PDA

Zobacz pełną wersję : Klawiatura silnika



koltan
13-03-12, 18:35
Witam
Czy sruby w klawiaturze są w specjalnej kolejności? Niestety mi wyleciały a kumpel nie wiem czy zarty sobie robił, że to musi być odpowiednie ułożenie :|.
Jeżeli to prawda to jak ja mam je ustawić? Silnik to d16z6

Pozdrawiam

Camellia Racing
13-03-12, 19:06
A mają tą samą długość? czy różną? :)

PlushaQ
13-03-12, 20:54
Manual w łapkę i czytać. Tam wszystkie śruby są rozrysowane dokładnie ;] Nie ma tragedii ;]

koltan
14-03-12, 11:29
przeszukałem cały manual i znalazłem tylko kolejność przykręcenia śrub :|
http://img29.imageshack.us/img29/8399/123ez.png

Camellia Racing
14-03-12, 11:36
Kolego, masz te śruby w ręku? Spójrz na nie i zadaj sobie pytanie czy są takie same wyglądęm i długością, przekrojem czy nie i będziesz miał odpowiedź...

Swoją drogą czytać nie umiesz bo nawet na tej wklejonej przez Ciebie stronie jest napisane "8mm bolts" (cała klawiatura) i "6mm bolts" (na końcu wałka 2 śruby).

subbug
14-03-12, 12:04
Ale nikt z Was nie zakapował o co mu chodzi...
Czy można przetasować śruby! Wypadły mu z całej klawiatury, pytanie dotyczy czy każda śruba może trafić w obojętnie który otwór gwintowany 8mm? Czy śruba "A" może być tylko w swoim starym miejscu "A"! Czy można je zamienić jedną z drugą - chodzi o sztukę, a nie długość czyli śruba 8mm "A" do otworu 8mm "B" i śruba 8mm "C" do otworu 8mm"A"... Bo chyba każdy rozgarnięty jest na tyle aby nie wkręcać śrub 8mm do otworów 6mm.
Ze starymi śrubami GŁOWICY powinno się robić tak aby każda trafiła na swoje miejsce, mechaniorzy zaznaczają to wbijając śrubę w jakiś karton i opisująć.
Czy z klawiaturą - myślę że nie koniecznie i spokojnie skręć to wg kolejności manuala odpowiednimi śrubami.


Swoją drogą czytać nie umiesz bo nawet na tej wklejonej przez Ciebie stronie jest napisane "8mm bolts" (cała klawiatura) i "6mm bolts" (na końcu wałka 2 śruby).

A ty umiesz?

Camellia Racing
14-03-12, 12:27
subbug, klawiatura jest mocowana Śrubami 8X80. Od brzegów masz po 2 śruby: 6X50 z jednej oraz 6x35 z drugiej.

Zapytałem chłopaka czy ma je w ręku, żeby spojrzał na nie. 10 śrub 8mm bo tyle mocuje klawiature nie licząc mostów wałka 6mm jest takich samych więc w czym problem? Nie różnią się więc nie ma znaczenia którą gdzie wsadzisz. Nawet w katalogach są pod jednym numerem... Dałem podpowiedź żeby zaczął sam ogarniać mając mało danych, łatwiej później się ogarniać.

W każdym bądź razie subbug, umiem czytać "Kapowniku".

reaktor
14-03-12, 12:30
Ze starymi śrubami GŁOWICY powinno się robić tak aby każda trafiła na swoje miejsce, mechaniorzy zaznaczają to wbijając śrubę w jakiś karton i opisująć.




A ty umiesz?

sruby głowicy teoretycznie są jednorazowe (chyba ze to arp) .

Co do klawiatury to przeciez nie ma tak wielkich obciążeń jak na głowicy, wiec nic nie powinno sie stać

Jak wymieszasz

Camellia Racing
14-03-12, 12:49
W praktyce to tylko strach mechaników, żeby nic nie pomieszać bo rozbierając silnik części i śrubek jest sporo więc lepiej oznaczać ale bez przesady bo z warsztatu przez rok nie wyjdziesz...
W rzeczywistości śruby mają te same wymiary i dane, tą samą klasę twardości i jest to bez znaczenia.

