PDA

Zobacz pełną wersję : "Świergolenie" przy silniku... po założeniu klimy!( kompresora i napinacza)



ricop01
18-06-11, 17:08
Witam!
Mam taki problem ponieważ kupiłem prawie kompletną klimatyzację do mojej hondy tylko brakowało mi 1 rurki, uchwytu i przekaźników,chłodnicy z wiatrakiem ale przejdźmy do rzeczy:
Przy zakręceniu (kółkiem)napinaczem paska klimy było słychać, że jest zajechane łożysko, więc kupiłem nowe łożysko i zostało one założone do napinacza. Po założeniu prawie całej klimatyzacji (Bez jednej cienkiej rurki którą kupiłem od tutejszego forumowicza który mi nie wspomniał że ma ona zjechany gwint i się do niczego nie nadaje, bo nie da rady jej do niczego przykręcić) została przykręcona łapa kompresora a do niej kompresor po czym został założony pasek na kompresor, napinacz itd. Uszczęśliwiony tym że udało się w końcu wszystko poskładać odpaliłem silnik, a tu okazało się że słychać jakieś świergolenie na odpalonym silniku:( Przejechałem nią już 50km i podczas jazdy słychać cały czas to świergolenie Nie słychać tego tylko gdy silnik jest wyłączony, a gdy go włączymy to słychać nieustannie ten uciążliwy hałas:( nie wiem czy to napinacz paska klimy(w którym zostało wymienione łożysko na NOWE) czy to może od kompresora czy skąd to idzie(dodam że przed założeniem kompresora i napinacza tego nie było), w każdym bądź razie jest słyszalne dość dobrze. Wydaje mi się że to może być napinacz lub kompresor gdy przytykałem ucho to właśnie z tych stron dobiegał dziwny metaliczny piszczący dźwięk.

Pytanie zasadnicze brzmi: jak się tego pozbyć:confused:
Czy może ktoś miał podobny przypadek?? albo może wie jak to sprawdzić lub rozwiązać?? Ponieważ chciałbym aby wszystko mojej ślicznotce działało jak należy!!!
Dodam że nie napełniałem klimy ponieważ nie mam tej rurki czy może mieć to jakiś wpływ na kompresor bo z tego co mi się wydaje to ten olej co jest podawany z czynnikiem wyleciał z kompresora poprzedniemu wlascicielowi przy wykręcaniu klimy - Hmm.. chyba nie ma to wpływu, ponieważ jest cały czas napędzany przez pasek, ale nie jest załączany przyciskiem kompresor.

malinkie
18-06-11, 18:28
Wydaje mi się że jest to łożysko w kompresorze to na którym się kręci pasek, niestety ja mam podobnie - takie jakby piszczenie, wycie nie wiem jak to nazwać, przy zapalonym silniku słychać. Koleś u którego nabijałem klime powiedział ze łożysko ok 100 + 50 za przełożenie, ja już nabiłem więc narazie będe tak jeździł, ale też mnie to wkurza niesamowicie. No chyba że są jacyś specjaliści na forum i stwierdzą że to nie to. Wolał bym żeby to było łożysko od napinacza.

ricop01
19-06-11, 07:32
No u mnie łożysko od napinacza chyba odpada ponieważ wymieniłem je na NOWE, a skoro to łożysko kompresora to jak je wymienić na nowe i jakie to są koszta chodzi mi głównie o części i dodatkowo robociznę????

Karoles
19-06-11, 08:55
wiesz napinacz sie kreci caly czas na wlaczonej klimie a sama sprezarka tylko po zalaczeniu klimy :) umnie zdje sie w sprezarce padlo bo tez tak rzezi eh ;/

airman
19-06-11, 18:01
Jak masz jeszcze nie kompletna klime to zwalaj kompresor, i badaj temat tego łożyska. Jak napinacz ma nowe to raczej można wykluczyć. W manualu US znajdziesz schematy jak zdemontować sprzęgło i dostać się do łożyska i możesz kombinować sam lub zdjęty kompresor oddać do kogoś- zawsze taniej wyjdzie wymiana.

