PDA

Zobacz pełną wersję : Niedziałająca klima



mkamosz
21-06-07, 11:49
Nie dawno szukałem filtra przeciwpyłkowego i znalazłem parownik strasznie zabrudzony - bez ściągania i wyjmowania go wyczyściłem go z liści i zabrudzeń. Jedyne co odłączyłem to wtyczkę która odpowiada z wentylator klimy. Po zakończeniu pracy okazało się, że spręzarka nie rusza. Wentylator działa sprężarka nie:
- Spręzarka na pewno jest sprawna - wczoraj uruchomiłem ją z osobnego zasilania.
- Gaz w klimie jest.
Moje pytanie jest takie:
Co mogło się odłączyć albo skopać - bo wychodzi na to że do sprężarki i tego pojemnika z freonem nie dochodzi zasilanie. A jedyne co odłączyłem pod schowkiem pasażera (tam jest paronik) to wtyczkę od wiatraka. Co mogło się skopać lub odłączyć i gdzie tego szukać??
Pozdrawiam

seawater
21-06-07, 12:08
Najlepiej jeszcze raz poryrać wswzystkimi wtyczkami/przewodami/konektorami bo to często rozwiązanie:)

1. Gaz jest ale czy w odpowiedniej ilości?
2. Elektryka klimy powinna być "sprzężona" z włącznikiem wentylatora nawiewu (żeby sprężarka nie załączała się przy wyłączonym nawiewie bo to by było bez sensu), może jakiś wtyk Ci się przy okazji zsunął/rozłączył konektor?
3. Sprawdziłeś bezpieczniki?

Nie ma pojemnika z freonem (pewnie chodzi ci o osuszacz), czynnik po prostu jest w układzie i już :)

U mnie kiedyś sprężarka przestała się załączać i okazało się, że styki w przekaźniku były zaśniedziałe - warto sprawdzić

Pozdrawiam

gryzmo
21-06-07, 15:22
A może jednak jest za mało gazu i zadziałał czujnik który uniemożliwia włączenie klimy właśnie w takim przypadku.

mkamosz
21-06-07, 15:25
Sprawdzałem - gaz jest i ulatnia sie pod dużym ciśnieniem z zaworów - (4 dni temu napełniany na maxa).
Aha sprawdzałem czy dochodzi prąd na sprężarkę i nie dochodzi. Po właczeniu klimy włącza się jedynie wentylator a sprężarka nie (bo nie ma napiecia !!!)

piotrlaz
21-06-07, 17:56
Jedyne co mogłeś uszkodzić podczas czyszczenia parownika to zawór rozprężny razem z bardzo delikatnymi rurkami miedzianymi albo czujnik termostatu. Ta wtyczka, którą odłączałeś to właśnie jest zasilanie termostatu, którego czujnik jest pomiędzy płytkami parownika.

Ale najlepiej zapytaj sie tutaj:
http://www.klimatyzacja.pl/forum/index.php

seawater
21-06-07, 18:21
Po właczeniu klimy włącza się jedynie wentylator a sprężarka nie (bo nie ma napiecia !!!)

Włącza się wentylator nawiewu powietrza do kabiny, czy skraplacza???

mkamosz
21-06-07, 18:27
Włącza sie wentylator ten który jest koło sprężarki, pod maską, ten chyba od chłodnicy klimy ?? chyba bo nie wiem czy to chłodnica klimy czy coś innego - wygląda jak chłodnica :-)
Wentylator od nawiewu włacza sie jak włącze nawiew (1,2,3,4) i znajduje sie on koło parownika.
Ja mówie o wentylatorze na tej chłodnicy koło sprężarki :-)

Wally
21-06-07, 18:51
HMmmm a czy przypadkiem w przy parowniku nie jest jedynie umieszczona wtyczka od termometru ktory mogl byc uszkodzony podczas czyszczenia?? U mnie napewno od strony zewnetrznej parownika (z tej drugiej niz filtr) byl na blaszkach termometr i to jedyna wtyczka (mowie o 6gen). Sprezarka jest powiazana u mnie z wiazka ktora laczy wentylator i skraplacz i sprezarke z wziazka elektryczna ktora idzie do bezpiecznikow. Sprawdz jeszcze przekazniki w skrzynce bezpiecznikowej - u mnie sa jakies 2 + dioda przelaczajaca.

seawater
21-06-07, 18:56
Włącza Ci się wentylator skraplacza (skraplacz to ta chłodnica przed chłodnicą silnika), ale dlaczego skoro sprężarka się nie załącza i nie spręża czynnika? Ten wentylator normalnie załącza się wtedy, gdy ciśnienie w układzie przekroczy pewną wartość (na skutek za małej wymiany ciepła ze skraplacza np. w czasie gdy auto stoi w miejscu)

Albo coś nie teges z włącznikiem ciśnieniowym (jest za wyjściem ze skraplacza - umieszczony na przewodzie którym płynie czynnik chłodzący) albo rzeczywiście ciśnienie miałbyś za wysokie???

Ja u siebie odpiąłem wtyczkę (w sumie dwie połączone z sobą) od tego włącznika ciśnieniowego i zwierałem w niej odpowiednie piny (powinny być 4) żeby sprawdzić czy klima zachowuje sie jak powinna.

Przy wyłączonym silniku, włączonym wentylatorze nawiewu powietrza do kabiny, włączonej klimie i kluczyku w stacyjce w pozycji zapłon (inaczej nie załączy się sprzęgło sprężarki) możesz zwierać te piny parami (ale nie na chybił trafił tylko tak jak to można wywnioskować z wtyczki) i zobaczysz czy z tym jest teges. Jedna para pinów powinna załączyć właśnie wentylator skraplacza, a druga sprzęgło sprężarki (jeśli mnie pamięć nie myli :))

Wally
22-06-07, 09:29
U mnie nawet bez odpalania auta, po przekreceniu zaplonu i wlaczeniu przycisku a/c wentylator sie wlacza od razu

mkamosz
22-06-07, 15:00
Po sprawdzeniu prawie całej elektryki - zacząłem szukać wycieku gazu. Odkeciłem zawleczkę czerwoną na wentylu do wysokiego ciśnienia i okazało się że tamtendy ucieka gaz. Po chwili sprawdziłem wentyl gdzie był ładowny gaz i tam sie okazało że już nic nie ucieka bo prawdopodobnie wszystko spierniczyło tym czerwonym wentylem. Jade na sprawdzenie szczelności

Pozdrawiam