PDA

Zobacz pełną wersję : zgrzytanie przy skręcaniu kierownicą



KubEm
21-06-11, 19:55
Witam,
szukałem na forum ck.pl, na innych ale dalej nie do końca były to problemy podobne do mojego.

Problem:
Po przejechaniu pewnego dystansu (na tyle aby auto się zagrzało), dłuższej jeździe w korku lub deszczu, podczas skręcania kierownicą słychać zgrzytanie z przedniego lewego koła. Dokładniej - przy powolnych ruchach kierownicą (spokojnym słabym kręceniu) słychać zgrzytanie. Jest tak tylko do obrotu kierownicą o 90 stopni, później cisza. Jeżeli kręci się gwałtownie, szybko wykonuje pełny obrót kierownicą nic nie słychać. Niekiedy słychać też ten dźwięk po skręcie (jak kierownica wraca do pozycji "jazdy na wprost"). Najpierw jest to dźwięk gumy zgrzytającej o metal, po kilku ruchach kierownicą w miejscu przeradza się w zgrzyt metalu, jakby śruba o coś porządnie się ocierała. Dźwięk jest straszny. Wymieniłem tydzień temu końcówki drążków ale nie pomogło. Zastanawiam się nad sworzniem ale nie jestem pewien czy to to.

Z góry dzięki za rady i odpowiedzi
KubEm

Van_Dal
21-06-11, 19:57
po pierwsze napisz jaki masz silnik i czy masz wspomaganie

KubEm
21-06-11, 20:14
Civic Vg 93r silnik D15B2, wspomaganie jest

Dodam, że auto szykuje się do wymiany kompletnego rozrządu i oleju+uszczelki pod głowicą(ale to za 2-3 tyg dopiero)

Van_Dal
21-06-11, 20:27
blisko przedniego lewego koła znajduje się pompa wspomagania :(
teraz jak znowu będzie zgrzytać zawołasz kogoś żeby Ci pokręcił a Ty podniesiesz maskę i sprawdzisz czy to czasem nie z niej te dźwięki się wydobywają :( ale najprawdopodobniej to będzie to ;( pompa już się zaczęła zacierać

PS jezdziłeś innymi autkami z wspomaganiem ?? w porównaniu do nich hanką ciężko CI się kreci ??

KubEm
21-06-11, 20:32
jeździłem Megane z 2004 ale tam juz inne wspomaganie jest (elektryczne o ile się nie mylę), nie wydaje mi się, żeby cieżko się kręciło, mnie to idzie bez problemu, dziewczynie też .

Podnosiłem dzisiaj maske i dziewczyna kręciła kierownicą ja słuchałem. Dźwięk dochodził z dołu, tzn. jakby w okolicy koła/drążka, nie wydaje mi się aby było to z silnika. Dodam, że podczas robienia tego auto było wyłączone (mogło to mieć jakiś wpływ?), a dźwięk nadal był.

Van_Dal
21-06-11, 20:36
skoro ten dźwięk jest tak samo na wyłączonym silniku to to na pewno nie pompa wspomagania :( dla pewności zrób test na włączonym, jezeli nic się nie zmieni to pompe masz dobrą
a jak wymieniałeś końcówki to nie widziałeś żadnych specyficznych śladów? otarć?
masz dostęp do kanału jakiegoś ?? wjedź na kanał i z dołu popatrz i wtedy powinieneś dowiedzieć się co może być nie tak

serwal4
21-06-11, 20:47
U mnie auto paskudnie zgrzytało/trzeszczało przy kręceniu kierownicą/kołami, przy trzęsieniu auta...
Taki paskudny dźwięk metalu trącego o metal...

Winnym okazała się jak kojarzę osłona tarczy hamulcowej, która stykała się ze sworzniem wahacza dół; Była skrzywiona;
Więc sugeruję dokładniej posprawdzać okolice koła od wewnątrz czy coś o siebie nie haczy...

KubEm
21-06-11, 20:56
właśnie kanału nie mam, auto było oddane do mechanika na wymiane końcówek, bo gdy ja się za to zabrałem, nie dałem rady odkręcić końcówek pod domem, bo były tak zapieczone. Sądziłem, że wymiana końcówki załatwi temat zgrzytania tak się nie stało. Co prawda mechanik przy odbiorze prze ze mnie auta powiedział mi, że mam wybity lewy dolny sworzeń, pytanie czy on może być źródłem tego zgrzytania? Wolę zapytać na forum zanim wydam kolejne pieniądze a one nie rozwiążą problemu.

Serwal4 niestety to nie osłona tarczy hamulcowej, pozbyłem się jej jakiś czas temu bo była kompletnie przerdzewiała i tylko przeszkadzała (ocierała się o tarcze)

Leszek85
21-06-11, 23:05
to jest sworzeń wahacza dolnego kup nowy i ciesz się spokojem ;] 100% satysfakcji gwarantowanej przerabiałem już ten temat. Pewnie skrzypi jak byś jechał wozem drabiniastym;] zapewne jak podniesiesz na lewarku samochód to piski ustają :D

Boniek87
22-06-11, 00:14
tez obstawiam sworzeń dolny, to samo miałem u siebie. Górny z kolei skrzypial mi także przy skręcaniu kołem ale też gdy naciskałem na auto od góry, nad sworzniem i nim bujałem.

Starstruck
22-06-11, 00:23
Sworzeń dolny albo (to jest gorsza opcja) maglownica do regeneracji :)

KubEm
22-06-11, 14:25
mm, dzieki za wypowiedzi, sprawdzałem ponownie dzisiaj, zgrzyta niemiłosiernie podczas jazdy, na postoju też, wyłączyłem auto, dalej zgrzyta, podniosłem auto dźwięk znika (pewnie brak obciążenia). Przy bujaniu autem na boki nie słychać nic.

Teraz jak już jesteśmy przy sworzniu, da rade go wymienić "pod domem" tzn mam garaż ale niestety bez kanału ;/, z tego co się orientowałem na forum, trzeba mieć jakąś prasę (?), albo 2 rurki i młotkiem walić (ponownie ?) czy ktoś mógłby podesłać linka do jakiejś instrukcji jak to zrobić pod domem zeby było dobrze? z góry dzięki za pomoc ; )

ran2001
22-06-11, 15:09
też stawiam na sworzeń dolny bo miałem podobnie:) Pozdrawiam

Leszek85
22-06-11, 17:39
możesz to zrobić pod domem tylko musisz wymontować cała piastę i nie za pomocą młotka bo on dość mocno siedzi [co nie znaczy że nie wykonalne] tylko prasą tak jak pisałeś albo w imadło i nasadki od klucza nasadowego użyj do wyciśnięcia. będziesz też potrzebował kombinerki do pierścienia zabezpieczającego [Ω]

KubEm
22-06-11, 20:07
już wiem co i jak, w sobote znajomy (również hondziarz) pomoże mi się uporać ze sworzniami ; )

Nemereth
23-06-11, 00:05
Co do maglownicy, u mnie np wiem, że trochę cieknie i przez moment było mało płynu, od tego momentu przy maks skręcie uszłyszę gumę przy zwykłym skręcaniu jest ok.