PDA

Zobacz pełną wersję : Drgania silnika podczas ruszania



grzepsiek
16-04-12, 16:42
Witam. Mam problem z moją EJ9 od jakiegoś czasu po dłuższej jeździe przy ruszaniu na pierwszym biegu zaczyna drgać mi silnik lub któryś z elementów układu napędowego. Przy zimnym silniku takich drgań nie ma, nie ma ich prawie wcale. Dopiero po przejechaniu 20 km po mieście zaczyna się problem. Te drgania nie są szarpaniem a czymś w rodzaju pionowego drgania silnika. Można to porównać do buksujących kół na mokrej nawierzchni tylko kilka razy mocniej. Problem występuje tylko przy ruszaniu, w czasie jazdy biegi zmienia się płynnie. Zastanawiam się nad sprzęgłem tylko że było wymieniane w zeszłym roku... Poduszki silnika wyglądają na dobre silnik nie buja się w komorze, i co dziwne drgania pojawiają się dopiero po dłuższej jeździe. Zastanawiam się czy może być w tym jakaś wina płynu w układzie sterowania sprzęgłem. Jeżeli ktoś miał podobną przypadłość lub wie co może być nie tak to proszę o pomoc.



PS. I jeszcze uprzejma Kuna opierniczyła mi przewody od chłodnicy... Qrcze...

agent_lol
17-04-12, 10:58
sprzęgło mówi papa powoli

RRa
17-04-12, 11:20
mam to samo. sprzęgło nadaje się już do kosza

grzepsiek
17-04-12, 11:47
to ładnie... sprzęgło ma niecały rok... a ja raczej go nie katowalem :(

marek44em
17-04-12, 11:58
Miałem podobnie tylko, że na starym sprzęgle działo tak się właśnie przy odpaleniu i ruszaniu a szczególnie przy wilgotnym poranku. Wymieniłem sprzęgło na BluePrint (nie polecam) i chwilę było dobrze ale teraz mam podobnie do ciebie. W starym był niewielki luz na tarczy tzn. tam gdzie wałek wchodzi w te frezy można było tym ruszać.
U siebie zauważyłem jeszcze, że przy redukcji z 3 na 2 przy niewielkich prędkościach też występuje podobne szarpanie, drżenie napędu. Przy innych redukcjach nie występuje.

grzepsiek
17-04-12, 12:24
To mam dwa wyjścia: albo wrócić do starego ( nie było takie zużyte jak mi się wydawało) albo wymienić tarczę w tym...
Jeszcze nie wiem ale od razu napisze ze miałem sprzęgło nipparts i jeżeli to jest wina tego sprzęgła to nie polecam...
ma może ktoś parametry tarczy sprzęgłowej do d14a3? może być na 200 i 212mm bo nie jestem w stanie zmierzyć otworu wewnętrznego bo nie mam sprzęgła przy sobie... a średnica zewnętrzna nie gra roli... mam 2 koła zamachowe:D

agent_lol
17-04-12, 13:30
tarcza sama w sobie może być ok , spręzynki albo docisk sprzegła dają szarpanko

gruszkin
17-04-12, 13:51
spręzynki czyli tłumiki drgań skrętnych są za to odpowiedzialne, natomiast one znajdują się w tarczy, więc polecam wymienić tarczę

grzepsiek
17-04-12, 23:20
Zadanie sprężyn w tarczy sprzęgłowej znam:) tylko zastanawia mnie dlaczego te drgania mają miejsce dopiero po przejechaniu ponad 20 km jak się wszystko rozgrzeje...

djwafel
18-04-12, 18:30
Zadanie sprężyn w tarczy sprzęgłowej znam:) tylko zastanawia mnie dlaczego te drgania mają miejsce dopiero po przejechaniu ponad 20 km jak się wszystko rozgrzeje...

Po przejechaniu 20 km materiał jest rozgrzany i ma inne wymiary może dlatego na ciepłym Ci szarpie a na zimny jest dobrze.

Dominik22
18-04-12, 21:43
Co do kuny, to weź sierść psa do jakiegoś woreczka (nie foliowego) i daj pod maskę:) i spokój z kuną:)

grzepsiek
18-04-12, 23:17
Po przejechaniu 20 km materiał jest rozgrzany i ma inne wymiary może dlatego na ciepłym Ci szarpie a na zimny jest dobrze.
Zastanawiam się też nad płynem hydraulicznym który jest zmętniony na czarno... ale wymieniam go na dniach. Jest jeszcze możliwość awarii skrzyni lub któregoś łożyska... ale zamówiłem już tarczę i założę ze starym dociskiem i poczekam na efekty... a co do kuny to jak sie kiedyś wkurzę to zrobię z nią porządek :P strzelcem jestem niezłym a sprzęt leży w szafie xD

grzepsiek
14-05-12, 17:41
sprzęgło rozebrałem, żyje ?!? to nie było sprzęgło... dalej szukam... skrzypiący pedał? blokowanie się pedału? pompa sprzęgła(już wymieniłem)? albo siłownik sprzęgła... wymienie siłownik i spróbuje nasmarować śrubę mocującą pedał sprzęgła bo chyba się blokuje przy zwalnianiu i zobacze co będzie dalej...

Zielony11499
14-05-12, 21:52
a docisk sprzęgła też wymieniłeś?

grzepsiek
14-05-12, 23:31
Docisk był nowy, zakładany w sierpniu zeszłego roku... ale czuje na pedale takie blokowanie się podczas powrotu