PDA

Zobacz pełną wersję : D16Z6 Wysokie obroty na biegu jałowym



wkostek
08-08-11, 20:50
Witam. Od piątku walczę z pewnym problemem, który powstał nagle w czasie normalnej eksploatacji. A problem wygląda tak: zrobiłem autem kilkanaście kilometrów, po czym po zatrzymaniu się na luzie miałem 1900 rpm. Po dodaniu gazu i puszczeniu obroty na chwilę spadały do 1000 rpm (takie mam ustawione po strojeniu w kompie) i znów wzrastały do 1800-1900 rpm. Szukałem na forum i czyatłem wiele podobnych problemów, jednak mój różni się tym, że obroty nie falują i stało się to nagle. W weekend miałem trochę czasu, więc na pierwszy ogień poszło czyszczenie krokowca i przepustnicy. Jednak nic to nie dało. Dzisiaj zdobyłem inny krokowiec i po zmianie nadal mam obroty wysokie, ale trochę niższe bo około 1300-1400 rpm. Dodam, że śrubę do regulacji obrotów mam wkręconą do oporu. Ręce mi już opadają i nie wiem gdzie szukać przyczyny tej usterki. Podejrzewam, że winne może być lewe powietrze, ale nie wywala mi żadnego błędu. Czasem jednak zdarzy się, że obroty zaczną falować, głównie po włączeniu świateł, ale zafalują dwa lub trzy razy i się stabilizują na poziomie 1300-1400 rpm.
H E L P ! :(

majson
08-08-11, 20:59
odepnij map sensor i zobacz reakcje silnika. a pozniej zrob tak z tps.

szczypior88
08-08-11, 21:32
W mojej Ej6 był to TPS:) Dokładnie mialem te same objawy co Ty. Pomogła wymiana całej przepustnicy.

majson
08-08-11, 22:01
tez to obstawiam, ale sprawdzic jedno i 2 nie zaszkdzi.

wkostek
08-08-11, 22:02
Maju wtyczkę od TPS odłączałem na pracującym nagrzanym silniku i nic się nie działo. Żadnej zmiany obrotów. Jedynie wywaliło błąd.

Yotomeczek86
08-08-11, 23:13
Zatkaj przepustnicę ręką i jak nie zgaśnie masz odpowiedź:)

wkostek
09-08-11, 06:13
Dzisiaj po południu coś postaram się podłubać i wtedy zrobię kilka testów. Zobaczymy czy pomoże to czy nie. Jeśli nie to trzeba będzie zrzucić przepustnicę i wymienić TPS. Dam znać.

wkostek
09-08-11, 19:30
No i problem wydaje się rozwiązany. Pojeździłem trochę po wszystkim i obroty nie falują i są na odpowiednim poziomie. Zacząłem od sprawdzenia wszystkich podciśnień, które nie wydawały się być uszkodzone. Potem zdjąłem rurę dolotu powietrza (parówę) i zrobiłem prosty test: postanowiłem wykluczyć FITV i krokowca. Najpierw zaślepiłem w przepustnicy w środku otwór górny od krokowca i nic się nie działo, natomiast zaślepienie dolnego otworu (od FITV) spowodowało, że obroty spadły i unormowały się na poziomie 700 rpm (tak niskie, bo śruba od obrotów była na maxa wkręcona). Po tym postanowiłem zdemontować i przeczyścić FITV oraz przy okazji poczyściłem przepustnicę. Po wyczyszczeniu i ponownym zamontowaniu wszystko wróciło do normy i znów mam obroty biegu jałowego na właściwym poziomie. Mam tylko nadzieję, że to było przyczyną tej dolegliwości i nie był to przypadek, że teraz znów jest wszystko OK. Myślę, że wielu osobom to może pomóc. Dzięki wszystkim za pomoc. Pozdrawiam.