PDA

Zobacz pełną wersję : błąd 22 d16z6



hollyblood
10-10-12, 12:12
Witam. Raz na jakiś czas podczas jazdy na "vitku" wyskakuje mi bład 22 i tylko ten. Kontrolka oleju gaśnie od razu po uruchomieniu silnika. Solenoid od zaworu działa , sprawdzałem - cyka jak potrzeba. Vtec się załącza bo mam kontrolkę. Silnik 6k km po kapitalnym remoncie, pobór oliwki tylko przy butowaniu i to tez niewiele.
Kiedyś po tygodniu postoju postanowilem się przejechać na rozgrzanym gdy się wkręcił doznałem szoku, piękny ryk i wbicie w fotel, teraz tego nie ma. Co jest sie pytam :) jutro jade na pomiar ciśnienia oleju i powiem co i jak.. ale nurtuje mnie czemu ten błąd wyskakuje.
Jakby ktoś cos wiedział proszę o odpowiedz, przeszukałe trochę forum i sa podobne tematy ale nie ma w nich ostatecznej odpowiedzi.
Pozdrawiam

birchie
10-10-12, 12:21
Kiedyś po tygodniu postoju postanowilem się przejechać na rozgrzanym gdy się wkręcił doznałem szoku, piękny ryk i wbicie w fotel, teraz tego nie ma. Co jest sie pytam

Sprawdź ECU. U mnie występował taki problem w związku ze spaloną diodą pulsacyjną D11. Vteca nie było, za to po chwili jazdy na wysokich obrotach (głównie 3-ci bieg) wywalało błąd 22.

http://imageshack.us/a/img266/7606/dsc00443e.jpg


Dioda D11 to ta w lewym górnym rogu, po lewej stronie od trzech podłużnych kosci.

hollyblood
10-10-12, 12:25
no ale kontrolka od vteca zapala sie niby

birchie
10-10-12, 12:29
no ale kontrolka od vteca zapala sie niby

No ale wbicia w fotel nie ma :) A poziom oleju jest? Może napięcie nie dochodzi do zaworu VTEC? Kontrolka się zapala, bo masz pewnie podpiętą gdzies blisko kompa a np. na kostce pod maską nie ma przejscia?

hollyblood
10-10-12, 12:35
no zgadza sie :) potpieta tuż za kompem. Olej to jest ok 1-2 mm poniżej maksymalnego stanu. Uczulony jestem na sprawdzanie stanu :) co drugi dzien nieraz patrze (uraz na psychice po zajechych 3 silnikach w maluchu przez brak oleju i nie dzialające kontrolki) a kostki muszę sprawdzić. Cewkę przy sprawdzaniu podpinałem innym kablem. No ale jśsli tak jest, że nie ma przejścia mniędzy wiązką a cewka na wtyczce lub gdzieś indziej to nie będzie od razu błedu?

birchie
10-10-12, 12:38
No ale jśsli tak jest, że nie ma przejścia mniędzy wiązką a cewka na wtyczce lub gdzieś indziej to nie będzie od razu błedu?

Tak jak pisałem- przy przepalonej diodzie nie wyrzucało u mnie błędu od razu. Dopiero po jeździe na wysokich obrotach. Ale możesz to chyba inaczej w prosty sposób sprawdzić. Odepnij wtyczki od VTECa i zaworu i zobacz jaki jest efekt. Jesli komp jest ok, to powinno od razu po uruchomieniu silnika wywalić błąd. Jesli nie- i aktualne efekty sie utrzymuja, obstawialbym na tę cholerną diodę.

hollyblood
10-10-12, 12:40
zaraz zobacze :) poczekaj
wywaliło od razu, tzn po 2-3 sekundach

birchie
10-10-12, 12:48
zaraz zobacze poczekaj
wywaliło od razu, tzn po 2-3 sekundach \

No to komputer jest prawdopodobnie OK. To pozostaje Ci sprawdzanie wg procedury z manuala :)

hollyblood
10-10-12, 12:50
ok. Jutro dam znać co z ciśnieniem oleju i przejściem od kompa do zaworu. A np przestawiony zapłon ma coś do tego? jutro też jadę ustawić zapłon, mam przestawiony jakies 3-4 stopnie na oko

birchie
10-10-12, 12:55
A np przestawiony zapłon ma coś do tego? jutro też jadę ustawić zapłon, mam przestawiony jakies 3-4 stopnie na oko

No własnie pytanie czy ten vtec się załącza czy jednak nie. Może po prostu w związku z przestawionym zapłonem auto ogólnie jest słabsze? No ale w takim wypadku skąd ten błąd?

hollyblood
10-10-12, 13:03
No własnie. Skad błąd. jutro dam znać co z ciśnieniem, a w międzyczasie manual. Przed chwila sprawdziłem kable i od kompa do wtyczki przejście jest, poprwilem styki i zobaczymy jaki efekt, może problem leżał w czymś tak prozaicznym jak wtyczka...

