PDA

Zobacz pełną wersję : jak to jest z tym spalaniem?



JeNNy_forever
12-08-07, 17:56
Bry, moje pytanie jest następujące: otóż w nawiązaniu do odpowiedzi experta w dziale Szkoła Auto --> Ekspert odpowiada strona 1 pytanie 4 - nie chce mi się przepisywać :D dlatego podam link: http://szkola-auto.pl/ Chodzi o to że ekspert mówi że przy hamowaniu na biegu auto "nic nie spala bo odcinamy dopływ paliwa". Wg mnie nie do końca to jest prawda, do tego pisze że hamując normalnie pedałem i jadąc na luzie spalimy więcej. Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego on tak twierdzi skoro hamując silnikiem silnik osiąga znacznie wyższe obroty niż hamując na luzie? Poza tym wg mnie silnik nie dość że ma wyższe obroty gdy służy jako hamulec to przecież chyba dostaje pić tyle ile by dostał pracując na biegu jałowym, a co za tym idzie przejeżdża odcinek hamowania na wiele wyższych obrotach...

Zdravim

bydle
12-08-07, 18:05
byl juz ten temat a odp. prosta jak nie wciskasz gazu przepustnica sie zamyka

marcov
12-08-07, 21:26
to ze silnik sie kreci podczas takiego hamowania nie jest spowodowane spalaniem benzyny tylko energia ktora posiada rozpedzony samochod - ot dlaczego mimo wyzszych obrotow silnik nie spala benzyny, mowa o wtrysku i nowych klekotach

MacK
12-08-07, 21:53
Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego on tak twierdzi skoro hamując silnikiem silnik osiąga znacznie wyższe obroty niż hamując na luzie?
jest to tak zwany "fuel cut off control" czyli odcięcie pracy wtryskiwaczy, przy całkowicie zamkniętej przepustnicy dla D16Z6 dolna granica tego odcięcia to 930 rpm, przy przyśpieszaniu granicą tą jest tzw. "odcinka" a w przypadku D15Z1 także prędkość 182 km/h
działa to w układach z wtryskiwaczami, gaźnikowce tego nie mają

JeNNy_forever
12-08-07, 22:30
to ze silnik sie kreci podczas takiego hamowania nie jest spowodowane spalaniem benzyny tylko energia ktora posiada rozpedzony samochod - ot dlaczego mimo wyzszych obrotow silnik nie spala benzyny, mowa o wtrysku i nowych klekotach

no to oczywiste jest



Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego on tak twierdzi skoro hamując silnikiem silnik osiąga znacznie wyższe obroty niż hamując na luzie?
jest to tak zwany "fuel cut off control" czyli odcięcie pracy wtryskiwaczy, przy całkowicie zamkniętej przepustnicy dla D16Z6 dolna granica tego odcięcia to 930 rpm, przy przyśpieszaniu granicą tą jest tzw. "odcinka" a w przypadku D15Z1 także prędkość 182 km/h
działa to w układach z wtryskiwaczami, gaźnikowce tego nie mają

chwila, przecież jak stoje na postoju i nie trzymam nogi na gazie to chyba przepustnica nie jest całkiem zamknięta bo silnik by nie pracował więc skąd silnik wie że ma odciąć paliwo? :bicie:

Furious
12-08-07, 23:08
Wszystkim steruje komputer, wie jaka masz predkosc, jakie obroty, jakie jest podcisnienie w kolektorze, jak bardzo wychylona jest przepustnica itp. Na podstawie zebranych danych wie kiedy ma podawac paliwo, a kiedy je odciac.
Gdy hamujesz silnikiem czyli puszczasz gaz podczas jazdy, komputer przestaje podawac paliwo, do cylindrow wpada jedynie powietrze (odpowiada za to zawór IAC lub FITV - nie jestem pewien), wtedy spalanie wynosi 0l/100km. Gdybys w tym czasie wrzucil na luz, komputer musialby zaczac podawac paliwo, aby silnik nie zgasł.

JeNNy_forever
12-08-07, 23:18
dziękuję wszystkim za wyjaśnienia, już wiem o co tu biega ;) ale mam w związku z tematem jeszcze 3 pytania:

1) w necie gdzieś znalazłem note, że przez hamowanie silnikiem skrzynia biegów i rozrząd są narażone na większe obciążenia i żeby starać sie jeździć kompromisowo - wygoda z bezpieczeństwem układu przeniesienia napędu (skrzynia) i sterowania zaworami (rozrząd)
2) j.w. znalazłem notkę, że w niektórych benzynach odcina paliwo całkowicie, a w niektórych jedynie ogranicza dopływ paliwa - jak jest w D15B2?
3) jakie są obroty, przy których komputer zaczyna podawać paliwo ponownie (dolna granica) w D15B2?

