PDA

Zobacz pełną wersję : elektryczny problem z podświetleniem zegarów



łosiek
19-11-11, 15:02
zapewne wszystkim wiadomo że elektryka nie tylko w aucie jest bardzo szerokim tematem.pojawił się u mnie problem z podświetleniem zegarów, mianowicie pali bezpiecznik (10A) który znajduje się pod kierownicą.
nie będe opisywał w szczegółach że jechałem sobie przez wieś i nagle zgasły żarówki podświetlające cały licznik, wskazówki itp.świecą się tylko kierunkowe (awaryjne wiadomo też), światła tzw.długie.wymieniłem bezpiecznik i z ciekawości wrzuciłem większy i nawet na postojówkach go pali..wszystkie światła świecą nic innego prócz podświetlenia zegarów (a raczej jego braku) się nie dzieje.
co sprawdziłem?
z instalacji C.A. wyjąłem bezpiecznik
nie jestem elektrykiem i nawet mnie to nie fascynuje więc to tyle co mogłem zrobić, nie mam więcej pomysłów.
może jest jakaś osoba która przez przypadek przeczyta ten temat i będzie mogła coś pomóc.będę wdzięczny za pomocne pomysły.pewnie pojawią się propozycje:
-jedź do elektryka (a jeśli to głupota to wydam niepotrzebnie min.100)
-wyciągnij wszystkie przewody i w ciemnym pomieszczeniu podłącz pod aku to będziesz widział gdzie jest dyskoteka
albo,
-kup se golfa!
wszystkim sympatykom mądrych pomysłów dziękuję:) i pozdrawiam niemiecką technologię ;)



być może będą potrzebne jakieś dodatkowe informacje lub pytania typu:
-czy nic ostatnio nie podłączałeś?-odpowiem ostatnio nie (pojęcie szeroko rozumiane)

jeśli to na tym forum nadal możliwe to proszę o pomoc..

Filip2516
19-11-11, 16:11
ja tak mialem to to wina byla bezpiecznika! Moze u ciebie wystarczy wyjac zegary moze jakas kostka nie laczy.Trzeba rozebrac i zobaczyc. Poczekaj moze jeszcze ktos ma jakies pomysly

kjmuszek
20-11-11, 01:16
Ja tak miałem jak mi się fajczyły ścieżki w zegarach , może to to. Jak nie to prawdopodobnie gdzieś zwiera coś, najprędzej bym w liczniku szukał. Ale tak jak pisałem wcześniej proponuję wyciągnąć licznik i sprawdzić.

łosiek
20-11-11, 12:38
Ja tak miałem jak mi się fajczyły ścieżki w zegarach , może to to. Jak nie to prawdopodobnie gdzieś zwiera coś, najprędzej bym w liczniku szukał. Ale tak jak pisałem wcześniej proponuję wyciągnąć licznik i sprawdzić.
jak to sprawdzić?i zegary musiałeś wymienić?

SorryAleNiChu
20-11-11, 21:38
pojawił się u mnie problem z podświetleniem zegarów, mianowicie pali bezpiecznik (10A) który znajduje się pod kierownicą.

A nie powinien tam być czasem 7.5 A ?


z ciekawości wrzuciłem większy i nawet na postojówkach go pali..

Tym sposobem mogłeś sobie spalić cały układ. Przeczytaj sobie po co stosuje się bezpieczniki i zapamiętaj to na całe życie !


nie jestem elektrykiem i nawet mnie to nie fascynuje więc to tyle co mogłem zrobić, nie mam więcej pomysłów.

Więc miernika pewnie też nie posiadasz ? Może jednak dasz jakiemuś elektrykowi zarobić ?


może jest jakaś osoba która przez przypadek przeczyta ten temat i będzie mogła coś pomóc.będę wdzięczny za pomocne pomysły.pewnie pojawią się propozycje:
-jedź do elektryka (a jeśli to głupota to wydam niepotrzebnie min.100)

a jeśli wpadniesz na kolejny genialny pomysł i w efekcie zapłacisz dużo więcej ?


Efektem palenia bezpiecznika jest zbyt duży prąd płynący w danym układzie.
Efektem tak dużego prądu płynącego w obwodzie jest zwarcie.
Efektem nie działania wskaźników jest przerwany obwód przez bezpiecznik.

Może same oczywiste rzeczy, ale bez schematu i miernika nic nie zrobisz, no chyba że ci ktoś wywróży gdzie masz zwarcie.

kjmuszek
21-11-11, 00:56
jak to sprawdzić?i zegary musiałeś wymienić?
Musisz je wyciągnąć. Jak to ścieżki , to powinieneś sobie poradzić z wymianą samych ścieżek. Napisz tylko jeszcze czy nie wymieniałeś jhakiś żarówek w podświetleniu zegarów , albo czy za duże obciążenie na gnieździe zapalniczki nie ma ;)

łosiek
23-11-11, 17:41
Musisz je wyciągnąć. Jak to ścieżki , to powinieneś sobie poradzić z wymianą samych ścieżek. Napisz tylko jeszcze czy nie wymieniałeś jhakiś żarówek w podświetleniu zegarów , albo czy za duże obciążenie na gnieździe zapalniczki nie ma ;)
być może podpięcie transmitera pali ten bezpiecznik?czy to możliwe?wcześniej działał bez zarzutu.żarówek w podświetleniu zegarów nie wymieniałem..


