PDA

Zobacz pełną wersję : B16 analiza spalin - padła sonda czy katalizator?

Ven
11-08-11, 18:02
Koledzy mam następujący problem, byłem przy okazji szarpaków na analizie spalin i rezultat jest nieciekawy :
HC - 200 (norma max 100)
lambda - 1.55 (norma max 1.03)

Diagnosta jednoznacznie orzekł że albo sonda albo kat leży i kwiczy.

Auto przebieg 260 kkm - zarówno sonda jak i kat są fabryczne.
Auto pali 10L LPG/100 w mieście przy dynamicznej jezdzie z okazjonalnym Valdemarem. Więc typowego objawu padnietej sondy nie widze - wysokiego spalania. Chyba stawiam na KAT. Kontrolka CHECK engine nigdy mi się nie zapaliła - ani razu. Z wydechu nie słyszę żadnego dzwonienia.Wydaje mi się że auto przez ostatnie 3mce trochę straciło na dynamice, ale może się po prostu przyzwyczaiłem do mocy.

Tak czy inaczej - co jest uszkodzone i jak się prostym sposobem upewnić??

Marcin1792
11-08-11, 22:18
Sprawdzić sondę możesz poprzez mierzenie miernikiem :)

Arturvf500
12-08-11, 12:06

fizycznie niemożliwe; chyba ze to diesel;)

Ven
12-08-11, 23:58
fizycznie niemożliwe; chyba ze to diesel;) Dlaczego? Jeden mechanik potwierdził że to na pewno KAT, auto trzyma obroty równo, nie dymi, i mało pali więc sonda odpada. Tylko trzeba będzie coś zrobić z drugą sondą jak kata zastąpi tłumik.

Yotomeczek86
13-08-11, 09:48
Zdaje mi się że w B16A2 jest jedna sonda? Jak pali Ci olej to też dlatego mogą być kiepskie wyniki..

jasiek09
13-08-11, 12:00
Ten pomiar jest nic nie wart bo przy takiej lambdzie to już benzyna z powietrzem się nie zapali:rolleyes:

Ven
14-08-11, 21:08
Ten pomiar jest nic nie wart bo przy takiej lambdzie to już benzyna z powietrzem się nie zapali:rolleyes:
Tak to faktycznie wygląda, coś ten pomiar jest nie halo, może mają zle skalibrowane urządzenie. Powtórze go dla pewności. Z ilością sond nie jestem pewny. Czy nieszczelność wydechu może być jednym z podejrzanych przekłamania wspoł. lambdy? Za katalizatorem, na tłumiku środkowym jest mała dziurka (prawie nie słyszalna). Co do palenia oleju (5w50) to przy szybkich trasach i Vtecu zużywa ok 200-300ml / 1000km. Przy spokojnej jeździe polowe mniej.

Ven
21-08-11, 13:15
Diagnostyka ECU nic nie wykazała. Lambda widocznie pracuje OK. Sonda w b16a2 jest jedna - potwierdzam. Katalizator do wymiany i zmiana na 10w/40 za 4tyś km i powinno być po sprawie.

comatose
21-08-11, 19:13
auto trzyma obroty równo, nie dymi, i mało pali więc sonda odpada
Też tak mam, a sonda u mnie padnięta jest, jeszcze nie na amen, ale już leży i dogorywa...samodiagnostyka oczywiście błędu nie pokazuje.

Ven
21-08-11, 20:57
Też tak mam, a sonda u mnie padnięta jest, jeszcze nie na amen, ale już leży i dogorywa...samodiagnostyka oczywiście błędu nie pokazuje. A po czym wnioskujesz, że to właśnie sonda?

Furious
21-08-11, 21:49
to nie możliwe, to jest wartość dla czystego powietrza

comatose
21-08-11, 21:52
Po podpięciu do komputera w programie diagnostycznym było widać, że nie pracuje tak jak powinna tzn raz pracuje a raz nie ;) Tylko u mnie jest silnik inny, nie ma to jednak znaczenia napisałem to żebyś był świadomy, że istnieje taka możliwość.

jasiek09
21-08-11, 23:11
Tutaj jest ewidentnie błąd pomiaru, może diagnosta źle umieścił sondę w wydechu..., wpływ może mieć też nieszczelność o której pisałeś, bo w pewnym okresie cyklu pracy silnika do układu wydechowego może być nią zasysane powietrze przez co wyniki będą sfałszowane.

Ven
22-08-11, 06:22
Dziś postaram się powtórzyć pomiar, spisze wszystkie parametry i umieszczę tu.

Ven
22-08-11, 19:46
Drugi pomiar, ten sam setup, to samo urządzenie, paliwo z innej stacji, pomiar tak samo na wolnych obrotach (HC wartość początkowa i końcowa po ok 3 minutach) : HC 90->130 ; Lambda 1,36 ; O2 5,80 ; CO 0,05 ; CO2 10,80 ; AFR 19,5-21 ; Niestety nie zdążyłem spisać jednostek jakimi mierzy urządzenie, nie wiem czy są standaryzowane. Diagnosta jest przekonany, że sonda padła i nie próbuje nawet korygować ubogiej mieszanki. CO wygląda dobrze, CO2 za mało, O2 dużo za dużo (ale to może być wina dziurki w wydechu za KATem), Lambda padaka - mieszanka bardzo uboga, HC za wysokie.

jasiek09
22-08-11, 20:55
Sprawdź dla świętego spokoju sondę miernikiem. Ale taki AFR......

Ven
23-08-11, 19:45
Sonda sprawdzona miernikiem elektronicznym, silnik na wolnych i na obrotach, faluje ładnie, regularnie między 0.1x a 0.9x V. Czyli sonda sprawna? Coś jest nie tak. Z tego co wiem jazda na ubogiej mieszance nie jest zdrowa. Współczynnik lambda z takim odchyleniem od normy to chyba nie wina zdychającego katalizatora.

Ven
25-08-11, 06:22
Po podpięciu do komputera w programie diagnostycznym było widać, że nie pracuje tak jak powinna tzn raz pracuje a raz nie ;) Tylko u mnie jest silnik inny, nie ma to jednak znaczenia napisałem to żebyś był świadomy, że istnieje taka możliwość. O jakim programie diagnostycznym jest mowa, w ASO? Hm moge sprobowac podpiac go pod kompa u gazownika, tam tez powinni odczytac cykle/próbkowanie sondy?