Ja dopiero co zamontowałem klimę, jeśli chodzi o napęd to u mnie cisza, niestety mam problemy z odpowiednim chłodzeniem...

mafia35
20-06-11, 09:25
Jeśli mogę pomóc: ostatnio miałem nawalony kompresor w CR-V II. Poszło łożysko. Jako, że serwisuję ten samochód w uznanym w Lublinie serwisie Hondy (nie ASO) podpytałem mechanika co i jak. Mówił, że można wymienić samo łożysko, ale często bywa tak, że po założeniu i skręceniu wszystkiego do kupy łożysko się rozlatuje. Dlatego zamówiłem nowy kompresor. Cena w ASO ~3800, w hurtowni w Wawie kompresor Keihin (to samo) 1380zł... Do Civa na pewno taniej...

ricop01
20-06-11, 11:23
Hmm tak mnie zastanawia czy jest to możliwe by napinacz hałasował(świergolił, piszczał) pow wymianie łożyska?? ponieważ tak jak się przysłuc**** to słychać jakby od napinacza ten jazgot był chociaż słuch może mnie oszukiwać bo sprężarka jest tuż zaraz obok napinacza i mogą od niej te dźwięki pochodzić.:confused:

malinkie
20-06-11, 12:48
A powiedz mi ile kosztowało Cie łożysko napinacza? Gdzie je kupiłeś, to jakieś specjalne czy zwykłe łożysko, które pasowało w otwór napinacza?

ricop01
20-06-11, 14:41
Łożysko do napinacza kupiłem w hurtowni Inter Cars w Poznaniu, a kosztowało mnie ono coś koło 25zł. A nowa rolka napinacza mówił sprzedawca że kosztuje coś koło 300zł, teraz dokładnie nie pamiętam. To nie może być byle jakie łożysko! jak wyciągniesz rolkę napinacza i spojrzysz na łożysko w nim, to zobaczysz na łożysku dokładne parametry które są tam umieszczone i właśnie z takimi samymi parametrami kupiłem nowe łożysko. Niczym praktycznie się nie różniło od starego chyba tylko kolorem, bo w starym było zielone a ja kupiłem czarne.

malinkie
20-06-11, 18:09
A sam wymieniałeś to łożysko? Może ja u siebie wymienię, może to od napinacza łożysko, nie wiem.

ricop01
20-06-11, 21:41
Wymieniał mi to mechanik bo wyciskał i wciskał to łożysko na prasie, sam bym tego nie zrobił w warunkach garażowych..

malinkie
28-06-11, 21:04
Mój problem rozwiązany, dziwne dźwięki wydawało łożysko napinacza, koszt łożyska 14zł + 15min wybicie starego i wbicie nowego, cisza - bezcenna :D
Jak ktoś nie wie czy to łożysko napinacza czy sprężarki można zrobić test, wymontować napinacz, założyć pasek bez napinacza i włączyć silnik, jak będzie cisza na kręcącej się sprężarce to znaczy że łożysko napinacza, zresztą jak się nim pokręci to słychać czy jest ok czy nie.

ricop01
28-06-11, 22:18
U mnie również problem rozwiązany!:D
Łożysko sprężarki wymienione, robił mi to zaprzyjaźniony mechanik koszt łożyska jakiejś japońskiej firmy to 50zł wymiary łożyska 35x50x20
problemy są z rozkręceniem sprężarki jeśli się niema odpowiedniego sprzętu;p U prywaciarza krzyczeli mi za wymianę 170zł:( - jak ludzie potrafią zdzierać z innych.
Zamieszczam linki do filmików które mogą pomóc jeśli jednak chciałby ktoś samemu wymieniać łożysko sprężarki.
http://www.youtube.com/watch?v=CD5lLC5v6PE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=MangGmPZc6g&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=xrB3pMVD4Cg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Zn9N5sypuME&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=URqFd3KkSRY&feature=related
pozdrawiam:)

arko_go
29-06-11, 21:45
Witam!!
Czy ktoś regenerował sprężarkę. Z dwóch pierwszych filmów widać ok. 5 tłoczków w sprężarce czy to może jakoś ulec zatarciu?, czy np główną przyczyną chrobotania sprężarki jest właśnie łożysko?.
U mnie poprzedni właściciel zdjął pasek od klimy (czego nie zauważyłem przy kupnie:/) po założeniu paska chrobotało jak by piasku nasypał do środka.

