PDA

Zobacz pełną wersję : Jak wyprasować sworznie tłokowe?



hold
05-01-13, 00:15
Witam tak jak w temacie jak wyprasować sworznie tłokowe ? Czytałem że to nie jest takie łatwe i nie którym tłoki pękały :( gdzieś czytałem że w trakcie składania mocno schładzamy sworzeń a korbowód nagrzewamy do 300* stopni. A jak postempować w trakcie demontażu sworznia z korbowodu aby nie uszkodzić tłoka oraz korbowodu? Proszę o porady i podpowiedzi bo szukałem w manualu i nie znalazłem odpowiedzi chyba mam jakąś ubogą wersje albo ktoś nie skserował wszystkich kartek :p Pozdro

jawasaki
05-01-13, 09:59
Nie wiem jak to robi się nowocześnie - ale kiedyś po prostu wlewano paliwo do tłoka czekano aż się wypali (wtedy tłok się rozgrzewa) i wybijano sworzeń na jakimś miękkim drewnie. Oczwiście można rozgrzać na kuchence elektrycznej (starego typu) czy opalarką. Muszę przyznać że nie ma konkretnej odpowiedzi , aczkolwiek nie raz widziałem jak znajomy mechanik tak robi , nawet i w nowszych autach. Pamiętaj że trzeba uważać by nie przegrzać aluminium bo straci swoją twardość - kiedyś przesadziłem z karterami od simsona.

Krzysek
05-01-13, 11:28
W zakładach, które zajmują się obróbką mechaniczną silników spalinowych jest to koszt około 100zł. Za rozłożenie 8 sztuk tłok-korba i złożenie 4 sztuk tłok-korba.

Czechu
05-01-13, 12:03
można wsadzić tłok do bardzo gorącej wody na parę minut a sworzeń powinien być tak spasowany że będzie się obracać z minimalnym luzem w korbowodzie (chyba że ma być odwrotnie) należy wbijać z użyciem kawałka drewna no i oczywiście żeby tłok nie leżał na złomie tylko na gładkim podłożu

sebastanlec
05-01-13, 14:49
nie wiem jak w innych autach ale w hondzie sworzen w główce korbowodu ma pasowanie bardzo ciasne a obraca sie w tłoku, takie rzeczy robi sie w spr=ecjalnych zakładach bo muszą miec stępel i matryce zeby tłok sie nie odkształcił i robi sie to na gorąco, a taki rzeczy jak lanie paliwa w tłok to w ciągnikach sie robił i to nie nowych, jak ktos nie wierzy jak mocno siedzi sworzen w korbie to prosze normalnie rozbic młotkiem nawet zeby tłok sie rozwalił oczywiscie na starym tłoku to zobaczycie jak to siedzi

Brylant1
05-01-13, 16:10
Oj siedzi i to sztywno, rozbieralem zajechane d15 na zlom i bez diaxa nie dalem rady odczepic tloka od korbowodu.

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

Czechu
05-01-13, 18:02
czyli trzeba podgrzać opalarką lub zanurzyć do bardzo gorącej wody korbowód a sworznie dodatkowo można wsadzić do zamrażalnika

hold
05-01-13, 18:29
No ja myśle że będzie trzeba przy wyprasowywaniu nagrzać wszystko sworzeń oraz główkę korbowodu dopasować coś aby dobrze przylegało do boku tłoka i wyciskać na prasie tylko przed wyciskaniem jeszcze w środek sworznia psikną bym zamrażaczem i dopiero zaczynał wyciskać czyli według praw fizyki korbowód powinien się rozszerzyć a sworzeń schłodzony od środka powinien się skurczyć tylko czy przy zamrażaniu nie ochłodzi się zbytnio główka korbowodu o to jest pytanie ?
Bo mam plan zrobić z D13 tzw strocker-a czyli wał i korby z D15 a tłoki z D13 do tego głowica Z6 i uszczelka Z6 wg kalkulatora CR 11.11:1 czyli dosyć przyjemne dopreżenie nie za duże nie za małe. Tylko czy to by było takie proste jak się mówi.Pozdro

Czechu
05-01-13, 19:12
do wyciśnięcia najlepsza byłaby prasa oraz nagrzać korbowód opalarką najlepiej z końcówką punktową a sworzeń tak jak pisałeś zamrażaczem w sprayu psiknąć w środek.nie sądzę żeby się ochłodził zbyt mocno (jak gruba jest ścianka sworznia?)
przy wciskaniu jeżeli zrobisz to sprytnie i szybko to będzie dobrze tak jak było opisane w postach wyżej

hold
05-01-13, 19:59
Poszukałem trochę na youtube i znalazłem pare filmików jak ludzie sobie z tym radzą
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=kpN2ca57YSU&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=nkChxaaKpYk
http://www.youtube.com/watch?v=B4e7PNzbTzY
Czyli chyba problem rozwiązany.

