PDA

Zobacz pełną wersję : Prędkościomierz -przekłamanie-



M76
11-07-07, 19:25
Witam,
Od półtora tygodnia posiadam 5D 1.8 sport. Wczoraj zakupiłem nawigację i zauważyłem, że prędkość wskazywana w GPS odbiega wskazaniom przez prędkościomierz w samochodzie. Różnica wynosi 4 do 5 km/h (na GPS 4-5 km/h mniej).
Teraz pytanie: który pomiar prędkości jest bardziej wiarygodny?

ryszard.m
11-07-07, 20:37
Witam,
Od półtora tygodnia posiadam 5D 1.8 sport. Wczoraj zakupiłem nawigację i zauważyłem, że prędkość wskazywana w GPS odbiega wskazaniom przez prędkościomierz w samochodzie. Różnica wynosi 4 do 5 km/h (na GPS 4-5 km/h mniej).
Teraz pytanie: który pomiar prędkości jest bardziej wiarygodny?

http://www.civicklub.pl/fi/viewtopic.php?t=23925

semri
11-07-07, 20:43
auta sa homologowane z róznym rozmiarem ogumienia ( czasem średnica kół jest rózna o ładnych pare mm)

opony się zużywają , ich średnica zmniejsza i zaczynają kręcic się szybciej, na predkościomierzu przybywa

Dlatego producenci dają sobie pewien zapas

M76
11-07-07, 20:49
auta sa homologowane z róznym rozmiarem ogumienia ( czasem średnica kół jest rózna o ładnych pare mm)

opony się zużywają , ich średnica zmniejsza i zaczynają kręcic się szybciej, na predkościomierzu przybywa

Dlatego producenci dają sobie pewien zapas

Ok zgadzam się z tym, ale co do rozmiaru kół to są fabryczne, nic nie zmieniałem, opony nówki. Może faktycznie jak się trochę zużyją to prędkość na prędkościomierzu wzrośnie ale czyżby aż to taka różnica miała być?

[ Dodano: Sro 11 Lip, 2007 ]
A ciekaw jestem czy pomiary odległości się zgadzają. Bo jeżeli jest podobna sytuacja jak z prędkością to oznacza, że przebieg np. do przeglądu 20000 km nastąpi szybciej.
(Np.: przebieg w samochodzie ok. 18000 km a faktycznie według GPS 20000 km)

bartez
20-11-07, 23:43
kiedys bawilem sie GPSem w starszej Corolli. Predkosciomierz pokazywal idealnie 10% wiecej niz GPS. Natomiast licznik kilometrow byl idealnie zgrany z GPSem. Wesze tu podstep producenta.

Lara
21-11-07, 13:18
Hmm ... ale z obliczeń matematycznych wynika, że przy zużywaniu się opon i przy tych samych obrotach silnika/minutę prędkość autka maleje a nie rośnie. Jestem przekonana, że prędkościomierze zawyżają prędkość w porównaniu z rzeczywistą mierzoną GPSem. Fakt jest taki,że jeżdżę czasami Oplem Vectrą i w tym samochodzie pedkość licznika samochodu = prędkość wskazywana na GPSie

marzyniu
21-11-07, 15:04
u mnie tez zawyzalo ,ale juz nigdy wiecej bo zamontowalem sobie korektor predkosciomierza ;) ;) ;)
pozdro.

bartez
21-11-07, 15:38
ale z obliczeń matematycznych wynika, że przy zużywaniu się opon i przy tych samych obrotach silnika/minutę prędkość autka maleje a nie rośnie.

Rzeczywista predkosc maleje, ale predkosciomierz pokazuje wiecej... wiec zawyza :-)

Nie chce byc sarkastyczny, ale aby przeklamianie siegnelo 10%, to opony w Civicu powinny sie zetrzec o jakies 3cm... powodzenia :-)

kmleon
21-11-07, 22:16
Jakby ktoś chciał skalibrować sobie prędkościomerz:

http://www.civinfo.com/forum/how/8346-calibrate-speedo.html

Pozdrawiam,
Michał

tulis
04-12-07, 08:13
A jaki to GPS tz. jaki chipset jest w nim bo to ważne bo ja bym obstawiał że to nie samochód przekłamuje lecz urządzenie nawigujące, też kiedyś jeździłem ze zwykłym sirfstar III od kiedy jeżdżę na markowym ten problem przestał mnie dotyczyć. Jak macie inne spostrzeżenia to piszcie

arekh5
04-12-07, 09:39
Panowie.. gps wam zawsze bedzie inaczej predkosc pokazywal ja uzywam roznych nawigacji w roznych samochodach... jedynie nawigacje montowane oryginalnie ktore maja odczyt predkosci nie z satelit tylko z predkosciomierza pokazuja wsio ok.. urzadzonka nawigacji nigdy wam nie pokaza zgodnej predkosci z licznikiem.. zawsze na liczniku bedziecie mieli wiecej z tego tez tytulu ze nawigacja oblicza ta predkosc a nie mierzy.... jesli jedziesz po malu nawigacja ma blad okolo 3 km/h ale jesli jedziesz 200km/h to blad bedzie o 10km/h tak jest u mnie.. testowalem w roznych samochodach (roznych marek) oraz rozne nawigacje i wszedzie taki sam blad.. - kazdy samochod by mial ustawiony zle licznik predkosci?
P.S. Nawigacji jakich uzywalem to automapa, igo, viamichelin oraz tomtom - najbardziej zblizone predkosci pokazywala viamichelin (ale minimalny blad takze posiadala).

