PDA

Zobacz pełną wersję : [noob] jak jezdzic i dbac o hanie?



kotc
29-01-12, 14:54
w zwiazku z tym, ze jestem swiezo upieczonym posiadaczem 1.4iS, musialem od nowa uczyc sie jezdzic, ponizej prezentuje zasady ktore udalo mi sie wychwycic z forum:

- unikac jazdy powyzej 2.5k rpm na zimnym silniku i ponizej 2.5k rpm na rozgrzanym, ekono to 2.5-3.5k rpm
- w manualu firmowym jest opis: "kiedy zmienic bieg (w normalnej jezdzie), z nizszego na wyzszy:
2ka przy 24km/h,
3ka 40km/h,
4ka 64km/h,
5ka 75km/h"
- by unikac parowania szyb: 1/ zimny nawiew na przednia szybe, jak sie nagrzeje silnik mozna wlaczyc grzanie. 2/ wysuszyc wnetrze (sprawdzic czy nie ma jeziorka w okolicy kola zapasowego)
- czasem przycisnac i przedmuchac hanie ;)
- nie jezdzic na rezerwie
- zima unikac ogrzewanych garazy, na wiosne umyc

jesli gdzies zle zrozumialem, ew. ktos ma dobre rady prosilbym o posty :)

Maskunt
29-01-12, 15:06
Pierwsze słyszę żeby nie można było jeździć poniżej 2,5k na rozgrzanym silniku, powiedziałbym, że eko jazda to 2-3k.
Prędkość przy danej ilości obrotów na danym biegu zależy od skrzyni, więc nie ma tu reguły.


zimny nawiew na przednia szybe, jak sie nagrzeje silnik mozna wlaczyc grzanie.
Jak dasz od razu grzanie to i tak będzie zimno leciało na początku. Zawsze daję od razu na full temperaturę, chyba, że złapał na prawdę dużą ilość wilgoci (czasem się zdarza), to włączam klimę.


na wiosne umyc
A w zimę to nie myć? Jak nie będziesz zmywał soli, to ruda Ci złapie po pierwszej zimie.

wwljohn
29-01-12, 15:06
- szczególnie zimą często myć z soli ;] najlepiej odrazu po jeździe

Co do prędkości..zależnie od skrzyni. Nie jeździć poniżej 2000obr przy stałej prędkości tym bardziej nie wciskać gazu do dechy z tych obr... :)

- ogrzewanie..otwierasz zawór na full(grzanie) ale nie włączasz wentylatora do czasu aż nie złapie temp.

Ctrl.
31-01-12, 09:00
Jadą chłopcy w japońcach nikt ich nie dogoni bo kręcą do końca.

spychu
31-01-12, 09:20
Jadą chłopcy w japońcach nikt ich nie dogoni bo kręcą do końca.
Jasne :D

Michał102
31-01-12, 09:43
- ogrzewanie..otwierasz zawór na full(grzanie) ale nie włączasz wentylatora do czasu aż nie złapie temp.

No nie wiem czy to najlepszy sposób. Ja na zimnym silniku zawsze całkowicie wyłączam ogrzewanie... daję suwak na zimne. Wtedy w układzie jest mniej płynu i silnik zdecydowanie szybciej się nagrzewa. Dopiero jak temperatura osiągnie optymalny poziom (połowa skali) to włączam ogrzewanie. Przy takim ustawianiu ogrzewania silnik łapie temperaturę bardzo szybko, a co za tym idzie spalimy mniej paliwa :). Co do parowania szyb, to wystarczy puścić zimny nawiew tylko na szyby i je dodatkowo troszkę uchylić (tylko polecam jechać w czapce coby rozumku nie przewiało :p). Po przejechaniu ok. 1 kilometra silnik powinien się już odpowiednio dogrzać, to można odkręcić ogrzewanie na full i pozamykać okna - szyby nie maja prawa zaparować :)

mass221
31-01-12, 09:45
unikac jazdy powyzej 2.5k rpm na zimnym silniku i ponizej 2.5k rpm na rozgrzanym, ekono to 2.5-3.5k rpm
- w manualu firmowym jest opis: "kiedy zmienic bieg (w normalnej jezdzie), z nizszego na wyzszy:
2ka przy 24km/h,
3ka 40km/h,
4ka 64km/h,
5ka 75km/h"

Takie przełożenia to w wolnoobrotowym renault clio miałem. Mi się wydaje że na 4ce przy 85km/h (3000rpm) lepiej jedzie. Przed chwilą sprawdziłem: jadąc na 5 biegu 75km/h mam mniej niż 1900 rpm, a jak jest w zaleceniach nie jeździ się poniżej 2000, ale jak pisał kolega Maskunt, wszystko od skrzyni zależy:)

kotc
31-01-12, 11:35
@mass221: zalecane zmiany biegow wziete sa zywcem z manuala do mojej 1.4 VIgen i jedynie wersja australijska jako wyjatek ma inna tabelke (moge wrzucic skan :)

rafal86
31-01-12, 16:12
wrzucajcie biegi tak aby nie zamulac a nie patrzycie na tabelki:) 3 rpm i bieg wyżej...portfel bedzie zadowolony a i Honda nie będzie narzekać

