PDA

Zobacz pełną wersję : Podwyższona temperatura silnika w upały



michal750
14-07-05, 19:35
Dzis jechalem na autostradzie z predkoscia 160-170 km/h. Temp na dworzu dochodzila do 28 stopni. Po kilkudziesieciu przejechanych kilometrach zauwazylem ze wskazowka od temp silnika pokazuje na MAXA. Zwolnilem do 80 km/h i wskazowka opdla do 3/4 skali. Reszte drogi pokonalem z predkoscia 80. Wentylator chodzil bez przerwy. Czy to normalne? Rozumiem , ze bylo goraco na dworzu , ale czy to oznacza , ze w upaly nie bede mogl przekraczac 100 km/h ?? Cos nie tak z wydajnoscia chlodnicy?? Czy u Was tez tak jest?

LIO
14-07-05, 19:40
a plynu masz duzo ?
Ja mam sporo za malo ale jakos nie mialem kiedy dolac. Moge go ostro katowac do odciecia i nic, ale jak juz w upal pojade tak blizej 200 albo wiecej to sie zaczyna grzac, zwalniam i jest git. A brakuje mi z litr plynu :oops:

michal750
14-07-05, 21:04
Wlasnie przed chwila zajrzalem pod maske i opkazalo sie ze mam rozbryzgany plyn chlodniczy pod maska.
Wydaje mi sie , ze zacial sie termostat - plyn sie zagotowal i wywalil z przewodu. Jutro zamierzam wykrecic termostat. Powiedzcie czy bez niego moge pojezdzic kilka dni? Chyba nic sie nie stanie (najwyzej trudniej bedzie zagrzac auto).
Jaki koszt termostatu?

[ Dodano: Czw 14 Lip, 2005 ]
Dolalem plyn ktory wylecial przy zagotowaniu i wszysko wrocilo do normy :? hmmm Czy zdzarza sie zeby termostat zacial sie na chwile a potem powrocil do prawidlowego funkcjonowania?

elmer
15-07-05, 00:14
Termostat 40-50 zl.
Tak, termostat moze sie zawiesic. Ale zawsze lepiej po prostu wymienic, dla pewnosci. Koszt w sumie nieduzy.

LIO
15-07-05, 00:29
powiedzialbym ze nawet po 30zl w dobych sklepach sa, ale 50 nie powinno przekroczyc. To niestety czesta przypadlosc w civicach, ze sie przycinaja termostaty.
Mozesz jezdzic bez, gorzej jest zima.

badyl
15-07-05, 00:33
Mozesz jezdzic bez, gorzej jest zima.
popieram jest gorzej :? a raczej zimniej

gb
15-07-05, 08:52
Mam taką Cichą nadzieję, ze nie przegrzałeś głowicy !! Dobra rada - przed wyjazdem zajrzyj pod maske !!!
Przy takich temperaturach Spokojnie możesz jeździć bez termostatu , będzie poprostu dłużej sie nagrzewa silnik -pójdzie od razu duży obieg, a nie mały :D:D:D ale na zime radzę założyc !!!!

michal750
15-07-05, 14:03
Wyjalem juz termostat i na razie jezdze na "duzym obiegu". Termostat sprawdzalem domowym sposobem: wrzucilem go do szklanki z goraca woda i nic sie nie stalo. Czyli rozumiem , ze termostat do wymiany. Diagnoza byla trafna.

gb
16-07-05, 18:59
Do wymiany !! Powinieneś zalać go wrzątkiem czy zaskoczy !! albo podgrzać na elektrycznym palniku ! Szerokiej drogiii !!1 bez zagrzewania :S

michal750
28-07-05, 23:39
Odswiezam temat, gdyz nadal nie rozwiazalem swego problemu :(
Silnik mi sie przegrzewa podczas jazdy w upaly. Gdy jest chlodno lub pada deszcz wszystko jest w nalezytym porzadku. Co dziwniejsze jezdze obecnie bez termostatu i ten problem nadal wystepuje :( Co o tym sadzicie? Jutro zakladam sprawny termostat, wymieniam plyn chlodniczy i odpowietrzam caly uklad, zobaczymy co z tego wyniknie.
Nurtuja mnie jednak 2 inne problemy:
1. Pol roku temu wymienialem chlodnice. Zakupilem uzywke ze szrotu, ktora pasowala do mojego modelu. Czy jest mozliwosc ,ze kupilem chlodnice od D13 i ona jest mniej wydajna? Czy to moze miec jakies znaczenie?
2. Czy przegrzewanie auta moze miec cos wspolnego z uszczelka pod glowica? Co prawda widze ze uszczelka lekko sie poci, ale plyn nie "buzuje" w chlodnicy.
Pomozcie !

