PDA

Zobacz pełną wersję : Przegrzewanie silnika na piątym biegu na trasie ( pod obciążeniem ) ręce opadają



kamil608
14-08-11, 12:00
Witam serdecznrie na początek dla jasności jestem posiadaczem Civica 96r 3d EJ9 d14a3
kto by nie wiedział z oznaczenie ( choć wątpię czy ktoś taki jest ) motor 1.4i 16v było 75ps bo zdjęciu zwężki w teorii ma być 90ps tyle z technicznych ale do rzeczy .

Od jakiegoś czasu z coraz większą częstotliwością zaczął pojawiać się u mnie dość nietypowy jak dla mnie problem z chłodzeniem , tzn kiedy wyjadę na obwodnice i dam 5 bieg po chwili silnik się przegrzewa prawie do czerwonego pola ( generalnie tylko na 5 biegu i pod obciążeniem typu górka , czyli w sumie w najcięższych warunkach pracy) , pomaga tylko zbicie temperatury otwarcie suwaka grzania na max czyli wpuszczenie nagrzewnicy w obieg co czynie do tej pory by nie dopuścić do wywalenia uszczelki albo korka z pod chłodnicy ale ileż można tak jeździć i tu pytanie do was co to może być , opisze poniżej co już zrobiłem i co zaobserwowałem by się nie zapętlać :

- termostat nowy kupiony z aso żeby nie było wątpliwości że dobry , nic nie dało dalej takie same objawy czyli niepotrzebnie wymieniłem ale kij , nowy nie zawadzi

- pompa wody nie wiem kiedy była zmieniana , jak zmieniałem rozrząd to jej nie wymieniałem bo miałem problemy z kasą więc uznałem że pasek ważniejszy , to był błąd ale pomimo tak głupiego zachowania twierdze że pompa działa z kilku powodów, przede wszystkim ogrzewanie działa znakomicie , po drugie silnik przecież poza tymi wysokimi obciążeniami jakoś działa więc chyba bez pompy były by z tym problemy

- sam czujnik temperatury podający temp na wskaźnik zmieniłem dla pewności że nie kłamie , nadal to samo

- żadnego wycieku nie ma , zapowietrzony też nie jest

- płyn jest w normie, nie ubywa nie przybywa w jakimś większym stopniu

- do zbiornika nie biją bańki a przynajmniej na postoju po przebutowaniu , nie wiem co się dzieje pod obciążeniem bo nie mam jak tego sprawdzić , w komorze silnika się nie dam zamknąć :) przed jazdą

- silnik wypłukany środkiem do odkamieniana , kiedy ostatnio spuszczałem płyn po tygodniu jazdy by wymienić termostat był czysty jak łza

- zostaje chłodnica która jest nie sprawdzona czy nie jest zabita

A teraz to co ostatnio zaobserwowałem i być może ma to kolosalne znaczenie :

Jadę sobie dziś trasą , włączam piąty bieg i jadę po obwodnicy prędkością kodeksową 120km/h , pierwsza górka i wskazówka ciach do góry prawie do maxa to ja szybko myk na parking ( chwała drogowcom za zrobienie zatoczek na obwodnicy ) , i patrze co się dzieje i o dziwo górny wąż chłodnicy gorący jak cholera , dolny zimny a silnik nadal pracuje i powoli powoli rozgrzwa mi się dolny wąż aż nagrzewa się całkiem i odrazu odpala się wentylator chłodnicy , ruszam dalej , kolejna górka i to sam wskazówka w górę , myk na parking i patrze , górny wąż cholernie gorący dolny zimny no to łapa w zderzak i sprawdzam chłodnice i od dziwo góra chłodnicy 2/3 gorąda , a 1/3 na dole czyli tam gdzie wyjście ma wąż zimna no i wąż zimny aż do termostatu , za termostatem od strony silnika gorąco więc termostat otwarty , zresztą zrobiłem ostatnio test bez termostatu ( wywaliłem go ) no i niestety było to samo zanim założyłem nowy i było to samo , no ale z powodu niewielkich kosztów założyłem już nowy

