PDA

Zobacz pełną wersję : Rozrząd i wymiana civic 92 (jajko)



qtrix
18-01-13, 22:33
Witam, stałem się posiadaczem civica vgen popularnego jajka. Jest to rocznik 92 z przebiegiem 199tyś km.Mam do was pytanie czy i kiedy powinienem zmienić rozrząd? na pewno będzie to wymieniane lecz na razie nie mam środków finansowych na taką zabawę.Auto było kupowane z komisu i gościu mówił że silnik jest w super stanie i może poręczyć gwarancją, co prawda nic nie cieknie, oleju nie pali itd (lecz w takie bajki to nie chce mi się wierzyć) Czy jest możliwość sprawdzenia w jakim stanie jest rozrząd ?, samochód odpala w największe mrozy praktycznie od strzała. Silnik to D15b3 pracuje bardzo równo i nie wykazuje jakiś problemów. Proszę o jakieś porady albo propozycję co należałoby zrobić.

jasiek09
18-01-13, 22:35
Jak nie wiesz kiedy był zmieniany to pakiet startowy pasowałoby wymienić od razu po kupnie czyli rozrząd, płyny,filtry

qtrix
18-01-13, 22:38
No muszę czekać na wypłatę (początek lutego). Lecz gdy będę jeździł ostrożnie max do 3k obrotów i krótkie trasy ok 5-10maxxx to nie powinno nic się stać? czy nawet wtedy jest ryzyko pęknięcia paska.?

Michał102
18-01-13, 22:57
Zrzuć dekiel i górną obudowę rozrządu, pokręć wałem i dokładnie obejrzyj pasek od środka. Jak nie ma pęknięć między zębami i nie wisi w strzępach, to ten krótki czas do wypłaty spokojnie możesz pojeździć:)

remo_02
18-01-13, 23:30
ja kupiłem hanke 3 lata temu(d13b2) i do tej pory nie zrobiłem rozrządu:D, a często kręce ja wysoko, co prawda koleś gadał ze robił nie dawno ale kto go tam wie a ja nigdy do rozrządu nie zaglądałem:p, jak sie posypie to sobie zrobie d13b7 i będzie malina:d. koszty wymiany a mpfi podobne a robote już będzie robić.

Krzysek
18-01-13, 23:57
No muszę czekać na wypłatę (początek lutego). Lecz gdy będę jeździł ostrożnie max do 3k obrotów i krótkie trasy ok 5-10maxxx to nie powinno nic się stać? czy nawet wtedy jest ryzyko pęknięcia paska.?

Pasek to nawet przy odpalaniu może pęknąć, moim zdaniem sprawdzenie na "oko" nic nie da. Trzeba kupić zestaw i wymienić. Jak pęknie Ci pasek to dopiero są koszta... Niedawno znajomemu pękł pasek w d15b2 to dwa zawory pogieło i głowicę trzeba było zdjąć.

RRa
19-01-13, 12:03
ja nie wymieniałem rozrządu po zakupie. Obadałem tylko stan paska, czy nie ma przetarć, czy szwy nie wychodzą etc. Polecam paski contitech. Przy zatartej pompie wody przez 200km nie przeskoczył ani się nie zerwał;]

Michał102
19-01-13, 13:24
Pasek to nawet przy odpalaniu może pęknąć, moim zdaniem sprawdzenie na "oko" nic nie da. Trzeba kupić zestaw i wymienić. Jak pęknie Ci pasek to dopiero są koszta... Niedawno znajomemu pękł pasek w d15b2 to dwa zawory pogieło i głowicę trzeba było zdjąć.


Też nie ma co popadać w skrajności. Jeśli dziś kupimy auto, to nie znaczy, że jutro nam strzeli rozrząd jeśli go od razu nie wymienimy. Wiadomo - trzeba to zrobić jak najszybciej, ale bez przesady Panowie:)

Krzysek
19-01-13, 13:49
Hehe, zależy, kolaga kupił auto i po 2 tygodniach pasek pękł. Jak wymienisz to wiesz, że jest wymieniony :D.

Michał102
19-01-13, 13:58
Też prawda, Jednak kolega musiał mieć mega pecha, hehe.

