PDA

Zobacz pełną wersję : Czujnik temperatury powietrza i Purge Cut Solenoid Valve



Fish420
07-06-12, 17:01
Witam.
Posiadam civic eg4 po swapie na d16z6. Z tylu kolektora ssacego znajduja sie 2 rzeczy- jeden to czujnik temperatury powietrza a drugi to Purge Cut Solenoid Valve (nie znalalem polskiego odpowiednika).
Oba te czujniki maja takie same wejscia. Wczoraj bawilem sie i podlaczylem kostki naodwrot czyli tą co była podlaczona do czujnika temp podlaczylem do Purge Cut Solenoid Valve a ta od Purge Cut Solenoid Valve do czujnika temp. Efekt zaden- check sie nie zapalil a komputer nie wywalal zadnego bledu. Niestety (albo stety) po podlaczeniu wszystkiego tak jak bylo pierwotnie check sie zapalil a komputer wywalil blad 10 czyli Czujnik temp powietrza lub jego obwod. Dzisiaj wykrecilem ten czujnik z kolektora ssacego i jego stan jest hmm masakryczny. Ponizej zamieszczam zdjecie:

http://img38.imageshack.us/img38/2166/76929976.jpg

Czujnik jednym slowem sypie sie w rekach i po przeczyszczeniu go zostalo tyle:

http://img23.imageshack.us/img23/2927/60403819.jpg

Czyli ma sie rozumiec ze czujnika juz doslownie nie ma i musze go wymienic. Ok tu jest wszystko jasne. Pytanie brzmi dlaczego przedtem komputer nie wywalal mi bledu ze czujnik jest uwalony? Czy uszkodzenie tego czujnika moze miec wplyw na wysokie spalanie? Poniewaz z takim sie niestety zmagam od dluzszego czasu i nikt nie potrafi znalezc przyczyny.


Druga sprawa to ten caly Purge Cut Solenoid Valve.

http://img151.imageshack.us/img151/7817/p1080754.jpg

Nie jest on u mnie nigdzie podpiety wezykami podcisnien bo nie ma gdzie takowych podlaczyc. Jeden wezyk powienien isc do puszki filtra węglowego i jego moge podlczyc ale drugi powinien isc do kolektora ssacego ale nie mam go gdzie podpiac bo w miejscu gdzie powinno sie to zrobic u mnie nic nie ma, jest gladka powierzchnia

http://img507.imageshack.us/img507/8619/p1080755.jpg

Co mam zrobic w takiej sytuacji? Bo chyba jedynym wyjsciem jest kupno nowego kolektora ssacego. Chyba ze po prostu odlaczyc kostke od tego Purge Cut Solenoid Valve i sie tym nie przejmowac bo ani check sie nie swieci ani komputer nie wywala bledu jak odepne kostke od tego. Jaki moze miec wplyw na auto to ze te wezyki nie sa podlaczone? I tak jak pytanie z pierwszej czesci posta- czy moze miec to wplyw na spalanie?

Z gory dzieki za odpowiedz.
Pozdrawiam.

probestic
07-06-12, 17:19
Szukajka -----> http://www.civicklub.pl/forum/showthread.php?9574-Purge-Cut-Solenoid-Valve

Fish420
07-06-12, 17:30
Widzialem tamten temat ale nie ma w nim odpowiedzi na moje pytanie. Jest tam wyjasnione do czego to sluzy. A moj problem polega na tym ze nie mam jak go podlaczyc do kolektra ssacego.

Sheiva
09-06-12, 00:33
A po co zamieniałeś wtyczki miejscami, że tak z ciekawości spytam ?
Odnośnie pierwszego czujnika, to oczywiście do wymiany, nie ma o czym dyskutować. Tak, może i nawet na pewno ma on u Ciebie wpływ na większe spalanie. To czemu wcześniej nie wywalił błędu, to akurat ciężko stwierdzić, prawdopodobnie jeszcze jakoś trybił, a to naszym ECU zwykle wystarcza. Dziwi fakt, że czujnik jest dosłownie spalony. Podejrzewałbym, że stało to się po zamienieniu wtyczek, ale hmm, jakoś nie mam pewności.
Odnośnie Purge'a... to możesz go śmiało olać. Błędu Ci nie wywali, bo nie jest podpięty pod diagnostykę. Odpowiada za opary paliwa - ekologia. Silnik nie wykazuje absolutnie żadnych zmian po jego dezaktywacji.