Generalnie na postoju silnik wraca do normy nawet jak jest prawie na czerwonym polu , gazowanie też go nie nagrzeje , czasem na zbicie temp pomagało też zredukowanie biegu na niższy i danie w palnik do oporu wtedy temp opadała

Całość moich problemów pojawia się na wyłączonym ogrzewaniu , bez nagrzewnicy w obiegu , gdy włączę nagrzewnice problem przegrzania znika ( co jest logiczne bo ma gdzie upuścić ciepło )

Puki co obstawiam chłodnice zamuloną gdzieś na dole która nie ma pełnej wydajności na na wyższych obrotach poprostu przymula , zwłaszcze na 5 biegu gdy silnik ma cieżko a obroty nie są wysokie bo ok 2 max 2.5 tys



Myślę, że wyczerpująco opisałem problem , może trochę nieskładnie ale mam nadzieje że jasno , czekam na opinie sugestie , bo nie chcę wymienić połowy elementów na darmo

Budziniak
14-08-11, 12:14
właszcze na 5 biegu gdy silnik ma cieżko a obroty nie są wysokie bo ok 2 max 2.5 tys


stary nie przeciążaj tak silnika. Zredukuj do 4 lub nawet 3 biegu pokonaj to wzniesienie i powinno temperaturę utrzymać na normalnym poziomie. Wiesz że obroty są za niskie ale pomimo to tak jedziesz ?! dziwne trochę.
Możesz jeszcze zdjąć chłodnice i ją przepłukać wężem ogrodowym może syfu się nazbierało.

kamil608
14-08-11, 13:36
Twoja odpowiedź nic nie wnosi do mojego pytania , wiem jak mam jeździć Hondą , wiem żeby go nie przymulać i że są to silniki wysokoobrotowe , ale nie ja mówię że puszczam ostatnie poty z tego silnika przy 2 tys obrotów na piątce pod górkę , używam piątego biegu zwykle na prostej przy prędkości ok 100km/h wystarczy lekkie wzniesienie gdzie naprawdę nie ma potrzeby zmienić biegu na niższy bo gdy dam gazu to żwawo przyśpiesza i już są problemy , poza tym zawsze jeździłem tak samo od 4 lat i zawsze było dobrze a teraz nagle Honda się na mnie obraziła i się grzeje :)? Tak , proszę o rzeczowe odpowiedzi , nie chcę podpowiedzi w stylu włącz ogrzewanie i tak jeździj albo nie jeździj latem tylko zimą , a do takiej bym tą zakwalifikował

pablo12
14-08-11, 13:41
przepłucz chłodnice termostat zalej nowy płyn sprawdź tyle można samemu ogarnąć

SorryAleNiChu
14-08-11, 13:41
Twoja odpowiedź nic nie wnosi do mojego pytania , wiem jak mam jeździć Hondą , wiem żeby go nie przymulać i że są to silniki wysokoobrotowe , ale nie ja mówię że puszczam ostatnie poty z tego silnika przy 2 tys obrotów na piątce pod górkę , używam piątego biegu zwykle na prostej przy prędkości ok 100km/h wystarczy lekkie wzniesienie gdzie naprawdę nie ma potrzeby zmienić biegu na niższy bo gdy dam gazu to żwawo przyśpiesza i już są problemy , poza tym zawsze jeździłem tak samo od 4 lat i zawsze było dobrze a teraz nagle Honda się na mnie obraziła i się grzeje :)? Tak , proszę o rzeczowe odpowiedzi , nie chcę podpowiedzi w stylu włącz ogrzewanie i tak jeździj albo nie jeździj latem tylko zimą , a do takiej bym tą zakwalifikował

Odp.