kmleon
04-12-07, 16:55
arekh5, czy jakkolwiek zweryfikowałeś te informacje, które tu wypisujesz? Bo śmiem przypuszczać, że o metodzie pomiaru GPS nie masz w ogóle zielonego pojęcia.

Otóż prędkość w cywilnych odbiornikach GPS od 1.05.2000 roku - od kiedy to USA przestała zakłócać sygnał satelitów, wyliczana jest zazwyczaj z dokładnością w okolicach 0,1 m/s, czyli około 0,36 km/h. Oczywiście nie jest problemem aby zaimplementować np w takim PPC z procesorem GPS sirf III algorytm wyznaczania prędkości z dokładnością nawet do 1 cm/s czyli 0,036 km/h. Dokładność odczytu warunkowana jest oczywiście jakością sygnału GPS, ilością satelit itp, czasem próbkowania itd, itp...
Dokładność taka jest nieosiągalna w zwyczajnych prędkościomierzach samochodowych.

A tutaj jeszcze krótki artykuł w tym temacie:
http://motogazeta.autocentrum.pl/go/338__Liczniki_klamia__14__0__5__1313734138.html

Pozdrawiam,
Michał

bejrutek
04-12-07, 19:24
- japońskie liczniki poprostu łżą, 4-6km/h przy 100km/h to chyba juz standard
- zużycie opon troszke odbiera km/h
- uślizg kół przy dużych prędkościach, zależnie od aerodynamiki auta, może mieć bardzo duże znaczenie
- norma producentów to maks 10% przekłamania...

Adam79
04-12-07, 21:37
Spróbujcie włączyć test diagnostyczny audio (http://www.civicklub.pl/fi/viewtopic.php?t=40574) naciśnijcie przycis nr.5 na panelu radia i pokaże się prędkość rzeczywista auta-u mnie pokrywa się ona z tom tom`em(zaniża wskazanie w porównaniu z licznikiem zuta do 6 km/h)

arekh5
04-12-07, 22:50
kmleon ok gps dobrze liczy ale czy oprogramowanie dobrze wskazuje? vimichelin mi pokazuje zblizona predkosc do licznika a inne nie.. a przeciez ten sam odbiornik gps to samo urzadzenie...

bejrutek - niemieckie i francuskie najwidoczniej tez przeklamuja ...

bejrutek
04-12-07, 23:05
troche przesadziłem z tym przkłamaniem, ale np. w niemieckich VW 1.9TDI 110KM wskażnik śr. spalania przekłamywał na korzyść:) to chyba był na tamte czasy pokaz możliwości w oszczędności i osiągów silnika zarazem...

kmleon
05-12-07, 18:34
arekh5 - no to racja, wszystko zależy od tego jaki algorytm zaimplementowany jest w programie do nawigacji. Techniczne możliwości są, żeby zrobić to dobrze. Bardziej bym jednak ufał takiemu urządzeniu GPS ręcznemu (garmin czy coś w tym rodzaju) niż samochodowemu prędkościomierzowi. W większości przypadków prędkościomierze w autach zawyżają... Ale zdarzają się wyjątki...

Pozdrawiam,
Michał

arekh5
12-12-07, 10:50
Sprawdzalem jak tam ktorys z kolegow polecil z ta predkoscia z radia co pokazuje.. na radiu pokazuje o 4 km mniej niz na liczniku a na gps skacze, nawet jak stabilnie jade (tempoat) na prostej to gps pokazuje rozne predkosci.

kmleon
12-12-07, 12:24
Ja korzystam z PPC + IGo i pokazuje mi stabilnie prędkość w okolicach właśnie tego co po włączeniu wskazań prędkości w radiu (a zazwyczaj nawet jeszcze ciut mniej). To samo pokazywał mi Garmin kolegi, więc mam do tego sposobu wyznaczania prędkości znacznie większe zaufanie.
Sam sposób pomiaru prędkości przez samochód jest już choćby z teorii obarczony dużym błędem, bo zależy od wielkości opon ich stanu, ciśnienia i wielu wielu innych pierdół, o których nawet nie wiemy...

Pozdrawiam,
Michał