PDA

Zobacz pełną wersję : Czy mogę zastosować półsyntetyk?



chase84
04-11-07, 06:29
Mam Civica 1.5 16v, d15b2, z roku 93, ma 150 tys oryginalnego przebiegu, w ciagu ostatnich 50 tys (wcześmiej chyba syntetyczny jakis był), zastosowałem oleje: Castrol mineralny, 2 razy Castrol High Mileage i ostatnio 2 razy Mobil 15w40. Kiedy auto jezdzilo jeszcze na castrolu high mileage kilka razy nalalem za duzo oleju (pod gorna kropke na zimnym silniku) i silnik ten olej wypalal. Obecnie silnik nie bierze kropli oleju od wymiany do wymiany, ale ostatnio na tym Mobilu stracil moc, na wysokich obrotach zamiast przyspieszac robi tylko hałas.
Samochód miał regularnie zmieniane filtry, świece.
W związku z powyższym mam kilka pytań:
Czy mogę przejść na olej półsyntetyczny, oraz czy warto zastosować któryś ze środków do czyszczenia silnika, wlewanych bezpośrednio przed wymianą?
Jaki olej zastosować - myślałem o Motulu albo Valvoline?
Dodam jeszcze, że olej mineralny w silniku 50 tys km temu znalazl sie po raz pierwszy prze pomylkę
Pozdrawiam
Adam

Mordziaty
04-11-07, 10:30
osobiście jeżdżę na białym castroluj i zero problemów od dwóch lat. jeżeli miałeś zalany olej mineralny to nie powinieneś wlewać syntetyka ani pół syntetyka. muszisz już zostać przy mineralnym niestety.

hokej
04-11-07, 13:37
Czy mogę przejść na olej półsyntetyczny, oraz czy warto zastosować któryś ze środków do czyszczenia silnika, wlewanych bezpośrednio przed wymianą?

to juz raczej nie jest dobry pomysł przechodzic po mineralnym na półsytntetyk !!


Jaki olej zastosować - myślałem o Motulu albo Valvoline?

obydwa oleje sa bardzo dobre :)


na wysokich obrotach zamiast przyspieszac robi tylko hałas.

może cisie skonczyło sprzegło i sie slizga !!

skolopendra
04-11-07, 13:44
Czy mogę przejść na olej półsyntetyczny

możesz ;) niedawno była dyskusja o tym
..........wlej motula 15 w 50 to pól syntetyk a po olej zgłoś się do ..........TENCIO............

piotrlaz
04-11-07, 16:18
Poprzedni właściciel mojego Civica (180 tys. km jak go kupiłem) jeździł na mineralu więc też lałem mineral. Silnik (D15B7) brał 1 litr oleju na 10 tys km.
Jednak w zimie ciężko zapalał, więc miesiąc temu zaryzykowałem i wlałem półsyntetyk Maxlife Valvoline 10W40 podobno przeznaczony do silników z dużym przebiegiem. Zresztą spotykałem się ze skrajnie sprzecznymi zaleceniami różnych mechaników: jedni stanowczo odradzali zmianę oleju a inni dziwili się, że nie jeżdżę na Maxlifie lub Motulu przy takim przebiegu (obecnie 195 tys.).
Na razie jest za wcześnie, żeby wyciągać wnioski ale wydaje mi się po obserwacji bagnetu, że teraz bierze więcej oleju.
Myślę, że ty również możesz zaryzykować, nic strasznego się nie powinno wydarzyć. Najwyżej wrócisz do minerala.
A swoją drogą 150 tys. km przy roczniku 1993 to trochę mało prawdopodobne...

chase84
04-11-07, 20:08
A swoją drogą 150 tys. km przy roczniku 1993 to trochę mało prawdopodobne...[/quote]

samochód jest w mojej rodzinie od 1996 roku, miał wtedy 75 tys, potem kilka lat stal, zanim zacząłem nim jeździć.