PDA

Zobacz pełną wersję : sonda lambda psuje się co kilka miesięcy



6h057
11-10-11, 18:49
Witam
było d13b2 na jednożyłowej sondzie wszystko było ok:

wszystko zaczęło się po mpfi w d13b2 na d13b7, najpierw była sonda oryginalna używana potem auto straciło troche na mocy i głośniej wyło niż jechało, no to kupiłem sonde bosala, autko wróciło do poprzedniej świetności, sonda wytrzymała niecały rok i znowu to samo, następna była sonda ngk po której założeniu również wszystko wróciło do normy po kilku miesiącach to samo, teraz jest sonda oryginalna używana i wszystko było ok do teraz, wytrzymała może ze 2 miesiące. Teraz był swap na d15 i problem z sondami widać nadal pozostał, i gdzie tu szukać przyczyny? przy pierwszych sondach zapalał się check po przejechaniu kilku km i był błąd 43 coś tam z obwodem paliwa, na dwóch ostatnich sondach nie ma błędu a spadek mocy jest.

Jeśli urzekła was moja historia to poradźcie coś;)

Marcin1792
11-10-11, 19:39
Mnie urzekła :) Zamienniki mogą się tak psuć, a z ori używkami to nigdy nie wiadomo, ale z tego co wiem lepiej właśnie na ori używaną :)

6h057
11-10-11, 19:42
no ale jak widać na ori też się psują choć były dobre:) a ta np ngk to znajomy ma taką samą i już ze 3 lata na niej śmiga, więc wydaje mi się że to nie wina typu sondy

Saiti
11-10-11, 19:42
Świece też się wymienia na ori używane, a olej filtruje przez sitko do makaronu i sprzedaje jako raz użyty

jogal
11-10-11, 21:55
Proponuje kupić nową sondę NGK oza624-e4 oraz udać się na strojenie, najlepiej jakby sonda znajdowała się jak najbliżej silnika (w przypadku ebayowych chińczyków na jednej rurze a nie na dole przy flanszy).

6h057
11-10-11, 22:19
no zdaje się że właśnie tą sondę mam, na strojenie jechać przez sonde? zedrą ze mnie kase a znając życie problem nadal będzie:) może grzałke by odłączyć albo cuś, dziwne jest to że na początku działa tylko po jakimś czasie zaczyna szwankować.

jogal
12-10-11, 11:57
to jaki błąd Ci wyskakuje 41 czy 43?? bo od grzałki jest 41... Sondy jakie są po wykręceniu bardzo okopcone??

6h057
12-10-11, 14:19
teraz nie ma żadnych błędów, sonda ogólnie jest ładna i czysta troszke od strony gwintu jest czarna, błąd był 43 ale to jakoś chyba na pierwszych dwóch, teraz nie ma błędów ale objawy te same.
43 Układ paliwa lub obwód, może na komputery się z kimś zamienić, może to komp coś szwankuje.

jogal
12-10-11, 20:54
Powiem Ci tak, sonda ma za zadanie regulować mieszankę praktycznie w całym zakresie obrotowym o ile pedał gazu nie jest wciśnięty więcej niż 50%, jeśli pedał jest wciśnięty powyżej 50% to komputer leje na sondę, czy jest sprawna czy nie, tylko leci wartościami jakie ma zapisane w mapie. Jeśli podczas upalania auto Ci więcej wyje a nie jedzie to szukaj przyczyny gdzie indziej a nie w sondzie, bo sonda ma tylko wpływ na normalną i ekonomiczną jazdę. Zdejmij klemę minusową na kilka minut i zobacz czy coś się poprawi.
Czy auto Ci normalnie pali nie jakoś więcej?? W civicu na osiągi głównie ma wpływ prawidłowo ustawiony rozrząd, zapłon oraz zawory. Zmierz komprechę i będzie wiadomo czy coś mu dolega.

