnie posłałem ich na drzewo :bicie:

z góry WIELKIE dzieki za pomoc

pozdrawiam
Łukasz

ygor
06-11-07, 22:58
Kekacz napisał/a:
A może jeszcze są juz dwie sondy z druga za KATem?

raczej za katem nie masz nic :aloha:



od jakiegoś czasu świeci mi sie check engine, w serwisie okazało sie ze komp podaje błąd 2 sondy lambda ale nie byli pewni wiec kazali jezdzic ale po wykasowaniu błedu znowu się świeci... poprzedni własciciel jezdzil jakis czas z mała dziurką w wydechu i podejrzewam ze to miało jakis wplyw na działanie sondy.

czy to prawda że druga sonda lambda powinna być oryginalna i nie powinno się stosować zamienników? oryginał jak mi powiedzieli to ok. 730 pln wiec wstepnie posłałem ich na drzewo :bicie:

coś tu nie pasuje ?




Kekacz napisał/a:

A ECU wywalał jakieś błędy?


nie musi pokazywać błędów,sonda może być i powiedzmy, mało sprawna


tak jak pisze skolopendra, sonda może działać (nie ma błedu) ale czas reakcji może być np wydłużony i stąd większe spalanie - ja nie miałem błędu ... poza ABS ;)

Hikiel
07-11-07, 00:21
Ok to ja też sie podepne jesli mozna. Mam d15z6 z 99r. wrzucone w bude eg4. Mam sonde jednozylowa. Autko bierze mi jakies 9-10l przy spokojnej jezdzie. Odlaczylem sonde i jezdzilem bez niej, spalanie bylo identyczne. Stwierdzilem, ze sonda pewnie padla. Czy do tego silnika można kupic sonde ale zamiennik? Slyszalem, ze tu pasuje tylko oryginal? Prawda to?
Prosilbym o pomoc :)

Kekacz
07-11-07, 07:43
Slyszalem, ze tu pasuje tylko oryginal? Prawda to?
Prosilbym o pomoc :)


Pomówienia jakies ;)
Jednożyłowe uniwersalne Boscha, NGK/NTK, Denso czy Walker dadzą radę.

Hikiel
07-11-07, 11:51
Jestes pewien? Wolalbym nie wywalac na darmo 200zl :)

Kekacz
07-11-07, 12:02
Naczytałem sie ostatnio sporo tematów na temat sond lambda. Jak nie jesteś do konca przekonany to poszukaj uzywanej oryginalnej.
Lub przewertuj dla spokoju kilka forów hondowych.

[ Dodano: Sro 07 Lis, 2007 ]
O, tutaj masz Denso

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=266300421

Hikiel
07-11-07, 14:31
Tak tylko uzywana oryginalna moze pasc tak samo jak ta ktora mam teraz. Sprobuje kupic jakis taki zamiennik. Najwyzej sprzedam pozniej. Dzieki za helpa :)

Kekacz
07-11-07, 14:33
Nawiasem mówiąc kupilem wczoraj tą Denso jak z powyzszego linka, tylko na wcześniejszej aukcji u tego samego sprzedawcy. Czekam na dostawę.

Wally
07-11-07, 19:35
Prrrrrrrrrrrrr hola hola - nie mam za bardzo czasu czytac forum na nowo ani szukac ale d15z6 to chyba vtec tak? No to napewno tam nie ma jednozylowej Lmabdy i juz na pewno zamiennik nie kosztuje 200pln

Hikiel
08-11-07, 23:04
Tak to VTEC-E z VI generacji. Hmm wiazke mam pod 1 zylowa sonde i taka tez mam sonde... To jak to w koncu jest?

Wally
09-11-07, 08:29
Nie wczytywalem sie w Twoje boje z autem ale widze ze swapowales silniczek. W przeciwienstwie to Ciebie zadalem sobie trudu i poszukalem w necie - nie bylo to proste ale w ciagu godziny znalazlem info na stronie:

Katalog SWIEC LAMBDA firmy NGKNTK (http://www.ngkntk.pl/index.php?id=1319&pd=1320&t=lambdaneu&lmf=Honda&h=Honda&m=Civic+V)

do silnika D15Z z VI gen pasuja 2 sondy firmy NGKNTK:
1. OZA333-H5
http://www.lambdasensor.co.uk/main/ntk/OZA333-H5.gif

2. OZA333-H27
http://www.lambdasensor.co.uk/main/ntk/OZA333-H27.gif

i w OBYDWU jak wol jest napisane ze te sondy maja po 4 piny

Male wyjasnienie - skoto masz D15Z6 to masz 84kW mocy tak ?? Jesli tak to wlasnie te dwie sondy pasuja do Twojego auta a nie tak jak pisza na alledrogo UNIWERSALNA JEDNOZYLOWA

Hikiel
09-11-07, 09:14
Dzieki stary. Tylko jest jedno pytanie, dlaczego we wiazce mam wtyczke na 1 zylowa sonde ? I nie wyglada na kombinowana...

