PDA

Zobacz pełną wersję : Błędne wskazania temperatury???



Feniks333
16-09-11, 13:56
Witam

Opiszę tutaj mój problem, dotyczy on układu chłodzenia, a dokładniej temperatury silnika którą pokazuje wskaźnik.
Silnik rozgrzewa się moment, wentylator załącza się prawidłowo, z termostatem wydaje mi się że jest wszystko w porządku. Na wyłączonym ogrzewaniu wskaźnik temperatury zatrzymuje się odrobinę poniżej połowy skali, a więc wszystko ok. Problem pojawia się gdy włączę ogrzewanie. W ciągu jednej minuty wskazówka opada do około 1/4 skali i tak już zostaje, nie wiem jak bym długo jeździł nie podniesie się wyżej.
Inna sprawa jak odpali się zimny silnik i od razu włączy ogrzewanie wskazówka podnosi się baaardzo wolno i dopiero po około 20km dochodzi do 1/4 i koniec. Silnik wydaje mi się że rozgrzewa się prawidłowo, z nawiewów po paru minutach leci już coraz cieplejsze powietrze.

Nie wydaje mi się żeby wskaźnik był uszkodzony, ponieważ tak jak napisałem na wyłączonym ogrzewaniu wszystko działa prawidłowo. Czy to wina jakiegoś czujnika? Czy to jednak termostat lub coś jeszcze innego?

Samochód to Civic VI gen D14A3 (odmulone) 98r.

bednar_ek35
16-09-11, 18:25
Na bank masz walnięty termostat.

Feniks333
17-09-11, 13:35
No tak jakby to był czujnik to by nawet na wyłączonym ogrzewaniu źle wskazywał. Zastanawia mnie tylko to że mimo iż czujnik pokazuje za niską temperature to silnik wydaje się być dobrze rozgrzany, bo ogrzewanie działa bardzo dobrze, ale to może tylko moje wrażenie.
No nic poczekam jak się jeszcze trochę ochłodzi i zobaczę jak to wtedy będzie działało. A jak nie to się termostat wymieni, to akurat chyba nie są zbyt duże koszty.

karmel
17-09-11, 17:08
a jak masz włączone ogrzewanie, temperatura spadnie to jakie masz obroty biegu jałowego? Wyższe niż gdy jest rozgrzany? To raczej termostat

Feniks333
18-09-11, 15:24
Wiesz jakoś nie zwróciłem na to uwagi, chyba są trochę wyższe, ale sprawdzę to jeszcze.

bednar_ek35
18-09-11, 18:21
Wymieniaj szybko termostat,bo to co zaoszczędzisz czekając z wymianą wydasz na paliwo jeżdząc na pół ssaniu.

Feniks333
19-09-11, 15:36
Sprawdziłem a więc tak po włączeniu ogrzewania jak temperatura spadnie obroty pozostają bez zmian.
No i jak narazie nie zauważyłem żeby więcej palił, ale to pewnie się zmieni jak się jeszcze ochłodzi.