6h057
12-10-11, 21:21
Po wywaleniu katalizatora najbardziej słychać wydech ok 3 do 3,5 tys obrotów więc myślę że to jest to pierwsze 50% gazu, i właśnie jak jest problem z sondą to w tym zakresie jeszcze bardziej to słychać, i auto gorzej się zbiera własnie z dołu, wcześniej lekki postęp gazu i autko ładnie jechało zwłaszcza na lekkim zamachu i na krótkiej skrzyni;) rozrząd jest dobrze ustawiony i zawory również, myślisz że silnik by powodował takie coś? na 1.3 tak się działo i na 1.5 tez się tak dzieje, a po wymianie sondy wszystko by wracało do prawidłowego działania? wymiana sondy na 100% rozwiązuje problem, ja bym był bardziej skłonny do teorii że coś ją uszkadza:) tylko co:(

jogal
12-10-11, 21:41
A może byś tak sprawdził co sonda Twoja pokazuje, bierzesz zwykły miernik i podłączasz go pod kompa. Plusa dajesz do d14, a minusa do d22 ustawiasz zakres na 2V i sprawdzasz co się dzieje. Sonda ma pracować w zakresie 0-1V, generalnie podczas normalnej jazdy będzie ok 0.7V, podczas upalania ok 0.9V a po zdjęciu nogi z gazu 0V. Napisz jeszcze gdzie masz ta sondę umiejscowioną sondę, ważne jest żeby była jak najbliżej głowicy, jeśli jest przed katem to często będzie się walić bo jest jej za chłodno tam. Ja też na początku miałem sondę przed katem, ale jak już musiałem założyć 3 sondę z kolei to miałem tego dość i wolałem zamontować ją na jednej rurce od kolektora i przynajmniej mam spokój już 3 lata...

Furious
12-10-11, 21:46
no to powodzenia jak masz sonde tylko na jednym runnerze...

6h057
12-10-11, 21:53
sonde mam na tym pierwszym wejściu na kolektorze 4-2-1, bliżej się już nie da:) jutro postaram się sprawdzić napięcie.

jogal
12-10-11, 22:50
tak, mam na jednym runnerze już kilka lat i wszystko jest ok. Czasami wpinam sobie szerokopasmówkę przed kata i kontroluje wskazania waskopoasmówki i wszystko jest idealnie, a skoro nie widać różnicy to po co przepłacać zmieniając co kilka miesięcy sondy :).

Furious
13-10-11, 10:25
Ale z Ciebie tuner.. wepnij sobie szerokopasmówke na 1 runner i sprobój wystroić jakies auto.. Potem przeanalizuj co mysli w takiej sytuacji seryjna sonda.

majson
13-10-11, 11:08
Taki problem mialem ja i Wkostek czyli blad nr 43. reset i dalej jazda. generalnie bald sie pojawial tylko jak jechalismy ciagle ze stala predkoscia. teraz sonde mam przed katem i jest ok . pozatym nie jezdze jednostajnie ciagle. jest ten temat na forum. moze uda mi sie znalezc.

mam:
http://www.civicklub.pl/fi/__vbb/showthread.php?69989-B%B3%B1d-43-civic-1993r.-d16z6

i ciekawy ostatni koment
''43 zapala sie od ubogiej mieszanki Panowie . Przynajmniej u mnie tak jest jak robie zbyt uboga mape LPG np po pierwszej kalibracji a nie odstrojeniu na ulicy. Także do stroiciela i niech podlewa dwake waszki ''

Furious
13-10-11, 11:39
43 zapala sie od nieprawidlowej mieszanki, zbyt ubogiej lub zbyt bogatej, czesto winą moze byc uszkodzona sonda badz blad w mapie jesli auto bylo strojone.

jogal
13-10-11, 11:49
Ale z Ciebie tuner.. wepnij sobie szerokopasmówke na 1 runner i sprobój wystroić jakies auto.. Potem przeanalizuj co mysli w takiej sytuacji seryjna sonda.

Wąskopasmówka nie myśli, tylko pokazuje czy jesteś powyżej czy poniżej dawki stechiometrycznej. Jak chcesz być pro tunerem to zamontuj sobie 4 sondy w 4 runnery i wtedy będzie pro:P. Jeśli silnik ma kompresję równą na każdym garze to nawet strojenie na jednym runnerze ustawi taką mieszankę jak na zejściu wszystkich runnerów. To nie są aż tak wielkie różnice żeby nie wiadomo co się działo...

