PDA

Zobacz pełną wersję : d15z6 na wolnych czarny dym i 20l/100



Bila
14-05-12, 15:54
Witam, mam takie pytanie, otoz silnik kopci mi na niebiesko, pierscienie i uszczelniacze bede robić na dniach, tylko problem poajwia sie ze spalaniem i z nierówną pracą silnika

na wolnych wali takim czarnym dymkniem, jakby się przelewał, pali ze 20l/100 - podlaczenie i odlaczenie sondy nic nie dało, zachowuje się tak samo, myślałem że wtryski leją, wiec zmieniłem na t od y7 (to samo 240ki) dalej tak samo sie zachowuej i leje wiec to nie wtryski
moglo sie cos stać z kompem i dostał świra ? podmienić kompa ? ew czy jeszcze moze to być powodem nie podlaczonych tych 2'ch przewodo z tyłu od kolektora ssacego (z tego co wiem to wychodza do tego elektrozaworu pochlaniacza par paliwa, a drugi wychodzi chyba do tej czarnej puszki (filtra węglowego?)

ew moglby mi ktoś,posiadacz d15z6 zrobić zdjęcie gdzie idą te przewody ? czyli z tyłu kolektora ssacego, przy pochlaniaczu par paliwa i przy tym filtrze4 węglowym ?

ale nie wydaje mi się żeby 2 węże miały spowodowac takie spalanie, przecież to nie gaźnik - ew co może byc jeszcze przyczyną, jakis pomysł ?
to że kopci na niebiesko nie winno byc powodem takiego spalania :/


a co do silnika to po zakupie i zeswapowalem z y7 (niestety silnik jest padłem, panewki w dobrym stanie, remonto sobie ogarne wiec nie jest źle, tłoki ok, głowica także, wał i klawiatura w porzadku, koloru jeszcze nie zmienia)

podpowiedzi mile widziane, dzięki panowie, pozdrawiam

Kriss91
14-05-12, 17:30
Spalanie wskazuje na padniętą sondę.

Bila
14-05-12, 17:31
tak tylko że na przykład u nie których przy odpiętej sondzie pali cały czas tyle samo, czy mają podpiętą czy nie, np w H22 albo d16z6, ale spróbuję inną sondę podłączyć i zobaczymy czy ustanie, czy może być np z silnika d15b2/b7 ?

Kriss91
14-05-12, 17:54
Pali im tyle samo po przejechaniu dłuższego odcinka? Praktycznie niemożliwe.
Podłącz pewną i w pełni sprawną. Co do tego czy może być od innych silników niestety Ci nie pomogę. Coś mi świta, że w Civicach są zarówno jednożyłowe jak i czterożyłowe, ale to tylko informacja typu "gdzieś dzwoni, tylko nie wiadomo w którym kościele" :p Poczekaj na opinie lepiej obeznanych.

zabor
14-05-12, 18:02
ew czy jeszcze moze to być powodem nie podlaczonych tych 2'ch przewodo z tyłu od kolektora ssacego (z tego co wiem to wychodza do tego elektrozaworu pochlaniacza par paliwa, a drugi wychodzi chyba do tej czarnej puszki (filtra węglowego?)


Te węże to podstawa. Nie wiem jak jest z ich umiejscowieniem w D15Z6, ale szczególnie ten co idzie na wtryski paliwa do metalowego grzybka, który potem przekazuje nadmiar paliwa do baku bez tego silnik wariuje. Kolejny wąż idzie jako odpowietrzenie z baku do filtra węglowego. Jak nie jest do niczego podpięty to paliwo może szybciej parować niepotrzebnie, ale mogę się mylić. Wąż z filtra węglowego wędruje do grzybka (plastikowego) na ssaku. Kolejny wąż musi iść do tego samego plastikowego grzyba z ssaka jak go nie podepniesz to też silnik wariuje. Poszukaj manuala na górze w przyklejonych wątkach i sprawdź jak masz podpięte. Sondę bym na razie wykluczył ze względu na wariujące ciśnienia na ssaku. Mam kumpla z D15Z6 może dziś się z nim zobaczę to walne fotkę jak nie znajdziesz manuala. Pozdrawiam!