And84
10-10-12, 13:20
u mnie wywala taki błąd po zrobieniu kontrolki vteca z diody i w podobny sposób jak na vitku dłużej pojechałem , a po odłączeniu kontrolki wszystko jest ok . A czemu tak sie dzieje to pojęcia nie mam .

hollyblood
10-10-12, 13:26
co do tej kontrolki nie wiem moze rozpływ prądów się zmienia. Komp może w pamięci ma progi/ramki w jakich wartosciach prądu lub napięcia działa solenoid. Gdy ta wartość wzrasta komp moze odbierać to jako uszkodzenie cześci... teoria teorią ale problem denerwujacy....

lukasz_lo
12-05-13, 22:20
ktoś rozwiązał ten problem ?

u mnie problem się pojawił gdy zmieniłem silnik. Kontrolkę miałem i wszystko śmigało idealnie. Miałem d13z6, wrzuciłem d16z6 po remoncie i zawsze jak kręcę blisko odcięcia i wrzucę 3 bieg wywala błąd 22 i w tedy po restarcie silnika przez jakiś 10-15min jest problem z obrotami jałowymi (prawie gaśnie) Ktoś podpowie co to morze być?

Może to być problem z pompą olejową ? (kontrolka oleju zawsze gaśnie tak jak powinna)

birchie
13-05-13, 07:25
Miałem d13z6, wrzuciłem d16z6 po remoncie i zawsze jak kręcę blisko odcięcia i wrzucę 3 bieg wywala błąd 22 i w tedy po restarcie silnika przez jakiś 10-15min jest problem z obrotami jałowymi (prawie gaśnie) Ktoś podpowie co to morze być?

Jak u mnie był taki objaw- to w ogóle nie było VTECa. Sprawdź tę diodę, której zdjęcie wstawiałem na pierwszej stronie tematu...

lukasz_lo
18-05-13, 00:03
miałem pęknięty czujnik który znajduje się obok zaworu vtec(zielona obudowa ze stykami). Wymieniłem i teraz jest tak ze błąd się włącza czasami na 3 biegu jak puszcze gaz, albo jak wrzucę 4 bieg lub czasem nawet mogę jeździć z 30min i wszystko działa poprawnie.

Jutro sprawdzę tą diodę w ecu i napisze co udało się zrobić.

lukasz_lo
18-05-13, 16:42
No i lipa. Zamieniłem ecu ze sprawnego d13z6 dodatkowo przeglądnąłem cała wiązkę i błąd występuje dalej.
Zauważyłem jedna rzecz, jak wrzucę 3 bieg i stopniowo dodam gaz do końca to błąd się nie zaświeca.
Ma ktoś jakiś pomysł ?

birchie
18-05-13, 19:35
No i lipa. Zamieniłem ecu ze sprawnego d13z6 dodatkowo przeglądnąłem cała wiązkę i błąd występuje dalej.
Zauważyłem jedna rzecz, jak wrzucę 3 bieg i stopniowo dodam gaz do końca to błąd się nie zaświeca.
Ma ktoś jakiś pomysł ?

Spróbuj zmostkować przewód wychodzący z D6 do A4.

lukasz_lo
21-05-13, 20:55
Spróbuj zmostkować przewód wychodzący z D6 do A4.


a więc zmostkowałem i działa :D śmiaga az miło!
uszkodzenie - wkręciłem drugi uszkodzony czujnik ciśnienia o czym nie wiedziałem.

Teraz powiedzcie mi po co ten czujnik jest i czy mogę bez niego jeździć?

birchie
22-05-13, 07:19
Teraz powiedzcie mi po co ten czujnik jest

Jednym z warunków uruchomienia VTEC jest odpowiednie cisnienie oleju. Po prostu likwidujesz ten warunek, podając stały sygnał :) Jesli piszę głupoty, proszę mnie poprawić.



i czy mogę bez niego jeździć?

Tak. Moje D13 w ogóle musi mieć odłączony, bo inaczej VTEC nie działa. Po przejechaniu kilkunastu kkm nic niepożądanego się nie dzieje :)

lukasz_lo
22-05-13, 17:53
a to nie jest czasem problem z pompą olejową ?? ze traci ciśnienie ? na jednym czujniku błąd występował bardzo regularnie na drugim czujniku zadziej ale w rożnych przypadkach.

jak miałem d13z6 nigdy mi sie ten błąd nie pokazał

birchie
22-05-13, 18:46
jak miałem d13z6 nigdy mi sie ten błąd nie pokazał

Jakby traciła cisnienie, to wywaliłoby Ci kontrolkę od oleju.

lukasz_lo
24-05-13, 22:35
wydaje mi się ze ten czujnik spełnia jakąś bardziej istotną funkcje skoro konstruktorzy go dali.
W poniedziałek kupie jeszcze raz nowy czujnik i zobaczę czy będzie błąd 22 dalej się pokazywał.

birchie
24-05-13, 22:46
wydaje mi się ze ten czujnik spełnia jakąś bardziej istotną funkcje skoro konstruktorzy go dali.

