PDA

Zobacz pełną wersję : Jak dobrze odmulić Honde CVC ???



djibiza
03-06-07, 01:38
Kto dobrze zna się na odmulaniu samochodu?Z tego co czytam na forum to silniki hondy kręcą się bardzo wysoko lecz u mnie jest chyba coś nie tak. Civic 1.5 VTEC-E D15Z1. Obroty dochodzą do max. 6tys. i zaczyna szarpać a wyskalowane są do 8tys. Co może być przyczyną. Jakie czynności wykonywać? I co tak naprawdę jest z tym VTEC-iem, kiedy się załącza i czy wogóle jest jakaś kontrolka od tego? Proszę o porady

havok
03-06-07, 10:03
Akurat d15z1 to nie jest silnik wyścigowy, ani nawet ze sportowym zacięciem. On się nie kręci wysoko. Jak sama nazwa wskazuje (VTEC-E, E jak ekonomiczny), ma służyć oszczędnej jeździe. O dokładnej jego specyfikacji możesz poczytać na forum, bo było to szczegółowo omawiane. Tutaj masz jeden cytat, może będziesz nim zainteresowany:

kiedy sia zalancza vtec...dla serii d15z1 jest to w przedziale od 2500-3000 obr w zaleznosci od temp silnika(w zimie na zimnym sie nie zalaczy), wychylenia przepustnicy, predkosci jazdy(na postoju sie nie zalaczy).
I generalnie odczucia kiedy sie zlacza sa takie ze czasami to wogole nie czuc kiedy sie zalaczy. Szczegolnie kiedy sie raczej ostro przyspiesza to nie czuc tego. Najwyrazniej czuc na 3 i 4 biegu jak sie jedzie pod gore i ma sie obroty silnika ok 2000 (ponizej juz nie chce ciagnac:) ) i delikatnie dodaje gazu. Wciska sie ten pedal gazu i wciska a samochod nic a nic nie przyspiesza. Dopiero jak sie odpowiednio gleboko wcisnie silnik wychodzi z trybu econo i zaczyna przspieszac. nie oszukujmy sie nie jest to jakies wciskanie w fotel i tego typu bzdury a wyraznie czuc ze przyspiesza i widac tez to wskazaniach przyzadow:)
Trzeba uwazac przy wyprzedzaniu bo jak sie zacznie na zbyt wysokim biegu to mozna sie niemilo rozczarowac...bo nie chce przyspieszac wtedy kiedy my chcemy. trzeba dobrac bieg tak by byl tuz przed progiem zalaczenie vteca i wtedy nie ma problemu. Ale tak jak mowilem wtedy przyspiesza jak kazdy inny 90 konny silnik :) cudow nie ma :( troche sprawe ratuje ze hondy sa lekkie
Jeśli popatrzysz na wysokość obrotów, przy których jest osiągana moc maksymalna (silnik 1.5 Vei na poniższym linku), okaże się, że wyżej ciągnąć ani nie musisz, ani nie jest to wskazane.
http://www.hondapl.org/civic/danetech/htb92-95.html

A tu masz coś o grzebaniu w tym silniku.
http://www.civicklub.pl/fi/viewtopic.php?t=16594

Lcfr
03-06-07, 10:15
Obroty dochodzą do max. 6tys. i zaczyna szarpać a wyskalowane są do 8tys. Co może być przyczyną. Jakie czynności wykonywać? I co tak naprawdę jest z tym VTEC-iem, kiedy się załącza i czy wogóle jest jakaś kontrolka od tego? Proszę o porady
co z tego, ze obrotek jest do 8krpm jak przy 6krpm juz jest "czerwone" pole....
to auto nastawianone jest na ekonomike a nie na osiagi...
ppewnie oczekujesz wiecej niz auto jest w stanie zaoferowac...

djibiza
03-06-07, 12:18
Prawdę mówiąc to nie chcę jakiś super osiągów ale 14s (wynik mierzony telefonem) w sprincie do 100km/h ? Chyba to trochę za dużo jak na Hondkę 1.5.

raMMzes
03-06-07, 13:01
14s +/- 2s na błedy: twoją reakcję i bład odczytu i już jest w porządku :)

djibiza
03-06-07, 13:20
A ile tak na serio powinna mieć moja hanka w sprincie?

raMMzes
03-06-07, 13:53
~10s + stan techniczny łącznika.