A nie powinien tam być czasem 7.5 A ?



Tym sposobem mogłeś sobie spalić cały układ. Przeczytaj sobie po co stosuje się bezpieczniki i zapamiętaj to na całe życie !



Więc miernika pewnie też nie posiadasz ? Może jednak dasz jakiemuś elektrykowi zarobić ?



a jeśli wpadniesz na kolejny genialny pomysł i w efekcie zapłacisz dużo więcej ?


Efektem palenia bezpiecznika jest zbyt duży prąd płynący w danym układzie.
Efektem tak dużego prądu płynącego w obwodzie jest zwarcie.
Efektem nie działania wskaźników jest przerwany obwód przez bezpiecznik.

Może same oczywiste rzeczy, ale bez schematu i miernika nic nie zrobisz, no chyba że ci ktoś wywróży gdzie masz zwarcie.
wyciągnąłem stary i był 10A
poprawiałem żarówkę postojowego bo nie stykała, z ciekawości wrzuciłem bezpiecznik i wszystko było ok zegary były podświetlone ale za jakiś czas podczas jazdy znowu strzelił, na razie podświetlenie jest/SorryAleNiChu dzięki za pobudzającą do myślenia odp na temat.masz tu sporo racji jak się ktoś nie zna to nie powinien grzebać w elektryce.
jeśli ktoś jest w stanie sprawdzić to będę wdzięczny jeśli napisze jaki powinien być bezpiecznik w miejscu podświetlenia zegarów

łosiek
23-11-11, 21:57
mam nowość, taką ciekawostkę..wrzuciłem bezpiecznik 7,5A i wszystko było ok do momentu dość sporego ale niegroźnego dla dokładki uskoku na drodze publicznej,który przyczynił sie do spalenia bezpiecznika.skąd to wiem?w tym samym miejscu już 2 raz się spalił (pasażerka zauważyła),wymieniłem na nowe i na tej samej drodze 3-ci raz na uskokach i dziurach nastąpiło spalenie bezpiecznika.rzeczywiście na dziurach tak się dzieje bo na równej drodze wszystko jest w porządku.
może ktoś ma jakąś propozycję gdzie jest przyczyna?

młodyBogdan
23-11-11, 22:29
zaloze sie ze przyczyna jest w radiu, kabel od pamieci albo zasilania robi ci zwarcie. okolo tygodnia temu mialem to samo, po wlaczeniu swiatel przestalo swiecic podswietlenie zegarow, przesta dzialac brzeczyk od swiatel, konsola nawiewu sie nie podswietlala i tylne prawe swiatlo nie swiecilo. sprawdz czy tobie to wszystko tez nie dziala. tak jak piszesz ze teraz bezpiecznik pali sie na uskoku na drodze, pewnie wtedy gdzies kabelek sie dotyka i bezpiecznik sie przepala. zrob tak:
-sprawdz czy po przepaleniu bezpiecznika nie dzialaja ci te rzczy ktore wymienilem, jesli tak to odlacz radio, wloz nowy bezpiecznik i wlacz swiatla, jesli wtedy bedzie wszystko ok, to znaczy ze na pewno winą jest zwarcie na radiu, ja tak mialem i ktos z forum tez. pozdrawiam.

łosiek
23-11-11, 22:41
ok sprawdzę, a panel nawiewu juz jakiś czas nie działa ale zabrać się nie mogę za naprawę (a właśnie i tu pytanie co może być też tego przyczyną)?
podświetlenie nie działa, brzęczyka też nie ma a tylne światło stopu sprawdzę jutro..

młodyBogdan
23-11-11, 22:49
nie chodzi o tylne swiatlo stopu tylko o swiatlo pozycyje, po prostu wlacz swiatla i zobacz czy prawa tylna zarowka swieci czy nie ;p ale jesli piszesz ze brzeczyka tez nie masz, to jestem pewnien ze cos ci robi zwarcie na radiu. co do konsoli nawiewu to pewnie zarowki sa przepalone, choc nie jestem pewien bo przyczyn moze byc wiele

łosiek
24-11-11, 18:55
młodyBogdan miałeś rację..problem tkwił w radiu, tzn okaże się z czasem jak będę jeździł ale przed wyjęciem radia wrzuciłęm bezpiecznik i delikatnie ruszyłem radiem i spaliło bezpiecznik.gdzieś musiało zwierać z masą i go paliło..przy najbliższej okazji stawiam dużego browara;)
dzięki wielkie za pomoc
póki co temat można uważać za zakończony :)
pozdrawiam

młodyBogdan
25-11-11, 23:27
ciesze sie ze pomoglem :) pozdro ;p