Możesz jeszcze zdjąć chłodnice i ją przepłukać wężem ogrodowym może syfu się nazbierało.

kamil608
14-08-11, 14:03
Termostat jest nowy , kupiony w serwisie Hondy , płyn nowy również logowany Hondowskim znaczkiem kupiony w aso po ty by mieć pewność że będzie odpowiedni i nie szukać więcej w tym przyczyny , więc raczej to nie on bo objawy po wymianie nie ustały , układ był cały płukany środkiem Prestone do czyszczenia układów chłodzących
Dodatkowa obserwacja to że nawet w momencie przegrzania silnika gdy dolny waż zamiast gorący jest zimny to jest twardy jakby było w nim duże ciśnienie a napewno woda , tylko stojąca bo zimna , pytanie dlaczego ? Na pewno nie termostat , uszczelka bije kompresje do chłodziwa ? Na postoju nie ma baniek w zbiorniku ale być może właśnie pod tym obciążeniem dostaje ciśnienia i ma przedmuchy przez UPG



PS. Zwracam honor dla kolegi który poradził przepłukać chłodnicę i tak zrobię , a co do obrotów to nie szukajmy tu przyczyny bo to nie to , może trochę przesadziłem z tymi 2tys, bo mówiłem na oko nie patrze zwykle na obrotomierz bo czuje jak Honda jeździ i zwykle staram się żeby nie miała cieżko , zresztą nawet na wyższych obrotach rzędu 4 -5 tys gdy wjeżdżam pod górę też mi grzeje za mocno więc napewno styl jazdy nie jest przyczyną mojego problemu

rooter666
14-08-11, 15:14
Podmień korek od chłodnicy.

icotunapisac
14-08-11, 22:48
Dokladnie tak jak kolega napisal, winny moze byc korek chłodnicy, zanim zaczniesz cos majstrowac zaloz inny korek i sprawdz

kamil608
15-08-11, 01:06
Jutro zgadam się z kolegą bo ma to samo auto i podmienimy jak tylko wrócę poinformuję o efektach , szczerze powiem nie wpadłbym na to ale pomysł wydaje się być uzasadniony , jak tylko dojdę do jakichś wniosków od razu zajrzę i napiszę

Budziniak
15-08-11, 01:53
Puki co obstawiam chłodnice zamuloną gdzieś na dole która nie ma pełnej wydajności na na wyższych obrotach poprostu przymula , zwłaszcze na 5 biegu gdy silnik ma cieżko a obroty nie są wysokie bo ok 2 max 2.5 tys
napisałem o obrotach bo tak wynika z posta
napisałem o zbyt niskich obrotach bo tak to wynika z Twojej wypowiedzi

PS. Zwracam honor dla kolegi
ważne jest aby czytać na forum całe posty a nie tylko część.

kamil608
15-08-11, 11:40
Witam ponownie , zabieg podmiany korka dokonany niestety bez efektu , nic się nie zmieniło , temperatura rośnie już nie ważne na jakich obrotach i biegu wystarczy tylko górka i troszkę więcej obciążenia dla silnika , na zbicie temperatury pomaga tylko :
- włączenie ogrzewania
- redukcja do tak niskiego biegu że obroty nie spadną poniżej 4500 wtedy pod wpływem tego pałowania temperatura momentalnie wraca do normy i potem chwile jest dobrze by przy kolejnym obciążeniu znów wzrosnąć

Chłodnicy jeszcze nie sprawdziłem , sprawdzę jutro bo dziś święto więc nie wypada , jak zatrzymuje auto a na skali jest ponad normę wskaźnik temp, dolny wąż od chłodnicy zawsze jest zimny i twardy jakby nabity ciśnieniem , czy jest w nim woda czy powietrze nie wiem , ale wiem że bańki na postoju po przegazówce do zbiornika wyrównawczego nie idą wcale ,

Czekam na dalsze sugestie , jutro idzie do sprawdzenia po kolei :
- chłodnica czy nie jest zasyfiona i czy jest drożna
- potem zabieram się za rozbiórkę rozrządu i wymontowuję pompę wody by sprawdzić czy coś jej nie dolega , czy wirnika nie oberwało albo łopatek
- na koniec zciągam czape i sprawdzę uszczelkę pod głowicą , jak to ona winna to głowica do planowania i sprawdzenia czy nie ma nieszczelności a silnik do wymiany , bo i tak miałem go zmienić bo podżerał już sporo oleju jakieś 0,5 l na 1000km to już za dużo moim zdaniem a zwłaszcza mojego portfela zwłaszcza że już i tak zalewam mineralny 15w40 bo na 10w40 za dużo brała , szczególnie na wysokich obrotach , siwy dym z rury i wcinała olej , a jak przeliczyłem koszty remontu na dobrych częściach to jednak wole zmienić silnik , poszukam jakiegoś w aucie posprawdzam na ile mogę i wrzucę do siebie

