PDA

Zobacz pełną wersję : Problem ? z zawieszeniem



kubson012
05-09-11, 18:30
Witam

Mam taki maly problem. Zalozylem ze 3 miesiace temu nowe zawieszenie do EH2 amory koni strt i sprezyny eibacha plus powymieniane wszystkie tuleje, sworznie, pojechalem na przeglad a tam sie troszke zaskoczylem:

Os tylna : lewa: 78%, prawa: 65%, Os przednia: lewa: 80%, prawa: 81%, amplituda: przod: lewa: 24mm, prawa: 22mm, tyl: lewa 34mm, prawa: 54mm

Czy to znaczy ze kupilem jakis zepsuty amor ? czy bledny pomiar ? czy o co chodzi, moze ktos mial podobna sytuacje ??

z gory dzieki

subbug
05-09-11, 22:49
wsiądź w 4 osoby i zrób pomiar :D Albo wrzuć ze 2 worki cementu do bagażnika. Tył auta jest bardzo lekki, stąd takie przekłamania, lewa tylna strona jest lepsza bo siedziałeś za kierownicą. Prędzej wszystkie amorki maja po 80%

jacek_bp
06-09-11, 14:56
Nie kupiłeś zepsutych. Podejrzewam że ten lepszy pomiar miałeś po stronie zbiornika paliwa, tak? Jeżeli masz warde sprężyny i obniżające i do tego sportowe amortyzatory to tak Ci będzie pokazywało na tej maszynce. A tak na marginesie to w ten sposób nie sprawdzasz sprawności amortyzatora (no może w jakimś niewielkim stopniu) a jedynie siłę docisku Twojego zawieszenia (całego jako urządzenie).

kubson012
06-09-11, 17:43
To czyli nie ma sie czym przejmowac :) dziekuje i pozdrawiam

spychu
06-09-11, 18:48
A tak na marginesie to w ten sposób nie sprawdzasz sprawności amortyzatora (no może w jakimś niewielkim stopniu) a jedynie siłę docisku Twojego zawieszenia (całego jako urządzenie).
Piekna teoria, nie ma co :D

A nastepstwem czego dla Ciebie niby jest ta sila docisku jak nie sprawnosci amortyzatora ? Tak na marginesie :)

Budziniak
06-09-11, 18:56
dla Ciebie niby jest ta sila docisku jak nie sprawnosci amortyzatora ?
Paweł a nie chodzi tutaj o grawitację i wysokość sprężyn/średnicę koła ?? ;)

jacek_bp
06-09-11, 19:14
Teoria jak teoria, każdy diagnosta powie Ci, że w ten sposób nie sprawdzisz na 100% amortyzatora. Popatrz na swoje zawieszenie i zobacz ile elementów decyduje o docisku koła do podłoża.
Budziniak - zamiast przytakiwać, poczytaj i później wypowiedz się ale sensownie.

Budziniak
06-09-11, 22:24
Śmiech to zdrowie a jedyny mądry post w temacie napisał Subbug.
Szarpaki sprawdzają siłę tłumienia amortyzatorów,rolki skuteczność hamulców a przed wjechaniem na rolki staje się na płytach które mierzą siłe nacisku na oś....a siłe docisku to można zmierzyć w tunelu areodynamicznym ale w czasie jazdy gdy powietrze opływa nadwozie

vnv_nation
06-09-11, 23:15
Szarpaki sprawdzają siłę tłumienia amortyzatorów,rolki skuteczność hamulców a przed wjechaniem na rolki staje się na płytach które mierzą siłe nacisku na oś....a siłe docisku to można zmierzyć w tunelu areodynamicznym ale w czasie jazdy gdy powietrze opływa nadwozie

Szarpaki kolego, to sprawdzaja luzy w zawieszeniu. Plyty mierza sile nacisku, czyli w tym przypadku wlasnie stan amortyzatorow!

jacek_bp
07-09-11, 09:11
Budziniak - masz rację chodzi o nacisk. Ale siła nacisku to nie tylko amotyzator i tu musicie się ze mną zgodzić. Naet ciężar auta ma znaczenie i zmienia ten parametr.

spychu
07-09-11, 13:46
Teoria jak teoria, każdy diagnosta powie Ci, że w ten sposób nie sprawdzisz na 100% amortyzatora. Popatrz na swoje zawieszenie i zobacz ile elementów decyduje o docisku koła do podłoża.
W głównej mierze odpowiada za to amortyzator i jego sprawność i nie wmówisz mi, że jest inaczej. Owszem zgodzę się, że przy luzach w zawieszeniu, nawet sprawny amortyzator sam nie wydoła a waga auta dla mnie akurat ma tu najmniejsze znaczenie, oczywiście przy odpowiednio dobranych amortyzatorach.

Czyli tak idąc dalej tropem Twojej teorii, uważasz, że jeśli masz wywalone amortyzatory, które nie są w stanie zapewnić odpowiedniego tłumienia, wsadzając 4 osoby do auta już będzie ok i zmieni się siłą docisku koła do jezdni, bo auto waży np. o 300kg więcej niż tylko z kierowcą ?

Tak samo przy sprawnych amortyzatorach, wsadzając 4 osoby do auta poprawiasz jego właściwości jezdne ?