Furious
13-10-11, 12:10
mało wiesz jeszcze

jogal
13-10-11, 12:25
mało wiesz jeszcze

he he, oświeć mnie proszę GURU :P

Furious
13-10-11, 13:16
Gościu.. poczytaj sobie o teorii silnika czterosuwowego..
Ile jest suwów wydechu w jednym cyklu na 1 cylindrze? Co się dzieje przez pozostałą część cyklu??
A sonda działa i koryguje paliwo przez cały cykl… ale spoko, dla Ciebie nie jest ważne że przez 75% czasu jej pracy nie ma czego badać.. bo przecież z cylindra nic się nie wydostaje..

karas
13-10-11, 14:02
Ile jest suwów wydechu w jednym cyklu na 1 cylindrze? Co się dzieje przez pozostałą część cyklu

TEORETYCZNIE nic się nie dzieje dlatego wszyscy właściciele D serii ( a jest ich na forum mnostwo) mający ebayowe kolektory wydechowe z miejscem na sonde tylko na 1 rurce a nie na zejsciu wszystkich ( tak jak jest w oem kolektorze w d16z6 ) powinni miec problemy z zaduzym spalaniem, słabszymi osiągami , nieodpowiednia pracą silnika spowodowaną nieprawidłową dawka paliwa.

PRAKTYCZNIE użytkownicy D serii po zmianie kolektora na ebay są bardzo zadowoleni, nie mają problemów z za duzym spalaniem ani z nieprawidłową pracą silnika auto jest mocniejsze.

Skoro się tak dobrze znasz ( nie jest to złośliwość z mojej strony )wytłumacz nam dlaczego tak jest - po prostu jestem ciekaw

Furious
13-10-11, 14:56
sonda nie koryguje paliwa powyzej pewnej wartosci podcisnienia/otwarcia przepustnicy, nie ma wpływu na moc

jogal
13-10-11, 15:00
Gościu.. poczytaj sobie o teorii silnika czterosuwowego..
Ile jest suwów wydechu w jednym cyklu na 1 cylindrze? Co się dzieje przez pozostałą część cyklu??
A sonda działa i koryguje paliwo przez cały cykl… ale spoko, dla Ciebie nie jest ważne że przez 75% czasu jej pracy nie ma czego badać.. bo przecież z cylindra nic się nie wydostaje..

Hmm, z moich obliczeń wynika tak, że zakładając, że silnik kręci się 1000 obrotów na minutę czyli wał obróci się 16 razy na sekundę, wiedząc że wydech następuje w każdym cylindrze co drugi obrót wału to mi wychodzi, że w ciągu 1s na jednym runnerze spaliny pojawią się 8 razy. Próbkowanie sondy to ok 3 pomiary na sekundę, spaliny pojawiają się 8 razy przy 1000 rpm to sonda ma co próbkować czy się nudzi?? Im wyższe obroty tym spaliny pojawiają się jeszcze częsciej a sonda dalej wykonuje 3 pomiary na sekundę... Jeśli wykonałem jakieś błędy podczas obliczeń to proszę mnie poprawić...

Furious
13-10-11, 15:14
Próbkowanie sondy to ok 3 pomiary na sekundę
skąd takie wyssane z palca założenie?

jogal
13-10-11, 16:46
mało wiesz jeszcze

:P. Poczytaj sobie o zasadzie działania silnika 4 suwowego i zasady działania sondy lambda. jako ciekawostkę podam Ci, że szeokopasmówka innovate próbkuje co 0.08s czyli ok 12 razy na sekundę :P

6h057
13-10-11, 18:20
ale sobie dyskusję urządziliście:P wszyscy tacy mądrzy to lepiej powiedzcie mi co mam zrobić żeby nie wymieniać tak często sondy i być szczęśliwym posiadaczem civica:P a reset nie pomaga, napięcia sondy jeszcze nie mierzyłem

6h057
13-10-11, 19:28
co do napięcia to wygląda to tak:
miernik ustawiony na 20V

na luzie bez gazu - skacze od 0.10 do 0.80 troche tak troche tak, nie ma stałej wartości:)
na normalnej jeździe podobnie jak wyżej
na kitowaniu raczej miało tendencje żeby utrzymywać się w granicach 0.80, 0.90
jak jechałem na biegu i puściłem gaz to spadało praktycznie do 0

w żadnej sytuacji nie przekroczyło 1V

jogal
13-10-11, 21:13
wszystko w porządku, szukaj awarii gdzie indziej. Zmień sobie mapę albo jedź na strojenie...