Jest więcej niż pewne, że gdyby to miało prawdziwe znaczenie, inżynierowie Hondy zadbaliby by te śruby miały własne numery części.

koltan
14-03-12, 13:29
Ale nikt z Was nie zakapował o co mu chodzi...
Czy można przetasować śruby! Wypadły mu z całej klawiatury, pytanie dotyczy czy każda śruba może trafić w obojętnie który otwór gwintowany 8mm? Czy śruba "A" może być tylko w swoim starym miejscu "A"! Czy można je zamienić jedną z drugą - chodzi o sztukę, a nie długość czyli śruba 8mm "A" do otworu 8mm "B" i śruba 8mm "C" do otworu 8mm"A"... Bo chyba każdy rozgarnięty jest na tyle aby nie wkręcać śrub 8mm do otworów 6mm.
Ze starymi śrubami GŁOWICY powinno się robić tak aby każda trafiła na swoje miejsce, mechaniorzy zaznaczają to wbijając śrubę w jakiś karton i opisująć.
Czy z klawiaturą - myślę że nie koniecznie i spokojnie skręć to wg kolejności manuala odpowiednimi śrubami.


dokładnie to o to mi chodziło. Myślałem, że to jasne, ze chodzi mi tylko o śruby 8mm. Mam nadzieję, że nie zrobi to różnicy :|
Pozdrawiam

Camellia Racing
14-03-12, 13:51
Nie myślałem tego źle koltan, tylko jak już dłubiesz w silniku to żebyś wiedział co robisz, więc dałem podpowiedzi :)

Nie zrobi różnicy która gdzie, tylko dokręć kluczem z odpowiednią siłą.

subbug
14-03-12, 14:05
subbug, klawiatura jest mocowana Śrubami 8X80. Od brzegów masz po 2 śruby: 6X50 z jednej oraz 6x35 z drugiej.
Dzięki za bardzo szczegółowe dane, przydadzą się pewnie potomnym.


W każdym bądź razie subbug, umiem czytać "Kapowniku".
Super... :cool:


10 śrub 8mm bo tyle mocuje klawiature nie licząc mostów wałka 6mm jest takich samych więc w czym problem? Nie różnią się więc nie ma znaczenia którą gdzie wsadzisz

No i taką odp powinna być jako pierwsza :D


sruby głowicy teoretycznie są jednorazowe (chyba ze to arp) .

Co do klawiatury to przeciez nie ma tak wielkich obciążeń jak na głowicy, wiec nic nie powinno sie stać

Jak wymieszasz
Teoretycznie są jednorazowe, prawda, w praktyce wiele osób montuje je co najmniej 2x, zależy od świadomości "tego co robi" montującego głowicę.



W rzeczywistości śruby mają te same wymiary i dane, tą samą klasę twardości i jest to bez znaczenia.

Bardziej chodzi o swoisty sposób "wygięcia" się śrub podczas eksploatacji. Jeśli nie są nowe to (mowa o śrubach głowicy) montuje się je w tym samym miejscu aby pracowała tak samo i na takich samych obciążeniach jak dotychczas. Wiadomo ze w różnych miejscach głowica pracuje minimalnie inaczej.


Jest więcej niż pewne, że gdyby to miało prawdziwe znaczenie, inżynierowie Hondy zadbaliby by te śruby miały własne numery części.
Dlatego też manual zaleca nowe szpilki głowicy za każdym razem.
To też zaleca się jednak oznaczyc w jakikolwiek sposób szpilki głowicy z którego otworu były jeśli ma się zamiar je zakładać po raz drugi.


Dokręć kluczem z odpowiednią siłą.
Dynamometrycznym
http://img200.imageshack.us/img200/8811/momentyd16z6.jpg