PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie o wymianę uszczelniaczy na zaworach



michalm
04-06-07, 19:02
Witam
Mam pytanko, bo zakupiłem juz uszczelniacze na zawory do Hanki, i w związku z tym mam jedno pytanie:
Czy da sie wymienić uszczelniacze bez zdejmowania głowicy, poprostu znalazlem dobrego i taniego mechanika ktory mi to wymieni, ale sam nie jest pewny czy da rade bez zdejmowania głowicy? W sumie to jak da się bez to zaoszczędze kaske na uszczelkach i nowym oleju, a olej wymieniałem niedawno, teraz ma jakies 3 tys km. Z góry dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam

skolopendra
04-06-07, 20:44
podpierając tłokami to da rade
lecz to zabawa :/

Furious
04-06-07, 22:47
a po co same uszczelniacze wymieniasz?

Lcfr
05-06-07, 17:02
Witam
Mam pytanko, bo zakupiłem juz uszczelniacze na zawory do Hanki, i w związku z tym mam jedno pytanie:
Czy da sie wymienić uszczelniacze bez zdejmowania głowicy, poprostu znalazlem dobrego i taniego mechanika ktory mi to wymieni, ale sam nie jest pewny czy da rade bez zdejmowania głowicy? W sumie to jak da się bez to zaoszczędze kaske na uszczelkach i nowym oleju, a olej wymieniałem niedawno, teraz ma jakies 3 tys km. Z góry dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam


co do samego pytania o to czy sie da... to da sie....
jest taki stary sposób mechaników ze wykrecaja swiece i wkladaja duzo grubej linki do cylindra przez otwór swiecy.
linka jest miekka i wypelnia cylinder powodujac, ze zawory nie opadaja....
innym sposobem jest podłaczenie przewodu ze spręzonym powietrzem przez otwór swiecy- niestety trzeba miec kompresor i koncówke zakonczona takim gwintem jak swieca...




a po co same uszczelniacze wymieniasz?

Furious dobrze pisze :)
też jestem tego zdania ze wymiana samych uszczelniaczy nie ma wiekszego sensu...

michalm
05-06-07, 21:09
Wymieniam uszczelniacze, bo tak mi doradził mechanik, powiedzial zebym od tego zaczal i zobaczymy co dalej, Hania w tej chwili bierze ok 2L oleju na 1000 km. Jak ja kupilem 5 miesiecy temu to brala napewno duzo mniej moze ok 0,5L, wymienilem olej ale nie wiedzialem jaki byl wczesniej bo nie bylo zadnych etykiet, wiec wlalem 10W 40 Mobila potem ja troche popalowalem i zaczela nagle brac mnostwo oleju. Wogule to w Hani jest instalacja gazowa i mechanik powiedzial mi ze przy gazie uszelniacze szybko "padaja". Dlatego zaczynam od uszczelniaczy, jak to nie pomorze to wymienie olej na jakis mineral 15W 40, bo na calkowity remont w tej chwili nie mam. Mysle ze ta wymiana uszczelniaczy pomoze.

Pzdr

Furious
05-06-07, 21:45
wymiana uszczelniaczy NAPEWNO nie pomoze, wiec wlasnie chcesz wyrzucic kase w bloto, inny olej takze nie pomoze....
Albo robisz remont czyli pierscienie plus uszczelniacze albo kup kolejny baniak z olejem i jezdzij dalej.

michalm
05-06-07, 21:50
A skad ta pewnosc ze nie pomoze? miales podobny przypadek. Skoro jak ja kupilem to tyle nie brala, a jak ja popalowalem to zaczela, wiec moze zajechaem te uszczelanicze, ktos nia moze wczesniej ejzdzil delikatnie a ja nagle dalem jej po pupie i sie uszczelniacze rozwalily, wogyule jak wlacze nawiew to czuje zapach palonego oleju w srodku w aucie, to moze dlatego e uszczelniacze nie trzymaja i olej sie wypala, nie wiem czy dobrze to diagnozuje bo mechanikiem nie jestem, ale wlasnie taka teze wymyslilem.

