PDA

Zobacz pełną wersję : Wiatrak od chlodnicy - nie wlacza sie



swietekkk
12-09-11, 14:32
Zauważyłem, że nie włącza mi się wiatrak od chłodnicy. Temperatura zawsze jest ok 1/3, ogólnie poniżej połowy. Nie ma różnicy czy jadę spokojnie czy dość szybko i dynamicznie, zawsze taka sama. Jednak gdy dotknę silnika to jest bardzo gorący, jednak wiatrak się nie włącza. Sprawdziłem na "krótko" i działa. Chciałem sprawdzić termostat, ale nie jestem w stanie, bo trzeba mieć jakieś uszczelki których nie mam w tej chwili. Zwarłem przewód od włącznika termicznego i też sie włączył. Jednak samego czujnika jeszcze nei sprawdziłem.
Trochę spuściłem płynu z chłodnicy, gdy silnik się nagrzał to wziął płyn z zbiorniczka wyrównawczego. W takim razie wydaje mi się, że termostat jest ok.

Zastanawiam się, czy wszystko jest ok i auto nie osiąga takiej temp. żeby włączyć wiatrak. Chociaż uważam, że powinien. Czy jednak coś jest nie tak, tylko co?

Edit: Sorki, całkowicie zapomniałem napisać jakie mam auto. Jest to Civic VI HB 98r. Silnik d14a4

xandu
12-09-11, 14:49
nikt poza toba nie wie jaki masz samochód. u mnie w vi genie temp jest zawsze na srodku, oczywiscie po nagrzaniu. w kazdym razie nie rusza sie. wiatrak sie wlacza przy dluzszym postoju, moze dziwic ze az tak dlugo to trwa. z tego co pamietam w instrukcji bylo napisane zeby (przy jakims sprawdzaniu czy cos) rozgrzac silnik odpowiednio nalezy trzymac ok 3 tys rpm przez kilka minut az do wlaczenia wiatraka chlodnicy.

rooter666
12-09-11, 15:27
Jeżeli po zwarciu kabla od czujnika się włącza to wymienić czujnik za 50 i z głowy.

kenny
12-09-11, 15:50
Jeżeli po zwarciu kabla od czujnika się włącza to wymienić czujnik za 50 i z głowy.

A po cholerę jak działa?

swietekkk
12-09-11, 18:17
A po cholerę jak działa?

Ja odłączyłem wtyczkę od włącznika termicznego i ją zwarłem. Teraz znalazłem w manualu, że jak tak się zrobi i wiatrak sie obraca to padnięty jest termiczny.

BTW: Czy po wyłączeniu zapłonu wyłącza się wiatrak od chłodnicy? Gdzieś czytałem, że w civicach tak jest. A chyba nie powinno, bo po wyłączeniu zapłony jak potrzebuje to powinien dalej chłodzić.

Orientuje się ktoś jaki to ma być włącznik termiczny? Pytałem w sklepie i po podaniu danych niestety nie byli w stanie powiedzieć czy będzie ok.

rooter666
12-09-11, 18:38
ja kupiłem EPS 1 850 196 ale sprawdz czy do twojego silnika ma być taki czy inny, tu wszystko można wyklikać http://sklep.intercars.com.pl ;)
co do zapłanu to faktycznie w hondzie tak jest że na wyłączonym wentylator nie działa, w vw jest inaczej i się zdziwiłem troche że tu nie działa.

jasiek09
12-09-11, 19:31
Zauważyłem, że nie włącza mi się wiatrak od chłodnicy. Temperatura zawsze jest ok 1/3, ogólnie poniżej połowy. Więc w czym problem bo nie rozumiem. Gdyby wiatrak się nie włączał to temp. rosła by do max w korkach.

swietekkk
12-09-11, 20:08
Więc w czym problem bo nie rozumiem. Gdyby wiatrak się nie włączał to temp. rosła by do max w korkach.

Jeszcze nie słyszałem wiatraka, a temp zawsze jest taka sama. Możliwe, że wskaźnik źle pokazuje temp.

jasiek09
12-09-11, 20:15
Jeszcze nie słyszałem wiatraka Zaproś do pomocy drugą osobę, jak będziesz miał nagrzany silnik przytrzymaj obroty na 2 tyś i obserwuj wskaźnik od temperatury a druga osoba niech podniesie maskę i obserwuje wiatrak.

kenny
12-09-11, 20:25
Teraz znalazłem w manualu, że jak tak się zrobi i wiatrak sie obraca to padnięty jest termiczny.
Pokaż mi to w manualu, która strona?

swietekkk
12-09-11, 22:16
Dokładnie to korzystam z "Sam naprawiam...".
Screen: http://imageshack.us/photo/my-images/31/beztytuuaaaaa.jpg/

Termostat działa. Włącznik termiczny czy był zimny, ciepły czy gorący opory nie zmieniają się.

kenny
13-09-11, 11:23
Dokładnie to korzystam z "Sam naprawiam...".
Screen: http://imageshack.us/photo/my-images/31/beztytuuaaaaa.jpg/

Termostat działa. Włącznik termiczny czy był zimny, ciepły czy gorący opory nie zmieniają się.

Ok, sorry, zwracam honor, wczoraj jakoś źle przeczytałem.

swietekkk
16-09-11, 08:34
Wymieniłem włącznik termiczny i wiatrak się włącza. Trzeba przyznać, że troche długo musiałem czekać.

BTW: Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego czujnik temp. stoi w miejscu chociaż temp osiągnęła dość duża temp, bo wiatrak się włączył?

rooter666
16-09-11, 10:50
BTW: Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego czujnik temp. stoi w miejscu chociaż temp osiągnęła dość duża temp, bo wiatrak się włączył?

czyjnik temperatury pokazuje temperaturę cieczy w głowicy(mały obieg) natomiast
gdy płyn chlodzący osiągnie wysoką temperature, to otwiera się termostat i wypuszcza go do dużego obiegu, dopiero gdy tam nagrzeje się za mocno to załączy się wentylator ale to się dzieje głównie na postoju bo podczas jazdy powietrze przelatuje przez chłodnice i to wystarcza, nie umiem lepiej wytłumaczyc ;)
http://www.autoswiat.tv/porady,Auto-Swiat-TV-Co-robic-gdy-przegrzewa-sie-silnik-,254,film.html

jasiek09
16-09-11, 12:03
może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego czujnik temp. stoi w miejscu chociaż temp osiągnęła dość duża temp, bo wiatrak się włączył?
Czujnik ma taką charakterystykę że w przedziale kilkunastu stopni mimo że temp się zmienia wskazówka się nie wychyla.