PDA

Zobacz pełną wersję : zawieszenie Civica 3/5D



560705
15-05-07, 23:13
Jestem (szczęśliwym ?) oczekującym na Civica 5d; ale moje szczęście zmącił pewien typ, który powiedział mi, że zawieszenie Civica jest do d..., w zwiazku z jakościa polskich tzw. "dróg"; zastosowana belka skretna to rozwiązanie przestarzałe; konkurencja, w tej klasie, stosuje juz zawieszenie wielowahaczowe; czy macie swoje zdanie na ten temat; jakie jest wasze praktyczne odczucie z jazdy waszymi civicami

civic
16-05-07, 00:01
Jestem (szczęśliwym ?) oczekującym na Civica 5d; ale moje szczęście zmącił pewien typ, który powiedział mi, że zawieszenie Civica jest do d..., w zwiazku z jakościa polskich tzw. "dróg"; zastosowana belka skretna to rozwiązanie przestarzałe; konkurencja, w tej klasie, stosuje juz zawieszenie wielowahaczowe; czy macie swoje zdanie na ten temat; jakie jest wasze praktyczne odczucie z jazdy waszymi civicami

Zmien fele na 16' i komfort jazdy jest OK.

kamillos
16-05-07, 00:07
Witam!
Też ciągle czekam na 5D, a to co znalazłem na jakimś forum:
"Niektórzy producenci aut odchodzą od zawieszenia wielowahaczowego. Np. Toyota Corolla modele do 2002 roku do E11 włącznie miały z tyłu zawieszenie wielowahaczowe (tutaj wielodrążkowe), a od modelu E12 2002 prościutką belkę skrętną.
Rozwiązanie tańsze w produkcji i naprawach."

EDIT:
i jeszcze to z wyborczej odnośnie belki w Type R:
"Na szczęście ze starej Hondy inżynierowie zostawili wszystko, co najlepsze. No, prawie wszystko. Za nowym Type R wlecze się jeden problem - belka skrętna. Dlaczego nie dostał, tak jak stary, zaawansowanej konstrukcji wielowahaczowej? Ponoć dlatego, że nowego Civica konstruowano z myślą o europejskich klientach. A dla nich - jak pokazały prowadzone przez Hondę badania - ważny okazał się... duży bagażnik. Dlatego wybrano belkę skrętną (zajmuje mniej miejsca) a zbiornik paliwa wciśnięto pod przednie fotele. Konsekwencje tych decyzji dotknęły również wersję Type R. Efekt? Type R ma największy bagażnik (485 l) wśród wszystkich GTI.

Na publicznej drodze nie odczuwa się różnicy w pracy zawieszenia. Ale na torze jak najbardziej - tylne koła nie są tak precyzyjnie prowadzone, jak to robi konstrukcja wielowahaczowa. Rozpędzony na prostej startowej do 220 km/godz. przygotowuję się do wejścia w pierwszy zakręt. Ściągam nogę z gazu i czuję, jak tył auta zaczyna myszkować. W dodatku na zakrętach Type R unosi tylne wewnętrzne koło, podobnie jak robiły to starsze Volkswageny. Z drugiej strony Civic nie zaskakuje kierowcy i jest bezpieczny. Konstruktorzy rewelacyjnie dostroili belkę. Type R to z pewnością jedno z najlepiej prowadzących się aut z takim rozwiązaniem. Przy tym - co może być ważne dla klientów w Polsce - belka skrętna gwarantuje większą trwałość i niższe koszty napraw."

..także chyba nie jest źle :)

Maciek CIVIC SPORT
16-05-07, 08:11
Ja nie odczuwam dyskomforu w prowadzeniu auta spowodowanego delka skrętną. Wcześniej jeździłem autami z zawieszeniem wielowachaczowym i musze przyznać, że to w civicu jest ok, no może poza tym, że przy kołach 17' jest dosc twardo, ale mi akurat to odpowiada :d

560705
16-05-07, 10:09
dzięki za info; argument o odwrocie zawieszenia wielowahaczowego nie przekonuje mnie; w jakim modelu (nowym) widzisz takie odejście ?; naturalny konkurent Civica, czyli Auris ma zawieszenie nowego typu (wielowahaczowe), to samo inne marki z tego segmentu; jesli chodzi o bagażnik to bagażnik Aurisa jest w istocie mniejszy od Civica - no ale TOYOTA chyba też dedykowała Aurisa Europejczykom, a jednak zdecydowała się na nowe zawieszenie kosztem właśnie bagaznika; chyba właściwa jest odpowiedź najprostsza - koszty !
co do drugiej sprawy: felgi; czy duża jest różnica w komforcie pomięczy 16 a 17-stką ? zamowiłem EXecutiva który nominalnie ma 17 i co teraz mam przechodzić na 16

Maciek CIVIC SPORT
16-05-07, 10:13
smigaj na 17', roznica jest, ale za to ten wyglad wszystko rekompensuje, na 16' auto wyglada duzo gorzej, wiem bo w zimie na takich jezdze.