Pzdr

bartek3
05-06-07, 21:52
furious ma racje :aloha:

luke
05-06-07, 22:16
Witam,
Choć mało się na razie bawiłem z silnikiem mojej hani, i oby się to nie zmieniło, to zdaje się, że na oko od zewnątrz to uszczelniaczy się sprawdzić nie da, ale wyczytałem jakiś (zdaje się archaiczny) sposób na rozróżnienie czy puszczają zawory czy pierścienie:
Podczas pomiaru ciśnienia sprężania: po pomiarze w normalnych warunkach zalać około 8-10cm3 oleju silnikowego do cylindra, i powtórzyć pomiar. Jeśli tylko troche się poprawiło albo wcale, to zawory na pewno(1)
Ciśnienie katalogowe pewnie gdzieś znajdziesz w serwisówkach.

Co do kwestii wymiany samych uszczelniaczy się nie wypowiadam.
Zdaje sie, że to niezbyt lekkie łatwe szybkie i przyjemne, żeby sobie na dzień dobry zrobić a potem zobaczyć....

(1)-Krzysztof Trzeciak: "Obsługa i naprawa Daewoo Tico"
-jeszcze mi zostało po kompanie moich poprzednich 130kkm ;)

Furious
05-06-07, 23:11
A skad ta pewnosc ze nie pomoze? miales podobny przypadek. Skoro jak ja kupilem to tyle nie brala, a jak ja popalowalem to zaczela, wiec moze zajechaem te uszczelanicze, ktos nia moze wczesniej ejzdzil delikatnie a ja nagle dalem jej po pupie i sie uszczelniacze rozwalily, wogyule jak wlacze nawiew to czuje zapach palonego oleju w srodku w aucie, to moze dlatego e uszczelniacze nie trzymaja i olej sie wypala, nie wiem czy dobrze to diagnozuje bo mechanikiem nie jestem, ale wlasnie taka teze wymyslilem.

Pzdr
Stary... 2 litry oleju na 1000km przez same uszczelniacze? To jest poprostu nieprawdopodobne...
Mialem kilka podobnych aut. Ale na przykladzie wlasnego: Moje auto bralo 1 litr na 1000km, po wymianie uszczelniaczy bralo... 1 litr na 1000km, po wymianie pierscieni bierze.... tez 1litr... ale na 10000km.

A twoja teoria jest bardzo interesujaca... ale malo rzeczywista.

pplmr012
06-06-07, 00:29
Witam wszystkich!
To mój pierwszy post na tym forum i mam nadzieję że coś wniesie do tej dyskusji.
To czy olej ucieka przez uszczelniacze widać zaraz po zapaleniu po krótszym lub dłuższym postoju. Niebieski dym jest tym właśnie wskaźnikiem.
Dwa litry przez popychacze? No, no...

Pozdrawiam,
mr012

Furious
06-06-07, 07:07
To czy olej ucieka przez uszczelniacze widać zaraz po zapaleniu po krótszym lub dłuższym postoju. Niebieski dym jest tym właśnie wskaźnikiem.
czyli ze co, bo ja nie rozumiem? jak niebieski dym to uszczelniacze?

michalm
06-06-07, 07:54
Co do dymu, to zaczyna dymic przy ok 4 tys obr. Na postoju oraz przy spokojnej jezdzie nie kopci i olej malo co ubywa, ale jak tylko depne to momentalnie olej ginie, wogule zauwazylem wczoraj ze nie mam zandej uszczelki na korku wlewu oleju, i silnik byl tam troche mokry tak jakby wyrzucalo olej przez korek wlewu. Ale nie wiem czy tam wogule jest przewidyiana jakas uszczelka, w kazdym razie uszczelnilem to i zobacze, moze tamtedy wywalalo olej (stad ten smrod w aucie) dodatkowo przez uszczelniacze, no i się nazbiera 2L na 1000km. W kazdym razie co do dymu to w sumie nie kopci na niebiesko, jak mu depne to jest raczej czarny dym.


Pzdr

bartek3
06-06-07, 08:49
ja mam ten sam obiaw tylko ze mi troche mniej spala tego oleju bo cos kolo 0,7 na 1000km.po wakacjach bede robil remont czyli pierscienie,uszczelniacze i jak bedzie trzeba panewki.teraz narazie jezdze i szkoda mi kasy wydawac bo wybieram sie w lipcu na morze.

yARO_81
06-06-07, 18:58
mi na poczatku brala okolo 0,3l na 1000km - jazda glownie w miescie. zakres obrotow od 800-6000 przewaznie do 3500.