Bila
14-05-12, 18:22
prosiłbym o fote, bo u mnie co prawda jest kilka w okolicy d15z6 ale nie moge się z nimi zgadać, zawsze coś wypada także walnij fotke

co do sondy to tak są 4 zylowe i 1 zyłowe zaleznie od wiązki obd jaka jest w silniku i od kompa, u mnie jest 1 zyłowa (przedtem w y7 mialem 4 zylową) wiec kupilem uzywke 1 zylowa (prawdodpodobnie z d13b2) czy jest podpieta, czy nie i tak silnik dziwnie chodzi na wolnych obrotach, i spalanie jest takie samo (daj jakbym co sekunde minimalnie gazu dodawał, tak jakby nie potrafil sobie stalych obrotow utrzymac




ale szczególnie ten co idzie na wtryski paliwa do metalowego grzybka, który potem przekazuje nadmiar paliwa do baku bez tego silnik wariuje

moglbys go gdzies na zdjęciu pokazac? bo chyba wiem o ktory ci chodzi ale nie jestem pewien, ale jesli jest tkai krotki i wchodzi od prawej strony listwy wtryskowej to mam go podlaczonego, tak samo jak ten gruby wchodzacy miedzy kolektor wpinajacy bezposrednio pod nim, obok filtra olejowego tez mam podpiety, jedynie te 2 bezposrednio z tyłu ssacego nie mam podlaczonych..

Bila
18-05-12, 08:33
panowie niestety kapa, podłączone przewody poprawnie i nic to nie dało, przy okazło urwal mi sie (solenoid?) chyab tak sie to nazywa, w narożniku kolektora, ale nawet nic sie nie zmieniło po tym zabiegu - także obecnie wszystko jest podłączone seryjnie tak jak ma być i pali 20l/100 około a z rury mam osad i czarny dym
nie wiem za co sie juz zabrać :/

zakit
18-05-12, 09:45
Te węże to podstawa. Nie wiem jak jest z ich umiejscowieniem w D15Z6, ale szczególnie ten co idzie na wtryski paliwa do metalowego grzybka, który potem przekazuje nadmiar paliwa do baku bez tego silnik wariuje. Kolejny wąż idzie jako odpowietrzenie z baku do filtra węglowego. Jak nie jest do niczego podpięty to paliwo może szybciej parować niepotrzebnie, ale mogę się mylić. Wąż z filtra węglowego wędruje do grzybka (plastikowego) na ssaku. Kolejny wąż musi iść do tego samego plastikowego grzyba z ssaka jak go nie podepniesz to też silnik wariuje. Poszukaj manuala na górze w przyklejonych wątkach i sprawdź jak masz podpięte. Sondę bym na razie wykluczył ze względu na wariujące ciśnienia na ssaku. Mam kumpla z D15Z6 może dziś się z nim zobaczę to walne fotkę jak nie znajdziesz manuala. Pozdrawiam!

gowno prawda. te przewody o ktorych pisze kolega, sa praktycznie do niczego nie potrzebne. nie mam u siebie pochlaniacza par paliwa, czyli wlasnie filtra weglowego i samochod jedze i pali dokladnie tak samo jak wczesniej.

najwazniejszy jest tps, map i regulatora cisnienia paliwa. do tego padnieta sonda. to wszystko co moze sie popsuc.

na dodatek sonda w d15z6 nie jest ani 1, ani 4 zylowa tylko 5 zylowa, i to sie nazywa laf sensor. poszukaj sprawnej sondy od innych silnikow vtec-e

Bila
18-05-12, 10:10
znaczy może nie we wszystkich d15z6 ? chodzi mi o przedlifty i polifty, bo mam ziomka u Siebie co w sedanie 6gen ma d15z6 i sonda jest 1 zyłowa i wszystko działa, moja wiazka także jest na sonde 1 żyłową - więc musze poszukać sondy 1 żyłowej

gdzie znajduje się regulator ciśnienia paliwa ?

Kriss91
18-05-12, 10:44
Znaczy się podmieniłeś już swoją sondę na stuprocentowo sprawną i żadnej różnicy? Jeśli nie, to nie widzę sensu gdybania.

Regulator ciśnienia paliwa jest to mały zawór przymocowany do listwy wtryskowej. Leci do niego wężyk z kolektora ssącego.