Pik
16-05-07, 10:31
Auris ma belke, jedynie wersja tip-top z superdislem ma wielowahacz (wersja "X" 177KM za prawie 110 tys - drozej niz Type R!).

Mialem podobne dylematy, co kolega 56.... , tym bardziej ze wczesniej jezdzilem Focusem i mialem okazje poznac zalety znakomitego zawieszenia wielowahaczowego. Ale stwierdzilem, ze skoro belka skretna potrafi sie sprawdzic w takim "potworze" jak nowy Typ R, to tym bardziej da rade w wersji 140 koni!

Moje wrazenie co do zawieszenia Civa na 17kach... Super na rownych asfaltach, w zakretach jak gokart. Niestety, jakies koleiny, łaty na jezdni, studzienki itp powoduja pewien dyskomfort, ktory jednak mozna zaakceptowac w aucie o wyraznym sportowym image'u (podobnie jak silnik rasowo "wyjący" na wysokich obrotach).

Na zime zmienie profill z 45 na 55, to bede mial wieksze porownanie...

560705
16-05-07, 15:35
dane dot. wielowahacza zasięgnąłem ze strony TOYOTY ! no, ale mogę się mylić ...; podobne dane dot. LEONA wziąłem ze strony SEATA, itp. itd.

Pik
16-05-07, 18:55
dane dot. wielowahacza zasięgnąłem ze strony TOYOTY ! no, ale mogę się mylić Dziwne, bo wlasnie na stronie toyoty jest wyraznie napisane w specyfikacji, ze Auris jest wyposazony w belke: http://www.toyota.pl/Images/spec_aur_07_06_tcm306-556383.pdf , tak wiec z cala pewnoscia sie mylisz!

O Leonie dyskusji chyba zadnej tu nie bylo, ale jak sie bawilem konfiguratorem, to wersja 150 KM o podobnym wyposazeniu co Civic Sport, kosztuje grubo ponad 90 tys PLN, czyli sporo drozej. Ale faktem jest, ze Leon ma wielowahacz z tylu.

560705
16-05-07, 21:32
PIK, oczywiście masz rację co do TOYOTY. Nie wiem skąd wziąłem te informację. Pozdrawiam

Pik
16-05-07, 22:42
Ciesze sie, ze moglem pomoc. Mam nadzieje, ze stres zwiazany z zastosowaniem belki w Civie 5D tez sie rozwiał i mozesz spokojnie czekac na swoje auto!

Ale jakbys sie upieral przy Civicu i wahaczach z tylu, to polecam wersje 4D! :d

kklocek
27-05-07, 20:29
A ja już jeżdżę piątym Civikiem i nie odczuwam różnicy w prowadzeniu i zachowaniu się auta z belką i wahaczami... Polecam Civica mimo,że troche tłucze na wybojach (może comfort jest bardziej...komfortowy?)

al9
28-05-07, 18:15
ja sie przesiadłem na civica z passata. Auto wieksze, bardziej komfortowe...
ale nie żałuję ani jednej sekundy w nowej hondzie! poza dyskusją, że to nie jest auto dla osoby szukającej komfortu. Jak sie przycisnie tych 140 koni, to sie robi głosno a twardo jest zawsze! Mówiąc szczerze - to jest auto nie dla każdego... Jesli ktoś chce sie łagodnie i cicho bujac na zakrętach - niech kupuje citroena C5..
wyda tyle samo..
Pozdr
al

560705
29-05-07, 09:01
Jasne Artur, że coś za coś. Ale bez przesady. Civic nawet 200 konny (Type-R) nie jest autem sportowym !!!!! Tylko udającym sportowy. jest oczywiści przeznaczony do dynamicznej jazdy (nie do Kościoła w niedzielę) ale poprzednie wersje też celowały w ten segment odbiorców a mimo to przedostatnia wersja miała wielowahacze. Jest różnica np. pomiędzy Wrocławiem a Koeln. Ogromna. Spróbuj pojęździć po Wrocławiu (to II świat pod względem nawierzchni) w dodatku na niskoprofilowych oponach. Pozdrawiam.

Pik
30-05-07, 23:57
Kolego, mylisz dwie zupelnie rozne sprawy!