Kekacz
12-11-07, 09:20
Sonda wymieniona, reset kompa zrobiony. I resetu dokonałem przed odłączenie minusa z akku, a nie bezpiecznika back-up, ponieważ sam artykuł, na który większośc się tutaj powołuje (http://www.hondapl.org/samodiagnostyka/samodiagnostyka.html) przy okazji resetu błędów mowi wyraznie:


5. Wyłączyć zapłon i odłączyć ujemny biegun akumulatora na około 2 minuty.

6. Podłączyć ujemny biegun akumulatora. Uwaga! Pierwszą wadą tej metody jest to, że odłączenie akumulatora powoduje utratę wszystkich wartości adaptacyjnych. Ponowna "nauka" wartości adaptacyjnych wymaga (...)

a o to tutaj chodzi.

Przy okazji przekonałem się na własnej skórze, jak duże znaczenie ma prawidłowe przeprowadzenie procedury "nauki" biegów jałowych.
Pierwszą naukę zrobiłem tuż po wymianie sondy. Ale ponieważ musiałem wcześniej dojechac na miejsce robót, silnik był już ciepły. Skutek takiej nauki był mocno niezadowalający, bo kiedy podczas jazdy musialem sie zatrzymac, po wcisnieciu sprzęgła i odpuszczeniu gazu obroty spadały prawie do zera !! aby za chwilkę powrócic do normalnego poziomu 600-800.
Na drugi dzień zostało wykonanie wszystko zgodnie z prawidłami, do uruchomienia i zatrzymania wentylatora chłodnicy i problem zniknął.

I to by było na tyle w tym temacie.

SylverStoneVip
16-11-07, 22:41
Podepne sie pod temat takze,ja z kolei mam Honde V D15B2 i takze mam duze spalanie w granicach 10 litrów i jezdzie do 3tys.Samochód chodzi idealnie wymieniłem filtr powietrza a takze paliwa,od razu wymieniłem sonde lambda na jednozyłową (taka byla wczesniej)i teraz pytanie bo widze ze spalanie jest takie samo badz nawet wieksze,w jaki sposób idealnie podłaćzyc nowa sonde??Sonda z jednej strony miala nakretke wiec ja rozkrecilem i ukazaly sie zylki przewodu,uciąłem przewód z oryginalnej sondy przy kostce i podłaczylem oba kable i zaizolowałem.Zrobiłem reset ale nic to nie dalo.moze te kable zalutowac ??a nie tak jak zrobiłem recznie zakrecic i tyle.Po odpieciu sondy silnik chodzi tak samo.Nie wiem juz co z tym spalaniem:(

skolopendra
16-11-07, 22:43
moze te kable zalutowac
muszą być zlutowane,a i najlepiej zaciśnięte wcześniej mocno w jakiejś cieniutkiej rurce :agent:

SylverStoneVip
16-11-07, 23:13
To chyba mnie czeka jutro ponowna robótka,a jest mi ktos w stanie powiedziec,bo zaczynam sie martwic,czy taka Sondka

http://moto.allegro.pl/item264796040_uniwersalna_sonda_lambda_1_przewodow a_nowa.html

Ma na sobie cos w rodzaju metalowego kapturka czy ten kapturek sie sciaga??bo ja zakupiłem identyczna i nie zwrocilem uwagi (glupio no)i wkręcilem to.A w instrukcji na stronie pisze ze nalezy zdjac kapturek ochronny i ze koniec jest ceramiczny.Wszystko wzkazywalo by ze ta metalowa czesc to kapturek którego nie sciagłem,moze przez to sonda nie czyta nic...odpiszcie moze ktos mial taką wymieniał i powie czy tak wyglada instalacyjna koncówka czy to kapturek

zkruk
03-12-07, 22:01
Wally, w D15z6 ale z anglii jest 5 zylowa
w HB jest jednozylowa

a Ty wogole szukales w V generacji - wiec wogole inna bajka

Wally
03-12-07, 23:09
Wally, w D15z6 ale z anglii jest 5 zylowa
w HB jest jednozylowa

To ja sie poddaje - chyba to moje zrodlo nawala bo fuck'tycznie pokazuje ze do D14A4 ktore mam 2 szt. sa sondy 4ro zylowe a ja wiem ze mam 1dno zylowa.