Duhon86
31-01-12, 16:20
I zmień sobie w opisie, ma być samo EJ9.
Mam ten sam motor co Ty, ale dawno mi się niezdarzyło na 5 mieć 75km/h :rolleyes:

kotc
31-01-12, 17:24
@duhon86: a co oznacza ta 5tka? mam sedana, a ej9 to chyba typ budy (w dowodzie rej. jest ej95, temu tak)

djwafel
31-01-12, 17:39
@duhon86: a co oznacza ta 5tka? mam sedana, a ej9 to chyba typ budy (w dowodzie rej. jest ej95, temu tak)

To coś namieszane masz w dowodzie :D Chyba ktoś pomylił się z paliwem :P

Maskunt
31-01-12, 18:13
Masz tak dlatego, że nie masz EJ9 HB tylko sedan. 5 po oznaczeniu modelu oznacza w VIN Hondy VIgen ilość drzwi. Dla HB miałbyś JHMEJ93...

kotc
31-01-12, 18:37
http://i.imgur.com/5p9dY.jpg
kto ma sedana (4d) i ma cos innego w dow. rej.?

Maskunt
31-01-12, 18:49
Ktoś się walnął, ja w tym miejscu nie mam wcale oznaczenia modelu.

SorryAleNiChu
31-01-12, 19:06
Czasem nawet przy 60 km/h wrzucam sobie 5 bieg, ale w tedy lekko smyram gaz żeby nie zwolnić. Jak przyspieszyć to 3/4 gazu i ciągniesz 4 bieg do 85 km/h (jakieś 3tys.). Co do wachy w zimę rezerwa zaczyna się w połowie baku.

rafal86
31-01-12, 19:12
Czasem nawet przy 60 km/h wrzucam sobie 5 bieg

zmien nawyki bo szkoda silnika:) ja przy 60km/h na 4 biegu mam 2 rpm to nie wiem jak na 5 mozna jechac

grpi
31-01-12, 19:31
dobry topic :)

Tylko jak tu myć auto, jak na dworze -15 oO

pawlosz
31-01-12, 19:33
dobry topic :)

Tylko jak tu myć auto, jak na dworze -15 oO

I oto jest pytanie :D

Dissnej
31-01-12, 20:19
2ka przy 24km/h,
3ka 40km/h,
4ka 64km/h,
5ka 75km/h"

Pier****nie, trzeba być niezłym imbecylem żeby kurczowo trzymać się tych wartości. Tak jak napisał rafal86, jedziesz tak żeby nie zamulać i nie męczyć silnika. Honda ma jechać! Te silniki lubią wysokie obroty. Trzeba też odróżnić jazdę dla przyjemności i jazdę oszczędną. Jeżeli wybierasz opcję nr 2 to zmień samochód albo przynajmniej silnik:) D14 albo jedzie (choć też nie do końca:p) i pali albo nie jedzie i pali niewiele mniej.

kotc
31-01-12, 20:30
@dissnej: 1/ jak juz napisalem to cytat z oficjalnego manuala przy, cytuje, "normalnej" jezdzie, 2/ nigdzie nie napisalem ze trzymam sie kurczowo cyferek i tak jezdze. zalezy mi na tym by bardziej doswiadczeni sie wypowiedzieli w temacie. teraz w nawiazaniu do tego co napisales: jaka jazda jest dbaniem o auto :)

radar333
31-01-12, 21:46
Dobry temat, dobry :) Gejklub nie zawodzi!

Dissnej
31-01-12, 23:19
@dissnej: 1/ jak juz napisalem to cytat z oficjalnego manuala przy, cytuje, "normalnej" jezdzie, 2/ nigdzie nie napisalem ze trzymam sie kurczowo cyferek i tak jezdze. zalezy mi na tym by bardziej doswiadczeni sie wypowiedzieli w temacie. teraz w nawiazaniu do tego co napisales: jaka jazda jest dbaniem o auto :)
Ale ja nie napisałem tego do Ciebie tylko ogólnie się do tego odniosłem.


Dobry temat, dobry Gejklub nie zawodzi!
Mi też się podoba;)

wwljohn
31-01-12, 23:34
No nie wiem czy to najlepszy sposób. Ja na zimnym silniku zawsze całkowicie wyłączam ogrzewanie... daję suwak na zimne. Wtedy w układzie jest mniej płynu i silnik zdecydowanie szybciej się nagrzewa. Dopiero jak temperatura osiągnie optymalny poziom (połowa skali) to włączam ogrzewanie. Przy takim ustawianiu ogrzewania silnik łapie temperaturę bardzo szybko, a co za tym idzie spalimy mniej paliwa :). Co do parowania szyb, to wystarczy puścić zimny nawiew tylko na szyby i je dodatkowo troszkę uchylić (tylko polecam jechać w czapce coby rozumku nie przewiało :p). Po przejechaniu ok. 1 kilometra silnik powinien się już odpowiednio dogrzać, to można odkręcić ogrzewanie na full i pozamykać okna - szyby nie maja prawa zaparować :)

Można tak..można tak. U mnie tym sposobem szybko się rozgrzewa a szyby nie parują. Dużo więcej płynu w układzie i tak nie będzie wręcz śladowe ilości a nagrzewnica będzie już ładnie ogrzana. :)


dobry topic :)

Tylko jak tu myć auto, jak na dworze -15 oO

Niestety oddać do myjni ręcznej gdzie odrazu wysuszą, bądź na szczotki gdzie też auto jest suszone. Jeśli masz garaż myjesz na bezdotykówce wieczorem i do garażu :]

djwafel
01-02-12, 00:01
Ja umyłem auto i śmignąłem od razu na parking podziemny tam sobie spokojnie wszystko wyschło i pojechałem do garażu :)