Budziniak
15-08-11, 12:04
Ziom skoro silnik zaczyna się schładzać przy wysokich obrotach to wina może leżeć po stronie rozrządu. Pompa to tylko częśc która tak jak napisałeś może ulec uszkodzeniu. Łopatki na wirniku mogą odpaść i odpowiedni przepływ wytworzą dopiero przy ostrzejszych obrotach.
Chłodnicę przepłucz zwykłym płynem do mycia naczyń. Jak miałem padniętą UPG to każdy element układa umyłem w ten sposób. Potem silnik popracował jeszcze około 30 minut na wodzie z ludwikiem i olej w zbiorniczku się już nie pojawił.
uprzedzam głupie komentarze tej metody: nie ma to wpływy na układ gdyż płyn do garów to nie kwas do felg i przeciwieństwie do niego jest całkiem delikatny. Pompy w naszych autach są starszej konstrukcji i nie mają tak jak te w nowych autach teflonowych uszczelnień.
jeszcze jedno...dobre sieci warsztatów mają testery do układu chłodzenia które pokazują czy w układzie są spaliny co wskazywało by na uszkodzoną UPG.

kamil608
15-08-11, 12:08
Jutro się wszystko wyjaśni , na pewno zajrzę na forum i poinformuję co było przyczyną problemu , a tak biorąc na logikę to najpierw sprawdzę rozrząd a jak nic nie wyjdzie na pompie to zwalam głowicę bo jak już rozrząd będę miał rozbebeszony do sporo mniej roboty przy zdjęciu głowicy niżeli bym ją miał poźniej od nowa rozbierać

pyrek
15-08-11, 13:15
Najpierw sprawdź czy masz drożną chłodnicę, z tego co piszesz wynika, że płyn nie ma swobodnego przepływu przez chłodnice.

SorryAleNiChu
15-08-11, 17:14
Powiem ci tak. Wszystkie te objawy jednoznacznie wskazują na to że coś jest zatkane lub przepływ nie jest taki jaki powinien. To tak jakby termostat ci się zawiesił w pozycji zamkniętej i dlatego silnik się przegrzewa lub w pozycji pół zamkniętej przez co przegrzewa ci się tylko pod obciążeniem. No ale jak wymieniałeś go to pewnie coś jest zatkane w innym miejscu ale dla pewności bym go wymontował i sprawdził przy jakich temp. się otwiera i zamyka.

Nemereth
15-08-11, 17:18
wiem jak mam jeździć Hondą

Chłopaki, on nie chce pomocy, po prostu się ropisał, chciał się podzielić zmartwieniem... lol

wwljohn
15-08-11, 17:18
Najpierw sprawdź czy masz drożną chłodnicę, z tego co piszesz wynika, że płyn nie ma swobodnego przepływu przez chłodnice.

I tu kolega ma rację. Jeśli honda nie zamula itp. to nie rozrząd. Chłodnicę z wentylatorem u tygrysa można dostać za 100zł. Wg mnie wymienić i powinno być git. Za takie pieniądze nie ma co 10x rozbierać i sie z tym bawić. Sprawa jest prosta...jeśli pomaga chłodzenie nagrzewnicą to pompa i inne elementy są sprawne. Wygląda na to że chłodnica zakończyła żywot.

Nemereth
15-08-11, 17:24
Co dla Ciebie znaczy, że chłodnica zakończyła żywot? To tylko pudełko z cieczą, mało prawdopodobne.
Prędzej sprawdziłbym wiatrak czy chodzi prawidłowo, termostat i pompę jeżeli ogrzewanie załatwia sprawę to jeden z elementów nie spełnia swojego zadania. Jeżeli miałby uszkodzoną uszczelkę pod głowicą to by układ conajmniej się zapowietrzał wyganiając wodę do zbiorniczka. Lub znikałaby spalona z mieszanką paliwa...