Bila
18-05-12, 12:12
nie podmieniłem sondę na inną z innego auta i też dupa
żeby mieć spokój właśnie zamówiłem nową i mam dziś do odbioru, odrazu założe 4-2-1 to tam sobie ją wkręcę ale nie wydaje mi się żeby miało to pomóc
zdam relacje wieczorem.

jeśli chodzi o ten regulator to mam 2'a przełożony został z mojego y7 razem z listwą oraz przewodem paliwowym z y7 wszystko plug&play wiec nie wydaje mi się żeby to mogło być powodem ?

Kriss91
18-05-12, 12:31
Po wkręceniu nowej, zrób reset komputera dla pewności.

Bila
18-05-12, 12:51
wystarczy bezpiezcnik ECU z bezpiecznikow obok akumulatora, czy odlaczyc calkiem klemy na 15min ?

dla pewnosci, potem auto bez zadnej elektryki, nawiewu, ma chodzic az sie zalaczy wentylator tak?

jogal
18-05-12, 12:58
wydaje mi się ze kolega może mieć źle rozrząd ustawiony (opóźniony), a razem z nim zapłon (nie słychać spalania mieszanki w kolektorze wydechowym?? Nie grzeje się szybko i mocno?? Sprawdź to sobie i ustaw zapłon lampą, aparat ma wypaść gdzieś w połowie swojej skali. Wstawiłeś teraz d15z6 w miejsce d16y7 tak?? Wtryski masz mieć 190 ccm takie jak są w y7. Kompa zmieniłeś czy śmigasz na tym z y7?? W d15z6 jest jedna sonda, 5 żyłowa jest w z1 i z3.

Bila
18-05-12, 13:04
jogal wiec tak, w miejsce y7 wpadło d15z6, ale wszystko co było związane z y7 wyleciało, bo miałem komplet d15z6

czyli silnik + wiazka, komputer z d15z6 (p2y)

rozrząd za pierwszym razem zle był ustaiwony i auto dziwnie sie zachowywalo, nie chicalo jechac, dlawilo go - okazalo sie ze 1 żabek do tyłu było, po przestawieniu auto zbiera się od dołu do góry i trzyma moc, jednakże z całego zamieszania nie mam zielonego pojęcia czy osłony mam z y7 czy z z6, rozrad ustawilem na znaki bloku głowicy, plaszczynza z kołkiem rozrzadu - dolny wał, i kołko ustaiwone w pozycje martwego punktu 1 tłoka od rozrzadu, wiec wydaje mi sie ze rozrzad jest dobrze ustawiony
zapłon nie był ustawiany - musze gdzieś skonczyć na jakis zakłąd zeby mi ten zapłon ustawili ( ew czy sprobować odkrecić lekko aparat, odpalić silnik i pokręcić nim lleko w prawo lub w lewo i zboaczyc czy się coś zmieni ? )

auto nie nagrzewa sie szybko i mocno, trzyma temperature, nie skacze, nei ma bledow, pali jedynie olej i wali dymem na niebiesko ale uszczelniacze i pierscienie juz zamowienia i czekam zeby zrobić remont)
ale na wolnych wali na czarno, osad jest, i nie rowno lekko chodzi, tak jakby nie potrafil wlasnie sobie tych obrotow utrzymac

wtryski mialem z d15z6, byla taka sytuacja, przelozylem te z mojego y7 i dalej jest to samo

ewentualnie, nagram dzisiaj filmik jak to się wszystko zachowuje i jak to wygląda, pozycja kołka rozrzadu (mam osłone gorną sciągniętą) i położenia koła pasoweg, i potem jeszcze jak silnik chodzi

jogal
18-05-12, 14:37
Najlepiej jakbyś podjechał na lampę to wszystko byłoby jasne, a rozrząd sprawdź może jeszcze raz dokładnie bo w 6 generacji nie ustawia się na płaszczyznę głowicy tylko te znaki na osłonie rozrządu (takie dwa trójkąciki po bokach). W praktyce to wychodzi tak, ze lewy znak jest nieco niżej płaszczyzny a prawy wyżej, tak jak tu:
http://img11.imageshack.us/img11/4744/rozrzad.jpg

Najlepiej mieć lampę do zapłonu i wszystko się wyjaśni, zapłon powinien wypadać gdzieś w okolicy połowy skali z tych 3 obok siebie ustawiając na środkową kreskę ...