Zestrojenie zawieszenia (czyli miekkie/twarde) jest poniekad rozdzielna sprawa od technicznego rozwiazania zawieszenia tylnego (belka/wielowahacz)! Samochod z belka skretna moze byc ustawiony bardzo miekko (czyli komfortowo jak kto woli), a z kolei wielowahacz moze byc ustawiony bardzo twardo...

Idea zawieszenia wielowahaczowego polega z grubsza na tym, ze kolo w przypadku przechylow nadwozia, nierownosci drogi itp lepiej przylega do drogi, bo os kola latwiej zachowuje rownolegle ustawienie w stosunku do podloza. Moim zdaniem im twardsze zawieszenie tym wielowahacz daje mniej, a Civic 8 gen ma wlasnie dosc twarde zawieszenie.

Jest bardzo prawdopodobne, ze Honda na etapie projektow/prototypow nowego Civa sprawdzala obydwa rozwiazania i ostatecznie stwierdzila, ze zastosowanie modnego od paru lat zawieszenia wielowahaczowego (stosowanego zreszta w poprzedniej generacji Civica) nie daje wystarczajaco wyraznej przewagi w prowadzeniu tego auta. Na zastosowanie belki wplynely prawdopodobnie tez wzgledy ekonomiczne: jest to rozwiazanie tansze, lzejsze, prostsze w obsludze i zabierajace mniej miejsca (m.in. stad Civic ma najwiekszy bagaznik w swojej klasie!).

A wlasnie na polske dziurawe drogi belka wydaje sie zdecydowanie lepszym rozwiazaniem! Jest to uklad trwalszy, bardziej wytrzymaly i tanszy w ewentualnej naprawie niz wielowahacz.

Milek
31-05-07, 00:10
dobrze napisane Pik, co nie zmienia jednak faktu, ze wielowachacz mimo wszystko jest lepsza opcja. Nie zgodze sie tylko, ze "na polske dziurawe drogi belka wydaje sie zdecydowanie lepszym rozwiazaniem" - wcale tak nie jest. Nie skreslam jednak belki skretnej bo jak widac wlasnie na przykladzie nowego Civa, jest naprawde niezle zestrojona. Glownie chodzilo zapewne o finanse.
W sumie zgadzam sie z sensem Twojej wypowiedzi

Dedis
31-05-07, 17:36
a jak jest z przednim zawiasem? nie zaglądałem nigdzie.
jest podwójny wahacz? czy McPehrson juz też?
moim zdaniem właśnie podwójne wahacze poprzeczne z przodu dawały zawsze przewagę Civikowi w zakrętach...

560705
03-06-07, 12:25
Kolego, mylisz dwie zupelnie rozne sprawy!

Zestrojenie zawieszenia (czyli miekkie/twarde) jest poniekad rozdzielna sprawa od technicznego rozwiazania zawieszenia tylnego (belka/wielowahacz)! Samochod z belka skretna moze byc ustawiony bardzo miekko (czyli komfortowo jak kto woli), a z kolei wielowahacz moze byc ustawiony bardzo twardo...

Idea zawieszenia wielowahaczowego polega z grubsza na tym, ze kolo w przypadku przechylow nadwozia, nierownosci drogi itp lepiej przylega do drogi, bo os kola latwiej zachowuje rownolegle ustawienie w stosunku do podloza. Moim zdaniem im twardsze zawieszenie tym wielowahacz daje mniej, a Civic 8 gen ma wlasnie dosc twarde zawieszenie.

Jest bardzo prawdopodobne, ze Honda na etapie projektow/prototypow nowego Civa sprawdzala obydwa rozwiazania i ostatecznie stwierdzila, ze zastosowanie modnego od paru lat zawieszenia wielowahaczowego (stosowanego zreszta w poprzedniej generacji Civica) nie daje wystarczajaco wyraznej przewagi w prowadzeniu tego auta. Na zastosowanie belki wplynely prawdopodobnie tez wzgledy ekonomiczne: jest to rozwiazanie tansze, lzejsze, prostsze w obsludze i zabierajace mniej miejsca (m.in. stad Civic ma najwiekszy bagaznik w swojej klasie!).

A wlasnie na polske dziurawe drogi belka wydaje sie zdecydowanie lepszym rozwiazaniem! Jest to uklad trwalszy, bardziej wytrzymaly i tanszy w ewentualnej naprawie niz wielowahacz.


