PDA

Zobacz pełną wersję : Skrzynia biegów w Civic Sport 5D



browocofil
09-07-07, 09:49
Orientujecie się może, czy 6 bieg jest nadbiegiem, czy też może przełożeniem bezpośrednim?

kmleon
09-07-07, 13:11
Zależy co rozumiesz przez pojęcia nadbieg, oraz przełożenie bezpośrednie???

Z tego co wiem, na temat budowy standardowej skrzyni biegów, to wszystkie biegi "do przodu" są tak samo "bezpośrednie", natomiast bieg wsteczny ma o jedną zębatkę więcej, bądź mniej...

tutaj można coś poczytać na temat budowy skrzyni biegów:
http://auto.howstuffworks.com/transmission.htm

Co do bezpośredniości...
Raczej nie istnieją rozwiązania, gdzie bezpośrednio wał korbowy silnika połączony jest z osią napędową. Zazwyczaj dzieje się to za pośrednictwem właśnie zębatek, przynajmniej 2, albo nawet i 3. Czyli każdy bieg będzie w pewnym sensie pośredni...

Nadbieg:
Potocznie przyjęło się, że nadbieg, jest to bieg o przełożeniu (w zależności od sposobu liczenia, czyli którą zębatkę dzielimy przez którą) np. mniejszym od 1.

Jeśli więc prawdziwe jest to co znalazłem na internecie dot. skrzyni w civic'u 1.8 i-Vtec:
Gear ratio
1st 3.142
2nd 1.869
3rd 1.303
4th 1.054
5th 0.853
6th 0.727

to nadbiegami są zarówno 5-tka jak i 6-tka.
W karcie homologacyjnej są podane wartości przełożeń na każdym biegu, ale nie mam jej w tej chwili pod ręką, więc nie mogę tego zweryfikować...

Pozdrawiam,
Michał

P.S.
A że tak się spytam na odchodnym, po co Ci taka informacja?

browocofil
09-07-07, 13:41
Dzięki za info. Właśnie o to mi chodziło z "nadbiegiem". Pisząc o przełożeniu bezpośrednim miałem na myśli przełożenie równe jeden.
A pytanie takie zadałem z czystej ciekawości :) , bo nie wpadłem na to, że można to znaleźć w karcie homologacyjnej. Zastanawiałem się jak duża jest różnica w przełożeniu między biegiem 5 a 6 - pierwszy raz mam samochód z sześciobiegową skrzynią