Proszę Cię nie rozśmieszaj mnie :)

Poza tym chyba nie wiesz co oznacza pojęcie nacisku na koło, a pojęcie siły docisku koła do jezdni :)

Tak łopatologicznie tłumacząc przy cięższym aucie (czyli np. wsadzając te 4 w/w osoby) masz oczywiście rację, że zwiększa się nacisk na koło ale nie zwiększa się przez to siła docisku koła do jezdni bo za to odpowiada w głównej mierze amortyzator a nie waga auta. Na boga czy to jest aż takie ciężkie do zrozumienia ?

jacek_bp
07-09-11, 14:07
Staram się jedynie uświadomić fakt, że sprawdzając w w/w wymieniony sposób zawiesznie można jedynie powiedzieć, że sprawność zespołu odopowiadającego za efektywność tłumienia nierówności i utrzymywania auta w torze jazdy, posiada jakąś wartość. Nigdy nie zgodzę się że podczas badania diagnostycznego da się określić jednoznacznie, że amortyzator ma niską wartość tłumienia. Musiałbyś go wyjąć i sprawdzić oddzielnie, w układzie zawieszenia nie wyobrażanm sobie wyodrębnienia pracy amortyztora. Chyba że Ty to potrafisz to napisz może czegoś nowego się dowiem.


Po za tym, ja Cię nie obrażam i proszę Cię o to samo. I nie myl osób do których odnosisz post.

kubson012
07-09-11, 16:56
sie rozgadali... ale ja bym chcial tylko wiedziec jak juz sie taka debata zaczela czy jednak moze cos byc z tym amortyzatorem czy inne czynniki maja wplyw na wyniki tych pomiarow. Amory maja 3 miesiace chcialem sie dowiedziec czy moze je reklamowac czy to normalne przy nizszym zawieszeniu o te 3,5cm i nieseryjnych amorach choc te koni strt raczej do sportowych nie naleza. Jeszcze jakies sugestie ?? :D

spychu
07-09-11, 18:57
Staram się jedynie uświadomić fakt, że sprawdzając w w/w wymieniony sposób zawiesznie można jedynie powiedzieć, że sprawność zespołu odpowiadającego za efektywność tłumienia nierówności i utrzymywania auta w torze jazdy, posiada jakąś wartość.
Zespołu którego głównym i najważniejszym elementem, odpowiadającym w największym stopniu za efektywność jego pracy i poprawne tłumienie nierówności jest amortyzator.


Po za tym, ja Cię nie obrażam i proszę Cię o to samo. I nie myl osób do których odnosisz post.
Nie mylę osób do których odnoszę posty, odnoszę je tylko i wyłącznie do Ciebie. Obrażać nikogo nie miałem zamiaru i nie mam nadal.

Budziniak
07-09-11, 19:01
Szarpaki kolego, to sprawdzaja luzy w zawieszeniu. Masz rację pomieszało mi się z tym miejscem do sprawdzania amorów.

spychu
07-09-11, 19:03
sie rozgadali... ale ja bym chcial tylko wiedziec jak juz sie taka debata zaczela czy jednak moze cos byc z tym amortyzatorem czy inne czynniki maja wplyw na wyniki tych pomiarow. Amory maja 3 miesiace chcialem sie dowiedziec czy moze je reklamowac czy to normalne przy nizszym zawieszeniu o te 3,5cm i nieseryjnych amorach choc te koni strt raczej do sportowych nie naleza. Jeszcze jakies sugestie ?? :D
To, że kupiłeś je nowe o niczym nie świadczy bo 3 miesiące to wystarczająco dużo aby uszkodzić amortyzator, na dobrą sprawę wystarczy jedna dziura.

Jedyne co możesz reklamować to ten jeden amortyzator, bo reszta patrząc po wynikach które podałeś jest w idealnym stanie.

Zerknij jeszcze jak wygląda górna poduszka tego amortyzatora.

Budziniak
07-09-11, 19:08
sie rozgadali... ale ja bym chcial tylko wiedziec jak juz sie taka debata zaczela czy jednak moze cos byc z tym amortyzatorem czy inne czynniki maja wplyw na wyniki tych pomiarow. Amory maja 3 miesiace chcialem sie dowiedziec czy moze je reklamowac czy to normalne przy nizszym zawieszeniu o te 3,5cm i nieseryjnych amorach choc te koni strt raczej do sportowych nie naleza. Jeszcze jakies sugestie ??
dwa miesiące temu na przeglądzie moje tylne Koni pokazały 35% skuteczności co nie znaczy że są złe bo tak jak ktos wyrzej napisał wkładając 4 worki cementu do kufra wynik będzie taki jaki powinien być

spychu
07-09-11, 19:10
dwa miesiące temu na przeglądzie moje tylne Koni pokazały 35% skuteczności co nie znaczy że są złe bo tak jak ktos wyrzej napisał wkładając 4 worki cementu do kufra wynik będzie taki jaki powinien być
Przypadłość przekłamywania mają twarde zawiasy a nie kanapowe koni strt :)

Budziniak
07-09-11, 19:16
poliuretan te amory oraz niska masa tyłu naszych Hanek powodują przekłamania a mega sztywny zawias może tylko to potęgować.

kubson012
08-09-11, 15:26
Wydaje mi sie ze gdyby to bylo mechaniczne uszkodzenie przez jakas dziure to by predzej przod polecial bo jest nizej i ciezej z tym ze ja myslalem o felerze produkcji ale skoro Tobie Budziniak tak koni wyszly na tyl to wlansie moze byc spowodowane lekka dupa hani a 65% to nie taka tragednia i to wyraznie widac ze z tej strony bylo slabo z ktorej nikt nie siedzial i bak przewaza chyba tez na strone lewa . W tym temacie nie mialem zadnego odnosnika teraz juz cos mozna przeanalizowac, sprawdze jak znajde czasu chwile ta poduszke bo ona ze starego amora juz nie pamietam w jakim byla stanie. Dzieki za wskazowki dotyczace pomiarow zawiasu :) a z ta reklamacja chyba sobie daruje pozdro

Nemereth
09-09-11, 07:45
Więc zważyć auto a później na testy wpisując obecną wagę... A później będziecie się dalej kłócić :P