ostatnio wziela mi 0,5l na 1000km (trasa Zgorzelec-Warszawa-Zgorzelec - ok. 1100km). w trasie utrzymywalem przewaznie predkosc 150km/h czyli 4000obrotkow. dodam, ze delikatnie saczy mi sie olej spod pokrywy zaworow ale nie jestem w stanie okreslic ile moze tamtedy uciec :/

tyle ze za soba jeszcze NIGDY nie zobaczylem jakiegokolwiek dymu!! nawet przy 6000 obr/min. i ktoredy bierze? ZONK.

bylem u mechanika, ktory kiedys robil mi remont w golfie rodzicow (zaj***ty mechanik) i twierdzi, ze to uszczelniacze. ehhh.

dobra, bo sie rozpisalem a to nie moj temat :)

tehCleaner
07-06-07, 00:21
jedź do mechanika z prawdziwego zdarzenia, bo tym sposobem nic nie zaoszczędzisz..:)

pozdro.

michalm
15-06-07, 09:35
Witam
Wymieniłem uszelniacze, stare okazały sie przepalone i byly strasznie twrade, wogole nie trzymaly. Mechanikowi udało się je wymienic bez sciagania glowicy. Wczoraj odebralme autko i akurat mialem trase ok 200 km. Zauwazylem jedna niepokojaca rzecz, mianowicie po wymieniae okzalo sie auto sie zmulilo i nie wiem jaka moze byc przyczyna. Na 1, 2 i 3 biegu ciagnie normalnie do 7tys. obr. Przyspiesza fajnie, rowno i szybko :), ale jak wrzuce 4 bieg to juz prawie nie przyspiesza, dochodzi do 5 tys. obr i nie chce isc dalej, wrzucam 5, dochodze do prędkosci 150 i koniec, nie idzie dalej. Dodam ze przed wymiana tych uszelniaczy nie bylo problemu z osiagnieciem predkosci 180 km/h. Co sie moglo stac? Autko jest na gazie.
jak ktos ma jakis pomysl to prosze o opinię

Pzdr

tomzy
15-06-07, 12:35
To czy olej ucieka przez uszczelniacze widać zaraz po zapaleniu po krótszym lub dłuższym postoju. Niebieski dym jest tym właśnie wskaźnikiem.

To jest prawda! Jezeli uszczelniacze na zaworach nie trzymaja, to po jezdzie, a nastepnie po chwilowym postoju (wylaczony silnik) olej, ktory znajduje sie w glowicy po prostu przeplywa po zaworach do komory spalania (cylindra), a przy rozruchu silnika sie spala. Stad bialy dym i zapach spalonego oleju


Choć mało się na razie bawiłem z silnikiem mojej hani, i oby się to nie zmieniło, to zdaje się, że na oko od zewnątrz to uszczelniaczy się sprawdzić nie da, ale wyczytałem jakiś (zdaje się archaiczny) sposób na rozróżnienie czy puszczają zawory czy pierścienie:
Podczas pomiaru ciśnienia sprężania: po pomiarze w normalnych warunkach zalać około 8-10cm3 oleju silnikowego do cylindra, i powtórzyć pomiar.

Nie jest to wcale "archaiczny sposob" tylko jest to proba olejowa. Olej ktory wlewamy do cylindra ma za zadanie uszczelnic ewentualna szczeline miedzy cylindrem a pierscieniami. Jezeli po wlaniu oleju do cylindra i po zmierzeniu cisnienia jest ono nadal niskie, to wiemy ze pierscienie trzymaja dobrze cisnienie, a problem tkwi w zaworach. Moga to byc uszczelniacze, wypalone gniazda zaworowe, duzy nagar ktory zawsze powstaje przy spalaniu oleju (czyli jak dlugo zwlekasz z naprawa i jezdzisz z chmura dymu z tylu, jak w zimnym starze), zuzyte prowadnice zaworowe, czy w koncu same zawory. Dlatego nie jestem zwolennikiem wymiany uszczelniaczy bez zdejmowania glowicy poniewaz zawsze mozna okreslic, zbadac kondycje innych elementow silnika i wyczyscic nagar olejowy. Natomiast jezeli po probie olejowej cisnienie wzrosnie, to znaczy ze uszkodzona jest gladz cylindra lub popekane, zuzyte pierscienie.


Na 1, 2 i 3 biegu ciagnie normalnie do 7tys. obr. Przyspiesza fajnie, rowno i szybko :) , ale jak wrzuce 4 bieg to juz prawie nie przyspiesza, dochodzi do 5 tys. obr i nie chce isc dalej, wrzucam 5, dochodze do prędkosci 150 i koniec, nie idzie dalej.