Saiti
06-01-13, 00:48
zanurzyć do bardzo gorącej wody korbowód

tak, gorąca woda wystarczy. najlepiej wyjąć z zagrzanego silnika - będzie cieplej niż w gorącej wodzie zdecydowanie (sworzeń ma temp. raczej wyższą niż <100 stopni). Zapewne sam wyskoczy, albo wystuka sobie dziury :) U każdego zapewne już jest taki luz na rozgrzanym silniku, że Honda dawała 5km gwarancji od wyjechania z salonu :)

Sheiva
06-01-13, 13:17
Czyli chyba problem rozwiązany.
No, no, to jak już ogarniesz, to się pochwal. Ewentualnie ostatni filmik ma jakieś odzwierciedlenie. Hybryda korb i tłoków w Hondach, to byle co i zwykłym podgrzaniem i wciśnięciem palcem, to sobie możesz. Jak się przyjrzysz, to na ostatnim filmiku prasa osiąga nacisk 5-5,5 ton.

kalkulatora CR 11.11:1
Jak dla mnie, to bardziej 11:6, niż 11:1.

Czechu
06-01-13, 14:32
tak, gorąca woda wystarczy. najlepiej wyjąć z zagrzanego silnika - będzie cieplej niż w gorącej wodzie zdecydowanie (sworzeń ma temp. raczej wyższą niż <100 stopni). Zapewne sam wyskoczy, albo wystuka sobie dziury :) U każdego zapewne już jest taki luz na rozgrzanym silniku, że Honda dawała 5km gwarancji od wyjechania z salonu :)
ironia? :)
Jeżeli korbowód osiąga temperaturę X to raczej sworzeń też i jest tak samo zaciśnięty na zimnym jak i na ciepłym.
Podałem w jaki sposób można spróbować samemu, wiadomo że najlepiej jest tą operację wykonać na prasie oddając do dobrego warsztatu.
Z fizyką jeszcze nikt nie wygrał:)

hold
06-01-13, 16:03
No z tłokami sobie jakoś dam rade pojade do kogoś na prase i sobie to ładnie wycisnę. Teraz mam chyba gorszy problem bo wczoraj kupiłem głowice od D16Z6 i z tego co widzę przy max wzniosie zaworu zawór delikatnie chodzi na boki teraz jak określić czy mieści się to wszystko w "tolerancji" bo jeśli będę miał za duży luz na prowadnicach to nawet jak założę nowe uszczelniacze to i tak nic z tego, silnik będzie brał olej :( jak myślicie ile kosztuje regeneracja nowe zawory i prowadnice ?

Czechu
06-01-13, 17:54
o usługę musisz podjechać gdzie regenerują głowice a zawory, prowadnice, uszczelniacze musisz poszukać po necie ceny. prowadnice i uszczelniacze nie wiem jak w hondzie ale w innej głowicy jak wymieniałem to musiałem wrzucić je do zamrażarki bo po próbie wbicia pękały bo to zbyt twardy materiał

sebastanlec
06-01-13, 18:18
zawory to w granicach 15-20zł za sztuke, reszta to juz tanszy gips, ja osobisci sam bym sie nie brał za wyciskanie bo jak tłok sie odkształci to mozesz sobie go wsadzic, co do głowicy to robiłem juz kilka aut i woziłem głowice do remontu to w zadnej nie były wymianiane zawory ewentualnie prowadnice

hold
06-01-13, 21:04
głowice zawioze do fachmanów i oni tam zobaczą i ocenią


co do głowicy to robiłem juz kilka aut i woziłem głowice do remontu to w zadnej nie były wymianiane zawory ewentualnie prowadnice
No to mnie tym pocieszyłeś prowadnice są pewnie tańczę ale i tak pewnie 400zł trzeba zainwestować jak nie lepiej w głowice xD

sebastanlec
07-01-13, 23:18
za remont swojej 3 lata tamu dałem 350zł, wymienione były prowadnice zaworowe, frezowane zawory ( tylko nie wiem ile szt i gniazda) nowe uszczleniacze i planowanie a rok temu za głowice od D16Z6 za podobny remont zapłaciłem 450zł, a za głowice do starego passata 2.0 136KM gdzie były wymienione zawory prowadnice uszczlniacze i planowanie( zawory szt 16) utargowałem na 950zł