Fish420
09-06-12, 17:05
Sheiva dziekuje za konkretna odpowiedz.
Po co zamienialem wtyczki miejscami? Po prostu przelaczylem bo chcialem miec pewnosc ze osoba ktora skladala mi wiazke po swapie dobrze podlaczyla wszystko. Co do spalenia czujnika to tez bylem w szoku jak go zobaczylem. Jestem na 100 procent pewny ze nie spalil sie on przeze mnie po przelaczeniu kostek poniewaz widac bylo ze cala ta spalenizna/stopienie jest stare, a po dotknieciu kruszylo sie wszystko. Gdyby to teraz sie stalo to plastik wygladalby zupelnie inaczej.
Czujnik juz zamowilem choc mialem problem ze znalezieniem go. Udalo mi sie go dopiero znalezc po numerze seryjnym. I tutaj ciekawosta, na allegro po nr seryjnym znalazlem te czujniki ale nie w zakladce czesci samochodowe a czesci motocyklowe. W motorach hondy sa montowane takie same czujniki w airboxie.

Czyli tego purge'a moge po prostu odlaczyc od kostki, tak? Bo aktualnie jest podpiety pod kostke ale wezyki poscisnien nie sa podlaczone.

Takie jeszcze pytanie z ciekawosci- z jakiego powodu moge nie miec wejscia na wezyk w kolektorze?

Pozdrawiam.

piroman
09-06-12, 17:17
czujnik spaliles sam zamieniając wtyczki, poszlo na niego 12V które normalnie idzie na elektrozaworek PCS, oprócz tego zapewne spalil się tez tranzystor w komputerze sterujący praca tego zaworka...

Fish420
09-06-12, 21:53
Piroman skoro tak mowisz to sie nie kloce :)
Tylko ze swiezosc tego spalenia wskazuje na to ze stopil sie on juz wczesniej- chyba ze przy swapie ktos zle podlaczyl te kostki i sie wtedy spalilo.

Sheiva
10-06-12, 21:09
Piroman może mieć rację, bo zdaje się, że IAT zasilany jest 5V. Zaś PSC 12V, czyli dostał za dużo.
Jak przyjdzie nowy i dobrze podłączysz, to zrób reset kompa (odłącz aku najlepiej) i się okaże czy komp przetrwał, jeśli nie, powinien wywalić błąd praktycznie od razu.
Króćca w kolektorze nie masz z prostej przyczyny - w zależności od rynku, na który wychodził silnik, albo był stosowany ten elektrozaworek albo nie, Ty miałeś robionego swapa, więc resztę już wiesz. Możesz albo zostawić go podpiętego pod kostkę albo całkiem go odłączyć i zanieść do domu (redukcja masy :P) - przecież nie ma to znaczenia, bo i tak nie spełnia on swojej roli, skoro nie jest podłączony pod podciśnienia (czyt. odłącz) ;)

piroman
11-06-12, 17:05
Jak przyjdzie nowy i dobrze podłączysz, to zrób reset kompa (odłącz aku najlepiej) i się okaże czy komp przetrwał, jeśli nie, powinien wywalić błąd praktycznie od razu.
W obwodzie IAT nic się nie stało więc jak założy dobry czujnik i dobrze go podepnie to nie powinno żadnych błędów wywalać
Spalony jest najprawdopodobniej tranzystor od PCS ale komp tego nie wykryje.
Jak chcesz się przekonać to rozkręć kompa, spalony element zauważysz gołym okiem...

Fish420
13-06-12, 21:50
Nowy czujnik dzisiaj dotarl do mnie i jest juz zamontowany. Check sie nie swieci i na diagnostyce tez nie wywala zadnego bledu. PCS zostal odlaczony. Zobaczymy czy spalanie sie cos poprawi.

Mam jeszcze jedno pytanie. Jak wymienialem ten czujnik to stary ktorego wyciagalem z kolektora byl wilgotny chyba z benzyny. To normalne?

Pozdrawiam