Furious
12-08-07, 23:27
1. nie prawda
2. nie wiem
3. w granicy 1000obr, czuc to jak bedziesz tak zwalnial na biegu to przy niskich obrotach poczujesz szarpania, jakby silnik mial zaraz gasnac, w tym momencie zaczyna podawac minimalna dawke paliwa

bydle
13-08-07, 00:07
http://www.civicklub.pl/fi/viewtopic.php?t=33692

PMX
13-08-07, 11:54
Wszystkim steruje komputer, wie jaka masz predkosc, jakie obroty, jakie jest podcisnienie w kolektorze, jak bardzo wychylona jest przepustnica itp. Na podstawie zebranych danych wie kiedy ma podawac paliwo, a kiedy je odciac.
Gdy hamujesz silnikiem czyli puszczasz gaz podczas jazdy, komputer przestaje podawac paliwo, do cylindrow wpada jedynie powietrze (odpowiada za to zawór IAC lub FITV - nie jestem pewien), wtedy spalanie wynosi 0l/100km. Gdybys w tym czasie wrzucil na luz, komputer musialby zaczac podawac paliwo, aby silnik nie zgasł.

Hmmm a co gdy podczas hamowania silnikiem gdy komp niby odcina paliwo wcisniemy sprzeglo (bieg nadal wrzucony)? Skad komp wie czy oby napewno hamujemy tym silnikiem czy poprostu kulamy sie na luzie czy sprzegle? Czy jest gdzies czujnik wcisnietego sprzegla, czy wrzuconego luzu? Sam nie wiem do konca jak to jest ale wydaje mi sie ze komp nigdy nie odcina calkowicie paliwa. U mnie przy hamowaniu silnikiem nieraz (rzadko) da sie odczuc szarpniecie po czym auto hamuje jakby mocniej ale po chwili (mimo ze nic nie robie) powraca to lzejsze hamowanie (czyli dawka paliwa jak na jalowych obrotach) Mysle ze to raczej w tym przypadku usterka a nie norma.

EDIT-----------------
Wlasnie cos mnie tknelo ;)
Czy nie jest czasem tak ze komp odcina calkowicie paliwo jesli obroty sa powyzej jakiejsc granicy (np 2000 obr/min), zamknieta przepustnica i jakas predkosc... A podtrzymywanie pracy silnika minimalna dawka paliwa zaczyna sie ponizej tej granicy obrotow??

SPUTNIK1957
13-08-07, 13:18
Odcinka to bardzo prosta sprawa ECU otrzymuje impulsy z czujnika obrotów oraz z czujnika konta otwarcia przeputnicy, w czujniku konta otwarcia jest jeszcze łacznik biegu jałowego tzn gdy niewciskamy ma on obwód zamkniety i w ten sposób podaje info do ECU że nie potrzebujemy mocy a obroty utrzymuje na poziomie około 800 ale gdy jednak do ECU dochodzą dane takie że pedał przyspieszenia jest na połozeniu biegu jałowego a obroty są ponad 1000 to jest to info dla ECU że trzeba odciac paliwo bo silnik jest napedzany z obcego zródła i silnik niepotrzebuje paliwa by podtrzymać obroty w celu niezgasniecia silnika gdy jednak spadną ponizej 1000 to podawanie jest znow wznawiane, na odcinke też ma wpływ czujnik temperatury cieczy chł, jesli podaje on dane o zimnym silniku to odciecie też nie nastapi bo ECU bedzie dążyc do nagrzania silnika do roboczej temp.
A tak swoja drogą to wydaje mnie się że powinien być poswiecony osobny topik odnosnie schematów połaczen ECU - jest tyle wersji silnikowych że jest cieżko dobrać odpowiedni do danego silnika, niewiadomo jaką rezystancje powinny mieć poszczególne czujniki poszczególnych modeli jak co mierzyć itd.

Xeper
13-08-07, 14:53
Odcinka to bardzo prosta sprawa ECU otrzymuje impulsy z czujnika obrotów oraz z czujnika konta otwarcia przeputnicy, w czujniku konta otwarcia jest jeszcze łacznik biegu jałowego tzn gdy niewciskamy ma on obwód zamkniety i w ten sposób podaje info do ECU że nie potrzebujemy mocy a obroty utrzymuje na poziomie około 800

W zyciu nie widzialem w TPS jakiegokolwiek lacznika (wlacznika?) biegu jalowego. Nie ma czego takiego, a na pewno nie w D15Z3. TPS daje do ECU wylacznie zmianiy napiecia, proporcjonalne do zmiany kąta (w odroznieniu od konta :)) otwarcia przepustnicy. Przepustnica zamknieta = 0,5V, WOT = 4,5V.