Bila
18-05-12, 15:11
jogal, i właśnie tak też przestawiłem - bo wcześniej właśnie miałem ustawione na płaszczyzna głowicy i było do bani bo go dławiło - potem właśnie o ten jeden ząbek przestawiłem w dół, tak żeby było na tych znakach czyli 1 ząbek niżej niż ta płaszczyzna głowicy, te 2'a trójkąciki mam na osłonie - i tak też ustawiłem - po tym ustawieniu auto przestało się dławić i zaczęło jechać jak powinno (tak mi się wydaje bynajmniej)
upewnię się dziś i zrobię zdjęcia ustawienia tego rozrządu żeby byc pewnym na milion procent
lampy niestety nie mam więc muszę się przejechać gdzieś na jakiś zakład który ma lampe żeby mi ustawili (myślę ze koszt tego zabiegu nie będzie wielki)

także z tego też względu wykluczam złe ustawienie rozrządu że tyle pali - dziś odbieram sondę, założę dopiero jutro razem z ebayem i zobaczę czy coś się zmieni

co prawda obecnie mam ustawiony aparat w pozycji środkowej ale zdaję sobie sprawę z tego że może być źle, ale czy tak minimalne przesunięcie aparatu zapłonowego (bo mamy tam gdzieś z 2cm regulacji przecież) mogło by spowodować tak drastycznie wielkie spalanie ? dosłownie zalewam za 50zł i przejade z 50km max :o nie używając wysokich obrotów ..

gruszkin
18-05-12, 15:13
sonda 5 żyłowa występowała jedynie w d15z1 i d15z3 . d15z6 ma już 1-żyłową :)

Michał102
18-05-12, 15:34
(myślę ze koszt tego zabiegu nie będzie wielki)

Też tak myślałem, jednak mocno się zdziwiłem. Odwiedziłem dwa pobliskie warsztaty i w każdym zawołali za to 230 zł. Moim zdaniem to chora cena.

jogal
18-05-12, 16:22
Że co?? ustawienie zapłonu kosztuje 20zł, a lampa niecałe 100zł...

Bila
20-05-12, 15:47
no przeraźiłeś mnie tą kwotą bo też własnie słyszalem o cenie 30zł max, wiec to było dosyć szokujące

co do sapalania - udalo się zejść! :) nie rozrząd byl źle ustawiony, a wydaję mi sie że to był regulator ciśnienia paliwa ?
na listwie wtryskowej tam gdzie sie przkręca przewód paliwowy, wcześniej miałem to zwykłą nakrętką przykręcone, ale patrze że w garażu zawieruszyl taki jakby mały zbiorniczek co się wkęcało własnie na ten przewód
oczywiście zanim to nastąpiło wkręciłem nowiutką sondę - dalej dymiło na czarno
bo wkręceniu tego zbiorniczka przestało dymić, i za 50zł przejechałem już 75km i jeszcze jest troche paliwa wiec jak do 100 dobije to wyjdzie 8,5ltr/100 wiec już jest zbliżam :]

co prawda dzisiaj postaram się jeszcze nagrać filmik bo na wolnych obrotach auto dalej nie równo chodzi, tak jakbym mial pod maską jakiś silnik ze ścigacza albo coś :)
dam znac - pozdrawiam

Van_Dal
20-05-12, 18:17
sprawdź jakie napięcie daje przepustnica
pomiędzy kabelkami 2 a 3 powinno być 0,5 v na zamkniętej a 4,5 na pełnio otwartej może masz kable pozamieniane poprostu :)

Bila
21-05-12, 10:36
ok, sprawdzę to dziś, dzięki za rady

mam jeszcze jedno pytanie, z racji tego ze ciężko dorwać pompe oleju z d15z6, moge ją zastąpić jakąś inna ? sprawdzanie stanu oleju w pompie ma też ta z d16y7 ale ona bedzie te 20% mniej wydajniesza, czy na dłuższą metę nie będzie to problemem ? śmiało mogę ją zakładać ?

Michał102
21-05-12, 12:42
20% to sporo. Ja bym nie ryzykował.

Bila
21-05-12, 12:44
obecnie tymczasowo mam zalozona z d15b2 i działa, ciśnienie jest, wszystko gra i jest w porządku - tylko nie moge sprawdzić stanu oleju i albo na czuja dolewam albo musze zlać cały żęby zobaczyć ile jest i jak coś to dolać - a to dosyć uciążliwe i to bardzo ..