Michal!! Nie katuj jej tak bardzo!!!! Oczywiscie mozna krecic silniczek wysoko (przeciez za to wlasnie kochamy nasze Hondy), ale powyzej osiagniecia max mocy nie ma to sensu (czyli w Twoim przypadku 6 tys.) poniewaz wyzej moc spada, a silnik bardzo cierpi (szczegolnie na gazie!!!!!!).
A co do gorszych osiagow, to moze mechanik czego nie podlaczyl, jedz do niego niech jeszcze raz przejrzy silnik.

Pozdrawiam

maciekr
15-06-07, 18:46
Mam ten sam problem:( Jak kupiłem Hanke w styczniu to brała tak 300ml na 1000km. Po miesiącu czy dwóch zauwazyłem ze się silnik poci przy uszczelce pod głowicą, zmieniłem uszczelkę i przy okazji uszczelniacze i.... się zaczęło. Teraz bierze 2 litry na 1000 jak nie lepiej. W przyszłym tyg zmieniam pierscionki i panewki no i zobaczymy jak zawory i prowadnice. Moze przy okazji polerka gniazd zaworowych, szlif zaworów. Zobaczymy co bedzie jak sie silnik rozłoży. Na moim przypadku widac dobrze że uszczelniacze nie po0mogą jak 2 litry oliwy ciągnie, bo przeciez mam nowe. Narazie lej olej i zbieraj kase na pierścienie :)

bartek3
16-06-07, 07:05
jakie koszty mniej wiecej takiego remontu(pierscienie,uszczelniacze,panewki no i wiadomo uszczelki+to co trzeba przy glowicy zrobic)

skolopendra
16-06-07, 07:44
jakie koszty mniej wiecej takiego remontu(pierscienie,uszczelniacze,panewki no i wiadomo uszczelki+to co trzeba przy glowicy zrobic)

było X razy
:szukaj:

Lcfr
16-06-07, 08:21
jakie koszty mniej wiecej takiego remontu(pierscienie,uszczelniacze,panewki no i wiadomo uszczelki+to co trzeba przy glowicy zrobic)

zalezy od czesci jakie uzyjesz i tego kto to zrobi
od wersji light za 800-1000zł az do 3500...

bartek3
16-06-07, 08:56
wlasnie dzwonilem do goscia co mi to bedzie robil i powiedzial kolo 1000zl,podkraslam ze to spec od hond.

rasend23
09-07-07, 12:30
Mam podobny problem w sojej hondzi mi bierze ok 0,5 litra na 500km olej wymieniłem na castrol magnatec 15w/40 mineralny kopci wydechem dość mocno najpierw jest to czarny dym pózniej już taki jaśniejszy ale czuć spaliny i widać kropki oleju na klapie (spotrowy wydech) byłem dzisiaj u mechanika i jutro sprawdzimy ciśnienie na tłokach-wie ktoś może jakie powinno być???A koszt remontu to ok 850 zł pierścienie,uszczelniacze i szlif zaworów+nowe uszczelki mam nadziej że to pomoże bez wymiany panewek...?

maciekr
10-07-07, 11:09
pierścienie, panewki, uszczelka pod głowicą z robocizną tysiąc złotychw zgierzu. Pierścienie CTI, panewki i uszczelka nie wiem jakie ale nie najtańszy chłam

jawor735
15-10-11, 23:18
Ja z niecierpliwoscia czekam na odpowiec zalozyciela tematu jak tam jego olej po wymianie uszczelniaczy. Poprawilo sie ? Moim zdaniem sie pogorszylo ;]

Dominik22
15-10-11, 23:29
Mocno odgrzany kotlet :)) Pozdrawiam

jawor735
15-10-11, 23:44
Bardzo mocno, ale czytajac tematy o pierscieniach i uszczelniaczach nikt nigdy nie dowiodl co puszcza. Kolega tutaj wymienil same uszczelniacze i chcialem sie dowiedziec o ile to mozliwe co u niego poszlo. Ciekawi mnie sytuacja odwrotna... wymiana pierscieni i stare uszczelniacze ? jak to sie klania ?