A tak swoja drogą to wydaje mnie się że powinien być poswiecony osobny topik odnosnie schematów połaczen ECU - jest tyle wersji silnikowych że jest cieżko dobrać odpowiedni do danego silnika, niewiadomo jaką rezystancje powinny mieć poszczególne czujniki poszczególnych modeli jak co mierzyć itd.

Ale OCB? Wszystko jest w manualu do Twojej MA9.
:piwo2:

SPUTNIK1957
13-08-07, 19:03
Xeper ja się wzorowałem na boschowskich systemach wtrysku benzyny a tam taki włacznik jest, i byłem przekonany że jak tam jest to i tu też musi być ;)
A co do manuala ma9 to nigdzie nie znalazłem w jezyku polskim, mam kilka manuali ale tam to niema D15Z3 ani Z1 a w sam naprawiam też nie ma.

bac78
13-08-07, 21:06
jedno pytanie :czy hamowanie silnikiem w aucie z LPG jest tak samo ekonomiczne jak przy benzynie?

Xeper
13-08-07, 21:57
bac78, cala idea cutoff-u (czyli oszczedzania w czasie hamowania silnikiem) polega na odcieciu doplywu paliwa w odpowiednich warunkach. W instalacjach gazowych I i II generacji (podcisnieniowych, z mixerem) sterownik gazu nie ma mozliwosci szybkiego sterowania przeplywem gazu w trybie on-off, nie ma tez wszystkich danych do podjecia takiej decyzji. Czyli nie ma cutoffu.

Za to w instalacjach LPG IV generacji jak najbardziej tak - wtryski gazowe powinny odcinac sie w takim samym momencie w ktorym odciete zostalyby wtryski benzynowe.

EDIT:
SPUTNIK -> z tego wniosek, ze w VAGach jest inaczej niz w Hondach.
A manuala do MA9 w naszym pieknym, ojczystym jezyku nie ma :(
Ale jest za to po angielsku :brawo:

bac78
13-08-07, 22:38
aha czyli na LPG hamowanie silnikiem jest nieskuteczne ,więc jaki jest sposób na ekonomiczną jazdę na gazie z instalacją II generacji?

Xeper
13-08-07, 22:49
bac78 sposob na ekonomiczna jazdę na LPG I i II gen jest dokladnie taki sam jak na benzynie - oczywiscie za wyjatkiem odciecia paliwa w fazie hamowania silnikiem :d

Mackie_b
21-08-07, 15:57
Witam Wszystkich

Pomimo, że jestem nowy dorzuce swoje spostrzeżenia jeśli chodzi o odcinanie wtrysków przy hamowaniu silnikiem.
W moim silniku (nie wiem jak w innych ale pewnie podobnie) jeśli hamuje silnikiem i obroty zbliżają do jałowych (poniżej 1000) w pewnym momencie czuć jak wtryski zaczynają pracować i auto zaczyna ciągnąć mimo nie dotykania pedału gazu, to jest właśnie moment załączenia wtrysków.
Mam od niedawna założoną instalke LPG BRC z wtryskiwaczami, które bardzo "ładnie" słychać jak chodzą. Jak otworze sobie maskę i otworze przepustnice, następnie ją zamkne (silnik zwalnia) wtryskiwacze gazowe milknął i zaczynają znowu pracować tak samo jak na benzynie czyli przy zbliżaniu się do obrotów biegu jałowego.
Wniosek
Przy hamowaniu silnikiem na benzynie lub LPG (z instalacją sekwencyjną) mamy 0l/100km.

Dedis
01-10-07, 19:24
lekko odkop, ale nie chce pisać nowego topica.
jak jest w D13B2? znalazłem pare postów na ten temat. ale jedne twierdzą, że w D13B2 jest tzw cut off (czy jakoś tak :) ) czyli odcięcie paliwa bez obciążenia. inne zaś posty mówią, że każdy gaźnik pobiera paliwo niezależnie od obciążenia...
sonda lambda jest więc wydaje mi sie, że jeśli odczyta że silnik jest odciążony (po składzie mieszanki) powinien odciąć dopływ paliwa? tak?
w końcu gaźnik, ale "sterowany elektronicznie"

pzdr