ricop01
29-06-11, 22:20
Pytanie czy to ci tak "chrobocze" na wyłączonej klimie czy tylko na włączonej???? Ponieważ na wyłączonej klimie to obraca się tylko koło pasowe sprężarki a cała reszta nie pracuje wogule, dopiero gdy załączamy klime to sprzęgło zostaje wprawione w ruch i zaczyna pracować sprężarka. Więc albo łożysko w twoim przypadku sprężarki albo łożysko napinacza lub zatarta sprężarka.
Może kolejne filmiki hałasu wydobywającego się z okolic napinacza i sprężarki pomogą komuś.
Na pierwszym filmiku widać że klima z początku nie jest załączona dopiero zostaje włączona w trakcie i zaczyna sprzęgło pracować..
http://www.youtube.com/watch?v=kp8pXmlFq_w&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Sjq0iMnXeGo&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=vqlbpFuqsw4&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=SGHyj1u3dTQ&feature=related
nie ma sensu wrzucać więcej filmików z mojej strony ponieważ jeśli ktoś będzie chciał obejrzeć to wystarczy zobaczyć na youtubie z boku jest pełno filmików dotyczącej "A/C compressor bearing"

arko_go
29-06-11, 22:48
Mam teraz pasek zdjęty i powinna szajba leciutko bodajże się obracać, a właśnie jest na odwrót ciężko ruszyć. Jak nałożyłem pasek i nie włączyłem klimy to też chrobotało, tak samo przy włączonej. Możliwe że sprzęgło też poszło?

ricop01
29-06-11, 23:04
Tego nie ocenisz bez rozebrania kompresora i polecałbym ci to zrobić lub podjechać do jakiegoś speca od klimy, bo jak ci się kompresor całkowicie zatrze to będziesz musiał mieć płukaną całą instalacje klimatyzacji a to jest koszt około 500zł tak przynajmniej wyczytałem gdzieś na necie a używany kompresor w dobrym stanie na allegro znajdziesz w granicach 200zł a regeneracja starego kompresora może się w tym przypadku okazać nieopłacalna.
Polecałbym ci ściągnąć sobie "compressor_servicing" w formacie pdf. zawsze może się też przydać zwłaszcza że tam są przedstawione rysunkowo i opisowo kompresory wielu różnych firm.

arko_go
29-06-11, 23:53
Dzięki wielkie za wstawkę filmów i odpowiedz.

Pozdrawiam!!

arko_go
02-07-11, 12:20
Witam ponownie!!
Czy ma może ktoś na zbyciu sprzęgło do sprężarki denso. Po odkręceniu sprzęgła zauważyłem że zostało jedną stroną bardziej starte, ponieważ śruba z zewnątrz jest jakoś pokrzywiona i zbita więc sprzęgło nie kręci się równomiernie tylko jedną stroną obciera o szajbę paska.
I jeszcze jedno jak próbuje kręcić szajbą od paska (oczywiście przy zdjętym pasku) to to strasznie ciężko się obraca i tak nie równomiernie - zakładam że to łożysko poszło, ponieważ gdy nałożę pasek strasznie chrobota!
Czy ktoś może zna numer katalogowy lub jakikolwiek numer takiego sprzęgła??

ricop01
02-07-11, 20:16
Witaj
Ja mam coś takiego "A / C - COMPRESSOR COMPONENTS" tam są opisane wszystkie części jak i zdjęcia a kompresory DENSO są od strony 12 do 99 może znajdziesz tam to czego potrzebujesz wrzuć w googlach i wybije ci strona z plikiem pdf

ricop01
03-07-11, 20:04
w załączeniu do całego tego tematu zapodaje linka do pewnej stronki :
http://www.mastermot.com/index.php?jezyk=pl&s=oferta&t=regeneracja-kompresorow

rooter666
25-08-12, 11:23
Odgrzeję lekko kotleta ;)
Skompletowałem całą klimę do 6gena i już mam zamontowaną, pytanie moje jest o olej do sprężarki, będę jechać na sprawdzenie szczelności metodą próżni i czy w tym momencie wyssie mi cały olej z układu? W sprężarce coś tam jest jeszcze i nie wiem czy to wylać i kazać napełnić potem...

airman
26-08-12, 13:28
Najlepsze co możesz zrobić to wg manuala US, wylać stary olej ze sprężarki i nalać w odpowiedniej ilości oleju PAG. Nie wszystko da się zrobić maszyna. Część oleju jest na stałe w sprężarce i tylko minimalnie zmienia się jego ilość. Polecam klimatyzacja.pl