PDA

Zobacz pełną wersję : Uciekająca Klimatyzacja Civic VIg



morek900
13-07-12, 14:54
Witam, mam pewien problem. Miesiac temu nabijałem klimatyzacje. Weszło ~500ml czynnika + test szczelności. Wszystko było wporządku, tydzien temu klimatyzacja przestała działać. Dzisiaj pojechałem na serwis i mówie mechanikowi, że poprostu nie chłodzi. Powiedział że spróbójemy dobić 400ml, co w jego przekonaniu nie powinno wejść bo klimatyzacja jest szczelna. O dziwo weszło 400ml. Test sprawności wyszedł pomyślnie, bez żadnych wycieków. Sprężarka załącza, obroty spadają. Teraz chłodzi.

Co może być przyczyną wycieku w klimatyzacji? Za miesiąc znów mi cała wysuszy się, i nic w niej nie będzie. Prosze o rade

kiko13
14-07-12, 15:02
Niech mechanik odda ci forsę albo dobrze sprawdzi szczelność (UV).

piotrstrojek
15-07-12, 23:01
Dokładnie jedź na test UV - u m nie np. rozszczelnił się kompresor... bez UV nikt Ci nie powie gdzie jest dziurka...

taz666
17-07-12, 11:30
Jak "maszyna" pokazuje że jest szczelny układ to właściwie można to między bajki włożyć. Sprawdzanie na urządzeniu trwa parę minut.
Żeby porządnie sprawdzić należy wbić (Budziniak już o tym pisał) azot pod sporym ciśnieniem (8 - 12 atm) i zostawić na przynajmniej godzinę. Jeśli na manometrze będzie ta sama wartość (trzeba też uwzględnić porę dnia, żeby temp. zew. nie wahała się , tzn żeby przez tą godzinę był mniej więcej stała temp.) to znaczy że układ jest szczelny. Jeśli nie to pozostaje krok po kroku rozbieranie i sprawdzanie szczelności kolejnych elementów, w ten sam sposób (azotem).

Można też wypełnione azotem pod ciśnieniem rurki, parownik, skraplacz, osuszacz i kompresor zanurzać w wodzie. U mnie jest tak mała nieszczelność że czynnik ucieka ok. roku. I taką nieszczelność jest cholernie ciężko znaleźć- Wyszedłem z założenia że raz w roku mogę ten czynnik uzupełnić nie jest to jakiś astronomiczny koszt.
Ale w Twoim przypadku wyciek jest znaczny, jednym z opisanych powyżej sposobów powinieneś znaleźć nieszczelność.