Tak jak pisałem, albo pomiar czasu jest kiepski (bo faktycznie jest) albo masz do wymiany łącznik ;)

djibiza
03-06-07, 13:57
Stan techniczny łącznika? Prawdę mówiąc to jestem laikiem w motoryzacji. Zajmuję się muzyką i nie znam się na samochodach. Można to jakoś samemu sprawdzić, mam tu na myśli stan tego łącznika, czy trzeba jechać do speca?

raMMzes
03-06-07, 13:59
Łącznik = kierowca :) taki żart :P

Naprawdę nietrudno stracić sekundę/dwie w sprincie, jeśli martwisz się o osiągi auta, odwiedź mechanika, wymień filtry, płyny, etc. odwiedź hamownię i wtedy wszystko się wyjaśni.

djibiza
03-06-07, 14:01
No w najbliższym czasie powymieniam filtry i płyny. Chcę także wymienić nowe świece i przewody. Chcę założyć stożkowy filtr ale nie dla polepszenia osiągów tylko dźwięku :)

BRNK
03-06-07, 16:22
wg instrukcji d15z1 powinien isc w 10,2 s. najlepszy czas jaki uzyskałem na gtechu to 10,12 ale od 0 - 96 km/h

kozik555
03-06-07, 17:28
Civic 1.5 VTEC-E D15Z1. Obroty dochodzą do max. 6tys. i zaczyna szarpać a wyskalowane są do 8tys.

Miałem honde z tym silnikiem po wymianie filtrów i płynów zrobiłem odpowiedni reset kompa i krecił sie do 7 tys przed resetem był jakis "zakuzony" :)

BRNK
05-06-07, 09:45
zrobiłem odpowiedni reset kompa

jakis inny niż ten standardowy?

kozik555
05-06-07, 10:37
jakis inny niż ten standardowy?

Normalny reset miałem na mysli tylko odpowiednio przeprowadzony bo umnie tak było ,ze szedł do 6 tys po resecie przy pierwszym maksymalnym wcisnieciu gazu doszedł do 7 tys i tak juz zostało.

djibiza
05-06-07, 12:12
Nie wiem czy dobrze robię ale po resecie ECU zapalam samochód i zostawiam na około 25min. na biegu jałowym aż załączy się chłodnica i na tym kończę nauczanie kompa. Czy jeszcze są jakieś czynności związane z nauczaniem, których nie wykonuję?

kozik555
05-06-07, 12:29
Ja zrobiłem tak odpiołem kleme minusową od aku i na zimnym silniku odpaliłem i czekałem az sie włączy wentylator potem w trase jesli jest vtec to trzeba go do odcinki pociągnąc ogólnie trzeba pojezdzic róznymi predkosciami w róznych warunkach, w moim przypadku odcinka sie przeniosła na 7 tys aha i przed tym wymieniłem sonde bo poszarpywało po tych zabiegach autko odzyło i ciągneło bardzo przyzwoicie ale juz go sprzedałem teraz mam d15b2 i jednak inna skrzynia i daje bardzo duzo wiec moze lepiej zacząc od skrzyni najlepiej od d13

d8-vid
05-06-07, 23:11
Mam całe EG5 z silnikiem D15Z1 (caly osprzet, komp zostaly z d16z6) i jezdzi dobrze. Odcinka przy 7200obrotow :d szkoda tylko ze faza na 16v nastepuje przy 5200obrotow :(

djibiza
06-06-07, 00:12
Po wymianie filtru powietrza i przeczyszczeniu przepustnicy samochód można powiedzieć, że ożył :) Do setki mierzonej przy pomocy telefonu zwija się w około 11s-12s. O wiele lepiej chodzi. A dodatkowo zmieniłem jeszcze podświetlenie konsoli nawiewu i zegarów na czerwone, wygląda miodzio :) Pomalowałem także pokrywę zaworów i kolektora na czarno. Czeka mnie jeszcze trochę roboty z tylnymi nadkolami :/ Drobne wypustki rdzy, ale to zlecę już fachowcowi.