Jednak gdy otworzysz link do strony NGKNTK to zobaczysz ze dla nich Civic V gen. zaczyna sie od 11.95 w gore czyli tak naprawde chodzi o Civic VI gen - tutaj akurat pomylki nie bylo.

P.S. w EK3 naprawde jest sonda 1dno zylowa ?????

zkruk
03-12-07, 23:15
rzeczywiscie - dla nich V to VI :]

niemniej jednak ja mam 1 zylowa... i na pewno jest do wymiany :(

Homiczek
05-12-07, 21:47
Witam.

Podłącze się do tematu bo mam problemik :/

Spalanie spore i jak byk mam za bogatą mieszanke.

Ale chodzi o to, że odłączyłem lambde( też 1 przewodowa) a qrde komp nie wywala żadnego błędu. Kasowałem go, przejechałem w sumie ze 30km i ani mrugnięcia. A żaróweczka działa.

i nie wiem co jest grane..... czyżby komp do wymiany ?


A jeszcze jedno. dzisiaj szukałem złącza obd. Znalazłem tylko 2 i 3 pinowe DLC koło ecu. Teraz grzebie po forach i dochodze do wniosku że moja honda nie ma złącza obd ?
Mam racje ? albo powiedzcie gdzie szukać. Bo lewa i prawa strona "nóg" przeszukana :/

Wally
05-12-07, 22:06
W sumie to i ja robilem testy odpinajac lambde ale juz po 1-2 km pokazal mi sie check.

Mysle ze warto byloby sprawdzic dzialanie sondy zwyklym voltomierzem. Wskazania 0-1V i szybka reakcja sondy wskazywalyby ze jest hmmm reaguje na zmiane choc niekoniecznie jest wystarczajaco sprawna.

Co ciekawe, sam ostatnio pojezdzilem zdecydowanie wolnie (rzeklbym emerycko) i spalanie w miescie stanelo na 8.3L/100 (na calym baku). Co do PDB niewiele moge pomoc ale moze daj nam znac po co Ci wogole to lacze/wtyczka ?? Jesli to odczytania bledow z ecu to poszukaj na forum pod haslem "samodiagnostyka". Aha, przy odpietej sondzie warto przejechac sie w pelnym zakresie obrotow zeby stwierdzic czy ona wogole dawala to kompa jakis odczyt.

Homiczek
05-12-07, 22:18
sonda raczej działa ok. Napięcia były w zakresie 0-1 V i była reakcja na gaz.

U mnie w zasadzie emerycka jazda to góra 230km na 23 L PB.

po co OBD ? bo jakbym sie wybrał do jakiegoś speca od kompów to chciałbym wiedzieć gdzie to jest i mu ewentualnie wskazać jakby nie wiedział. Albo kupiłbym interfejs do pc'ta żeby zobaczyć jak ecu odczytuje parametry z czujników. Lubię takie rzeczy :) Pozatym może by coś wyszło jeżeli w kompie jest uszkodzony obwód od lambdy.

DLC znalazłem, zwarłem i 0 błędów. Kontrolka świeciła światłem ciągłym. Jedynie ta od absu po kilku sekundach zaczynała równomiernie mrugać.

A po pierwszym odłączeniu sonfy to 2 razy dostała pełny but, 1ke i 2ke w zasadzie do odcięcia i nic...

Diverse007
05-12-07, 22:52
tak czytam i czytam ... i powiem ze wasze spalanie to luzik ;] ja bym chciał żeby moja Hania tyle paliła ... ale moja to nawet na trasie nie mieści sie w 10 ;/ czy trasa czy miasto równo pali 12l oczywiście benzyny ( bez różnicy czy 95 czy 98 sprawdzałem na obydwóch) na 100km... i tez myślę ze może to być lambda... chyba ze poprzedni właściciel zwiększył dawkę paliwa na wtryskiwaczach ... ale ja sie nie znam trzeb chyba zrobić pierw diagnostykę i potem walczyć z tym spalaniem ... a mam silnik D14A3 tylko nie wiem czy już nie jest odmulony... i nie bardzo mam czas sprawdzić przepustnice czy już zmieniona ;/ :agent:

Wally
05-12-07, 22:55
ta od absu po kilku sekundach zaczynała równomiernie mrugać.

A to juz moze byc jakis zaszyty problem z abs bo to samo lacze samodiagnostyki odpowiada rowniez za kompa od absu.

To do zabawy kompami to pogadaj z Furious'em moze on Ci pomoze bo sam grzebie w hondowskich ecu