Ciecz chłodząca znika?

wwljohn
15-08-11, 21:28
Prędzej sprawdziłbym wiatrak czy chodzi prawidłowo

Co ma wspólnego wiatrak z tą przypadłością, kiedy dzieje się to podczas jazdy? Na postoju wiatrak przecież chodzi.


termostat i pompę

Termostat kolega wymieniał a pompa jeśli wszystko hula i auto grzeje to znaczy że pompa hula.


Co dla Ciebie znaczy, że chłodnica zakończyła żywot?

To że zapchały się jej któreś sekcje. Miałem podobnie z nagrzewnicą. 2/3 nagrzewnicy było ciepłe a reszta nie..obieg był jak najbardziej dobry. Nic się z niej złego nie wypłukiwało, a jednak była zapchana i na to nie ma rady. Wymieniać na nową.

Kurde..panowie nie załamujcie mnie :p WYMIENIAJ CHŁODNICĘ..NIE SŁUCHAJ TEORETYKÓW :cool: Pzdr.

szczypior88
15-08-11, 21:30
Nie masz kogos na moment zeby podmienic chłodnice? 10 minut roboty a płyn możesz zalać ten sam przecież jeżeli zależy Ci np. na cięciu kosztów. Podjechc do jakiegos kumatego nie stresującego sie ziomka, przelozyc chlodnice na moment i wszystko wiadomo bedzie. W czym problem? Tam sie nie ma co popsuć a bedziesz wiedział i nie bedziesz wydawał bez sensu kasy.

P.S. Panowie ogarnijcie sie z tym rozrządem...posłuchajcie Johnego - mądrze prawi. Czytając tutaj te posty wniosek jest tlyko jeden - chłodnica. Ale jak mówie - jak chcesz sie upewnic to podmień na moment. Jazda pod górke przy 3 tys. obr....to moze niech do "dwójki" zredukuje jeszcze? Panowie nie popadajmy w jakies skrajności...

kamil608
16-08-11, 01:57
Jutro w pierwszej kolejności sprawdzam chłodnicę

PS. Do Nemereth

Pomimo tego , że jesteś bardzo złośliwą osobą co wynika z twojego posta i nie będę się o tym rozpisywał bo to nie forum problemów osobowych , pisząc , że wiem jak mam jeździć moją Honda nie miałem na myśli że pozjadałem wszystkie rozumy, a jedynie to że jestem świadom tego jakie Honda ma silniki , że wyższe obroty są normą i nie należy jeździć na zbyt niskich obrotach bo tam nie ma dużego momentu , a generalnie chodziło o to by odwieść kolegów od tego toru myślenia jakim jest styl jazdy który od wielu lat mam taki sam i do tej pory Honda spisywała się znakomicie , zawsze przy wyprzedzaniu zbijam bieg żeby mieć te min 3,5 tys na obrotomierzu po to by móc spokojnie przyspieszyć , to samo robię pod górę , to oczywiste zresztą nie trzeba być specem żeby poczuć w jakich obrotach Honda jedzie a w jakich lepiej jej nie katować , średnio ogarnięty człowiek po niedługim czasie jest w stanie wyczuć to auto więc pisanie komentarza w stylu że nie potrzebuje pomocy jest co najmniej nie na miejscu

Pomimo wszystko dziękuję za zabranie głosu , odpowiedz sobie sam ile twój post wniósł do tematu , a kolegę który w dobrej wierze napisał mi pierwszego posta o zmienie stylu jazdy już przeprosiłem

kamil608
17-08-11, 22:53
Odpowiedź , wywaliło uszczelkę pod głowicą tylko troszeczkę i nie dawało mocnych objawów , nowy silnik już czeka bo stary pił olej i szkoda było go robić wogóle

pablo12
18-08-11, 10:06
zamykamy