PDA

Zobacz pełną wersję : Jak ustawić zapłon / mapy w Mini-me?



Jasiu
13-06-05, 23:47
Borykam się z takim problemem:
Mam jak wiecie mojego Mini-Me - blok d15b8, glowica d16z6, aparat zaplonowy d16z6, ECU p28.
Mam zagwozdke jak ustawic zaplon i mapy paliwa w tym setupie. Mam wyprowadzona podstawke i dostep do programatora, wiec moge zmieniac programy, ale brakuje mi koncepcji (pewnie za małą mam wiedzę).

Objawy: poniżej VTECa jest słaby, ma wolną reakcję na gaz, szarpie - typowe objawy źle ustawionego zapłonu. Cały czas silnik 1500ccm dostaje dawke paliwa dla 1600ccm, czyli za bogato, chyba ze sobie to lambda koryguje. Powyżej VTECa (przeważnie w trybie WOT) jest fajnie i dobrze ciągnie.

Testy: zanim podłączyłem VTECa jezdzilem na mapach od d15b7 i dol byl subiektywnie mocniejszy. teraz na mapach od d16z6 jest kiepsko na dole. Ustawilismy zaplon na lampe i bylo jeszcze gorzej - po nacisnieciu gazu muli. Teraz mam na dole mapy od d15b7, na gorze od d16z6, ale nadal nie jest dobrze. Stad moje pytania:

1. Na co ustawić zapłon aparatem zapłonowym?
2. Czy zmniejszyć dawkę paliwa o 1/16 na wszystkich mapach?
3. Czy i jak grzebać z mapami zapłonu?

Dodam jeszcze że nie moge znaleźć nikogo w Trójmieście kto by mial AFR i pomógł to metodą prób i błędów wystroić.

Jasiu

emg
13-06-05, 23:51
zrób układ RTP, w ecucontrol masz wskaźnik AFR - nie wiem jak dokładny, ale jest, i w czasie rzeczywistym zobaczysz pod obciążeniem jak to wygląda, lub też poszukaj w necie coś powinno się znaleźdź

pirus
14-06-05, 00:02
znaleźdź

:!: :!: :!: miej litosc :!: :!: :!:

Jasiu
14-06-05, 00:42
zrób układ RTP, w ecucontrol masz wskaźnik AFR - nie wiem jak dokładny, ale jest, i w czasie rzeczywistym zobaczysz pod obciążeniem jak to wygląda, lub też poszukaj w necie coś powinno się znaleźdź

Mam wyprowadzone RS232 z ECU i datalogging, ale laptop w naprawie, wiec pewnie dopiero za tydzien. Niestety odczyty ze zwyklej lambdy sa zbyt niedokladne.

Wlasnie doczytalem na www.pgmfi.org ze jak sie ustawia zaplon krecac aparatem zaplonowym to nalezy miec zwarta zworke od samodiagnostyki (service connector), bo inaczej ECU sobie robi samo zmiany.

Jasiu

emg
14-06-05, 01:06
znaleźdź

:!: :!: :!: miej litosc :!: :!: :!:


:shock: ale o co chodzi

Adam R.
14-06-05, 03:22
znaleźdź

:!: :!: :!: miej litosc :!: :!: :!:


:shock: ale o co chodzi
o gramatyke, nie rozumieja naszej dyskgrafi itp...

emg
14-06-05, 08:35
ale komp też czyta ze zwykłej lambdy więc myślę że to bedzie poprawne ustawianie

adamez
14-06-05, 10:13
Jedyny prawdziwie słuszy sposób żeby to wystroić :

PALIWO
1) Zaopatrzyć się w sondę szerokopasmową kompatybilną z twoim programem do edycji, nie wiem czego używasz ale uberdata obsługuje kilka rodzajów : innovative, plx, techedge. Nie widzę niestety strojenia auta bez precyzyjnych odczytów tego co zmieniasz...

2) Podpiąć ww sondę do ECU i zapuścić logowanie PRECYZYJNYCH wartości AFR. Na seryjnej sondzie nie warto, podpinaliśmy u kumpla wskaźnik AFR do seryjnej sondy i odczyty były delikatnie mówiąc chaotyczne.

3) Ustawić VTEC bardzo wysoko (tak żeby się nie włączał) i wystroić dolną mapę.

4) Ustawić VTEC na ok 3000RPM i wystroić górną mapę.

5) Uderzyć na hamownię, zrobić pomiar na dolnej mapie, potem na górnej, nałożyć wykresy i w miejscu przecięcia się linii momentów obrotowych -200RPM ustawić punkt włączenia VTEC.

ZAPŁON :
6) Dystrybutor w ustawienie seryjne, zapłon seryjnie w programie. Osobiście bałbym się wprowadzać jakieś większe zmiany nie mając żadnego urządzenia do odczytu efektów zmian. Generalnie przyspieszasz zapłon dopóki uzyskujesz dobre przyrosty mocy (hamownia to mus) i nie ma efektów spalania stukowego na świecach (białe punkty). Po pojawieniu się pierwszych efektów stuku lub kiedy nie uzyskujesz już przyrostów mocy cofasz zapłon od tego miejsca o 2-3 stopnie i POWINIENEŚ BYĆ BEZPIECZNY. Idealnie byłoby mieć dobry sprzęt do wykrywania spalania stukowego ale to dodatkowe $$.

Ustawianie zapłonu na dystrybutorze jest prymitywną metodą bo przestawiasz zapłon w całym zakresie obrotów - w programie możesz cofać/przyspieszać przy konkretnych obrotach vs podciśnienie w kolektorze. Więc jeśli pojawiło się stukanie w miejscu najwyższego momentu obrotowego przy WOT to deko cofasz tylko w tym miejscu nie "okradając" silnika z mocy w pozostałych zakresach obrotów / ciśnień w kolektorze.

Dominik_bb
14-06-05, 10:53
co do zapłonu to jest tylko jeden sposób po takich przeróbkach ustawiać zapłon na oko i robic próby w rozpedzaniu :lol: jezeli trafisz w odpowiedni kat to bedzie oki pisze to dlatego ze miałem podobny objaw po przeróbce b8 na b7 ale juz mam oki zapłon jest juz ustawiony metoda prób i bledów i jest ok

pirus
14-06-05, 12:04
znaleźdź
:!: :!: :!: miej litosc :!: :!: :!:
:shock: ale o co chodzi
o gramatyke, nie rozumieja naszej dyskgrafi itp...
ogolnie sie nie czepiam o rozne ortografy, ale to az w oczy razi!
a potem jak sie duzo takich kwiatkow czyta to samemu tez mam problemy zeby poprawnie pisac :x

Jasiu
14-06-05, 12:48
Adamez,

dzieki za tak obszerny opis. Problem w tym, ze chce to jakos zrobic na skroty, bo z tego co wiem nikt w Trojmiescie nie ma sondy AFR lub ma ale nie umie sie poslugiwac. Dla siebie sondy AFR nie bede kupowal, troche za droga.
Licze na to ze jest jakas droga na skroty wynikajaca z teorii (uwzgledniajac pojemnosc itd) lub z praktyki (ktos ma taki setup jak ja i juz wystroil).

Niestety krecenie dystrybutorem nie pomaga tutaj.

Jasiu

emg
14-06-05, 14:11
poszukaj Jasiu na hamerykanckich stronach - oni takich modów dużo naprodukowali