PDA

Zobacz pełną wersję : doprężanie mini-me



Lemurh3m
07-11-12, 12:01
Witam
Chciałbym usłyszeć Wasze opinie na temat doprężania mini-me.
Mam blok D15B2, czapkę D16Z9 i uszczelkę D16Z6 ale gość poradził mi tłoki z D13 PM1G, które mocno doprężyłyby moje mini-me
tylko, że obawiam się spalania stukowego. Jak tego uniknąć? Czy można jakoś sprawdzić i uniknąć tego zjawiska czy żeby się dowiedzieć trzeba
po prostu poskładać i odpalić? Bardzo prosiłbym o jak najwięcej rad bo jeśli miałbym kupować wałek stage 2 , regulowane kółko itd na co jak narazie mnie nie
stać to wolałbym sprzedać komuś te tłoki z D13 z pierścieniami i założyć zwykłe z D15 i na tym zestawie wytrwać do lata. Pozdro

przepity
07-11-12, 12:10
po co od razu wałek chcesz lądować? poskładać możesz z samymi nowymi tłokami. wałek dołożysz później

spalania stukowego unika się chyba poprzez używanie paliwa o wyższej liczbie oktanów, ważne też jest strojenie

Lemurh3m
07-11-12, 16:51
a co będę musiał dokupić żeby porządnie wystroić? regulowane kółko będzie konieczne?

gruszkin
07-11-12, 16:57
tłoki z d13 doprężają ale spokojnie, nie tak mocno :). Myślę że będzie CR niespełna 10:1. Powyżej 10:1 już zwykle trzeba lać 98 dla spokoju ale jak wystroisz tak będzie. Kółko regulowane tylko do aftermarkowego wałka rozrządu, do strojenia potrzebujesz tylko kompa z podstawką pod kość EPROM. Podczas strojenia możesz wybrać paliwo jakie chcesz lać, oczywiscie kosztem wyników na hamownii. Można na dopręzonym silniku teoretycznie lać 95 ale im mniejsza liczba oktanów tym mocniej strojący będzie musiał cofać zapłony żeby nie było spalania stukowego. To tak w skrócie. masz opcje www.strojenia.pl , wystroimy.pl i szereg innych

Lemurh3m
07-11-12, 18:59
no to mniej więcej wszystko wiem, zostaje tylko kwestia kosztów strojenia

zakit
07-11-12, 19:30
akurat tloki z 1.3 sa srednim pomyslem, lepiej juz wyjdzie na pm7/p29

Lemurh3m
07-11-12, 20:04
mocno się różnią? pm7/p29 bardziej czy mniej podbiły by kompresję?

gruszkin
07-11-12, 21:02
zdecydowanie bardzo mocno, najmocniej z seryjnej d-serii, nie wiem co prawda jak tam jest ze sworzniami ale zdaje się że akurat zakit montował takie coś u siebie (albo kumpel - kula ? ) i pasowały plug and play pod korby od d15 (am I right zakit?). Pośrednim pomysłem są wtedy tłoki z d16a6/z2 które wypośrodkowują kompresję ale i tak to daje bodaj 10.5:1 i warto byłoby już podlewać to wachą 98

zakit
07-11-12, 21:16
akurat tloki a6 by dosyc mocno odprezyly d15.

tloki pm7/p29 nadaja sie do tego jak najbardziej, i owe tloki pasuja p&p do korby d15.
tak, taki zabieg byl robiony u kuli, karpik tak ma i kilka innych osob.

ja akurat mialem d15b wiec to zupelnie co innego i tam takie cos nie pasuje ;)

przepity
07-11-12, 23:49
nie znam sie wiec sie wypowiem ;) tłoki p29 niby ok tylko że z tego co pamiętam to generalnie są niższe niż nawet seryjne z d15/d13 wiec jak ktoś planuje wyższe cr to trzeba planować blok. Lemurh3m już tłoki z d13 ma wiec czemu by nie założyć. Nie wiem czy mam poprawne dane odnośnie d13 ale w setupie o którym było wcześniej wychodzi na pewno powyżej 11:1 być może 11,5:1.

markotny
08-11-12, 00:01
Można na dopręzonym silniku teoretycznie lać 95 ale im mniejsza liczba oktanów tym mocniej strojący będzie musiał cofać zapłony żeby nie było spalania stukowego

Przy mocno doprężonym silniku i zastosowaniu Pb95 raczej nie będzie możliwości takiego ustawienia zapłonu by nie było stukowego i nie odbiło się to dramatycznie na osiągach silnika.

zakit
08-11-12, 08:24
nie znam sie wiec sie wypowiem ;) tłoki p29 niby ok tylko że z tego co pamiętam to generalnie są niższe niż nawet seryjne z d15/d13 wiec jak ktoś planuje wyższe cr to trzeba planować blok. Lemurh3m już tłoki z d13 ma wiec czemu by nie założyć. Nie wiem czy mam poprawne dane odnośnie d13 ale w setupie o którym było wcześniej wychodzi na pewno powyżej 11:1 być może 11,5:1.

owszem sa nizsze ale mają garba, wiec w praktyce doprezaja mocniej.
problem z tlokami z 1.3 polega na tym ze nie dostaniesz ich z aftermarketu, wiec zeby je wlozyc trzeba byc pewnym ze sa w idealnym stanie, bo inaczej silnik bedzie bral olej.
ewentualnych rys na gladziach i tym podobnych kwiatkow nawet o tym nie wspominam.

gruszkin
08-11-12, 09:54
Przy mocno doprężonym silniku i zastosowaniu Pb95 raczej nie będzie możliwości takiego ustawienia zapłonu by nie było stukowego i nie odbiło się to dramatycznie na osiągach silnika.

skoro b18c4 na tłokach z c6 dało radę tankować 95 po strojeniu na 95 bez stuków to d15 na tłokach z d13 bez problemu. To zabija osiągi ale da się

markotny
08-11-12, 10:05
skoro b18c4 na tłokach z c6 dało radę tankować 95 po strojeniu na 95 bez stuków

A jakie tam było CR??

przepity
08-11-12, 11:07
owszem sa nizsze ale mają garba, wiec w praktyce doprezaja mocniej.

różnica jest na korzyść pmig


problem z tlokami z 1.3 polega na tym ze nie dostaniesz ich z aftermarketu, wiec zeby je wlozyc trzeba byc pewnym ze sa w idealnym stanie, bo inaczej silnik bedzie bral olej.
ewentualnych rys na gladziach i tym podobnych kwiatkow nawet o tym nie wspominam.


tu się zgodzę, ale jak się już trafią dobre to mamy plus w postaci grubszego pierścienia olejowego

zakit
08-11-12, 11:12
różnica jest na korzyść pmig




tu się zgodzę, ale jak się już trafią dobre to mamy plus w postaci grubszego pierścienia olejowego


ale nie trafisz dorbych, i tak bedzie ci bral tak samo olej.
zrobisz jak uwazasz, ale ogolnie tloki pmig nie naleza do madrych pomyslow.
dodam tylko ze samo doprezenie tlokiem to nie wszystko, wiec wcale nie wypadają lepiej

Lemurh3m
08-11-12, 22:15
chodzi o to że mam już tłoki PMIG i pierścienie do nich bo chciałem założyć seryjne z d15 ale pierścienie już nie pasują z tym że nie stać mnie na kupowanie pierścieni co chwilę chyba że ktoś kupi te które mam i do lata pojeżdżę na zwykłym minime a później sie zrobi jakiś konkretny setup i już. po prostu tanio kupiłem tłoki doprężające z pierścieniami i myślałem że będzie z tym troche mniej zabawy