Spełnia dokładnie taką jak napisałem.

w_rebacz
24-05-13, 23:41
Stary temat :) Wymień czujnik i będziesz miał cacy, tak jak fabryka nakazała, ewentualnie zrób zworkę i też będzie ok:)

lukasz_lo
24-05-13, 23:48
Zrobiłem mały test.
Jeden przewód leci do ECU drugi do masy. Po odpięciu wtyczki błąd wyskakuje od razu wiec zmierzyłem czujnik i jest w spoczynku zwarty. Dodatkowo ma tylko dwa stany zwarty i rozwarty. Po zrobieniu zwory na wtyczce od czujnika błąd występuje dokładnie zawsze po wbiciu 3 biegu na wysokich obrotach.
Skoro u mnie na dwóch czujnikach jest błąd to znaczy ze może coś z ciśnieniem oleju jest nie tak.
Kolejny test
Gdy silnik jest zagrzany w 30-40% na podpiętym czujniku (na którym zawsze błąd jest) błąd nie występuje.

Wydaje mi się ze olej im ma wyższa temperaturę tym traci swoją gęstość i ciśnienie lekko spada.
Jestem trochę dociekliwy i tyle udało mi się sprawdzić.
Wszystko się wyjaśni jak będę miał kolejny czujnik ale tym razem z ASO

dam01ian
04-10-13, 18:16
Witam.
Mam takowy problem, śmigam na mini me już około rok i wszystko bez problemów, ostatnio po dosyć agresywnym ruszeniu zauważyłem że wyskoczył mi check i zaczął falować silnik, zatrzymałem się zgasiłem silnik i po odpaleniu znów wszystko było dobrze. Teraz to wszystko się powtarza po wkręceniu auta na vteca.
Dokładnie teraz to wygląda to tak. Gdy po odpaleniu auta wkręcę silnik na vteca to wszystko gra vtec sie zalącza i jest ok ale gdy odpuszczę gazu to wywala od razu check i zaczyna falować, gdy znów wkręcę silnik bez gaszenia auta i na zapalonym checku to widzę juz ze vtec sie nie załącza bo dioda nie świeci. Gdy zgaszę auto i odpalę znów wszystko jest ok dopóki nie wkręcę silnika na vteca pierwszy raz bo wtedy problem znów ten sam występuje. Zrobiłem samodiagnostyke i pokazuje błąd 22, powie mi ktoś co to może być? uszkodzony czujnik?

Seba27
04-10-13, 18:40
Pozwole sam sie zacytowac z innego tematu:




w sumie powiem tak - mi podczas pycenia nie raz zapali sie check ale po zgaszeniu i zapaleniu auta nic nie wyskakuje...
I to wlasnie jak kolega pisze, dopiero po paru minutach - ale ostrej jazdy bo przy spokojnej nic sie nie dzieje - raz udalo mi sie "przylapac" tego checka i wyszedl mi blad 22
- sa 3 drogi pozbycia sie go:
1 - Wymiana zaworu Vtec
2 - Zrobienie "obejscia" - wtedy sprawdzanie cisnienia na zaworze nie bedzie dzialac i check nie wyskoczy ale trzeba byc pewnym ze jest olej by nie zajechac sobie silnika
3 - Przytrzymanie na wyzszych obrotach auta przez jakis czas np. 3ka-4ka na autostradzie przez pare minut i powinno ustapic
(mi sie to sypie od nieuzywania auta codzien - wczesniej jezdzac codzien klopotu nie bylo - jezeli kolegi Sol to "kolejne auto w rodzinie" to strzelam wlasnie w Vtec-a)

Wiec, albo wymienic zawor, albo zrobic obejscie albo na obwodnicy dac mu dluzej po pupie i powinno ustapic :)

sebastanlec
10-10-13, 20:53
czujnik cisnienia zaworu vtec jest po to by vtec nie załączył sie jesli mamy niski poziom oleju gdyż wg konstruktorów moze to grozic uszkodzeniem silnika, gdy załączy sie vtec olej jest prowadzony przez wiekszy obszar a co za tym idzie potrzeba go wiecej a jak mamy mało to mozna przytrzec silnik bo obroty sa konkretne wtedy, to tak ode mnie, olej wiadomo ze po nagrzaniu robi sie bardziej rzadszy, zmierzyc cisnienie oleju silnika manometrem ( nie patrzec na kontrolke bo ona gasnie przy cisnieniu 0.5bara a na wolnych obrotach powinno byc ok 1.5 bara takze kontrolka troche oszukuje nas bo bedzie 0.6 co jest bliskie zatarciu a ona sie nie zapali a silniki mozemy poddac bardzo złaj próbie) jesli jest ok to robic mostek w kompie na pinach i rura dalej