hold
07-01-13, 23:33
no wstępnie dowiadywałem się i mi powiedzieli około 400zł za planowanie frezowanie gniazd docieranie zaworów do tego prowadnice i zawory ale to może parę będzie do wymiany albo wszystkie jeśli wszystkie to na pewno będzie drożej

sebastanlec
08-01-13, 21:22
czyli nie masz tragedii, bedzie dobrze, prowadnice najczesciej to na wydechach padają( nie wiem czemu ale wiem z doswiadczenia)

hold
09-01-13, 11:13
ej ile można splanowac głowice z6 bo myślę żeby podpic CR w d15 bez zmiany tłoków żeby wyszło coś koło 11:1 uszczelka z y8 z wyjętym środkowym liścięm. Było by to możliwe żeby mi zaworów nie pogieło xD

jasiek09
09-01-13, 11:19
0.4mm przy uszczelce 0.6 mm daje około 11:1

hold
09-01-13, 11:48
hym to dobrze czyli na orginalnych tłokach też da się coś ugrac. A wiecie gdzie w głowicy z6 są punkty pomiarowe żeby zmierzyć ile już głowica była planowana od nowości?

Krzysek
09-01-13, 13:21
Na bokach głowicy są takie "kołeczki" , jeżeli one są już splanowane to więcej już nie można. Chyba bez zdjęcia tego nie wytłumaczę :P.

hold
09-01-13, 17:34
to może takie 3 punkty dwa po jednej i jeden po drugiej stronie? To jaką jest wysokość tych kołeczków nominale?

81saren
09-01-13, 21:41
MANUAL , MANUAL , MANUAL , jak pobierzesz poczytasz , to bedziesz mial wszystkie wiadomosci o jakie pytasz.
Tak samo masz tam informacje jak wybijac swoznie tłokowe, oraz info gdzie znajduja sie punkty pomiarowe na glowicy.

hold
09-01-13, 22:15
kurde mam manuala pobrałem go z naszego forum ale nic nie znalazłem o sworzniach właśnie :( ale muszę jeszcze poszukać o głowicy wszystkiego. Wiecie gdzie można pobrać z prawdziwego zdarzenia manuala ?

81saren
09-01-13, 22:18
jest w manualu.
http://img26.imageshack.us/img26/9333/swozen.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/26/swozen.jpg/)

hold
09-01-13, 22:31
o dzięki :) ja mam manuala po polsku i tam tego nie ma. Teraz coś muszę poczytać o uszczelce pod głowice z y8 jak się z niej wyjmuje wewnętrzną część i czy tylko da się to zrobić w uszczelkach OEMowych czy w zamiennikach też da się to zrobić oczywiście metalowych

81saren
09-01-13, 22:39
z kazda metalowa da sie to zrobic. jak wezmiesz uszczelke w reke popatrzysz to bedziesz wiedzial co i jak, niema co szukac wystarczy obadac uszczelke jak wyciagnac srodkowa warstwe :)

jasiek09
09-01-13, 22:44
Tylko czy jest sens takiego zabiegu? Jak można kupić 3 warstwową uszczelkę 0.6mm

sebastanlec
11-01-13, 22:28
ale jak z niej wyciągniesz srodek to jest jeszcze cieńsza;)

hold
12-01-13, 01:14
No najlepiej doprężyć silnik uszczelką bo nie musimy planować głowicy maksymalnie i w razie następnego remontu mamy jeszcze troszkę "mięsa" do ścięcia xD co prawda nie podbije to strasznie CR ale już będzie troszkę wyższe. Teraz muszę przemyśleć sprawę głowice oddam do regeneracji i będzi git ale na coś ją trzeba założyć mam kompletny blok D15B2 ale delikatnie brał olej i lubił puścić czarnego bąka a ja nie chcę czarnych bąków :p hehe ściągnąłem głowicę i tłoki w miarę sztywno siedzą ale już progi delikatnie są muszę zawieść blok żeby mi ktoś pomierzył zużycie tuleji wie ktoś może jakie są dopuszczalne odchyłki od wymiaru nominalnego żeby ocenić czy da rade zapierścieniować go czy już trzeba robić nadwymiar.

81saren
12-01-13, 09:44
czarne baki sa od paliwa,

dopuszczalne odchylki ( tolerancja owalizacji ) jest podana w manualu .