PDA

Zobacz pełną wersję : Sprzęgło - dziwny dźwięk przy ruszaniu - sedan d16z6, 93r.



Sprocket
26-10-07, 17:41
Witam,

przy ruszaniu sprzęgło (albo skrzynia, albo coś jeszcze innego - nie jestem pewny) wydaje dźwięk, który można opisać jako tarcie (ostatnio nawet kilka razy usłyszałem coś jakby pisk). Dźwięk ten rozpoczyna się przy puszczeniu sprzęgła i kończy chwilę po całkowitym załączeniu sprzęgła, przy czym wygląda to tak, jakby na półsprzęgle coś się "rozpędzało", a po pełnym załączeniu sprzęgła jeszcze krótką chwilę leciało "z rozpędu"...

Jest tak tylko przy ruszaniu (przy kolejnych biegach tego nie słychać), i to w dodatku nie zawsze (choć niestety coraz częściej, zwłaszcza przy obciążonym samochodzie).

Cóż to może być i czy jest się czym przejmować?

Lcfr
26-10-07, 18:42
łożysko?


ps. trudno sie diagnozuje na pdst. opisu dzwięku...

Sprocket
30-10-07, 19:18
Ale łożysko sprzęgła, czy raczej coś w skrzyni?
Dźwięk wydobywa się przez okres jazdy na półsprzęgle, gdy sprzęgło jest załączane przy nieco większej prędkości obrotowej silnika. Czyli przy baaardzo wolnym i baaardzo spokojnym ruszaniu raczej go nie ma. Słychać go również na wstecznym.

mic
31-10-07, 13:57
Ja mialem takie tarcie przy ruszaniu, nigdy nie slyszalem go przy wyzszych biegach. Generalnie wymienilem cale sprzeglo. Wygladalo na to, ze skonczyla sie okladzina i zaczynalo szorowac tymi sprezynami, ktore sa na tarczy. Zreszta nie znam sie dokladnie, ale bylo widac ze sa poobcierane. Jezeli ruszalem bardzo wolno jednak tez bylo slychac odglosy tarcia. Sprzeglo w ogole sie nie slizgalo, pracowalo normalnie tyle ze strasznie tarlo przy ruszaniu.

goral666
31-10-07, 15:07
U mnie w D15z1 tez sie to objawia tylko na 1 biegu:/ i jak jade powoli bo przy dynamiczniejszym ruszaniu juz nie ma tego problemu:P

Kedzior
31-10-07, 15:11
Mam to samo tylko, że na 1 i 2 biegu. Jak ktoś rozkmini co to dokładnie może być to dajcie znać. Pzdr

goral666
31-10-07, 16:03
tez byłbym wdzięczny jakby ktoś napisał co to dokładnie jest

Kedzior
02-11-07, 08:25
Mała poprawka z mojej strony... Tarcie słychać już przy zmianie każdego biegu.

pop
02-11-07, 10:16
moim zdaniem zużyte sprzęgło sprawdźcie czy nie ma uślizgów (suchy asfalt i rura do przodu) sprzęgło powinno złapać odrazu ma zacząć kręcić kołami

Kedzior
02-11-07, 11:53
Jak na starcie wciskam pedał w podłogę, koła mi nie boksują tylko wręcz podskakują i dopiero po chwili łapią przyczepność z asfaltem. Ma to coś wspólnego ze sprzęgłem? Jeżeli nie to co może powodować taki objaw?
Pozdro

nanko
02-11-07, 14:04
moim zdaniem najlepiej będzie jak sciągniecie skrzynie wtegy ukaże się ów problem inaczej można dyskutować cały dzień
PS Stawiałbym na tarcze i łożysko a to skrzypienie to siłownik sprzęgła ale najlepiej ROZEBRAĆ

Sprocket
04-11-07, 16:20
No tak, pewnie faktycznie najlepiej rozebrac... Jest tylko jedno "ale": ja się panicznie boję mechaników - uważam, że dopóki czegoś nie trzeba koniecznie rozkręcic, to lepiej nie ruszac. Moje doświadczenie z poprzednim autkiem i niestety również z obecnym mówi mi, że jeżeli mechanik nie robi czegoś dla siebie, to przy okazji naprawienia jednej rzeczy zepsuje dwie inne.
Dlatego wolałbym wiedziec, czy opisane przeze mnie objawy są na tyle groźne, że wymagają jak najszybszej interwencji "chirurgicznej". Tym bardziej, że akurat skrzynia i sprzęgło nie były jeszcze ani razu demontowane.

Przy okazji: nie zauważyłem, żeby sprzęgło się ślizgało.

nanko
05-11-07, 07:33
z tymi mechanikami to poczęści prawda jak niechcesz rozbierać to nierozbieraj chyba że będzie coraz gorzej to chodziło

syt0
07-03-16, 21:50
odświeze temat wymienilem tarcze w d16z6 i przy normalnym ruszaniu jest ten dziwny dzwiek jesli ruszam powolutku jest cisza i potem tylko przy redukcji chwilowo zadzwieczy nikt nic nadal nie wiem co to moze byc ???