Tak czy siak warto rzucić okiem na ten pasek jeśli chcemy na nim jeszcze kilka kilometrów zrobić. Jeśli jest założony pasek dobrej firmy (np. Gates) i nie widać na nim nic niepokojącego, to możemy być raczej spokojni. Ja w poprzednim silniku (D14) miałem pasek rozrządu OEM Honda o przebiegu ponad 170tys. km. (!) i poza lekko przytartymi napisami wyglądał jak nowy. Gates to ponoć jakość = OEM. Co innego paski Mitsuboshi - silnika z tym paskiem bałbym się odpalić nawet świeżo po wymianie:p

jasiek09
19-01-13, 15:04
A jak sprawdzicie stan rolki i pompy które są głównymi przyczynami zerwania paska ?

straznik
19-01-13, 15:12
Mogę wam powiedzieć choć to chyba do tematu nie wnosi wiele, wymieniałem pasek rozrządu po 120 kkm jakies dwa tygodnie temu, pasek poprzednio założyłem OEM, napisy były pościerane prawie do zera (Honda Unitta), wizualnie pasek nie nosił żadnych śladów zużycia, pompa wody nie wymieniana od nowości - a więc zrobiła 240 kkm - nie hałasowała nie ciekła. Rolka również jeździła od nowości, bo przy poprzedniej wymianie w ASO powiedzieli żeby wymienić sam pasek. I ta rolka po zdjęciu leciutko hałasowała przy kręceniu nią - nowa była cichsza. Teraz założyłem pasek również OEM, ale napisane już na nim jest Honda Gates. NIe wiem czy producent sie zmienił czy co, ale pasek na pewno oryginalny:) Wydaje mi się że warto dołożyć i pojezdzić te 100 kkm. Boję się jedynie o pompę - założyłem Aisin, wyglądała troche mniej solidnie niż oryginalna. Rolka zdjęta z samochodu była Koyo i taką też teraz założyłem. Mam nadzieję że mogę spać spokojnie.

wodzio12321
19-01-13, 15:21
Czemu sadzicie, ze paski Mitsuboshi sa slabej jakosci ?

Michał102
19-01-13, 15:38
http://www.civicklub.pl/forum/showthread.php?123261-UWAGA-na-paski-MITSUboshi

mirasek
19-01-13, 15:53
Mogę wam powiedzieć choć to chyba do tematu nie wnosi wiele, wymieniałem pasek rozrządu po 120 kkm jakies dwa tygodnie temu, pasek poprzednio założyłem OEM, napisy były pościerane prawie do zera (Honda Unitta), wizualnie pasek nie nosił żadnych śladów zużycia, pompa wody nie wymieniana od nowości - a więc zrobiła 240 kkm - nie hałasowała nie ciekła. Rolka również jeździła od nowości, bo przy poprzedniej wymianie w ASO powiedzieli żeby wymienić sam pasek. I ta rolka po zdjęciu leciutko hałasowała przy kręceniu nią - nowa była cichsza.
Nie dziwi mnie to co piszesz, rolka NSK z pierwszego montażu zdjęta po ca. 120k km nie wykazuje jakiegoś zużycia, gdzie np. rolka GMB już po ca. 70k km szumi w paluchach - może to nie reguła ale coś tam pokazuje odnośnie jakości.

Tanie pompy wody to jest dramat, taki Thermo...coś tam, nówka z pudełka ma wyczuwalny luz na ośce i szumi przy obracaniu, potem trzeba tłumaczyć właścicielowi że OEM który jest na aucie przeżyje to gó*no 5 razy i sens wymiany jest tylko na coś zbliżonego jakościowo, a nie na pompę składaną przez chińskie dzieci nóżkami. Aisin wg mnie jest ok.

Co do producenta paska, części OEM mają mieć jakość OEM, ich producent może się zmieniać ale akurat Unitta = Gates.

qtrix
19-01-13, 22:45
Poczytałem wasze posty i trochę się uspokoiłem, jutro wykręcę pokrywę i sprawdzę na razie stan paska. Czyli jeżeli chodzi o paski to polecacie "Gates" a jeżeli o pompę wody to Aisin?. Będę musiał wpakować trochę pieniędzy ale wolę teraz wydać niż po jakimś czasie mieć niespodziankę w postaci pękniętego paska. Mam jeszcze jedno pytanko. Jaki rozrząd polecacie? ma to jakieś znaczenie czy tutaj akurat można wybrać z pośród tych co sa na aukcjach?. Jest to mój pierwszy wóz (akurat trafiło na civica wiec trochę będę męczył forum pytaniami ale wolę się spytać i oczekiwać dobrej odpowiedzi niż robić wszystko bez konsultacji).Dzięki wielkie panowie za każą poradę. :)

Ps.Zapomniałem spytać ile myślicie może wziąśc ode mnie mechanik za zamontowanie rozrządu ?(tak plus minus, bym był jako tako w miarę przygotowany na koszty).
A i kolejne pytanko czy do silnika d15b3 znajdę te cześci ? rozrząd i pompa wody bo patrzę po allegro lecz przeważnie jest do d13b2.