Dominik22
16-10-11, 00:06
Wydaje mi się, że autor tematu już nawet nie pamięta, jak wyglądała jego Hanka, także ciężko będzie się dowiedzieć cokolwiek :)

lozek
16-10-11, 01:02
Bardzo mocno, ale czytajac tematy o pierscieniach i uszczelniaczach nikt nigdy nie dowiodl co puszcza. Kolega tutaj wymienil same uszczelniacze i chcialem sie dowiedziec o ile to mozliwe co u niego poszlo. Ciekawi mnie sytuacja odwrotna... wymiana pierscieni i stare uszczelniacze ? jak to sie klania ?

Poszły u niego pierścienie i nie trzeba być wróżką by to stwierdzić nawet bez rozbierania silnika. 2 litry na 1000km nie ida przez uszczelniacze...

reaktor
16-10-11, 01:06
tylko pierścienie czy miał owal?

lozek
16-10-11, 01:10
Zapewne miał owal - 2 litry na 1000km czyli 20 litrów oleju na 10tys to nie mało w sumie :D

jacek_bp
16-10-11, 09:47
20 litrów oleju na 10tys to można niemal na samym oleju jeździć :D

RazoR91
16-10-11, 12:54
A powiedzcie mi bo tez mam podobny problem ze splaniem oleju...
nie jestem w stanie dokładnie okreslic ile go pali, moze w okolicy 1L na 1kkm. Otóż gdy znajomy trochę go przygazował, po zrobieniu z 15km i któtkim postoju i zgaszeniu silnika, nie kopciło nic. Ja nigdy nie zauwazyłem aby było niebiesko za mną, a oleju ubywa...
I mam takie pytanie do was, bo mechanik uszczelniał miskę olejową bo ciekła ale wydaje mi sięże założył ją na starej uszczelce, bo kiedys jak zaglądałem pod samochód, na każdej śrubce był olej... wiec chodzi mi o to czy moze uciekać olej tamtedy w takich ilosciach, skoro silnik, nie pali/ nie pali az tyle aby zostawała chmurka za mną ?

reaktor
16-10-11, 15:06
raczej nie ,
zostawiał by plamy oleju

RazoR91
16-10-11, 15:54
uszczelic miske uszczelnił, ale załozył na starej uszczelce i widziałem jakby kazda srubka miała "powłoke" z oleju... a w garazu na betonie ani jednej plamki nie ma...
Skoro nie kopci na niebiesko to gdzie znika olej ? A nie kręce wyzej silnika niż 5k-5.5k i oczywiscie nie cały czas tak robie ;p

lozek
16-10-11, 16:57
uszczelic miske uszczelnił, ale załozył na starej uszczelce i widziałem jakby kazda srubka miała "powłoke" z oleju... a w garazu na betonie ani jednej plamki nie ma...
Skoro nie kopci na niebiesko to gdzie znika olej ? A nie kręce wyzej silnika niż 5k-5.5k i oczywiscie nie cały czas tak robie ;p

masz katalizator? Jak tak to może być wyjaśnienie czemu nie widzisz... Jak się ma taka to baaaardzo słabo widać, choć 1 litr na tysiac km to sporo i to juz powinno byc widac :)

Yotomeczek86
16-10-11, 16:59
U mnie na katalizatorze nie było widać ;) A wypić potrafi ;] Szczególnie w przedziale 4-5 tyś obr. Bo teraz bez kata na tych obrotach dymi nie mało ;)

Dominik22
16-10-11, 18:53
Mi też znika olej a dymu nie widać :)) choć jak się przygazuje porządnie na postoju, to czuć nie mało spalony olej..kat na pokładzie :D

jawor735
16-10-11, 20:37
Hehehe ;] lubie czytac te tematy dotyczace palenia oleju w hondzie :D Jak znika litr na tysia km no to przepraszam ale nie ma innej mozliwosci jak to ze silnikowi olej smakuje :) Ja bym robil pierscienie. Sam teraz jestem na takim etapie wlasnie i uszczelniaczy nie dotykam. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Zna ktos moze sklep w szczecinie gdzie dostane od reki pierscienie CTI, NPR lub Teikoku i panewki korbowodowe ?

Yotomeczek86
17-10-11, 01:37
Haparts... Pierścienie polecam jednak Riken - podobno twardsze są i wytrzymalsze.

RazoR91
17-10-11, 01:52
ja to zostawiam, po zimie może swap na jakieś 1,6 :) mam kata i może tego nie widać, cóż tak czy inaczej kasie trzeba zbierać :)