Dzieki za info. Jednak ja na to patrzę nie od strony ideii zawieszenia ale od strony efektu. Polecam załaczony link. Wprawdzie jest to dyskusja nt. czy ceed czy civic czy auris ale jest tam wiele opinii o zawieszeniu. M.zd. belka to "uwstecznienie się" (może np. wrocimy do gaźników ?). Podr..

http://autokacik.pl/showflat.php?Cat=0&Number=278495885&page=0&fpart=2&vc=1http://autokacik.pl/showflat.php?Number=278495885&page=0

http://autokacik.pl/showflat.php?Number=278495885&page=0

Pik
03-06-07, 17:16
Jednak ja na to patrzę nie od strony ideii zawieszenia ale od strony efektu. I bardzo dobrze! Skoro zawieszenie nowego Civica jest OK, to co za roznica, czy jest to belka czy wielowahacz??? ;)

Owszem, zawieszenie wielowahaczowe jest lepsze (pod wzgledem wlasciwosci jezdnych, bo jak napisalem wyzej belka jest w kazdym wzgledzie bardziej "ekonomiczna") i mozemy sobie deliberowac na ile nowy Civic by lepiej jezdzil z wielowahaczem (o ile w ogole bylaby zauwazalna roznica)... Ale beda to spekulacje, bo takie dane moze miec tylko Honda. Fakt jest faktem, ze belka skretna (co prawda w postaci mocno zmodernizowanej) wraca z nowymi konstrukcjami, jak Civic czy Auris i twierdzenie, ze jest to juz rozwiazanie z lamusa wydaje sie chyba przedwczesne?

Z drugiej strony warto zauwazyc, ze Honda daje w standardzie, nawet w podstawowej wersji Civica, pelny pakiet systemow elektronicznych wspierajacych trakcje. A kontrola trakcji nie jest powszechna jeszcze w klasie kompaktow, konkurenci czesta albo nie oferuja ESP do slabiej wyposazonych wersji, i/albo zycza sporych doplat (np ponad 5 tys pln w Golfie).

Jesli idzie o prowadzenie, to mnie osobiscie w Civicu bardziej przeszkadza elektryczne wspomaganie kierownicy niz to co tam siedzi w tylnym zawieszeniu. Wspomaganie jest skuteczne, ale IMHO pracuje zbyt lekko i nie daje pelnego wyczucia drogi.

Milek
04-06-07, 00:32
Jesli idzie o prowadzenie, to mnie osobiscie w Civicu bardziej przeszkadza elektryczne wspomaganie kierownicy niz to co tam siedzi w tylnym zawieszeniu. Wspomaganie jest skuteczne, ale IMHO pracuje zbyt lekko i nie daje pelnego wyczucia drogi.

elektryczne wspomaganie jest jedna z najlepszych rzeczy w nowym Civie !!! Uklad kierowniczy jest tak bardzo precyzyjny, ze konkurencja moze sie tylko uczyc od Hondy pod tym wzgledem

Pik
04-06-07, 11:48
Wole hydrauliczne wspomaganie. A precyzji nie neguje - uklad jest tak precyzyjny, ze jak sie szybciej jedzie, to strach kichnac, zeby sie nie znalezc w rowie... ;)

Maciek CIVIC SPORT
04-06-07, 11:54
I z tej precyzji układu bierze się też niestety sciaganie cifa jesli droga jest nawet nieznacznie pochylona.

kamillos
04-06-07, 22:16
Wole hydrauliczne wspomaganie. A precyzji nie neguje - uklad jest tak precyzyjny, ze jak sie szybciej jedzie, to strach kichnac, zeby sie nie znalezc w rowie... ;)
Precyzja jest rewelacyjna. Na dłoniach czuję każdą nierówność drogi, a jak są koleiny to prawie jakbym dłonią zasuwał po asfalcie :brawo2: tak dokładnie przekazuje nierówności.
Ponadto mile się zaskoczyłem płynnością pedału gazu (każde wciśnięcie o milimetr zmienia przyspieszenie) i skrzynią (ta lekkość!)

--
Pozdrawiam,
Kamil

T.r.
20-06-07, 12:45
Witam.

Orientuje się ktoś może czy jest różnica między belką tylną w wersji typeS i 5d? :speszony:

kasiora96
19-04-10, 21:08
Czy zawieszenie wszystkich civiców jest takie samo i czym sie różni zawieszenie Type R. Chodzi mi oto czy zawieszenie z Type R będzie pasować do FK3. Podobno w Type R niesłychać żadnych stuków w przeciwieństwie do innych civiców.

buri
19-04-10, 22:08
wg epc numery czesci sa inne ale to nie znaczy ze amortyzatory nie beda pasowaly
na pewno civiki 5d maja tez 1mm cienszy stabilizator (23mm)
3d typeS ma szrszy rozstaw kol
po lifcie w 2009 nastawy zawieszenia i chrakterystyka tlumienia amortyzatorow zostaly zmienione na bardziej komfortowe