kristico86
13-10-11, 21:37
podepnę się pod temat - mam b18c4 - od czasu swapa do CRX zaobserwowałem ze podczas jazdy tuż zanim silnik osiągnie stała temperaturę zapala mi się czeck - zazwyczaj jadę juz wtedy na 5 biegu ze stała prędkością - 60/80 km/h...zatrzymuję auto odczytuję błąd, jest 43, robię reset jadę dalej - nic się nie dzieje nawet przy jeździe ze stała prędkością przez bardzo długi okres czasu///
tak było za 1 razem...teraz jak jade zawsze w tej samej odległości od domu zapala mi się czeck ( różnica max 300 metrów). staję gaszę silnik, odpalam ponownie i czeck już się nie pali.... obroty nie falują, spalanie, moc w normie...dzieje się tak zawsze bez wyjątku za każdym razem jak silnik jest totalnie zimny...

przekopałem forum i możliwe to że sonda się wiesza ? czy zamontowanie kolektora z b16a2 mogło mieć wpływ na to zjawisko ??? wcześniej miałem kolektor z IAB i kompa p28 z obsługa motyli i z mapami z GSR i nie było takich przypadłości....nie mam żadnych błędów oprócz tego zapalającego się czecka i błędu 43...

Furious
14-10-11, 00:06
jako ciekawostkę podam Ci, że szeokopasmówka innovate próbkuje co 0.08s czyli ok 12 razy na sekundę :P

Od kiedy innovate produkuje sondy lambda?
Rzucasz liczbami, może poprzesz to jakąs dokumentacją techniczną?

jogal
14-10-11, 21:21
Od kiedy innovate produkuje sondy lambda?
Rzucasz liczbami, może poprzesz to jakąs dokumentacją techniczną?

Technicznie to sonda jest bosha a kontroler innovate. Mam Ci loga podesłać żebyś sobie to zobaczył czy sam sobie otworzysz i zobaczysz :P

Tutaj coś o tym pisza:
http://www.innovatemotorsports.com/forums/showthread.php?t=4116

6h057
14-10-11, 21:36
kurcze skoro sonda dobra to czemu po wymianie na nową wszystko wraca do normy? przełącze na razie na seryjne mapy, ale kiedyś chyba już próbowałem i nic to nie dało, ze strojeniem się na razie wstrzymam, bo w końcu masa ludzi zrobiła mpfi i nie byli na strojeniu i jest ok, albo zamienie się na kompa z kimś i zobacze jaki efekt będzie.

piroman
14-10-11, 21:46
gwoli uściślenia to próbkowanie sondy jest zależne od jej kontrolera czy to będzie seryjne ECU czy jakiś dedykowany kontroler zasada jest ta sama
sonda sama w sobie jest tylko źródłem sygnału i podaje go przez cały czas...

co do umieszczenia sondy w jednym runnerze to jeśli silnik jest sprawny to nie ma to większego znaczenia zwłaszcza przy sondzie wąskopasmowej
po zamknięciu zaworów wydechowych spaliny nie znikają od razu z runnera a odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi suwami wydechu jest na tyle krótki że ze względu na bezwładność sondy wąskopasmowej nie ma to praktycznie żadnego wpływu na wynik pomiaru

jogal
15-10-11, 00:17
gwoli uściślenia to próbkowanie sondy jest zależne od jej kontrolera czy to będzie seryjne ECU czy jakiś dedykowany kontroler zasada jest ta sama
sonda sama w sobie jest tylko źródłem sygnału i podaje go przez cały czas...

co do umieszczenia sondy w jednym runnerze to jeśli silnik jest sprawny to nie ma to większego znaczenia zwłaszcza przy sondzie wąskopasmowej
po zamknięciu zaworów wydechowych spaliny nie znikają od razu z runnera a odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi suwami wydechu jest na tyle krótki że ze względu na bezwładność sondy wąskopasmowej nie ma to praktycznie żadnego wpływu na wynik pomiaru

W pełni popieram, oczywiście na sondach napięcia występują cały czas to jest oczywiste, tylko kontrolery mają różne czasy próbkowania i przykładowo dla innovate jest to 12HZ.

6h057
25-11-11, 16:53
od kilku dni jeżdżę na innym kompie i jak na razie wszystko ok, także wstępna diagnoza to popsuty komputer:) jakby się coś zmieniło to poinformuje czcigodnych hondziarzy;)