Arv
29-07-05, 10:14
Siema, w Civie 4gen mojej Ani był płyn i olej, termostat otwarty i wentylator działał, a mimo to się grzał przy ostrej, szybkiej jeździe. Okazało się że winowajcą była chłodnica. Tam gdzie był wentylator chłodnica się po prostu wysypała, były same kanaliki, ale zero żeberek przez co nie było dobrego chłodzenia. TYlko że Ty piszesz, że chłodnica jest w miarę nowa, więc to raczej nie wina chłodnicy. SPrawdź olej, bo o tym jeszcze nie pisałeś. Pozdr.
Aha jak Ci walnęła w którymś miejscu uszczelka to płyn chłodniczy może przeciekać do oleju i wtedy będzie się grzał jak najbardziej.

michal750
29-07-05, 10:35
Z olejem wszystko w porzadku. Nie przybywa go i nie czuc zadnego dziwnego zapachu w oleju.

LIO
29-07-05, 14:56
Jesli wymiana termostatu i odpowietrzanie zhlodnicy i wymiana plynu nie pomoze (termostat mozemy wykluczyc, bo jezdziles bez), to albo ta uzywana chlodnica nie jest sprawna, bo ma np pozaginane kanaliki i nie ma dobrej droznosci ( moim zdaniem chlodnica od 1.3 jest taka sama jak od 1.5, tylko 1.6sohc i dohc maja jeszcze inne)., albo tak jak mówisz padla uszczelka pod glowica (miedzy kanalem wodnym, a cylindrem, wtedy w oleju nic nie zauwazysz, ale powinno ubuwac plynu chlodniczego).
Jakos nie widze innych rozwiazan, chba ze jeszcze czujnik temperatury, ale wydaje mi sie ze i w chlodniejsze dni by to wystepowalo, aczkolwiek, tu juz elektryka, a ja cienki z tego jestem.

typeR
29-07-05, 15:09
Kiedys widzialem jak z chlodnicy wyleciało 2 kg syfu. Moze Twoja chlodnica jest troche przytkana? (chyba ze sprawdzales to podczas kupna...)

michal750
29-07-05, 15:22
Szczerze mowiac nie sprawdzalem. Dmuchalem w nia ustami i byla drozna :) Jak najlepiej wyczyscic chlodnice? Powietrze sprezone czy woda pod cisnieniem ?

typeR
29-07-05, 15:29
Najpierw możesz zalać ją jakimś magicznym specyfikiem do czyszczenia, a potem dla pewności potraktuj ją wodą pod cisnieniem.

StefanS
03-08-05, 15:22
Mialem podobnie - padla uszczelka. Wymienialem wszystko co po drodze ale nie pomoglo. Uwierzylem dopiero jak zobaczylem piane w chlodnicy. Ale to dopiero po ponad roku. Wczesniej piany nie bylo ale cisnienie wywalalo powoli wode i sie zagrzewal.

NeroN
03-08-05, 16:18
Może masz pasek naędu pompy luźny i się ślizga i nie pompa nie ma takiego przepływu i Ci sie grzeje... nie wiem jak to jest dokładnie w Cifie....

A jak chcesz wyczyścić chłodnicę i układ chodzenia, to tak:

1.Kup jakiś preparat do czyszczenia układu chłodzenia
2 Wlej go do układu, a resztę zalej wodą(chybaże inaczej pisze na opakowaniu)
3. Odpal silnik i niech sie zagrzeje do normalnej temp, możesz sobie zrobić króciutką przejażdżkę na wyższych obrotach, lub go pogazować chwilę(szybszy obieg płynu w układzie powinien co nieco wyczyścić.
4. Czekamy aż ostygnie płyn, spuszczamy, czyścimy chłodnicę z zewnątrz sprężonym powietrzem, lub wodą z owadów itp. Wymontowujemy chłodnicę i ją płuczemy w środku szlaufem.
5. Pamiętamy o naciągnięciu paska pompy-jeżeli jest luźny.
6. Składamy, zalewamy płynem i powinno być wszystko git... :lol:

LIO
03-08-05, 23:15
a gdzie masz ten pasek pompy wody w civicu ???
tu sie troszke rózni od niektórych autek i nie ma takiej opcji

NeroN
04-08-05, 00:09
a gdzie masz ten pasek pompy wody w civicu ???
tu sie troszke rózni od niektórych autek i nie ma takiej opcji

Przeca napisałem,że


... nie wiem jak to jest dokładnie w Cifie.... 8)

StefanS
04-08-05, 10:56
W cifie pompa jest napedzana od paska "nierzadu" :-)

LIO
04-08-05, 13:40
dokladnie tak :-)